Як запатентувати ідею

  1. Народилася ідея! Що робити?
  2. Труднощі на шляху
  3. Як робити

резюме
Для того щоб запатентувати ідею, необхідно представити її в якості технічного рішення. Для цього ідею слід розвинути, доопрацювати в будь-якому практичному, прикладному напрямку з отриманням суспільно-корисного технічного результату. Технічне рішення можна запатентувати як винаходу, корисної моделі, промислового зразка .

Народилася ідея! Що робити?
резюме   Для того щоб запатентувати ідею, необхідно представити її в якості технічного рішення


Чи можна патентувати?

За змістом цей заголовок статті має передувати питанням - «Чи можна запатентувати ідею?» Однозначної відповіді на це питання немає - з одного боку можна, з іншого не можна. Як говориться - «Диявол в деталях». У нашому випадку в конкретиці і не «диявол», а вміння або навіть мистецтво патентування .

Запатентувати ідею це значить зробити її охороняється державою. Це означає, що без Вашого дозволу ніхто не зможе її використовувати. Згідно патентному праву патентувати можна тільки технічні рішення. Звідси висновок ідею треба представити у вигляді технічного рішення або зробити з неї технічне рішення, довести до технічного рішення. Технічне рішення це рішення будь-якої задачі технічними засобами (засобами праці) в результаті якого реалізується певний технічний результат (технічний ефект, явище, властивість).

Отже, ідею, як таку запатентувати не можна. Ідея це нова думка, нехай навіть конструктивна, а патентувати можна тільки технічне рішення. Але якщо думка відноситься до техніки, до технічних областях діяльності або може мати технічне додаток, то її можна довести до якогось реального матеріального вираження, втілення. Іншими словами треба висловити ідею в якоїсь об'єктивної матеріальній формі, яка є продуктом того чи іншого технічного переділу (обробки).
Подумав Людина, що треба не тягнути, а котити - придумав і зробив колесо. Подумав, що треба не самому котити - зробив упряж і запряг коня. Захотів швидше і поставив на візок двигун. Захотів злетіти і прикріпив до автомобіля крила.

А зараз з ідеї можна зробити технічне рішення за допомогою винахідницьких прийомів і технологій, зокрема використовуючи ТРИЗ (теорію рішення винахідницьких завдань). А патент можна зробити, використовуючи патентні прийоми і технології. Використовуючи те й інше можна зробити з ідеї дуже хороші запатентовані технічні рішення. Правда, ці рішення, як правило, будуть носити принциповий, узагальнений характер. Потім їх треба допрацьовувати під конкретне використання, доводити їх до впровадження, виробництва і реалізації.


Труднощі на шляху

Інша правда полягає в тому, що зробити з ідеї технічне рішення і запатентувати його все-таки не так-то просто Інша правда полягає в тому, що зробити з ідеї технічне рішення і запатентувати його все-таки не так-то просто. Якщо це не зміг зробити сам автор, то значить, є труднощі. Ці труднощі відомі.

Перша трудність (труднощі) це перетворити або довести ідею до технічного рішення. Як мінімум це повинна бути принципова технічна розробка, що складається хоча б з декількох технічних елементів. В общем-то, це може зробити і сам автор, якщо не полінуватися. При цьому сукупність цих технічних елементів повинна бути унікальною по відношенню до одержуваному результату або ефекту. Іншими словами розробка повинна бути оригінальною. А це вже складніше. Потрібно попередньо зробити науково-технічний і / або патентний пошук, а краще провести патентні дослідження. Це дуже копітка і навіть нудна робота. До того ж потрібно мати певні навички. Звичайно, і цю роботу може зробити сам автор, але витратить дуже багато часу. Краще звернутися до фахівців, але коштує це недешево.

Друга складність це саме патентування. щоб отримати патент , Розроблене рішення повинно відповідати цілому ряду вимог або критеріїв - воно повинно бути технічним рішенням, має бути новим і промислово придатним. У свою чергу кожен з цих критеріїв також регламентований і повинен відповідати певним вимогам. Якщо ж Ви патентуєте винахід, то воно ще має відповідати критерію винахідницького рівня. Основне завдання патентування привести технічне рішення у відповідність до критеріїв та вимог, які викладені у відповідному Адміністративному регламенті Роспатенту. В общем-то, це непросто, якщо немає досвіду патентування. Як показує практика, деякі корисні навички патентування з'являються після 3-4 патенту. Після цього можна пробувати самому подавати заявки на отримання патенту. До цього не радимо - в патентування дуже багато казуїстики. Труднощі патентування дозволяють фахівці - патентознавці і патентні повірені. Питання з новизною і винахідницький рівень можна позитивно вирішувати зміною науково-технічного рівня розробки, узагальненням, деталізацією, поєднанням, зміною та суміщенням технічного результату і багатьма іншими прийомами. Існують навіть спеціальні патентні технології вирішення таких питань. Крім того багато патентознавці використовують свої власні прийоми.


Як робити

Однак є фахівці, які одночасно дозволяють всі труднощі - і винахідницькі і патентоведческіе Однак є фахівці, які одночасно дозволяють всі труднощі - і винахідницькі і патентоведческіе. Їм потрібно тільки викласти ідею, а патент зроблять. Правда, це можливо не у всіх випадках, але в більшості (з урахуванням доцільності патентування). При цьому будуть використані необхідні патентні і винахідницькі технології. І, звичайно, це буде тільки патент, а ще не впровадження у виробництво. Але цей патент буде містити основу майбутнього впровадження на базі Вашої ідеї.

На початкових етапах розвитку ідея являє собою, як правило, принципове технічне рішення або рішення в загальному вигляді. У ряді випадків це навіть краще. Таке рішення, точніше вже патент має ширшу правову охорону або, іншими словами, більший обсяг прав, тобто залишає за винахідником широку область технічного розвитку і творчості, без зазіхань конкурентів. Маючи таку правовий захист, як патент зі збільшеним об'ємом виняткових прав можна спокійно розвивати свою творчість і бізнес далі не боячись конкурентів.

У міру розвитку ідеї відбувається її деталізація. Відповідно при цьому обсяг прав знижується. Це не завжди бажано. Щоб цього уникнути, необхідно допрацьовувати все логічні паралельні технічні рішення в якості варіантів або приватних рішень.

Залежно від спрямованості, призначення ідеї і її сфери застосування, розроблене на її основі технічне рішення можна патентувати як винахід, корисну модель і промисловий зразок. Можливі також і різні варіанти сполучень між ними. Поєднання різних видів патентування підсилює захист. У ряді випадків в якості додаткових елементів захисту ідеї використовують різні варіанти захисту нормами авторського права. Ідеї ​​в області науки, літератури, мистецтва патентування, як правило, не мають технічного змісту. Для їх захисту слід використовувати норми авторського права .


Рекомендуємо ознайомитись з іншими корисні матеріали по темі:

1. Стаття " Як захистити ідею "

2. Розділ " Реєстрація ідей "

3. Розділ " Авторське право "

4. Розділ Патентування винаходів, корисних моделей, промислових зразків

У разі неясностей і виникненні питань телефонуйте за телефонами - (495) 426-97-81, 8-903-710-3781 або пишіть по електронній пошті - [email protected] .

Оформити заявку на отримання патенту

Що робити?
Що робити?
Чи можна патентувати?
За змістом цей заголовок статті має передувати питанням - «Чи можна запатентувати ідею?