Як виграти грант на навчання в зарубіжній магістратурі? (4 важливі кроки)

  1. З чого все починається
  2. Як збільшити шанси на отримання гранту
  3. Де шукати гранти
  4. Сайти фондів і стипендіальних програм

Ви знали, що при отриманні гранту велику роль грає не стільки запаморочливий профайл кандидата, а скільки саме те, як цей профайл поданий?

Зовсім недавно я працювала з молодим чоловіком, який виграв дуже солідний грант від одного з британських університетів - грант на навчання в магістратурі за програмою його мрії. Це був цілеспрямований студент з «палаючими» очима, і деякими успіхами в якихось областях, але в-цілому, його профайл ні дуже видатним. Так, він закінчив дуже хороший університет, але оцінки були скоріше на рівні 4-х, ніж 5-ти. Так, йому вдалося подекуди попрацювати, але це було більше схоже на «примусову» практику «де вийде» в літні місяці. І напрямок магістерської програми він вибрав трохи відмінне від своєї спеціальності на бакалавраті. Але йому все вдалося!

А ще я була знайома зі студентом-відмінником в сильному технічному вузі. Це студент, який створив і розвинув до хорошого рівня кілька своїх компаній, запустив ряд активних професійних клубів в своєму університеті, і провів найбільші конференції за участю провідних компаній. І при цьому він серйозно займався спортом, мав розряд, і взагалі, скрізь і в усьому був переможцем. Але ось йому, незважаючи на весь багаж успіхів і досягнень, не вдалося отримати грант, і навіть не вдалося вступити на ту програму, яку він поставив для себе номером один.

Як при очевидному розкладі шансів менш сильним кандидатам вдається отримати грант, а сильнішим немає?

Які є ще закулісні мірки, які багато втрачають?

Що ще важливо, якщо «традиційні» критерії успішного профайла (відмінні оцінки, чітке розвиток наукових інтересів, наявність публікацій, «довга» історія успіхів, досягнення в спорті, активна позиція, досвід роботи та стажувань за фахом і участь у волонтерських проектах, шикарне володіння декількома іноземними мовами ...) не спрацьовують?

З чого все починається

Перш ніж говорити про критерії, хочу пояснити, чому так відбувається.

Схема відбору переможців з різних грантах може трохи відрізнятися, але в-цілому, звичайно відбирають в 2 етапи:

1. відбір за документами 1
2. відбір за результатами співбесіди (але інтерв'ю, на жаль, передбачено не скрізь).

Це означає, що приймальна комісія, яка розглядає заявки на грант, буде з Вами знайомитися з Вашим документам. І дуже важливе рішення (запросити Вас на інтерв'ю, або позначити як «рекомендованого» апліканта) комісія прийме виключно з тих стандартним паперів, які Ви надасте. А то, що Ви розумні, інтелігенти, приголомшливо говорите іноземною мовою, приємні в бесіді, та ін. - все це можна буде показати, тільки якщо Ви пройшли конкурс документів.

І враховуючи, що на кожну стипендію подають заявки десятки аплікантів, то виділятися потрібно якістю документів, точно підготовлених за умовами фонду, і глибиною і оригінальністю певних паперів. Перейдемо до конкретних дій.

Як збільшити шанси на отримання гранту

1. Підготувати документи саме так, як Вас просять це зробити

Якщо вказано, що CV повинно бути обсягом на 1 сторінку максимум - так і треба робити; якщо є обмеження по кількості слів в есссе, їх важливо дотримати; якщо потрібно надати виписку в певному форматі - її потрібно підготувати саме так. Зайві документи теж недоречні (експерти не будуть робити винятків і розглядати Ваш комплект в індивідуальному порядку), а «творчий» підхід до цього етапу може взагалі все зіпсувати. І настільки ж важливо, щоб документи в комплекти були розкладені саме в тому порядку, в якому Вас просять (якщо Ви відправляєте документи звичайною поштою).

Це виглядає як нудна рекомендація, але для комісії неправильно розкладені або підготовлені документи - знак, що якщо навіть з такою дрібницею Ви не можете впоратися, то про що далі думати. Або якщо Ви нешанобливо поставилися до їхніх вимог, то чому вони повинні з повагою поставитися до Вашої заяви?

Практичний крок: Ви перевірили правила програми? Що Вам потрібно виправити прямо зараз?

2. Зробити Ваше есе соковитим, розумним, іскрометним

Після того, як правильні папірці виявилися на правильних місцях, комісію потрібно «зачепити» текстом свого есе. Уявіть, що вони читають сотні есе, щоб відібрати жменьку кандидатів. А багато хто все одно недооцінюють значення мотиваційного листа, і вважають, що «червоний диплом» скаже за них все.
Оцінки - це даність, досвід роботи - теж, і багато інших речей Ви не зможете змінити до моменту подачі заявки, зате виділитися серед інших кандидатів Ви можете за допомогою есе.

Початок листи - ключ до серця експерта фонду, якщо вдалося заманити увагу першими рядками, вже добре. Далі повинна бути ясна, впевнена мотивація для чого ви все це робите, чому Вам так потрібен грант, і що Ви повернете світу після можливості вчитися в обраній магістратурі (плюс, обов'язково перевірте, формальні вимоги - наприклад, для стипендії DAAD потрібно вказати тему, над якої Ви будете працювати в магістратурі).

Особиста історія, живі приклади, багата мова - то, що допомагає перетворити есе з нудного пояснення-виправдання в захоплюючий нарис. Подивіться приклади есе у хлопців, які успішно вступили (але тільки для натхнення і розуміння жанру; ідеї в чужому виконанні можуть все зіпсувати), потренуйтеся писати (кілька різних копій - це нормально), дайте перевірити друзям / колегам / експертам ( наприклад ). Оцінка з боку може «відкрити очі» і дуже збагатити Ваше мотиваційний лист.

Практичний крок: що Ви можете додати в Ваше есе прямо зараз, щоб воно «задихало»?

3. Домогтися сильних рекомендацій

Дуже часто викладачі кажуть - пишіть текст самі, ми підпишемо. З одного боку - здорово, що Ви можете самі включити всі хвалебні відгуки на свою адресу. З іншого - апліканта, який вже добряче попрацював над своїм есе, досить складно написати щось іншою мовою, з іншої позиції і з іншим обґрунтуванням.
А рекомендації майже так само важливі, як і мотиваційний лист. Для комісії це спосіб перевірити наскільки Ваші особисті амбіції співвідносяться з думкою тих, хто бачив Вас у роботі.

Тому тут важливо розширити кругозір, і допомогти з цим можуть навіть Ваші одногрупники, друзі, колеги - ті, хто з Вами знайомі і можуть розгледіти відтінки Вашої особистості. Запитайте, що на їх погляд, є Вашими сильними сторонами, на що б вони зробили акцент, характеризуючи Вас? Зберете кілька думок - і у Вас вже є база для Ваших рекомендаційних листів. І після написання обов'язково дайте на перевірку іншим людям, щоб уникнути враження, що всі документи написані однією особою (з кожним клієнтом я завжди це перевіряю).

І загальна порада: на відміну від есе в підготовці рекомендацій творчого підходу так багато не потрібно. Важливо дуже конкретно і лаконічно відповісти на питання рекомендаційної форми, і додати кілька прикладів для ілюстрації. Абсолютно нормально, якщо у Вас вийшли чіткі стислі відповіді на питання, тут чим менше близько-слів, тим краще.

Практичний крок: кому Ви напишете / зателефонуйте прямо зараз і запитайте про Ваших сильних сторонах?

4. Переконати грамотним і акуратним CV

Для приймальної комісії CV - завжди показник того, наскільки Ви можете професійно себе уявити в заданих рамках. І при розгляді документів до CV повернуться неодноразово - щоб зрозуміти, коли і чим Ви займалися, що ще не побачили ні в жодному іншому Вашому документі, і наскільки все логічно пов'язується.

І навіть якщо Ви ніколи не влаштовувалися на серйозну роботу, це не виправдання, щоб не мати професійного резюме.
Професійне - значить, що текст візуально структурований, легко читається, і по кожному пункту - рівно те, що треба (ніяких довгих описів і розповідей). Формат подачі - короткий, стислий, але з акцентами.

І важливо адаптувати Ваше CV під ту програму / грант, на яку Ви подаєте. Наприклад, якщо подаєте на грант в німецький вуз, то цілком допустимо вказати, що німецький Ви вчите ще зі школи, і були на коротких курсах в Німеччині. Але та ж інформація буде зайвою, якщо Ви подаєте на грант в США.

Практичний крок: що Вам потрібно змінити у Вашому CV, щоб воно виглядало більш професійно?

Пам'ятайте, що хоча жоден документ не буде вирішальним в загальному комплекті, всі папери разом - це як оркестр. Вони повинні звучати в унісон, тоді експерт фонду точно «прислухається» до Ваших документів.

Перевіряйте вимоги і умови до документів, дотримуйтеся їх, додавайте фарб, де потрібно, і якщо удача підморгне, то все обов'язково вийде!

Де шукати гранти

1. На сайтах державних фондів і організацій, які є в багатьох країнах і які пропонують широкий ряд стипендіальних програм та грантів (дивіться список нижче)

2. Те, що дуже багато втрачають - на сайтах самих вузів, в які Ви плануєте вступати. Інформація про гранти та стипендії не завжди знаходиться «на поверхні», часто її потрібно шукати глибше. Іноді, вже після відправки заявки на вступ, сам університет висилає Вам варіанти можливих стипендій.
І якщо Ви нічого не знайшли на сайті вузу, то обов'язково напишіть в міжнародний відділ (International Office) або центр фінансової допомоги (Financial Aid Office) університету, швидше за все, Вам допоможуть знайти варіанти.

Сайти фондів і стипендіальних програм

Міжнародна пошукова система по стипендіях і грантах в різних країнах - шукайте тут , тут або тут .

Програма Erasmus Mundus в європейських університетах

В Німеччині:
- DAAD (Німецька служба академічних обмінів)
- Фонд Олександра Гумбольдта (гранти для дослідників)

У Великобританії:
- Chevening Scholarship
- Британська Рада

В США:
- Посольство США в Росії
- Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX
- Cтіпендіі Фулбрайт

В Австралії

У Франції

В Фінляндії

У Данії

У Нідерландах

В Австрії

В Іспанії

В Китаї

Удачи з пошуком програми і гранту, і з успішного проходження всіх етапів! Інвестуйте час і зусилля в підготовку документів, і у Вас все вийде!

Якщо Ви плануєте подавати на грант, залиште коментар: що Ви виправите в Ваших документів не відкладаючи? І на яку стипендію Ви будете подавати?

Цю статтю добре доповнюють поради:

- Покрокова інструкція з підготовки сильного CV

- Допоміжна структура та поради щодо створення переконливого мотиваційного листа

Мета нашої роботи - дати Вам практичні та перевірені рекомендації для успішного вступу до магістратури кращих світових університетів і бізнес-шкіл.

Ми надаємо професійну допомогу c підбором вузу і програми за кордоном і підготовкою документів для вступу .

Результати та відгуки наших клієнтів говорять самі за себе - звертайтеся, якщо Ви хочете збільшити свої шанси на вступ!

Як при очевидному розкладі шансів менш сильним кандидатам вдається отримати грант, а сильнішим немає?
Які є ще закулісні мірки, які багато втрачають?
Або якщо Ви нешанобливо поставилися до їхніх вимог, то чому вони повинні з повагою поставитися до Вашої заяви?
Практичний крок: Ви перевірили правила програми?
Що Вам потрібно виправити прямо зараз?
Практичний крок: що Ви можете додати в Ваше есе прямо зараз, щоб воно «задихало»?
Запитайте, що на їх погляд, є Вашими сильними сторонами, на що б вони зробили акцент, характеризуючи Вас?
Практичний крок: кому Ви напишете / зателефонуйте прямо зараз і запитайте про Ваших сильних сторонах?
Практичний крок: що Вам потрібно змінити у Вашому CV, щоб воно виглядало більш професійно?