Як розводити бджіл?

Бджільництво - це дуже захоплююче заняття, яке не просто здатне забезпечити вас домашнім медом, а й може подарувати вам мир і спокій Бджільництво - це дуже захоплююче заняття, яке не просто здатне забезпечити вас домашнім медом, а й може подарувати вам мир і спокій. Багато видатних уми людства вибирали для себе це захоплення, наприклад - Аристотель, Лев Толстой і навіть Білл Гейтс. Для жителів густонаселених міст остання обставина особливо актуально, так як повсякденна рутина, робота і домашні справи вимотують навіть дуже витривалих людей.

Зрозуміло, це заняття буде корисно не тільки городянам - кожен, хто має до цього схильність, повинен постаратися реалізувати таке бажання. Ну а якщо у вас є дачна ділянка, а значить, і можливість, то сам Бог велів вам спробувати себе в ролі бджоляра.

Ця тема обширна і невичерпна, адже люди займалися бджільництвом ще до народження Ісуса Христа, але в даній статті ми постараємося торкнутися всіх нюансів, які потрібно знати початківцю пасічнику.

Одне з дуже важливих обставин - безпека. Причому, не тільки власна, а й безпеку ваших гостей або сусідів, так як бджоли - це півень, не кіт і не морська свинка. Якщо у вас алергія, то від одного або декількох укусів можна померти (наприклад, від набряку дихальних шляхів), ну а множинні укуси можуть відправити в реанімацію навіть абсолютно здорову людину. А значить, перед тим як облаштовувати пасіку на своїй ділянці, ознайомтеся з законодавством і з технікою безпеки, про яку, до речі, більш детально ми поговоримо нижче.

Хоча ми і порадили вам ознайомитися з законодавством, фактично, ця діяльність законом ніяк не регулюється. Крім кількох законодавчих актів в певних регіонах, згадок про дачному бджільництві немає навіть в основному законі, яким повинен керуватися дачник - «Про садівничих, городницьких об'єднаннях громадян». Але статут дачного товариства може заборонити вам розводити бджіл, і про це слід пам'ятати. Перед тим як ставити вулики, вивчіть статут товариства, і поцікавтеся у сусідів - чи є у кого-небудь з них алергія на укуси бджіл. Якщо є, то вулики ставити не треба, це вам підтвердить будь-який юрист. Та й з точки зору простого здорового глузду, якщо з сусідами можуть бути проблеми, або відмовтеся від ідеї, або - ставте вулики десь в лісі, але так, щоб вони були не надто далеко від вас. Адже за ними потрібен буде нагляд.

правильне розміщення

«Вулики з бджолиними сім'ями розміщуються на земельній ділянці, на відстані не ближче, ніж десять метрів від межі земельної ділянки, в іншому випадку вулики з бджолиними сім'ями повинні бути розміщені на висоті не менше ніж два метри або відділені від сусідньої земельної ділянки будівлею, будовою, спорудою, суцільним парканом або густим чагарником висотою не менше, ніж два метри »- саме так говорить проект ФЗ« Про бджільництво », і цією нормою слід керуватися при розміщенні вуликів.

Буває так, що ділянка за своїми розмірами не дозволяє досить видалити пасіку, а високий паркан ніяк не сполучається з вашим баченням власного простору, послухайте ради досвідчених бджолярів - підійміть вулики. На висоті від 2-х метрів, проблем буде набагато менше, наприклад, це може бути горище гаража або сарая. Так бджоли літатимуть в кронах плодових дерев, а якщо горище утеплити - проблема зимівлі вирішиться сама собою.

Ну а якщо проблеми з сусідами відсутні - розміщуйте вулики поряд з садом. У садах безліч медоносних рослин, які так люблять бджоли. Уже з квітня починається цвітіння рослин, необхідних бджолам для відновлення сил - агрусу і смородини. Ну а потім починають квітни плодові дерева - сливи, яблуні, груші, але ж є ще малина та суниця - переваги очевидні. Та й самим садовим культурам близькість пасіки однозначно йде на користь.

Ось кілька порад, які слід врахувати при розміщенні вуликів:

  • Не розміщуйте пасіку поблизу високовольтних ліній, великих доріг, аеродромів та військових об'єктів (частин, полігонів), заводів і промислових підприємств, кондитерських фабрик, стічних канав або тваринницьких ферм.
  • Ставте їх подалі від льотних шляхів бджіл з інших пасік.
  • Вкрай бажано щоб шлях бджоли від вулика до медоноси пролягає через зони скупчення людей, або шляхи їх проходу.
  • Вулики потрібно розміщувати на захищеному від вітру, сухому і освітленій ділянці простору. Для захисту від вітру нерідко використовують ряди кукурудзи або соняшників.
  • Краще розташувати вулики подалі від зони ігор дітей, в віддаленому куточку саду.

створення пасіки

Для того щоб мати більш повне уявлення, вивчіть «Ветеринарно-санітарні правила утримання бджіл». Хоча вони були затверджені ще в 1976 році, ви почерпнете там масу корисної інформації.

Якщо коротко, скажімо, що відстань між вуликами повинно бути від 2-х до 4-х метрів, льотки повинні дивитися в різні боки, а самі вулики можна розташувати групами. Хоча, щодо останнього думки бджолярів розходяться. У тих самих «Правилах ...» 1976, сказано, що 150 сімей на одній пасіці - це межа.

На дачі створити такий «медовий завод" не вийде, та й сенсу в цьому немає, але починати слід з 3-х, 4-х сімей (і 3-х, 4-х вуликів відповідно). Сім'я - це матка, пара сотень трутнів і до 80-ти тисяч робочих бджіл (таку кількість досягається в літній період).

Найкращий час для початку - травень-червень. Однак спершу потрібно:

  • Провести розвідку в окрузі, щоб знати які медоноси є в наявності, де, і на якій відстані.
  • Подбати про наявність необхідних медоносів на власній ділянці.
  • Дізнатися докладніше про пасіках поблизу.
  • Визначитися з породою бджіл.

Після того як все це буде зроблено, можна переходити до покупки інвентарю, без якого ваш догляд за бджолами буде не те що проблематичний, а просто неможливий. Отже, вам знадобиться:

  • димар (пристрій для утворення диму при догляді за вуликом);
  • спеціальний одяг (маска, спецкомбінезон або білий халат);
  • пасечная стамеска, вощина (воскові листи - основа для формування бджолиних стільників);
  • запас цукру для приготування цукрового сиропу і годівниця для бджіл.

Ну а пізніше вам знадобляться роёвня для лову рою, медогонка і фільтр для проціджування меду. Це все можна без проблем купити в спеціалізованому магазині, крім того, можна відразу купити і більш «професійні» речі - нуклеуси (для запліднення маток бджіл), і бджоляник для бджолиної зимівлі.

Для бджіл надзвичайно важливу роль відіграють їхні будинки, тобто - вулики. Краще вулики купити, але можна і зробити самостійно, тим більше що це не дуже складно, в інтернеті є маса креслень, та й любителям майструвати таке заняття припаде до душі. Вулик повинен бути просторим, з хорошою вентиляцією, дах не повинна підтікати, щоб вулик залишався сухим в будь-який час року. Якщо ви ставите вулики на землю, знадобляться кілочки висотою до півметра.

Вулики діляться на три види: стояки, лежаки і комбіновані. Початківцям рекомендують використовувати лежаки, хоча багато хто вважає, що найбільш зручні саме стояки. Рамки з сотами слід розміщувати на відстані 12,5 мм - це вулиці бджолиного міста, який представляє собою вулик.

Ще більш важливу справу - це придбання бджіл. Тут краще знайти досвідченого людини (згадуємо рада про пошук прилеглих пасік), і якщо він добре розбирається в питанні, просимо допомогти з покупкою. Якщо купувати у нього, чи іншого пасічника - вимагайте ветеринарний паспорт пасіки, в якому буде висновок лікаря.

Ще можна купити в магазині або розпліднику, сім'я повинна бути сильною і займати, щонайменше, 9, а краще - 12 рамок. Можна купити бджіл і відразу з вуликами, що найбільш зручно, в такому випадку зазвичай пропонується і доставка. Також, є так звані «бджолопакети», з яких потім їх пересаджують в вулики. Найкращий час для перевезення бджіл - вечір або ніч, після того як сім'я буде висаджена в вулик, її потрібно обов'язково погодувати цукровим сиропом.

Робота на пасіці

У бджоляра, «турбот - круглий рік повний рот», як у приказці. Хоча взимку і пізньою осінню у бджіл пасивний період, і навідуватися на пасіку можна раз в тиждень. А ось навесні і влітку - сезон активності, і роботи буде багато.

Ранньою весною, як тільки з'явилися проліски, вулики ставлять на повітря і проводять тотальний огляд - іноді потрібно замінити маток, іноді сім'ї потребують доукомплектування, та й до першого обльоту їх потрібно підготувати.

З приходом літа, мед потрібно буде регулярно завантажувати - з одного середньої сім'ї за літо можна зібрати до 30 кг меду. Також є думки щодо температури прогрівання вуликів - багато дієтологів вважають (до речі, це вказується і в Аюр Веде - однієї з чотирьох Вед, давньоіндійської трактату про здоров'я і медицині), що мед не можна нагрівати більше 60 С, так як в цьому випадку він виділяє токсини .

Ну а якщо вулики стоять на сонці де-небудь в Анапі, то температура всередині них може бути і більше 60 градусів. Так що влітку варто подбати про тіні, але там не повинно бути сиро.

На перших етапах новачкові може бути складно без керівництва досвідченого бджоляра, так що постарайтеся такого знайти (і знову повертаємося до всебічно корисного раді про пошук прилеглих пасік). Крім того, в роботі з бджолами потрібна впевненість, і її також допоможе вселити колега професіонала. Бджоли дуже чутливі, і вимагають до себе спокійного і впевненого відносини, яке буде проявлятися (згодом, звичайно), в кожному вашому русі.

Смачного вам меду і успішного бджільництва!