Як змусити жителів Ростова-на-Дону думати про майбутнє міста

  1. Карнаухова Діана
  2. Карачинский Олексій
  3. Векленко Михайло
  4. Ростов-на-Дону
  5. Ідея для міста
  6. Urban Festival Rostov
  7. майбутнє

Ще недавно здавалося, що все копіюють Москву і Петербург, а в кінцевому рахунку мріють сюди перебратися, - тепер очевидно, що позитивна енергія накопичується і в інших містах, а їх досвіду часом не вистачає столицям. Саме тому The Village запустив серію «Нова географія», присвячену «решті Росії».

У черговому випуску - історія групи активістів з Ростова-на-Дону, які вирішили змінити своє місто за допомогою фестивалю урбаністики - з гастрономічним магазинів, іграми та кінопоказом на відкритому повітрі, проектом легкорельсового транспорту і екопросвітницької форумом. Команду з чотирьох чоловік, які вирішили підштовхнути городян і чиновників до змін, підтримали друзі і кілька муніципальних підприємств. Місцева адміністрація дала дозвіл на «культурно-масові заходи».

Карнаухова Діана

архітектор

Карачинский Олексій

архітектор, планувальник

Векленко Михайло

економіст, урбаніст

Ростов-на-Дону

Ростов-на-Дону схожий на інші великі індустріальні міста Росії, хоча у нього є свої особливості, через які він постійно претендує на роль «Русского Чикаго». Це стара байка, ніби ростовські торговці хотіли побудувати в місті хмарочоси і взагалі зробити Ростов-на-Дону схожим на транспортний вузол Північної Америки.

У нас є цікаві локальні проекти: «Ростов - місто майбутнього», який займається роздільним збором сміття, центр креативної економіки Creative Space, street-арт-фестиваль «Територія спільних дій». Але міських ініціатив, спрямованих на освоєння міського середовища та поліпшення життя, ніколи не було. Urban Festival Rostov став першим. Через півтора року в місті пройдуть вибори мера. Ми хочемо показати, які проблеми є у Ростова, щоб нова адміністрація не змогла нас ігнорувати. Градоначальники змінюються раз в декілька років, а ми живемо тут весь час.

Ідея для міста

Цього літа в Ростові-на-Дону пройшли два міських форуму за підтримки адміністрації та бізнес-спільноти. Такі заходи завжди проводяться в стандартному форматі: прийшли, поговорили, розійшлися. Але це все розмови, а ми хотіли результату.

Ми зібрали команду з чотирьох чоловік і організували подія, яка об'єднала активістів, експертів, городян і звернуло їх увагу на проблеми міського середовища. Ми знали, що ця ідея важлива для Ростова, але не уявляли, як на неї відреагує громадськість і чи буде це взагалі комусь потрібно. Нас підтримали друзі, кілька місцевих компаній і районна адміністрація - дали дозвіл на проведення «культурно-масових заходів». Міська та обласна адміністрації відмовчувалися. Найважчим був пошук фінансування. Частково ми вклали свої гроші, щось дали спонсори. Нашим головним партнером була IKEA, вони організували дитячий майданчик, надали дошки для малювання, канцелярію - багато всього.

Нашим головним партнером була IKEA, вони організували дитячий майданчик, надали дошки для малювання, канцелярію - багато всього

Ми запропонували городянам ідею корисного відпочинку і зробили міський парк імені Віті Черевичкина майданчиком для різних активностей. Можна було посадити квіти, зробити вуличні меблі, взяти участь в гастропроектах і спробувати страви за «сусідські столом», обміняти речі на free-маркеті, послухати музику, подивитися кіно на відкритому повітрі, пограти в городки, прослухати лекції про місто в інтерактивному форматі і скласти велику міську карту з проектами для нового Ростова-на-Дону.

Urban Festival Rostov

Фестиваль йшов два тижні в форматі міського ярмарку. На етапі організації з'явився проект легкорельсового транспорту в Ростові-на-Дону і екопросвітницької форум «Ботаніки. Калейдоскоп! »В міському ботанічному саду.

На лекції, семінари і конференції ми запросили: архітекторів Влада Маленко і Ольгу Попову - вони представили свій дослідницький проект Ростова-на-Дону, а також директора магістерської програми «Дизайн міських екосистем» в Санкт-Петербурзі Михайла Климовського, наукового співробітника Вищої школи урбаністики Петра Іванова, майстерню Миронова - вони провели триденний семінар на теми «Методика викладання», «Транспортна система міста», «Розуміння міста як феномена», креативне простір Big Picnic, проект з роздільного збору м усора «Ростов - місто майбутнього», гастрономічне співтовариство FoodHunters і хлопців з FreeShop - вони займалися магазинів з обміном речами.

На лекції, семінари і конференції ми запросили: архітекторів Влада Маленко і Ольгу Попову - вони представили свій дослідницький проект Ростова-на-Дону, а також директора магістерської програми «Дизайн міських екосистем» в Санкт-Петербурзі Михайла Климовського, наукового співробітника Вищої школи урбаністики Петра Іванова, майстерню Миронова - вони провели триденний семінар на теми «Методика викладання», «Транспортна система міста», «Розуміння міста як феномена», креативне простір Big Picnic, проект з роздільного збору м  усора «Ростов - місто майбутнього», гастрономічне співтовариство FoodHunters і хлопців з FreeShop - вони займалися магазинів з обміном речами

майбутнє

Фестиваль вийшло не надто резонансним: ЗМІ відреагували на нього досить слабо. Взаємодія з адміністрацією теж носило скоріше формальний характер. Але ми робили це подія не для результатів, нам було важливо об'єднати людей, а не отримати публікації або схвалення влади. Цікаво, що люди в Ростові легко йдуть на обговорення і активно беруть участь в опитуваннях і проектах. На фестивалі ми представили в форматі виставки проект розвитку легкорельсового транспорту в Ростові-на-Дону. Жителі міста, в якому немає метро, ​​а громадський транспорт працює з перебоями, дивилися і говорили: «Гей, ви або подавайте документи і збирайте підписи, або провалюйте». Ми зібрали підписи і відправили їх в мерію. Тепер справа за губернатором.

Щоб після закінчення фестивалю все не заглохло, ми придумали платформу Urban Factory - з її допомогою люди можуть пропонувати ідеї або брати участь в уже існуючих проектах. Влітку ми проведемо Urban Festival Rostov 2014. Майданчик для фестивалю почнемо освоювати вже в грудні: хочемо продемонструвати можливості нашої команди в плануванні та розвитку міських просторів. В останній день фестивалю представимо зміни городянам. Власне, в цьому - головна ідея нашого заходу.

Є плани на майбутній рік - організувати свої ЗМІ та брати участь у великих проектах, пов'язаних з проектуванням і розвитком територій. Звичайно, для нас найбільш цікавим і важливим в роботі є Ростов-на-Дону, хоча ми вже готуємо заходи і в інших регіонах.

фотографії: vk.com/urban_factory