Як Білгород ступив на гору

  1. Парк і три мікрорайону Вперше про проект розширення міста на південь написала газета «Ленінська зміна»....
  2. На честь революціонерів і академіків
  3. шляхи відкриті
  4. Тут вчитися ...
  5. ... тут - лікуватися
  6. ... там - купатися, купувати і розважатися
  7. До речі

Парк і три мікрорайону

Вперше про проект розширення міста на південь написала газета «Ленінська зміна». У номері за 5 грудня 1961 року побачила невелика замітка про затвердженому плані забудови Харгори.

За задумом архітекторів, на пагорбі за Везёлкой повинні були вирости три мікрорайону з парком в центрі. Кожному мікрорайону належало мати по невеликому стадіону на 1,5-2 тис. Глядачів. Плюс один великий загальний - на 5 тис. Чоловік. Житлові будинки передбачалося розбавити магазинами, їдальнями, трьома кінотеатрами і окремої АТС на 5 тис. Номерів.

Було у проекту забудови і своє принципове нововведення: будинки думали будувати по вільному плану.

«Це дасть можливість так провести забудову кварталів, що пішохідні доріжки не будуть перетинатися з транспортними шляхами», - стверджував автор кореспонденції, головний інженер облкомунгоспу Губарєв.

Наскільки теорія розійшлася з практикою, видно неозброєним оком. Але ми знайшли кілька цікавих фактів про забудову Харгори.

Але ми знайшли кілька цікавих фактів про забудову Харгори

Загальний вигляд Південного мікрорайону в 1970-80-і роки
Фото з держархіву новітньої історії Бєлгородської області

Перший 109-квартирний

Плани планами, а безпосередня забудова Харгори почалася лише в другій половині 1960-х років. У лютому 1966 року містобудівна рада при головному архітекторі Бєлгорода розглянув питання, пов'язані із забудовою нового мікрорайону.

Підготовку до будівництва вирішили почати не затягуючи. Насамперед будівельники розпланували площі і спорудили підземні комунікації. І вже в листопаді 1966 року два бульдозериста тресту «Белгородпромстрой», Федір Бесєдін та Микола Лебедєв, влаштували змагання на швидкісне риття котловану під 109-квартирний житловий будинок, який мав стати першим в новому, Південному мікрорайоні.

Слідом за бульдозеристами прийшли муляри, а потім і монтажники. За першим будинком з'явився другий, третій. Незабаром на порослому травою пагорбі стали позначаться кордону перших вулиць.

Незабаром на порослому травою пагорбі стали позначаться кордону перших вулиць

Вулиця Губкіна на Харгоре, 1981 рік.
Фото з держархіву новітньої історії Бєлгородської області

На честь революціонерів і академіків

Через півтора року, в середині 1968 року, в новому мікрорайоні рахунок пішов вже не на будинку, а на нові вулиці . Однією з перших присвоїли ім'я колишнього машиніста депо станції Білгород, що був активним учасником боротьби за встановлення радянської влади в місті, - Петра Костюкова.

Початок вулиці поклав 119-квартирний великопанельний житловий будинок № 2, побудований робітниками СУ «Житлобуд-3» все того ж тресту «Белгородпромстрой». Першими його Новосьолов стали самі будівельники.

Якщо забігти трохи вперед, то через якихось вісім років, в початку 1977-го, на Харгоре вже з'явилися «академічні» вулиці - Губкіна та Корольова і «геройський-танкістський» Шаландіна. Виросли перші новобудови на бульварі Першого Салюта. Їх, зокрема, заселили робітники і службовці заводу металоконструкцій і інших підприємств і установ облцентру.

Їх, зокрема, заселили робітники і службовці заводу металоконструкцій і інших підприємств і установ облцентру

Вулиця 5 Августа, 1980-е.
Фото Павла Кривцова, з держархіву новітньої історії Бєлгородської області

шляхи відкриті

На початку 1970-х років в Білгород приїхали харківські мостобудівники. Їх завданням було спорудити шляхопровід через залізницю Білгород - Суми. Рух по ньому відкрилося в початку 1972-го. Завдяки мосту покращилася транспортна зв'язок між Південним мікрорайоном і центром міста.

По ньому рушили автобуси, а незабаром прийшла черга тролейбусів . Рух по сьомому маршруту відкрилося на початку 1977 року. Нова ділянка був складним через рух по двох шляхопроводів і підйому на Харгору. На маршрут ставили тільки водіїв 1-го і 2-го класів, а по вулиці Щорса з її численними перехрестями «рогаті» і зовсім рухалися на мінімальній швидкості.

Спеціально для сьомого маршруту тролейбусне управління замовило на заводі десять нових ЗІУ-9. Але поки вони не дійшли, на лінію 1 лютого 1977 го випустили сім старих. Через півроку, у червні, на Харгору стала їздити і вісімка.

Ще один залізобетонний міст - через Сіверський Донець - з'явився в районі Михайлівського шосе в 1974 році. Його також будували харківські мостобудівники. Довжина моста дорівнювала 60, а ширина - 16 м.

У 1976-му з будівництвом газопроводу з боку селища Майського в Південний мікрорайон прийшов газ. Розуміючи, що від блакитного палива багато в чому залежить розвиток молодого мікрорайону, білгородські газовики зробили, здавалося б, неможливе: побудували нову 19-кілометрову магістраль за рекордні 10 місяців (вдвічі швидше нормативних термінів).

І, нарешті, добре відомий белгородцев пішохідний міст, який з'єднує Харгору з центром, з'явився в Бєлгороді лише в кінці 1980-х. Першу його половину добудували в серпні 1989 року. Споруджували міст відразу кілька організацій: КМАелектромонтаж, Белгородстальконструкція і бригада СУ-5 тресту «Белгородстрой».

Дорога на Харківську гору, 1978 рік.
Фото з держархіву новітньої історії Бєлгородської області

Тут вчитися ...

Нового мікрорайону були потрібні дитсадки, школи та вищі навчальні заклади - і вони не забарилися з'явитися. У 1970 році на Харгоре почалося будівництво технологічного інституту . Підготовчі роботи довірили студентським будзагонами. У серпні молодь щосили копала траншеї під фундамент корпусу хіміко-технологічного факультету.

У 1960-70-х з'явилося кілька нових шкіл. Їх будівництво продовжилося і в 1980-х. Наприклад, школа № 40, що відкрилася до нового, 1982 навчального року, могла похвалитися цілим спортивним комплексом, що складається з басейну, двох спортзалів, стадіону з трибунами, баскетбольної і комплексної спортмайданчиками. На будівництво цього навчального закладу держава витратила тоді понад 1,8 млн рублів.

Ще більше - 2,2 млн рублів - коштувала зведена в 1989 році школа № 43. У комплексі з нею були побудовані басейн, теплиця і спортзал (на той момент самий просторий в обласному центрі). Останньою, в 1993-му, свою школу № 47 отримали діти мікрорайону Салют.

Останньою, в 1993-му, свою школу № 47 отримали діти мікрорайону Салют

Магазин «Океан», 1982 рік.
Фото з держархіву новітньої історії Бєлгородської області

... тут - лікуватися

Південному мікрорайону були потрібні і медичні установи. У 1978 році на Харгоре відкрилася нова поліклініка, розрахована на 50 тис. Жителів (1 300 відвідувань в зміну). У ній працювали 40 лікарів і 60 середніх медичних працівників.

А в кінці 1984 року на Харківській горе відбудували п'ять з 13 корпусів лікарняного комплексу-містечка. Проект міськлікарні № 2, розроблений інститутом Гіпроздрав, був новаторськими і оригінальним: всі медичні корпусу містечка з'єднували теплі переходи, а в поліклініці було відділення для здачі і консервування крові. Правда, заробила поліклініка лише в серпні 1989-го.

Будівництво обійшлася державі майже в 8 млн рублів, а роботи виконувалися будівельниками СУ-8 тресту «Белгородстрой» з пайовою участю заводу «Енергомаш» і вітамінного комбінату.

... там - купатися, купувати і розважатися

Великий плавальний басейн жителі Харгори отримали лише в 1980 році. До цього місцеві плавці концентрувалися в «Спартаку» і тіснилися в невеликих шкільних басейнах. Новий басейн, що розташувався поруч зі школою № 36, мав дві чаші: невелику і неглибоку для малюків, і другу, 25-метрову, - для дітей старшого віку і дорослих.

Під парк, названий Південним, в мікрорайоні відвели 7 га землі. Архітектори планували розмістити тут дитяче містечко, різноманітні атракціони та майданчик з ігровими автоматами. У серпні 1981 року тут з'явилося колесо огляду, з якого можна було помилуватися панорамою міста і його новобудовами. В середині 1990-х колесо демонтували, зараз поруч з цим місцем знаходиться дерев'яна церква.

В середині 1990-х колесо демонтували, зараз поруч з цим місцем знаходиться дерев'яна церква

Колесо огляду в Південному парку.
Фото з держархіву Бєлгородської області

Через пару років, в лютому 1983 року, поряд з парком відкрився Палац спорту «Космос». Його трибуни були розраховані на 2 тис. Глядачів. Але головне - тут була перша в Білгородській області арена зі штучним льодом. Крім того, Палац спорту був універсальним: тут можна було проводити не тільки спортивні змагання і тренування, а й (після невеликої реконструкції арени) - масові заходи типу мітингів, конференцій та концертів.

Але самим довгоочікуваним і долгостройним виявився кінотеатр . Запланований до будівництва одночасно з іншими ключовими Культмасова об'єктами Харгори, його було відкрито лише на початку 1989 року. Але такий кінотеатр коштувало почекати. Величезний (на 1 300 глядачів), четирёхзальний, з можливістю демонстрації стереофільмів (окуляри для них обмеженими партіями поставлялися з НДР).

До речі, назва кінотеатру - «Русич» - дали городяни. По обласному радіо оголосили конкурс, потім кращі із запропонованих варіантів назви обговорили в міськвиконкомі і міськкомі партії і вибрали самий вдалий. Першими глядачами, до речі, стали будівельники, що зводили будівлю кінотеатру.

Відкривалися на Харгоре і магазини: численні продуктові, спеціалізовані - «Океан» (на Костюкова, 1976-й) і «Птах» (на проспекті Ватутіна, 1986-й). А в передперебудовних часи (1990-й) на вулиці Спортивній з'явився цілий комплекс громадського харчування «Лель». У нього входили ресторан, бар і магазин «Кулінарія».

До речі

телевежа на Харгоре з'явилася набагато раніше, ніж почалася забудова Південного мікрорайону, - в 1959 році.

Про закінчення першого етапу її будівництва в своєму недільному випуску від 14 червня написала «Білгородська правда». У газеті повідомлялося, що повзучий кран, за допомогою якого проводилося нарощування телевежі, досяг запланованої позначки 183 м.

Автор дякує за допомогу в підготовці статті співробітників Державного архіву новітньої історії Бєлгородської області