Як хитаються лісові НАШІ ГОЛОСОВІ ЗВ'ЯЗКИ - Чи правий Рауль Юссон?

Чи правий Рауль Юссон?

Ось уже сімнадцять років минуло з часу перших дослідів Юссона, що послужили підставою для висунення нових поглядів на природу людського голосу. Його численні співробітники і послідовники (А. Мулонге, А. Сулерак, Г. Портман, П. Лажі, І. Робен, Р. Роленс, Ф. Фабр і багато інших) продовжують знаходити все нові і нові докази справедливості його нової теорії, але стара теорія «голосовий боротьби» зовсім і не бажає здаватися. Навпаки, міоеластіческая теорія на ходить чимало прихильників в особі досить авторитетних фахівців з різних країн. Чи можна тут запідозрити просто відсталість людського мислення, або є причини серйозніше?

Одним з головних аргументів, висунутих противниками Юссона, є добре відомий в фізіології факт, що частота проведення імпульсів по нерву є обмеженою. Нерв може передавати сигнали з частотою не більше 400-500 гц. Для з'ясування цієї особливості нервів багато зробили фізіологи Ленінградського університету Н. Е. Введенський, А. А. Ухтомський, П. О. Макаров (1947), Н. В. Голіков, М. І. Виноградов (1952), Л. Л. Васильєв і їхні учні. У чому ж полягає причина обмежених можливостей живих нервів?

Мал
Мал. 15. Крива відновлення збудливості нерва після роздратування (по А. А. Ухтомскому).
По вертикалі - рівень збудливості нерва (Е), по горизонталі - час від початку подразнення нерва в мілісекундах; е - рівень нормальної збудливості нерва; R - рефрактерна фаза нерва.

Виявилося, що при проведенні імпульсів біострумів в нерві відбуваються складні біохімічні процеси. Нерв «працює» і, як будь-яка жива система, потребує відпочинку для відновлення своїх енергетичних ресурсів. Цей відпочинок нерв «бажає» отримувати відразу ж після проведення чергового імпульсу збудження. Отже, слідом за збудженням нерва настає фаза його повної байдужості до подразнення (так звана рефрактерная фаза) (рис. 15). Під час цієї паузи, що триває для самих «високочастотних» нервів близько 0.002-0.0015 сек., А для інших нервів ще більш тривалий термін, нерв загальмований, він абсолютно не реагує на адресовані йому роздратування, т. Е. «Відпочиває». Легко підрахувати, що якщо рефрактерная фаза триває 0.002 сек., То нерв зможе провести не більше 500 імпульсів в секунду. Це максимальне число імпульсів, що можуть передаватися по нерву, Н, Е. Введенський назвав лабільністю нерва, або його функціональної рухливістю.

Як відомо, імпульси, що біжать по нерву, нерв зобов'язаний передати працюючому м'язі, а та повинна на кожен з них відреагувати окремими скороченнями. Досліди показали, що лабільність системи нерв-м'яз виявляється ще нижчою, ніж лабільність нерва ..

Тим часом ми знаємо, що при співі найвищих нот голосові зв'язки тенора (наприклад, на верхньому do другої октави) коливаються з частотою 523 гц, у сопрано (на do третьої октави) здійснюють 1047 коливань в секунду, а у Іми Сумак можуть коливатися з частотою більше 2000 гц. Знаючи наперед це заперечення, Юссон знаходить йому пояснення. Він вважає, що при передачі імпульсів з центрів головного мозку до голосовим зв'язкам руховий нерв, що містить багато окремих самостійних волокон, може як би ділитися на окремі частини (пучки), кожна з яких працює в своєму ритмі. Так, наприклад, якщо частота коливань голосових зв'язок менше 500, то все волокна рухового нерва працюють разом. Якщо необхідно передати частоту від 500 до 1000 гц, нерв ділиться на дві частини, кожна з яких працює в ритмі 500 (або менше), але за однією з частин імпульси передаються із запізненням на полперіода, так що до голосової м'язі імпульси приходять з частотою в два рази більшою, т. е. 1000 гц (або менше). Якщо необхідно передати частоту ще більшу, наприклад 1200, то нерв функціонально ділиться на три частини, кожна з яких несе до голосовим зв'язкам ритм 400 гц. Грунтуючись на експерімемтальних даних, Юссон допускає, що рекурентное нерв здатний ділитися функціонально навіть на 4 частини, що забезпечує можливість передачі імпульсів з частотою до 2000 гц (рис. 16).

Мал
Мал. 16. Функціональна багатофазна нерва, що забезпечує передачу по нерву роздратування великої частоти (по Р. Юссона, 1962).
1 - однофазний режим роботи нерва - все волокна нерва порушуються одночасно,
2 - двофазний режим - нерв ділиться функціонально на дві частини, одна з яких передає збудження з запізненням на полперіода щодо іншої;
3 - трифазний режим - розподіл нерва на три частини з запізненням передачі збудження по кожній частині на одну третину періоду;
4 - четирехфаз-ний режим, що забезпечує найвищу частоту передачі збудження; f - число нервових імпульсів, що передаються по нерву в одиницю часу на кожному з режимів його роботи.

Слід сказати, що такий механізм передачі імпульсів високої частоти в фізіології вже відомий для слухового нерва. Адже слуховий нерв також не є винятком і не може проводити більш 500 гц, але звуки ми чуємо з частотою до 15 000-20 000 гц. Вважають, що це забезпечується функціональною багатофазного слухового нерва.

Багатофазного роботи рухового нерва голосових зв'язок Юссон пояснює один із секретів співочого майстерності - реєстрове будова голоси. Він вважає, що при переході від грудного регістра до головного (у чоловіків це відбувається на нотах ре-501, т. Е. На частотах приблизно 300-390 гц) якраз і відбувається зміна регістру, яка веде до зміни тембру голосу у недосвідчених співаків і абсолютно непомітна у майстрів співу.

На жаль, тут не представляється можливості обговорити всі «за» і «проти» теорії Юссона, оскільки дискусія серед вчених триває вже 17 років і кожен рік приносить все нові і нові аргументи з обох сторін. Однак в інтересах справедливості, вислухавши доводи «за», варто вислухати і деякі аргументи «проти».

Відомий шведський акустик Г. Фант (1964) на підставі математичних розрахунків, дослідів на людях і аналізів рентгенокінограмм мовного апарату в дії приходить до висновку, що все різноманіття форм коливання голосових зв'язок можна отримати виходячи тільки з обліку їх міоеластіческіх властивостей і аеродинамічного ефекту Бернуллі, виникає при русі повітря між зв'язками. Радянські дослідники В. І, Медведєв, Л. Н. Савіна, Н, Б. Суханова (1959) і ряд інших в дослідах на тваринах виявили, що синхронізм раз Дражан частоти і відповідей голосових зв'язок спостерігається приблизно лише до 100 гц, а при більш високій частоті роздратування голосова зв'язка тваринного впадає в стан суцільного натягу, так званого тетануса.

Завантажити главу
Завантажити главу

Завантажити главу

Чи правий Рауль Юссон?
Чи можна тут запідозрити просто відсталість людського мислення, або є причини серйозніше?
У чому ж полягає причина обмежених можливостей живих нервів?