Як Dolby Atmos змінює сучасні кінотеатри

Dolby Laboratories протягом останніх 50 років залишається однією з найвідоміших компаній, що займаються рішеннями в області кінотеатрального звуку і відео. Звичайно ж, зараз компанія багато працює і над рішеннями в галузі домашніх кінотеатрів, і над технологіями, які використовуються в мобільних пристроях і конференц-зв'язку, але найбільшу популярність їй по праву приносять новинки з області «великого кіно».

Dolby Atmos в великому кіно


Остання така новинка від Dolby - технологія Dolby Atmos, яку в 2012 році презентували у відомому голлівудському кінотеатрі Dolby Theatre. На думку експертів, Dolby Atmos стає «новою віхою в розвитку кінотеатрів». Ця технологія являє собою систему, в якій звукові об'єкти можна точно розміщувати і переміщати в тривимірному просторі, включаючи область над головою глядача. Вона оживляє те, що відбувається на екрані і створює дивно потужний, насичений звук, забезпечуючи ефект повного занурення.


Однак дивно насичена звукова картина, яку дає Dolby Atmos, - лише верхівка айсберга. Ця технологія змінює не тільки сприйняття фільму аудиторією, але і те, як створюється кіно: розвиток аудіовізуальних технологій переносить на новий рівень можливості творчого вираження для сценаристів і режисерів.


Основна перевага системи Dolby Atmos - об'ектооріентірованний звук. На відміну від звичайних аудіосистем, в яких звуки змішуються разом, Dolby Atmos може незалежно відтворювати до 128 одночасних звуків, створюючи найкращий ефект занурення при перегляді фільмів.


В результаті аудіоінженерії, зайняті на проекті, отримують можливість працювати зі звуками як з окремими об'єктами. Ними можуть стати і плач дитини, і гудок автомобіля. Звукорежисер визначає, де знаходиться джерело звуку по відношенню до глядача, як він переміщається, і створює 3D-карту звукового простору. В результаті вертоліт на екрані дійсно пролетить «прямо над головою» у глядача, а тихий шепіт може доноситися з-за спини.


Однак не всі звуки в фільмі можна і потрібно представляти в форматі аудіооб'ектов. Наприклад, з фоновою музикою чи другорядними шумами працювати в такій системі складно і навряд чи виправдано. Тому Dolby дозволяє працювати і зі звичайними звуковими каналами, що не вимагають просторового кодування, що дозволяє сформувати найбільш повну імерсивні картину звучання. Фактично, аудіооб'екти вбудовуються в стандартну звукову картину, додаючи акценти і реалістичність.


Все це, зрозуміло, змінює підходи до створення фільмів: з моменту презентації Dolby Atmos цією технологією зацікавилися всі провідні кіностудії США. Першою картиною, чий саундтрек був зроблений в цьому форматі, став мультфільм «Хоробра Серцем» ( «Brave») студії Pixar. З часів «Хоробре серце» із застосуванням нової технології були зняті такі фільми, як «Вартові Галактики», «Star Trek: Відплата» і «Життя Пі».


За весь час існування технологію Dolby Atmos вже встигли застосувати у своїй роботі 15 кінорежисерів, які отримали «Оскар», і 28 звукорежисерів, також зазначених вищою нагородою Американської кіноакадемії (всього в форматі Dolby Atmos анонсовано більше 465 фільмів). У цьому році зі стрічок, які знімалися з використанням Dolby Atmos, в прокат виходять, зокрема, «Аліса в Задзеркаллі» і «Фантастичні тварини і де вони мешкають» (повний список фільмів, що підтримують технологію Dolby Atmos, доступний тут ).

Що значить «кінотеатр, оснащений Dolby Atmos»


Однак для того, щоб відчути всю красу нового формату, роботи режисера і команди звуковиків в процесі створення фільму недостатньо - звук треба правильно відтворити в кінотеатрі. Для того, щоб показувати кіно за технологією Dolby Atmos, кінотеатр повинен отримати у спеціалістів Dolby відповідний сертифікат. Якщо мова йде про будівлі, що будується кінотеатру, то Dolby консультує партнерів по обладнанню кінозалів вже на етапі розробки проекту.


По завершенні будівництва інженер Dolby виїжджає на місце і перевіряє конфігурацію і апаратуру, кожен підсилювач, гучномовець і так далі на відповідність технічним характеристикам, необхідним для відтворення звуку в форматі Dolby Atmos.


Якщо кінотеатр не новий, то все доопрацювання і зміни в технічне оснащення залів також контролюються фахівцями з Dolby. Для кожного кінозалу створюється свій проект у відповідності зі специфікаціями, де визначається кількість і розташування динаміків, необхідних для коректного відтворення формату. Загальні вимоги до пристрою кінозалів в Dolby випустили окремим документом .


Прийманням оновленого після переобладнання залу також займаються представники Dolby, які виїжджають на місце, роблять необхідні виміри, ретельно перевіряють всю апаратуру аж до кожного гучномовця і підсилювача: у представників компанії є спеціальна вимірювальна система, яка реєструє параметри і затримку звуку кожного гучномовця.


Якщо вся акустика схвалена, настройка залу запам'ятовується в аудіопроцесорі: фіксується інформація про розміри залу, про кількість і координатах розміщення колонок, характеристики колонок та асоційованих з ними підсилювачів і т.п. Аудіопроцесор налаштовується під кожен зал індивідуально, і видається протокол настройки, своєрідний технічний паспорт залу. Даний документ залишається в архіві Dolby.


Весь процес перевірки за часом займає близько шести годин, якщо тест обладнання пройшов успішно. Саме ця офіційна процедура, що діє по всьому світу, дозволяє компанії Dolby бути впевненою в високій якості звуку Dolby Atmos в кожному конкретному залі.


Хоча в 2012 році, коли система тільки з'явилася, кількість кінотеатрів, що використовують Atmos, не перевищило 25 по всьому світу, в 2013 році їх число збільшилося до 300 і продовжує зростати до цього дня. Зараз технологію підтримують більше 1800 кінозалів в 60 країнах світу і понад 130 звукозаписних студій. Кінотеатри, оснащені системою Dolby Atmos, є і в Росії - їх повний список можна подивитися на мапі Dolby.


Один з них - кінотеатр «Москва» в самому центрі столиці. Він в плані оснащеності технологією Dolby Atmos перевершує всі вітчизняні та зарубіжні кіноцентри - в ньому за цією технологією обладнані цілих 10 залів з 17.

Dolby Laboratories протягом останніх 50 років залишається однією з найвідоміших компаній, що займаються рішеннями в області кінотеатрального звуку і відео
Хол кінотеатру «Москва»
Як влаштовані кінозали Dolby Atmos

У залах Dolby Atmos ряд гучномовців на стінах продовжений до екрану, в той час як в інших залах (формату Dolby 5.1) динаміки встановлюються від першого ряду крісел. Фронтальні сабвуфери групуються в єдиний масив потрібної потужності, який трохи зміщується в бік від осі симетрії - це дозволяє знизити ймовірність виникнення стоячих хвиль. Що стосується динаміків оточення, розташованих уздовж стін, то вони повинні бути підключені до індивідуального каналу посилення, налаштованому відповідно до параметрів максимальної шумової потужності, зазначеної виробником аудіоапаратури.


Бічні аудіосистеми розташовуються по всій довжині стіни, щоб забезпечити гідне звукове покриття. Нахил динаміків при цьому повинен бути зорієнтований по осі до вуха глядача, що сидить на крайньому місці у протилежної сторони залу. Більшість динаміків оточення не здатне виробляти потужні низькі частоти, тому в кінець кінозалу додаються два додаткових сабвуфера.


Що стосується стельової акустики, то верхні динаміки повинні розташовуватися строго симетрично щодо осі залу і по всій його довжині. Причому відстань між двома рядами колонок повинно бути трохи більше, ніж між додатковими акустичними системами за екраном.


Підсумкова конфігурація дозволяє розподілити звукові об'єкти по всьому залу, включаючи область над головами глядачів, що створює глибоке і насичене об'ємне звучання. Кожен гучномовець - за екраном, на стіні, на стелі - це незалежний канал звуку, число яких може доходити до 64. На практиці це означає, що звук надходить з усіх боків (навіть зверху!).


Як ми пам'ятаємо, Dolby Atmos дозволяє оперувати поняттям «аудіооб'ект» і задавати конкретні джерела звуків, їх положення в просторі і траєкторію руху. Тому в кінозал контент потрапляє не у вигляді попередньо записаних доріжок, а у вигляді великої кількості звукових файлів і відповідної інформації про їх просторово-часових координатах.


Ця інформація потрапляє в аудіопроцесор, який точно знає, де розташовані акустичні системи (за це відповідають співробітники Dolby, сертифікують кінозал), і сам прораховує, куди і яку звукову інформацію потрібно відправити. Статичні доріжки відразу «закріплюються» за окремими аудіоколонками або цілими їх масивами, а ось аудіооб'екти обробляються в реальному часі згідно конфігурації кінозалу. Якщо необхідна аудиоколонка непрацездатна або відсутній, то система автоматично сформує «фантомний» гучномовець, щоб звук все одно надходив з потрібного місця.


за словами представників компанії Dolby, у глядача, що сидить в грамотно обладнаному залі, виникає відчуття, ніби він «оточений безліччю динаміків». І тим не менше, звук, особливо в кінотеатрах, оснащених за технологією Dolby Atmos, не є «головним героєм» кінофільму - ви просто повністю занурюєтеся в те, що відбувається на екрані, не відволікаючись вже ні на телефон, ні на попкорн.