1 БЕРЕЗНЯ | ВОЛОДИМИР Янкілевський. Незбагненним БУТТЯ | MMOMA, ГОГОЛІВСЬКИЙ 10

  1. Володимир Янкілевський. незбагненність буття

УРЯД МОСКВИ
ДЕПАРТАМЕНТ КУЛЬТУРИ МІСТА МОСКВИ
РОСІЙСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
МОСКОВСЬКИЙ МУЗЕЙ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА

Володимир Янкілевський. незбагненність буття

Портрет молодої людини, 1984   Папір, гуаш, 50 × 65 см
Портрет молодої людини, 1984
Папір, гуаш, 50 × 65 см

Куратори: Людмила Андрєєва, Ольга Турчина, Володимир Прохоров
Архітектура: Олексій Підкидьків

Дати проведення: 02.03 - 29.04.2018
Адреса: ММОМА, Гоголівський бульвар, 10

Московський музей сучасного мистецтва представляє виставку «Володимир Янкілевський. Незбагненність буття », спеціально підготовлену до 80-річчя від дня народження Володимира Янкілевський, до якого, на жаль, майстрові не судилося дожити. До експозиції увійшло понад 200 робіт автора з російських і зарубіжних державних і приватних колекцій, а також із зібрання родини художника. Багато творів глядач побачить вперше. Живопис і графіка різних років, триптихи, альбоми, так звані «автоматичні малюнки», а також супровідні тексти кураторів - все разом допоможе розшифрувати концептуальний код Володимира Янкілевський як найбільш яскравого представника вітчизняного нонконформізму. Художник з великим піднесенням брав участь в підготовці проекту, стала до деякої міри його останнім масштабним твором.

Назва виставки - "Незбагненність буття" - відображає центральну тему творчості Янкілевський - пошук екзистенційної основи світу і одночасно - неможливість осягнення цієї таємниці до кінця. Самотність людини в просторі Всесвіту, питання внутрішньої і зовнішньої свободи, діалектика чоловічого і жіночого - ці проблеми художник почав піднімати в своїх ранніх роботах ще в 1950-х. Займали його теми йшли врозріз з набором офіціозних кліше, так само як і природні на цьому тлі експерименти з пластикою і колоритом. Синтезом його пошуків в області форми і змісту стала концепція триптиха: вона висловлювала зіткнення діаметральні тем. Однак саме протиставлення інтерпретуються їм не буквально. Янкілевський вважав, що художник повинен не зображати натуру, а показувати своє ставлення до неї: з одного боку, дивитися на неї відсторонено, з іншого - ідентифікувати себе з нею, намагатися зсередини висловити її стан. Таким чином, твір буде нести в собі стереоскопічний образ натури - зашифрований, неочевидний. Цей принцип ліг в основу і самої виставки.

Проект в ММОМА включає в себе шість тематичних розділів і починається з самих ранніх робіт автора - камерних фігуративних етюдів кінця 1950-х, живопису та пастелей. Тут можна побачити важливий для цього періоду «Чоловічий портрет» (1957), написаний молодим художником на етапі вивчення їм творчості Пікассо. Цикл портретів в профіль, драматургія взаємин чоловічого і жіночого начал і перші складені твори «Маленький триптих» (1963), «Вихід» (1963), «Триптиху № 5« Адам і Єва »(1965) включені в серцевину проекту - розділи« Простір переживань »і« Анатомія почуттів ».

Розділ «Мутанти» демонструє гостроту змісту і техніки виконання. Офортні листи з циклів 1970-х років «Місто-маски» і «Мутанти» ( «Содом і Гоморра»), створені під впливом подій періоду Відлиги, неявно критикують режим, малюючи образ мегаполісу, населеного антропоморфними чудовиськами. Якщо «мутанти» оповідають швидше про зовнішню соціально-політичної дійсності, то «Ілюзія свободи» розкриває тему внутрішніх рамок і можливості виходу за їх межі.

Експозицію завершує зал «Творча лабораторія» представляє робочі ескізи до циклам, графічні альбоми, начерки і «автоматичні малюнки». Останні населені загадковими сутностями і «космічними об'єктами», мимоволі створеними майстром в процесі роздумів. Вони формують окремий таємничий світ художника, який вперше відкритий для широкої аудиторії.

Виставка «Володимир Янкілевський. Незбагненність буття »стала продовженням програми ММОМА по дослідженню творчості великих імен серед російських художників і є першою в Росії масштабної експозицією майстри за останнє десятиліття. Спеціально до відкриття проекту випущений однойменний каталог на двох мовах.

Проект проходить за Генерельний підтримки фонду AVC Charity і в партнерстві з компанією «НОВАТЕК».

Про художника:

Володимир Янкілевський народився в Москві в 1938 році. Перші уроки живопису отримав у батька - художника Бориса Янкілевський. У 1956 році закінчив Московську середню школу при Інституті ім. В.І. Сурикова, а в 1962 - Поліграфічний інститут.

Співпрацював як художник-дизайнер з рядом видавництв Москви: «Держлітвидав», «Знання», «Мистецтво», «Мир», «Наука», «Книга», «НЛО». Входив до так званий «коло художників Стрітенського бульвару».

Твори Володимира Янкілевський були показані на 40 персональних і більш ніж 170 групових виставках, в тому числі на виставці RUSSIA! в Музеї Гуггенхайма в Нью-Йорку. Його роботи знаходяться в колекціях Державної Третьяковської галереї, ГМИИ ім. А.С. Пушкіна, Московського музею сучасного мистецтва, Державного Російського Музею, Центру Жоржа Помпіду (Париж, Франція), Художнього музею Ціммерлі (Нью Джерсі, США) та інших провідних музеях і відомих приватних збірках в Росії і за кордоном.

Пішов з життя 4 січня 2018 року.

Детальніше на ММОМА