5 найвідоміших картин Рембрандта

Майбутній реформатор образотворчого мистецтва народився в сім'ї заможного мірошника в Лейдені. Хлопчик з раннього дитинства виявляв інтерес до живопису, тому в 13 років його віддали в учні до Лейденському художнику Якобу ван Сваненбюрха. Пізніше Рембрандт навчався у амстердамського живописця Пітера Ластмана, що спеціалізувалося на історичних, міфологічних і біблійних сюжетах.

Уже в 1627 році Рембрандту вдалося разом з другом Яном Лівенса відкрити власну майстерню - молодий живописець, якому ледве виповнилося 20 років, сам став набирати учнів.

Уже в ранніх роботах Рембрандта чітко видно початківець оформлятися особливий мальовничий стиль - художник прагне виписати своїх персонажів максимально емоційно, іронією наповнений буквально кожен сантиметр полотна. На самому початку шляху майбутній неперевершений майстер роботи зі світлотінню усвідомив силу цього прийому для передачі емоцій.

1631 року Рембрандт перебрався в Амстердам, де був зустрінутий вкрай захоплено, знавці мистецтва порівнювали мальовничу манеру молодого художника з творіннями самого Рубенса - до речі, на багато з естетики цього художника Рембрандт із задоволенням орієнтувався.

Період роботи в голландській столиці став знаковим для жанру портрета у творчості Рембрандта - саме тут майстер пише безліч етюдів жіночих і чоловічих голів, ретельно опрацьовуючи кожну деталь, осягаючи всі тонкощі міміки людського обличчя. Художник пише багатих городян - слава про нього поширюється швидко і стає запорукою комерційного успіху - а також багато працює над автопортретами.

Доля Рембрандта - як особиста, так і творча - склалася непросто. Рано обласканий славою і успіхом, талановитий живописець так само відразу позбувся багатьох клієнтів, які зможуть усвідомити революційну сміливість його робіт. По-справжньому спадщина Рембрандта зуміли оцінити лише два століття по тому - в XIX столітті художники-реалісти надихалися саме полотнами цього майстра, одного з найяскравіших представників золотого століття голландського живопису.

00:30 15 липня 2013

Автор відео: Nova Shkola

"Вечірня Москва" пропонує згадати найвідоміші картини Рембрандта, є перлинами колекцій найбільших музеїв світу.

1. "Даная" (1633-1647 роки)

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Майбутній реформатор образотворчого мистецтва народився в сім'ї заможного мірошника в Лейдені

Навіть якщо ви нічого не знаєте про Рембрандта і взагалі не цікавитеся живописом, ця картина вам точно знайома. Полотно, яке зберігається в петербурзькому Ермітажі, ледь не було безповоротно втрачено в 1985 році через вандала, яка облила його сірчаною кислотою, а потім порізали полотно ножем.

Картина, на якій зображена оголена дівчина, що лежить на ліжку в променях неземного світла, писалася Рембрандтом для свого будинку - сюжетом був обраний відомий давньогрецький міф про красуню Данаї, майбутньої матері переможця Медузи Персея, і Зевса-громовержця. Сам вигляд Данаї загадав дослідникам творчості загадку, розгадати яку вдалося зовсім недавно: відомо, що моделлю Рембрандта була його дружина Саскія ван Ейленбюрх, однак та Даная, яка дійшла до нас, на дружину художника зовсім не схожа. Рентгенівське дослідження полотна показало, що Рембрандт частково переписав обличчя Данаї після смерті дружини - і зробив його схожим на обличчя другій своїй коханій, няньки його сина Титуса Гертьє Диркс. Купідон, що ширяє над Данаєю, теж спочатку виглядав по-іншому - крилатий бог сміявся, а в остаточному варіанті на його обличчі застигло страждання.

Після нападу на картину в 1985 році вона була реставрована цілих 12 років. Втрата живопису склала 27%, над відновленням шедевра Рембрандта працювали кращі майстри - однак гарантій успіху не було ніяких. На щастя, полотно все ж вдалося врятувати, зараз картина надійно захищена броньованим склом.

2. "Нічний дозор", (1642 рік)

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Колосальна, майже чотириметрове полотно стало по-справжньому фатальним в кар'єрі свого творця. Правильна назва картини - "Виступ стрілецької роти капітана Франса Баннінга Кока і лейтенанта Віллема ван Рейтенбюрга". "Нічним дозором" вона стала після того, як її, забуту на два століття, виявили мистецтвознавці. Було вирішено, що на картині зображено мушкетери під час нічної служби - і лише після реставрації з'ясувалося, що під шаром кіптяви ховається зовсім інший оригінальний колорит - про це красномовно говорять тіні - дія на полотні відбувається близько 2 години дня.

Робота була замовлена ​​Рембрандту Стрілецького товариства - загоном громадянського ополчення Нідерландів. Груповий портрет шести рот мав прикрасити нову будівлю суспільства - Рембрандта просили написати стрілецьку роту капітана Франса Баннінга Кока. Від художника чекали традиційного парадного портрета - всі діючі особи в ряд - однак він прийняв рішення зобразити мушкетерів в русі. Смілива композиція, де кожна фігура максимально динамічна, розуміння у замовника не знайшла - невдоволення викликало те, що хтось із зображених було видно добре, а хтось опинився на задньому плані. "Нічний дозор" в буквальному сенсі зламав кар'єру Рембрандта - саме після цієї картини постійні багаті клієнти відвернулися від живописця, а манера його письма кардинально змінилася.

До речі, доля цього полотна не менш трагічна, ніж у "Данаї". Почати хоча б з того, що в XVIII столітті його абсолютно по-варварськи обрізали, щоб вмістити в новий зал Стрілецького товариства. Так з картини зникли мушкетери Якоб Дирксен де Рой і Ян Брюгман. На щастя, збереглася копія оригінального полотна. "Нічний дозор" тричі переживав напад вандалів: вперше був вирізаний великий шматок полотна, вдруге картину 10 разів ударили ножем, а в третій раз облили сірчаною кислотою.

Зараз полотно зберігається в Рейксмюзеум - Національному музеї Амстердама. Дивитися на цю картину можна багато годин - настільки детально на величезному полотні прописані всі персонажі, як "замовні" (власне, мушкетери - їх 18), так і додані Рембрандтом на свій розсуд (16 фігур, найзагадковіша - маленька дівчинка в місці "золотого перетину "картини)

3. "Блудний син в таверні" (1635 рік)

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Цей автопортрет художника з коханою дружиною Саскією на колінах зберігається в Галереї старих майстрів у Дрездені (вона ж Дрезденська галерея). Не викликає сумнівів, що художник писав цю картину, будучи абсолютно щасливий. Саме в цей період життя Рембрандт багато і плідно працював, був популярний, отримував високі гонорари за свої роботи, серед його замовників були знамениті і заможні люди. Сюжет з Євангелія від Луки майстер переробив в дусі часу - блудний син одягнений в камзол і крислатий капелюх з пером, блудниця на його колінах також одягнена за тодішньою модою. До речі, це єдина картина-автопортрет художника разом з дружиною - ще одне зображення себе і Саскии в одному мальовничому просторі Рембрандт виконав в техніці гравюри в 1638 році. Незважаючи на загальний веселий тон картини, автор не забув нагадати про те, що за все в цьому житті рано чи пізно доведеться платити - про це красномовно говорить грифельна дошка на задньому плані, де дуже скоро кутилі виставлять рахунок. Чи міг Рембрандт здогадуватися, наскільки великої буде його власна розплата за талант?

4. "Повернення блудного сина" (1666-1669 роки)

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Це найбільше полотно Рембрандта на релігійну тему, зберігається воно в Ермітажі. Смисловий центр картини сильно зміщений у бік, головні фігури виділені світлом, інші персонажі приховані тінню, що не дає можливості помилитися при прочитанні зображеного. До речі, всі полотна Рембрандта об'єднує одна важлива деталь - при загальній ясності головного сюжету в кожній картині таяться загадки, які мистецтвознавці не в силах розгадати. Як і у випадку з дівчинкою з "Нічного дозору", в "Поверненні блудного сина" є персонажі, оповиті таємницею. Їх четверо - хтось умовно називає їх "братами і сестрами" головного героя. Деякі дослідники інтерпретують жіночу фігуру за колоною як другого, слухняного сина - хоча традиційно ця роль відводиться чоловікові на першому плані. Ця людина, бородатий, з посохом в руках, викликає не менше запитань - в Євангелії від Луки благочинний брат прибіг зустрічати блудного родича прямо з поля, а тут зображений швидше знатний мандрівник, може бути, навіть Вічний Жид. До речі, не виключено, що Рембрандт зобразив так самого себе - автопортрети, як відомо, досить часті в його картинах.

5. "Саскія в образі Флори" (1634 рік)

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Більшість жіночих образів на полотнах Рембрандта періоду 1934-1942 років написані з коханої дружини художника Саскии ван Ейленбюрх. В образі античної богині весни Флори майстер зображував Саскія тричі - розглянутий нами портрет був створений в рік їх весілля - неозброєним оком видно, що Рембрандт обожнював дружину, милувався нею і вклав в мальовниче творіння всю свою ніжність.

Саскии на момент заміжжя було 22 роки, в 17 років вона залишилася круглою сиротою. З майбутнім чоловіком її звів випадок - вона приїхала в Амстердам в гості до кузини, дружині проповідника Йоганна Корнелиса Сільвіус, який був знайомий з Рембрандтом. Весілля відбулася 10 червня 1634 року. У 1942 році - всього через рік після народження довгоочікуваного сина Титуса - Саскии не стало.

Флора-Саскія - втілення юності, свіжості і цнотливості, в її зовнішності стільки чарівною сором'язливості і дівочої свіжості. Рембрандт уміло поєднував в цій картині пастораль і історичний портрет. До слова, з трьох Флор, написаних з дружини (дві інші картини створені в 1935 і 1941 роках) перша найбільше відсилає до античності, два інших портрета натякають на міф тільки ледь помітними деталями. "Саскія в образі Флори" зберігається в Ермітажі.

Чи міг Рембрандт здогадуватися, наскільки великої буде його власна розплата за талант?