Як виглядає алмаз, що це за мінерал, його різновиди

  1. З історії алмазу
  2. Чи є в природі щось твердіше?
  3. Склад і властивості каменя
  4. Де і як вони утворюються
  5. Різноманітність форм і розмірів
  6. Кольорова гамма
  7. застосування
  8. Як відрізнити справжній алмаз від підробки

Алмаз - мінерал, що має природне походження. Сама назва цього каменю означає «твердий», а багато історії про його цінності і красу вже давно звернулися в легенди. Серед вас, любителів дорогоцінних і напівкоштовних каменів, напевно є ті, хто бажає знати все про алмази - в тому числі і те, як виглядає алмаз в природному середовищу і після професійної обробки ювелірами.

Серед вас, любителів дорогоцінних і напівкоштовних каменів, напевно є ті, хто бажає знати все про алмази - в тому числі і те, як виглядає алмаз в природному середовищу і після професійної обробки ювелірами

З історії алмазу

Вперше алмазні камені були згадані близько третього тисячоліття до нашої ери, але застосовувати їх в якості прикрас стали порівняно недавно - менше 500 років тому, коли майстри ювелірної справи почали освоювати методику огранки цього каменю, що дозволяє зробити з нього діамант. Детальніше про різницю між діамантом і алмазом →

Відомо, що російська імператриця Катерина II дуже любила дорогоцінні камені: алмаз, безумовно, здобув її особливу прихильність як найбільш прекрасний з усіх мінералів, а слово «діамант» в російській розмовному побуті швидко стало синонімом розкоші, достатку і багатства.

Відомо, що російська імператриця Катерина II дуже любила дорогоцінні камені: алмаз, безумовно, здобув її особливу прихильність як найбільш прекрасний з усіх мінералів, а слово «діамант» в російській розмовному побуті швидко стало синонімом розкоші, достатку і багатства

Це може здатися дивним, але час, коли алмаз був точно виявлений, не вдається встановити до сих пір. Прийнято вважати, що цей камінь є одним з найкрасивіших і розкішних за зовнішніми ознаками, але таке загальноприйняті хибні уявлення, яке має мало спільного з реальністю.

Природний алмаз, що не оброблений людиною, часто виглядає навіть не як дорогоцінний камінь, а схожий на кристалічний гірський кришталь невизначеної форми. Алмаз в природі часто буває безбарвний, або прозорий, і недосвідчений погляд далеко не завжди розпізнає в ньому той самий вид каменю, який може виявитися безцінним екземпляром для хорошого фахівця.

На різних мовах твердість алмаза виражається майже однаково. За арабською це звучить як «алмас», тобто, «твердіше всіх». У грецькій мові опис цього каменю виражено словом «адамас», що в перекладі означає «незламний». У російській мові поняття «алмаз» вперше прозвучало з вуст знаменитого мандрівника Афанасія Нікітіна в XV столітті, що отримало свій опис у відомому літературному творі «Ходіння за три моря».

Чи є в природі щось твердіше?

Твердість алмазного каменю давно вже відома, і вважається, що йому немає в цьому рівних. Однак цікаве людство вже давно ставить питання: може, є в природі якась гірська порода чи інші корисні копалини, які могли б скласти конкуренцію алмазу за показником його легендарної «незламності»?

Відразу хотілося б точно запевнити всіх, хто цікавиться: алмаз - найтвердіший мінерал, і рівних йому в цій області, дійсно, немає. Він повністю відповідає своїй назві, і твердіше нього може стати тільки він сам, якщо його обробити за допомогою спеціального способу.

Він повністю відповідає своїй назві, і твердіше нього може стати тільки він сам, якщо його обробити за допомогою спеціального способу

Від чого залежить твердість, якої так славляться алмазні камені? Цей показник безпосередньо залежить від складу їх кристалічної решітки. Якщо кристалічну решітку обробити шляхом певного методу, видаливши з неї всі можливі дефекти, то синтетичним шляхом можливо отримати нове лабораторне речовина під назвою «гіпералмаз». Це алмаз, кристал якого настільки ідеальний, що по міцності в одинадцять разів перевищує показник натурального матеріалу. За основу був узятий тип міцної «решітки», яку подарувала вченим рідкісний різновид алмазу під назвою «карбонадо»: камінь чорного кольору. Про чорному діамант →

Як відомо, звичайні алмази, що складаються з одного кристала (або монокристалічні), недосконалі і мають багато природних вад і тріщин. Буває, що вони не витримують дуже високих температур і тиску. Але після того, як у фахівців вийшло відтворити в лабораторних умовах полікристалічну структуру карбонадо, можна з упевненістю сказати, що твердіше такого матеріалу каменю точно немає. З нього можна створювати вироби, які мають найрізноманітніші розміри і форми, які є надстійкими до будь-яких температурних умов.

Склад і властивості каменя

Алмазний камінь має вуглецеве походження. Найпоширеніший його вид - це прозорий алмаз, який може бути як безбарвним, так і мати певні відтінки тієї чи іншої колірної гами, що додають йому особливу привабливість. Блиск алмаза на сонці дуже яскравий - ймовірно, саме він колись і залучив людини до себе, спонукавши його почати використовувати різні види алмазів в якості прикрас, а згодом - до створення унікальних діамантових примірників, які отримали чудову рукотворну огранювання.

Атоми кристалічної решітки каменю мають кубічну форму. Саме вона є причиною високих показників твердості: шкала Мооса дає йому найвищу оцінку в десять балів. Але є одна тонкість, яку свого часу майстри не могли враховувати: це так звана досконала розщеплення, через яку алмазні кристали, незважаючи на міцність, є дуже крихкими. Саме таке парадоксальне властивість часто ставало причиною того, що цінні види алмазу піддавалися руйнуванню.

Як вже говорилося, алмази, природні властивості яких не були облагороджені рукою хорошого майстра-ювеліра, виглядають вельми скромно і часом навіть непоказно. Як виглядає алмаз, тільки що знайдений в тому чи іншому родовищі? Зазвичай, він являє собою невеликий скам'янілий конгломерат, поверхня якого виглядає матовою, а якщо її взяти в руки, то відразу можна відчути приємну шорсткість.

Зазвичай, він являє собою невеликий скам'янілий конгломерат, поверхня якого виглядає матовою, а якщо її взяти в руки, то відразу можна відчути приємну шорсткість

Кристали алмаза частіше зустрічаються поодинокі (або відокремлені), але бувають і зрощені екземпляри, що представляють собою мелкокристаллические освіти, або різновиди алмазів більшої форми.

Де і як вони утворюються

Теорій, що розповідають про те, як утворюються різні види алмазів , Існує кілька. Найбільш обґрунтована і логічна з них - це магматична теорія. Якщо спиратися на неї, то атоми вуглецю під впливом високого тиску (як мінімум, п'ятдесят тисяч атмосфер) можуть змінювати структуру своєї кристалічної решітки, формуючи цей чудовий камінь. При цьому глибина його залягання становить 100 км і більше. Надалі при виверженні вулканів алмази виносяться магмою на поверхню Землі.

Класифікація алмазів, яка сортує їх на підставі форм кристалів, колірного показника та інших властивостей, виділяє цікаві метеоритні види цих каменів. Ймовірно, що такий різновид алмазу має неземне походження і виникла ще до того, як в нашій Галактиці з'явилося Сонце. Також є докази того, що в природі є кристали, які утворилися на падаючих метеоритах внаслідок дії на них величезного тиску і температурних факторів.

Також є докази того, що в природі є кристали, які утворилися на падаючих метеоритах внаслідок дії на них величезного тиску і температурних факторів

Примітним фактом є і те, що будь-які типи алмазів - це не що інше, як «близькі родичі» графіту, який і піддається процесам кристалізації в надрах Землі під високим тиском і температурою на великій глибині. Коли вулканічна лава викидає вже «підготовлені» природою камені наверх, відбувається утворення кімберлітових трубок: так називаються всі корінні алмазні родовища.

Коли на Землю падає метеорит, показник температури в той момент, коли він ударяється об її поверхню, становить 3000 ° С, а тиск піднімається до 100 гПа. Оскільки такі екстремальні умови наближені по цифрам до тих процесів, які відбуваються в надрах нашої планети, це і стає реальною грунтом для утворення імпактного виду гірської породи, до складу якої входять кристали алмазів.

Камені, які мають явно неземне походження, в великих кількостях знаходили в США - в тому самому Гранд-Каньйон, куди 30 000 років тому впав величезний метеорит. Схоже родовище, яке виникло в результаті падіння метеорита, є і в Якутії. Такі великі метеоритні кратери називаються астроблемами і є в різних куточках Землі: крім США і Якутії аналогічне родовище у вигляді кратера є в північних регіонах Сибіру.

Такі великі метеоритні кратери називаються астроблемами і є в різних куточках Землі: крім США і Якутії аналогічне родовище у вигляді кратера є в північних регіонах Сибіру

Незважаючи на свою очевидну рідкість, алмаз - це камінь, який поширений дуже широко. Його родовища можна відшукати всюди, крім Антарктиди. Детальніше про те, як видобувають алмази →

Різноманітність форм і розмірів

Алмаз - це камінь з досить різноманітний за своїми морфологічними ознаками. Форма алмазу буває як моно-, так і полікристалічний, від чого напряму залежить і показник міцності. Уже згадуваний чорний карбонадо якраз має полікристалічну структуру, яка і була скопійована вченими в лабораторних умовах для синтетичного виведення суперміцного каменю. Кімберлітові родовища представляє виключно той алмаз, форма якого являє собою октаедр або плоскограннік.

Бувають і складні кристали з початковою формою ромбів або кубів, серед яких зустрічаються екземпляри, що мають типові форми з округлими гранями - ромбодекаедроіди. Вони виникають, коли алмази розчиняються під дією кімберлітового розплаву. Що стосується кубоідного виду кристалів, їх освіта забезпечує волокнистий зростання алмазів, що йде по нормальному механізму. До речі, алмази, виведені лабораторним шляхом, найчастіше характеризуються Кубовидний кристалами, що є одним з їх відмінностей від природного каменю.

До речі, алмази, виведені лабораторним шляхом, найчастіше характеризуються Кубовидний кристалами, що є одним з їх відмінностей від природного каменю

Кристали у різних алмазів бувають різними: від тих, які можна розглянути тільки під мікроскопом, до дуже великих. Наприклад, в 1905 році в Південній Африці був виявлений примірник вагою 0,621 кг, що становить 3106 карат. Його вивчали протягом декількох місяців, а потім розкололи на кілька частин. Рідкісними камінням вважаються ті, маса яких перевищує 15 карат, рідкісними - з масою в 100 карат і більше. Як правило, вони неодмінно займають особливе місце в історії, і їм навіть дають імена. Як дізнатися, скільки карат в діамант →

Кольорова гамма

Яких квітів бувають алмази? Залежно від домішок, що містяться всередині них, а також особливостей хімічних реакцій, які протікали в процесі утворення каменю, колір алмаза може варіюватися.

Надзвичайну красу є камінь, який не має ніяких квітів, прозорість алмазу такого типу іноді образно характеризує відомою фразою «алмаз чистої води». Найчастіше екземпляри мають легкий відтінок будь-якого кольору або «нацветом». Камені ж «чистої води» трапляються серед них найрідше.

кольорові алмази жовтого кольору утворюються в тому випадку, коли атоми вуглецю, наявні в їх кристалічній решітці, замінюються на азотні частки. Справедливо буде задати питання про те, якого кольору бувають саме жовті камені, тому що відтінки їх численні, а трапляються вони досить часто. Найвищу цінність мають темно-жовті камені, які найкраще виглядають в огранюванням з чистого золота.

Існує камінь, який цінується навіть вище, ніж легендарна «чиста вода». Якщо запитати у фахівців, алмази якого кольору оцінюються більше, відповідь буде - червоні . Їх добувають в Австралії, в дуже глибоких покладах. рожеві алмази видобуваються також в Австралії та трапляються частіше.

Алмаз, колір якого отримав назву «коричневий», може мати буквально всі його можливі відтінки: шоколад, коньяк, бурштин, шампанське. Саме такі комерційні назви і отримали це камені в побуті у ювелірів. Детальніше про коньячних діамантах →

Процес утворення червоних, рожевих і коричневих каменів до сих пір не вивчений до кінця, що надає їм своєрідну містичність і привабливість

Якщо мова йде про камені синього кольору, алмаз, який має таку забарвлення, давно заслужив звання аукціонного і унікального. Синій колір йому надає заміщення атомів кристалічної решітки з вуглецю на бор. Облаштування природних алмазів синім кольором часто практикується фахівцями і в лабораторних умовах.

Облаштування природних алмазів синім кольором часто практикується фахівцями і в лабораторних умовах

Також не менш рідкісними є блакитні алмази , Місія яких - представляти найцінніші приватні колекції. Однак і тут вже давно застосовується технологія «перетворення» більш поширеного жовтого алмаза в блакитний шляхом рукотворних хімічних реакцій.

Однак і тут вже давно застосовується технологія «перетворення» більш поширеного жовтого алмаза в блакитний шляхом рукотворних хімічних реакцій

Зелений колір алмаза купується, коли на нього тривалий час діє природне радіаційне випромінювання. Ці мінерали, дійсно, прекрасні своїм насиченим темно-зеленим відтінком і отримують у ювелірів дуже високі оцінки.

Ці мінерали, дійсно, прекрасні своїм насиченим темно-зеленим відтінком і отримують у ювелірів дуже високі оцінки

Чорний алмаз залягає у верхніх шарах земної кори, а структура його решітки складається з мікроскопічних кристалів, які зрослися між собою. Він надзвичайно красивий і міцний - про нього вже неодноразово згадувалося в нашій статті.

Він надзвичайно красивий і міцний - про нього вже неодноразово згадувалося в нашій статті

застосування

Неограновані алмази хорошої якості і форми завжди високо цінуються в ювелірній середовищі. Діамант - це алмаз, який був підданий фахівцем обробці (або огранювання), в результаті якої він придбав ту форму, яка найкращим чином сприятиме розкриттю його блиску і колірного пишноти.

Невеликі і зовсім дрібні камінчики, які не годяться для огранки, використовуються для виготовлення алмазних свердел, якими обробляють граніт та інші високоміцні гірські породи. До речі, саме знаменитий чорний алмаз карбонадо більше всіх цінується в промисловій сфері при виготовленні дорогого і якісного інструментарію. Про застосування алмазів →

Про застосування алмазів →

Як відрізнити справжній алмаз від підробки

Розвиток хімічної промисловості дає простір для поширення майстерно виконаних підробок або імітацій, багато з яких користуються відомим успіхом у покупців через яскравості і невисокої вартості.

Однак завжди є можливість відрізнити природний камінь від рукотворного:

  1. Наприклад, натуральний діамант має здатність сильно розсіювати світловий потік. Якщо через камінь направити світловий промінь, і він не змінить свого напрямку і залишиться однорідним - це точно підробка.
  2. Природний алмаз починає світитися при впливі на нього ультрафіолетових променів.
  3. Відомий своєю міцністю, справжній алмаз не береться стирання. У зв'язку з цим має сенс уважно розглянути всі його грані через лупу: якщо на них є подряпини, тріщини або потертості - камінь фальшивий.
  4. Якщо умови дозволяють, по межі каменю можна провести маркером. Якщо лінія пряма і не розпливається - алмаз, швидше за все, справжній.
  5. Натуральний камінь не пітніє, якщо на нього злегка подихати.
  6. Також існує досить «варварський», але доцільний досвід занурення алмазу в кислоту - якщо це не підробка, з ним точно нічого не станеться.

Також існує досить «варварський», але доцільний досвід занурення алмазу в кислоту - якщо це не підробка, з ним точно нічого не станеться

Часто за алмази видають фіаніти - штучні камені, розроблений в інституті ФІАН майже п'ятдесят років тому. Відрізнити його від природного каменю буває непросто, але тут слід звернути увагу на кількість граней. У діаманта їх стандартна кількість - 57, а у підробок - набагато менше. Зазвичай такий експеримент проводиться через лупу з 12-кратної ступенем збільшення. Детальніше про те, як відрізнити діамант від фіаніту →

Алмаз - прекрасний камінь, який завжди буде цінуватися серед любителів і професіоналів в ювелірній справі, а якщо вміти відрізняти натуральний мінерал від підробки і знати про те, як визначити алмаз на предмет автентичності, є шанс придбати прикрасу хорошої якості, яке буде служити вам протягом багатьох років.

Чи є в природі щось твердіше?
Однак цікаве людство вже давно ставить питання: може, є в природі якась гірська порода чи інші корисні копалини, які могли б скласти конкуренцію алмазу за показником його легендарної «незламності»?
Від чого залежить твердість, якої так славляться алмазні камені?
Як виглядає алмаз, тільки що знайдений в тому чи іншому родовищі?