ABROADZ: Вища освіта в Китаї

  1. Система вищої освіти
  2. освітній процес
  3. Який вуз вибрати іноземцю
  4. Чи дорого жити в Китаї
  5. Стипендіальна підтримка
  6. Студентська віза
  7. Дивитись в майбутнє
  8. Корисні посилання

З кожним роком Китай, який демонструє швидкісні темпи економічного зростання, стає все більш привабливим напрямком для отримання освіти. За останніми даними в Китаї навчається понад 160 тисяч студентів-іноземців, включаючи п'ять тисяч росіян. Навіщо російські студенти прагнуть до Китаю?

Сьогодні володіння англійською мовою не дає випускникам вагомих переваг на ринку праці. Великі роботодавці часто звертають увагу на знання другої іноземної мови, і саме китайський може зіграти на руку молодим фахівцям, враховуючи щорічне зростання числа російсько-китайських ділових контрактів.

Система вищої освіти

Головна особливість китайського освіти - його вік: перші «шуюани» (академії) з'явилися там майже півтори тисячі років тому. Зараз система освіти КНР суттєво видозмінилася, наблизилася до європейської та представлена ​​коледжами, університетами та вищими школами.

Освітні програми передбачені для трьох ступенів: перша (від чотирьох до п'яти років) завершується присвоєнням ступеня бакалавра, друга (від двох до трьох років) дає шанс стати магістром, а здолали третю сходинку стають докторами наук.

Навчальний рік у всіх університетах починається з першого вересня, але подавати документи на вступ слід заздалегідь: в лютому або березні. Стандартні вимоги до абітурієнтів прості: вступники на першу сходинку повинні мати середню освіту і бути старше 18 років, які претендують на звання магістрів необхідно надати також рекомендаційні листи (від викладача, наукового керівника та / або роботодавця). Значною перевагою буде наявність сертифіката, що підтверджує достатній рівень володіння китайською мовою - HSK .

Значною перевагою буде наявність сертифіката, що підтверджує достатній рівень володіння китайською мовою -   HSK

Важливо: Для отримання сертифікату необхідно скласти іспит одного з шести рівнів складності. Для першого рівня (HSK-1) досить знати 150 слів і володіти базовими граматичними конструкціями китайської мови. Мати сертифікат шостого рівня (HSK-6) означає вільно говорити і писати на китайському. Мінімум для вступу до вузів Китаю - сертифікат HSK-4, повідомляє приймальної комісії, що студент знає більше тисячі слів . Для кожного рівня складності проводиться окремий іспит, тому необхідно об'єктивно оцінити власні знання заздалегідь.

Якщо абітурієнт-іноземець не має сертифіката HSK, на нього чекають мовні курси, оскільки в більшості вузів викладання ведеться на китайському. Однак є деякі магістерські програми з викладанням англійською мовою. Найчастіше це економіка, фінанси і логістика, торгівля. Одним словом, все, що націлене на світовий ринок.

освітній процес

Навчальний рік в китайських вузах розділений на два семестри: з вересня по січень і з березня по липень. Серед ключових методів навчання: лекції викладачів, самопідготовка і домашні письмові роботи. У більшості університетів прийнята система кредитів (балів). Щоб перейти на наступний курс, студент повинен набрати певну суму кредитів по кожній з дисциплін, що вивчаються і скласти усний або письмовий іспит.

Предмети діляться на базові та факультативні. Ключові фахові дисципліни вивчають всі студенти факультету, а факультативні вибирають за інтересами. Гнучка система дозволяє кожному студенту зарекомендувати себе на ринку праці як унікального фахівця, що прослухав особливий освітній курс.

У китайських університетах діють суворі правила відвідуваності, що забороняють спізнюватися до початку занять, йти раніше викладача або пропускати лекції без поважної причини.

Який вуз вибрати іноземцю

У Китаї розташовано більше двох тисяч вищих професійних шкіл, коледжів і університетів, чий рівень технічного оснащення конкурує з провідними європейськими вузами. Однак не всі університети мають право приймати студентів з-за кордону. Причина криється в тому, що Китай прагне підвищити престиж своїх вузів на світовій арені, тому за кількістю студентів-іноземців лідирують найбільш статусні організації - Пекінський університет мови та культури , Пекінський університет і Фуданьського університет в Шанхаї.

Також варто звернути увагу на університет Цінхуа , Який має статус кращого місця для вивчення технічних наук в КНР. Бажаючим отримати освіту, максимально наближене до традиційного китайського, слід взяти на замітку Нанкинский університет , Що знаходиться в стародавній столиці Китаю. Його "предком" був імператорський університет, створений в 285 році, що визначає статус Нанкинского університету як одного з найстаріших у світі.

Чи дорого жити в Китаї

Вартість життя і навчання в Китаї в рази нижче, ніж у багатьох європейських країнах і США. Наприклад, десяти тисяч рублів на місяць цілком вистачить на повноцінне харчування, покупки і розваги. Вартість освіти для іноземних студентів коливається від двох до шести тисяч доларів на рік за бакалаврськими програмами, не більше семи тисяч доларів на рік - для магістрантів, майбутні доктора наук платять не більше дев'яти тисяч доларів на рік.

Гуртожитки також не відрізняються дорожнечею: студенти платять за проживання від двох до десяти доларів на добу. Вартість коливається в залежності від міста проживання (найдорожчі - Шанхай і Пекін) і оснащення.

Важливо: Ієрархічність простежується в Китаї практично у всьому, тому гуртожитку розділені на чоловічі і жіночі, а китайці й іноземці живуть в різних корпусах. Гуртожитки, як правило, знаходяться на одній території з університетом, бібліотеками, басейнами і тенісними кортами. Виконувати домашні завдання і готуватися до занять прийнято в бібліотеках.

Стипендіальна підтримка

Студенти з Росії можуть розраховувати на фінансову підтримку уряду КНР для докторів, магістрантів і бакалаврів. Щомісяця стипендіати отримують від 800 до 2 000 юанів, тобто від 9 600 до 23 400 рублів. Стипендія дозволяє іноземцям не турбуватися про оплату навчання, проживання, харчування та страховки.

По темі: Стипендії в Китаї. частина I , частина II

Додатково стимулюється популяризація китайського культури: приїжджають за короткостроковими програмами обміну, отримують не менше 800 юанів щомісяця. Рішення про присвоєння іноземному студентові статусу стипендіата залишається за особливим радою - China Scholarship Council. Посольство КНР приймає анкети претендентів щорічно до березня, також відправити заявку можна відразу в China Scholarship Council. Які пройшли відбір кандидати отримують направлення до університетів Китаю, де самі вибирають відповідну освітню програму. Для дослідницької діяльності в Китаї діє міжнародна стипендія CHINA: UNESCO the Great Wall Fellowship Scheme , Що фінансує проживання і проведення дослідницької роботи.

Важливо: Пакет документів стипендіата складається з анкети, копії атестата або диплома, в деяких випадках знадобиться дослідний проект. Документи заповнюються на китайською або англійською мовою, в разі використання інших мов необхідно докласти переклад.

Студентська віза

Щоб залишитися в КНР більш ніж на шість місяців, потрібна довгострокова віза. Для її отримання необхідно надати довідку про проходження медичного обстеження і заповнити Visa Application for Study In China (JW201). Важливо відзначити, що іноземцям категорично забороняється працювати за студентською візою.

Дивитись в майбутнє

Що можна сказати про студента, уїхала вчитися в Китай? Він, в першу чергу, має стратегічне мислення. КНР вже обігнала США за ВВП, його економіка зростає, а західні кризи мало впливають на планомірне просування країни вперед. Левова частка бюджету країни витрачається на освіту та технічне оснащення університетів. Це гарантує, що з кожним роком дипломи китайських вузів будуть цінуватися все більше.

Корисні посилання

Сайт, присвячений освіті в Китаї для іноземців

Анна Денисова

Навіщо російські студенти прагнуть до Китаю?