91. Гольдоні

Карло Гольдоні народився в лютому 1707 року в Венеції, в родині лікаря. Навчався він спочатку в єзуїтській колегії в Перуджі, потім в домініканської колегії в Ріміні. У Кьодже, куди він переїхав слідом за батьком, Гольдоні став навчатися мистецтву лікування, але це справа йому не сподобалося. Тоді його визначили писарем до прокуратору в Венеції. Пізніше він вступив в папську колегію в Павії і, прийнявши обов'язкове постриг, став вивчати римське право. Однак на другий рік навчання Гольдоні був звільнений з колегії за образливий памфлет проти кількох поважних Павійского сімейств. У 1728 р він влаштувався в Кьодже, великому порту поблизу Венеції, де був помічником коадютора у кримінальних справах. З Кьоджі він переїжджає до Венеції, звідти - в Мілан, де працює секретарем венеціанського посла. Під час війни, що почалася з Австрією Гольдоні біг до Верони і тут в 1734 році поступив в театральну трупу на посаду постійного драматурга. Потім знову почалися пригоди і подорожі. Потрапивши в Пізу, Гольдоні став займатися адвокатурою. Тільки в 1748 році він повернувся до Венеції, де прожив чотирнадцять років і написав майже всі свої кращі комедії.

Гольдоні був цілеспрямованим і невтомним працівником. За вирахуванням недошедшего до нас, їм було створено: п'ять трагедій, шістнадцять трагикомедий, сто тридцять сім комедій, тринадцять лібрето серйозних опер і сорок дев'ять комічних, три фарсу і три томи «Спогадів». Працював він у надзвичайній поспіху і багато свої речі віддавав прямо з письмового столу, не встигаючи шліфувати. Але тільки завдяки такій напруженій роботі йому вдалося стати реформатором італійської національної комедії. На шляху нового театру стояла одряхліла комедія дель арте, звироднілі в беззмістовне, чисто розважальне зреліще.Із однієї комедії в іншу переходили одні і ті ж слова, стрибки і ляпаси.
(Італійська комедія дель арте, або комедія масок, веде свій початок від XV століття. Будучи чистою імпровізацією, вона ніколи не записувалася і на кожній виставі як би створювалася заново. За лаштунками висіло короткий виклад змісту комедії, і актор перед виходом на сцену заглядав в цю «канву», щоб збагнути, що він повинен говорити і робити в даний момент. у комедії зазвичай брали участь чотири персонажа в масках: Труффальдіно (або Арлекін) - «хороший» слуга; Бригелла - «поганий» слуга, шахраюватий і розважливий; Пантано ні - багатий старий, який волочиться за молодими дівчатами (на його частку випадали зазвичай все ляпаси і плювки, які так веселили публіку), Коломбіна - метка служниця. Були і інші постійні персонажі: ніжний коханець Флориндо, кокетка Беатріче і ін).
Гольдоні повів атаку проти старого театру розумно й обачно. На перших порах він став освоювати комедію дель арте, поступово привносячи в неї незнайомі їй якості. Перш за все, слід було відучити акторів від імпровізації. Гольдоні став включати в свої п'єси-сценарії написаний літературний текст. Спочатку в межах однієї ролі, потім більше, так, поступово, витісняючи імпровізацію. Так само вчинив він з масками, обмежуючи їх кількість і надаючи їм все більше і більше конкретне побутове зміст. Таким чином, комедія дель арте виявилася непомітно для себе самої «в полоні» нової театральної системи. Вона просто в ній розчинилася. Дуже показова в цьому відношенні відома комедія Гольдоні "Слуга двох господарів".
«СЛУГА ДВОХ ГОСПОДАРІВ» (1749). Дія п'єси відбувається в Венеції в готелі, що належить Брігелла. Багатий купець Панталоне і доктор Ломбарді святкують заручення їх дітей: про свої заручини оголошують дочка Панталоне Клариче і син доктора Сільвіо. З слів Панталоне стає відомо, що до Сільвіо Клариче була заручена з якимось туринці Федеріго Распоні, і тільки смерть останнього на дуелі відкрила Сільвіо шлях до такому бажаному для нього шлюбу. Тут несподівано з'являється бергамец Труффальдіно. Він оголошує, що він слуга Федеріго Распоні, який чекає внизу і бажає засвідчити Панталоне свою повагу. Все безмірно здивовані і стривожені, а пущі інших - молоді. Єдиний з присутніх, хто знає в обличчя Распоні - господар готелю Бригелла. Яке ж його здивування, коли він дізнається у отриманому сестру Федеріго сеньйору Беатріче, переодягнену в чоловічий костюм. Панталоне оголошує, що він не має наміру відмовлятися від старого договору. Заручини засмучена. Доктор і його син йдуть страшно розсерджені. Але що ж сталося? На жаль, брат Беатріче Федеріго дійсно убитий. Винуватець його смерті - коханий Беатріче Флориндо Аретузі. Після дуелі він втік до Венеції. Баетріче, переодягнувшись в чоловічий костюм, пустилася слідом. Поки Беатріче і Бригелла розмовляють, Труффальдіно чекає господаря на вулиці. Несподівано з'являється новий приїжджий. Це, як незабаром з'ясовується, і є Флориндо. Він теж вирішив зупинитися в готелі Брігелли. Побачивши Труффальдіно, він запрошує його до себе на службу, а той, після недовгого коливання погоджується з думкою отримувати подвійне платню. Тепер Труффальдіно належить обслуговувати відразу двох господарів, причому так, щоб вони не здогадалися про це. Щоб впоратися з цим, треба володіти незвичайною спритністю. Тим часом Труффальдіно досить простакуватий хлопець, від чого і потрапляє в халепу мало не щохвилини ...
Беатріче і Флориндо посилають Труффальдіно на пошту за листами, він переплутує їх, в результаті Флориндо розкриває лист до Беатріче і дізнається, що його кохана в Венеції. Беатріче, побачивши, що її лист розкрите, задає слузі прочухана. Потім приходить Панталоне і вручає Труффальдіно гаманець зі ста дукатами для Беатріче, а той помилково передає їх Флориндо. Сама Беатріче вирушає до Панталоне, який свариться з дочкою. Клариче жахливо розчарована воскресінням Федеріго і ні за що не бажає виходити за неї заміж. Беатріче просить залишити її наодинці з нареченою і відкриває їй свою таємницю. Але при цьому вона благає Клариче зберігати її хоча б до кінця дня, і та дає слово. Панталоне, застав жінок, радісно потискують один одному руки, тлумачить їх радість по-своєму: наречений і наречена знайшли спільну мову і тепер нічого не перешкоджає їх шлюбу. Цю звістку він повідомляє явився Сільвіо і валить того у відчай. Улюблена була наодинці з його суперником! Вона зрадила його! Їх любов забута. У пориві ревнощів він кидається на Панталоне, то тут, на щастя для старого купця, з'являється Беатріче. Після короткого поєдинку вона вибиває шпагу у Сільвіо і задоволена собою видаляється. Далі слід кумедна сцена сварки. Сільвіо шалено ревнує. Клоріче намагається заспокоїти його, але той не хоче її слухати: підступна зрадниця! Між ними все скінчено!
Подальші події повертають нас до готелю, де розігрується сцена в кращих традиціях комедії дель арте. В одній кімнаті обідають Беатріче з Панталоне, а в іншій - Флориндо. Труффальдіно прислуговує одночасно і тим і іншим, перебігаючи з одного номера в інший і примудряється зробити все таким чином, що господарі, як і раніше залишаються в невіданні щодо його витівок. Мимохідь він встигає ще доглядати за служницею Клоріче Смеральдіна і підкорює її серце.
Коли господарі йдуть, Труффальдіно розбирає їх скрині, щоб провітрити речі. А оскільки набір предметів і там і тут дуже схожий, він в поспіху все плутає. В результаті Флориндо знаходить в кишені свого камзола медальйон з портретом Беатріче. Щоб приховати свій промах Труффальдіно оголошує, що цей портрет належав його колишнього господаря, який недавно помер. Новина ця вражає Флориндо в саме серце. Після смерті коханої життя втратило для нього будь-який сенс. Тим часом Беатріче знаходить в скрині листи і записну книжку Флориндо. Труффальдіно знову доводиться викручуватися, і він вдається до тієї ж байці - ця книга належала його колишнього господаря, який недавно помер. Ця новина нищить Беатріче наповал. Її коханий помер! Її власна життя втратило після цього будь-який сенс.
Отже, Флориндо і Беатріче одночасно вирішують накласти на себе руки. Але в останню мить вони бачать і пізнають один одного. Сльози відчаю змінюються сльозами радості. Вони знову разом! «Але що привело вас в такий розпач?» - запитують вони. І обидва відповідають: «Хибна звістка про вашої смерті». «А хто повідомив про цю смерть?» - «Мій слуга!» Кличуть слуг. Є Труффальдіно. Здається, що час його викриття настав. Однак, виправдовуючись порізно перед кожним зі своїх господарів, він знову примудряється обдурити їх. Остаточне викриття його витівок відбувається тільки в будинку у Панталоне. До цього часу таємниця Беатріче вже розкрита. Сільвіо і Клоріче знову наречений і наречена. Залишилася остання проблема: Клоріче пообіцяла Смеральдіне видати її за слугу Беатріче, а Флориндо - за свого. Починається суперечка між ними, і тут Труффальдіно мимоволі доводиться розкрити свої карти і оголосити, що мова, власне, йде про одне й те ж людину. Таким чином, всі опиняються задоволені.
****
Напружений творчу працю, галасливі успіхи і безперервна боротьба з противниками його поглядів втомили Гольдоні. Останнім випробуванням для нього стала важка полеміка з Карло Гоцці, палким прихильником старої комедії дель арте. Тонкий критик і нещадний полеміст, Гоцці став для Гольдоні справжнім кошмаром. Він постійно висміював його комедії в своїх сатиричних брошурах, а в 1761-1762 рр. поставив на сцені чотири драматичних казки, які мали колосальний успіх у зрітелей.Гольдоні вважав за краще залишити поле бою за противником, і в 1762 р виїхав з Венеції в Париж. Тут він продовжував писати сценарії імпровізованих комедій для місцевого італійського театру. У 1765 році він отримав посаду вчителя італійської мови дочок Людовіка XV, а через кілька років йому було призначено невелика пенсія.
Шлях пройдений Гольдоні вражає. Якщо «Слуга двох господарів» багато в чому залишається комедією бароко (комедією положень, перевдягань, пізнавання і помилок), то «Віяло», поставлений в 1765 р, вже справжня комедія нового часу - комедія характерів. У 1784 р Гольдоні почав писати «Мемуари», які довів до 1787 р
Під час революції про Гольдоні забули, і тільки в 1793 р Національний Конвент відновив пристарілого драматургу призначену королем пенсію. За день до цього, 6 лютого 1793 р Гольдоні помер.


рецензії

Цілеспрямований і невтомний - таким, як Гольдоні, і повинен бути справжній творець. Зуміти пережити все нападки, якими б нещадними вони не були. Відступити непереможеним. Спасибі, що розповідаєте, відновлюючи справедливість пам'яті.
З повагою,
Елла Лякишева 23.09.2017 20:05 Заявити про порушення Але що ж сталося?
«Але що привело вас в такий розпач?
«А хто повідомив про цю смерть?