5/100: програма підвищення рейтингу російських вузів

Проект підвищення міжнародної конкурентоспроможності російських вузів з умовною назвою «5/100» був запущений в минулому році в рамках реалізації положень Указу Президента України № 599 «Про заходи щодо реалізації державної політики в галузі освіти і науки» . Одна з цілей, позначених в документі, - входження до 2020-го року не менше п'яти російських вузів в топ-100 світових університетів-лідерів (згідно з міжнародними рейтингами ARWU , QS , THE ).

Плани вельми амбітні, особливо якщо врахувати, що навіть найвпливовіші російські вузи рідко входять в топ-200, а останнім часом і зовсім втрачають позиції в двох рейтингах «великої світової трійки». Так, якщо МГУ в 2010-му році займав 74-е місце в авторитетному Шанхайському рейтингу (ARWU), то в цьому році університет виявився на 84-ій позиції . СПбДУ стабільно займає місця в третій сотні рейтингу. А в списку одного з найвпливовіших і глобальних рейтингів Quacquarelli Symonds (QS) МГУ займає зараз 120-у позицію, в той час як в 2011-му році був на 112-му місці.

джерело: QS .

Втім, як вважають фахівці , Це багато в чому пов'язано з різними методиками роботи російських і американських / європейських вузів. Наприклад, QS враховує при оцінці університетів активність і якість науково-дослідницької діяльності, думка роботодавців і кар'єрний потенціал, викладання та інтернаціоналізацію, а також цитованість публікацій. А Шанхайський в першу чергу бере до уваги число статей, опублікованих в «Nature & Science» за останні 5 років, число статей, проіндексованих в базах даних наукового цитування Web of Science , А також кількість лауреатів Нобелівської і Філдсовської премій. І якщо за кількістю лауреатів Нобелівської премії провідні вузи країни ще можуть конкурувати із західними університетами, то кількість статей в «Nature & Science» і індекс цитування залишаються слабкими місцями. Деякі представники Міністерства освіти та науки відзначають : «У Росії поки слабо стимулюють вчених за публікації в міжнародних наукових журналах ... Крім того, проблема в тому, що російські наукові журнали, навіть найсерйозніші з них, не включені в міжнародну базу Web of Science».

Щоб змінити ситуацію і вивести якомога більше російських вищих навчальних закладів в топ-100 світових освітніх рейтингів, уряд намітив ряд кроків , Серед яких формування групи провідних університетів для участі в проекті «5/100», розробка плану заходів з розвитку обраних ВНЗ, організація заходів державної підтримки вузів-учасників програми, а також створення сприятливих умов для розвитку довгострокових конкурентних переваг російських університетів.

Завдання не з легких, проте вони можуть стати відмінним стимулом для розвитку російської вищої освіти. Ректор ВШЕ Ярослав Кузьмінов зазначає:

«Конкурувати з топовими університетами світу складно і дорого. Так що це виклик для провідних російських університетів: вони повинні сильно змінитися протягом дуже короткого терміну. Вишка в сім разів повинна збільшити число викладачів зі ступенями провідних світових вузів, у вісім разів - число статей в міжнародних журналах. Ми повинні створити середовище, щоб до нас їхали зарубіжні студенти. Це означає, що 20-30% курсів повинні бути англомовними. Повинен бути англомовний штат, сучасні гуртожитки. Темп божевільний ».

З часу запуску програми пройшов рік, до її завершення ще довгих 6 років, але чи є відчутні результати?

В першу чергу, головною подією програми за час її існування стало проведення відкритого конкурсу серед університетів на отримання державного фінансування заходів з підвищення конкурентоспроможності. З 36 допущених до конкурсу претендентів (всього заявок було 54) Рада по забезпеченню конкурентоспроможності російських вузів вибрав 15 університетів. Звичайно, перевага віддавалася вузам, у яких є реальний потенціал для досягнення цілей проекту. Так, серед критеріїв, якими керувалися представники ради при виборі кращих університетів, - рівень розвитку наукової діяльності вузів, залученість вузу в міжнародний академічний ринок, привабливість освітніх програм для абітурієнтів, а також позиції університетів у міжнародних рейтингах і т.д.

джерело: 5top100 .

ось список вузів-переможців:

1. Далекосхідний федеральний університет.
2. Казанський (Приволзький) федеральний університет.
3. Національний дослідницький університет «Московський фізико-технічний інститут (державний університет)».
4. Національний дослідницький технічний університет «МИСиС».
5. Національний дослідницький університет «Вища школа економіки».
6. Національний дослідницький ядерний університет «МІФІ».
7. Національний дослідницький університет «Нижегородський державний університет ім. Н.І. Лобачевського ».
8. Новосибірський національний дослідницький державний університет.
9. Самарський державний аерокосмічний університет ім. академіка С.П. Королева (національний дослідницький університет).
10. Санкт-Петербурзький державний політехнічний університет.
11. Санкт-Петербурзький державний електротехнічний університет «ЛЕТІ» ім. В.І. Ульянова (Леніна).
12. Санкт-Петербурзький національний дослідницький університет інформаційних технологій, механіки і оптики.
13. Національний дослідницький Томський державний університет.
14. Національний дослідницький Томський політехнічний університет.
15. Уральський федеральний університет імені першого Президента Росії Б. М. Єльцина.

Це ті університети, які при фінансової підтримки уряду протягом декількох найближчих років будуть розробляти і реалізовувати заходи щодо підвищення своєї конкурентоспроможності. Для організації успішного мережевого взаємодії вузів-учасників програми створена асоціація «Глобальні університети» . Сьогодні в рамках цієї ініціативи вузи обмінюються досвідом, розповідають про кращі практики свого університету, розробляють спільні пропозиції для Міністерства освіти та науки щодо поліпшення роботи проекту «5/100», а також займаються реалізацією спільних проектів. Координатором мережевої взаємодії є НДУ ВШЕ.

Координатором мережевої взаємодії є НДУ ВШЕ

джерело: Глобальні університети .

«Основна умова участі - це взаємна відкритість і готовність ділитися досвідом. Я сподіваюся, що ми зможемо в процесі цієї взаємодії краще один одного дізнатися, і знайдемо поле і для спільних освітніх, дослідницьких та соціальних проектів », - зазначає ректор Вищої школи економіки Я. І. Кузьмінов.

В даний час триває розробка вузами-учасниками програми «дорожніх карт» розвитку, в яких будуть прописані всі плани і кроки по досягненню цілей програми «5/100».

Член наглядової ради ВШЕ Олександр Жуков зазначає: «Дорожню карту ми вже обговорили досить докладно. Вона дуже амбітна, включає в себе цілий ряд стратегічних ініціатив, спрямованих на досягнення міжнародної конкурентоспроможності вузу ».

До речі, систему наглядових рад в вузах, що беруть участь в програмі, ввели не так давно з ініціативи Дмитра Ліванова. На його думку, одна з проблем сучасних російських вузів полягає в неефективній системі управління, яка складалася десятиліттями.

«По суті наглядові ради - це органи стратегічного управління вищими навчальними закладами, аналог ради директорів великих компаній», - сказав Дмитро Ліванов.

В обов'язки таких рад буде входити допомога університетам в розширенні ділових контактів, пропозиція системи оцінки роботи керівників, а також сприяння реалізації стратегічних планів розвитку відповідно до цілей і завдань програми «5/100».

Таким чином, програма поступово набирає обертів і знаходить більш оформлені риси. Але, звичайно, у проекту є і проблеми, над вирішенням яких доведеться потрудитися в найближчі роки.

джерело: Глобальні університети .

Так, очевидно, що для досягнення глобальних цілей програми «5/100» необхідно взаємодіяти з фахівцями провідних зарубіжних вузів і запрошувати на роботу авторитетних вчених, але сьогодні така практика викликає багато складнощів , Які багато в чому пов'язані з різницею організаційних культур і особливостями російського законодавства.

Наприклад, встає той же питання медичного обслуговування: запрошуючи іноземного фахівця і укладаючи з ним контракт, вуз повинен вибирати клініку, в якій є персонал зі знанням англійської мови. Домогтися цього не завжди вдається.

Крім того, існують важливі відмінності в законодавстві Росії та інших країн, які стосуються організації трудового процесу. Так, в російському законодавстві розрізняються права наукових і педагогічних працівників (вони мають різну тривалість робочого тижня, відпустки і т. Д.), А участь наукових співробітників в навчальному процесі вимагає окремого оформлення трудових відносин. В цьому плані в університетах розвинених країн все набагато простіше: там використовується єдиний контракт, який охоплює всі види діяльності співробітника. Тобто фахівець може виконувати одночасно викладацькі, дослідні та адміністративні функції без оформлення в різних підрозділах. Саме тому перед учасниками програми зараз стоїть питання розробки подібних контрактів.

На думку фахівців, складно сказати, наскільки здійсненна програма. У недавньому інтерв'ю ректор ВШЕ Ярослав Кузьмінов зазначив:

«Провідні російські вузи повинні перестати жити в упевненості, що вони кращі. Легко і просто потрапити в рейтинг не вийде. У Шанхайський ми, може, через 100 років потрапимо, там взагалі оцінюється кількість нобелівських лауреатів серед випускників ... Потрапити в першу сотню кращих вузів гранично складно. Саме потрапляння не мета. Зараз ми змушені сказати, що наша наукова продуктивність, як і більшості російських вузів, недостатня. Так що участь в цій програмі - це скоріше можливість для саморозвитку ».

Так що участь в цій програмі - це скоріше можливість для саморозвитку »

джерело: Газета.ru .

Крім того, він розповів про ті фінансові проблеми, які стоять на шляху досягнення цілей проекту.

«На сьогоднішній день ми маємо недофінансування« дорожніх карт », які представили вузи, приблизно в два-три рази. Як китайці підходили до вирішення того завдання, яке ми вирішуємо? Вони відібрали ряд університетів і відразу потроїли їх фінансування. І університети стали швидко виходити на глобальний ринок, будувати нові лабораторії і корпусу, набирати команди. Спочатку, коли параметри цієї програми обгрунтовувалися, Дмитро Ліванов оцінював її в 150 мільярдів рублів на рік плюс третину фінансування вищої освіти в країні. В результаті Міністерства освіти та науки запросило у уряду і Мінфіну на реалізацію перших років програми всього 25 мільярдів рублів на рік (на 70 мільярдів рублів бюджету 15 відібраних вузів), а дали, як відомо, 10 мільярдів ».

На думку Кузьмінова, потрібно переконувати керівництво країни, що цих грошей недостатньо. Сподіваємося, вузам-учасникам проекту вдасться донести цю інформацію до уряду. А то якось недобре виходить: мета поставили, а умов для її досягнення вирішили не створювати. Адже як би ми сьогодні не ставилися до міжнародних рейтингів, посилаючись на те, що вони «не підходять» нам, зайняти місце в такому рейтингу - значить продемонструвати всьому світу успіхи російського освіти. Радує, що, незважаючи на існуючі проблеми, вузам вдається розвиватися і рухатися в напрямку поставленої мети. Так, наприклад, в цьому році вже неодноразово згадана Вища школа економіки потрапила в десятку найвідкритіших вузів світу, за версією європейського рейтингу Webometrics . Хочеться вірити, що це тільки початок.

За матеріалами: ВШЕ , Глобальні університети , Газета.ru , 5top100 .

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

З часу запуску програми пройшов рік, до її завершення ще довгих 6 років, але чи є відчутні результати?
Як китайці підходили до вирішення того завдання, яке ми вирішуємо?
Знайшли друкарську помилку?