Як вступити до коледжу, технікуму або училища на бюджет

  1. 1. Уточніть профіль майбутньої альма-матер
  2. 2. Не знижуйте якості навчання в школі
  3. 3. Дотримуйтесь терміни вступної кампанії
  4. 4. Напишіть заяву про прийом
  5. 5. Дізнайтеся вимоги конкретного навчального закладу
  6. 6. З'ясуйте, чи можливий для вас цільовий прийом
  7. 7. Слідкуйте за своїм здоров'ям
  8. 8. З'ясуйте, які у вас здібності

C тих пір як в Росії вступив в силу новий порядок прийому в коледжі та технікуми, вимоги організацій середньої професійної освіти до абітурієнтів спростилися. Це не означає, що надходження тепер відбувається автоматично. Які моменти слід враховувати надходять?

Після 9 класу

Середні спеціальні навчальні заклади для старшокласників.

тести

На які напрямки навчання і з яких предметів здають тести.

пільги

Які існують і як ними скористатися.

Довідка

Яка потрібна довідка для вступу до коледжу і де її отримати.

характеристика

Опис: Хто її видає, що собою являє? Зразок складання.

Заява

Скачайте зразок і дізнайтеся як заповнювати.

1. Уточніть профіль майбутньої альма-матер

Новий спрощений порядок прийому не стосується тих, хто вступає у військові освітні установи або коледжі, технікуми та училища, в програмах яких вивчаються відомості, що становлять державну таємницю. Процедура прийому залишається досить складною і в разі, якщо для вступу потрібні певні творчі здібності (наприклад, в музичні або художні училища).

2. Не знижуйте якості навчання в школі

Постарайтеся ліквідувати прогалини в знаннях до закінчення 9-го або 11-го класу, не сподіваючись, що училища або технікуми стануть для вас репетиторами. Дізнавшись про відсутність іспитів для основної маси претендентів на студентські місця, багато розслабляються: все одно надходження гарантовано. Насправді ризик не надійти є, адже кількість бюджетних місць визначається з урахуванням прийому на конкурсній основі. Порівнюватися при наявності конкурсу на місце можуть як атестати, так і результати ЄДІ. Імовірність не пройти по конкурсу мінімізується, якщо коледж або технікум не належать до числа популярних і в них недобір студентів. Той, хто не пройшов за конкурсом на бюджетне місце, може бути зарахований на місце з оплатою вартості навчання.

3. Дотримуйтесь терміни вступної кампанії

Спочатку приклад пунктуальності подасть навчальний заклад. Ваша черга продемонструвати здоровий педантизм прийде в розпал літа.

К1 березня ссузів повинен:

  • оприлюднити правила прийому;
  • викласти порядок прийому за договорами на платні місця;
  • опублікувати перелік спеціальностей відповідно до ліцензії на здійснення освітньої діяльності з зазначенням можливих форм навчання - очною, очно-заочною (вечірньою), заочною або екстернату;
  • уточнити для кожної спеціальності освітню базу прийому (9 або 11 класів), чи здаються вступні іспити; якщо так, то які і в якій формі;
  • проінформувати, чи можна подати документи в електронному вигляді;
  • пояснити, як стати студентом того, чиї можливості здоров'я обмежені.

Наступна значуща дата - 1 червня. Чи не пізніше цього терміну стане ясно, скільки місць виділено для прийому по кожній спеціальності. Загальна кількість місць розписується за різними формами навчання (з позначками про кількість місць для цільового прийому на бюджет і для навчання за плату). До цього ж часу у училища готові правила подання і розгляду апеляцій на результати вступних випробувань.

Далі дієте ви. Документи в коледжі, училища та технікуми можна подавати з 20 червня до 25 серпня. Якщо в навчальному закладі залишаються вільні місця після закінчення основного періоду набору, можливе продовження прийому до 25 грудня. Зарахування в цьому випадку завершується до 31 грудня.

Будьте уважні: прийом заяв на спеціальності, що вимагають певних творчих здібностей, фізичних і (або) психологічних якостей, йде тільки до 1 серпня.

Влітку день за днем ​​люди подають документи, тому приймальна комісія щодня сповіщає на стенді в коридорі коледжу і на його сайті, як змінюється ситуація: скільки подано заяв з усіх спеціальностей і форм навчання. В цей час в технікумах і училищах працюють спеціальні телефонні лінії. Зателефонувавши за вказаними номерами телефонів, можна задати питання про вступ.

4. Напишіть заяву про прийом

Воно і стане документом, на підставі якого ви будете зараховані в коледж, технікум або училище.

Пам'ятайте: новий закон про освіту оголосив середню професійну освіту загальнодоступним. Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 15.01.2009 № 4 і більш ранні документи, які передбачали прийом в коледжі за результатами вступних іспитів, втратили силу.

Заяву можна написати після закінчення 9 або 11 класів. Воно подається до приймальної комісії, яку очолює директор ССУЗов. Це не означає, що його можна турбувати по будь-якому питанню. Найбільш активна персона в «приймання» - її відповідальний секретар.

У коледжах, технікумах або училищах, зараховуються студенти після іспитів, працюють також екзаменаційна і апеляційна комісії.

5. Дізнайтеся вимоги конкретного навчального закладу

Новий порядок не означає повного одноманітності вимог, тому варто ознайомитися зі статутом обраного коледжу. Положення про діяльність приймальної комісії потрібно вивчити з іншої причини: воно затверджується не Міністерством освіти і науки, а директором коледжу, технікуму або училища.

Правила прийому закінчили школу не в Росії викладаються на сайті навчального закладу окремо.

У разі якщо коледж, училище або технікум сумніваються в достовірності документів, які подаються до приймальної комісії, необхідна перевірка проводиться за межами навчального закладу - в компетентних офіційних органах.

6. З'ясуйте, чи можливий для вас цільовий прийом

Цільовий прийом зручний для тих, хто заздалегідь турбується про майбутнє працевлаштування. На таку форму надходження можуть претендувати ті, чию навчання згодні сплатити:

  • майбутні роботодавці;
  • засновник освітньої організації;
  • органи місцевого самоврядування (якщо в районі існує явний недолік фахівців відповідного профілю).

Подавати заяви на цільові місця на денне відділення технікуму можна тільки до 15 серпня. А якщо треба буде здавати іспити, то заяву приймуть тільки до 20 липня.

7. Слідкуйте за своїм здоров'ям

Одне з головних негласних вимог навіть не до абітурієнта, а до майбутньому професіоналові згадується в ході вступної кампанії далеко не завжди: це гарний стан здоров'я. Воно потрібно не тільки майбутнім військовим, яких ретельно перевіряє медкомісія. Берегти своє здоров'я повинні все хлопці, незалежно від його вихідного стану і характеру майбутньої професії. Спеціальності середньої професійної освіти дуже часто припускають енергійну роботу. Навіть якщо йдете вчитися на художника, який начебто цілими днями сидить перед мольбертом, як офісний клерк перед комп'ютером, знадобиться гідна форма. Адже насправді амплітуда рухів живописця відповідає фізичній характером праці. Так само йдуть справи і з торговими працівниками, медсестрами, бібліотекарями та багатьма іншими професіями.

8. З'ясуйте, які у вас здібності

Успіх на вступних іспитах ще не пропуск в професію. Не стільки приймальна комісія, скільки життєві реалії висувають певні вимоги до бажаючих оволодіти певною спеціальністю. Розвинене у вас просторове мислення? Точний чи окомір? Переважає моторна або тактильна, довгострокова або короткочасна пам'ять? Чи вмієте ви думати прагматично? Що у вас з організаторськими здібностями? Як ви думаєте: словами або картинками? Чи цікаві вам люди? Подібних питань можна задати дуже багато. І значна їх частина (яка саме, залежить від обраної спеціальності) дійсно буде мати відношення і до майбутньої навчанні, і до майбутньої роботи.

Згідно зі стандартами середньої професійної освіти, всі випускники ссузів поряд зі спеціальними знаннями і вміннями повинні володіти і загальними компетенціями.

Кожна молода людина, що збирається вчитися в технікумі або коледжі, повинен:

  • розуміти сутність і соціальну значущість своєї професії;
  • вміти організовувати власну діяльність;
  • вибирати типові методи і способи виконання професійних завдань і справлятися з нестандартними завданнями;
  • знати, як шукати інформацію;
  • застосовувати можливості комп'ютера у своїй роботі;
  • самостійно планувати професійний та особистий розвиток, займатися самоосвітою;
  • орієнтуватися в умовах зміни технологій;
  • використовувати знання іноземної мови в професії.

І це далеко не все. Звичайно, багато чому вас навчать в ссузів, але навряд чи будуть починати з нуля. Так що вимоги до абітурієнтів середніх професійних закладів диктує саме життя, а не Міносвіти.

Які моменти слід враховувати надходять?
Розвинене у вас просторове мислення?
Точний чи окомір?
Переважає моторна або тактильна, довгострокова або короткочасна пам'ять?
Чи вмієте ви думати прагматично?
Що у вас з організаторськими здібностями?
Як ви думаєте: словами або картинками?
Чи цікаві вам люди?