Як знайти роботу і переїхати до Німеччини без вищої освіти

  1. 1. Робоча віза (Arbeitsvisum)
  2. 2. Блакитна карта ЄС (нім. Blaue Karte EU)
  3. 3. Інші варіанти
  4. Соціальна та волонтерська робота в Німеччині
  5. Професійну освіту

Прийнято вважати, що тільки людина з вищою освітою має шанси добре працевлаштуватися за кордоном, а випускникам технікумів і ПТУ за кордон шлях замовлений. Тим часом, на кар'єру в Європі і, зокрема, в Німеччині можуть розраховувати і фахівці з середньою професійною освітою.
Хто шукає, той завжди знайде - співалося у відомій колись пісеньці про веселий вітер. Але тут, звичайно, не обійтися без німецької мови, якщо націлилися знайти роботу в Німеччині (і при цьому ви не висококласний айтішник, вільно говорить по-англійськи). У цій статті ми допоможемо вам спочатку зорієнтуватися в обстановці, але для успішного пошуку роботодавця хоча б базові знання німецької будуть просто необхідні.
Отже, які варіанти працевлаштування в ФРН є у випускників ПТУ і технікумів?

1. Робоча віза (Arbeitsvisum)

У російськомовному секторі інтернету ви напевно прочитаєте, що для отримання робочої візи потрібно мати як мінімум вищу освіту, а ще краще - мати унікальними професійними якостями, за які роботодавці в Німеччині з руками вас відірвуть.
Насправді, все не так складно. З 2013 року існує список професій, для яких видача робочої візи можлива і при наявності середньої освіти. Список цих професій опублікований на сторінці Positivliste ( брошура в форматі PDF ) Федерального агентства з праці (Bundesagentur für Arbeit). Оновлюється він кожні півроку (останнє оновлення від 29 лютого 2016).
На даний момент найбільш затребувані професії в Німеччині, для отримання яких не потрібно закінчувати університети, це:
  • металурги;
  • фахівці з промислової механіки;
  • техніки-фахівці в комунальній інфраструктурі
  • (Включаючи сантехніків, установників кондиціонерів або обігрівачів і т.п.);
  • помічники для літніх людей;
  • залізничники;
  • будівельники;
  • кухаря;
  • діячі мистецтва.

Звичайно, має сенс уточнити, чи володієте ви необхідної спеціалізацією і кваліфікацією для роботи в Німеччині.
наприклад, кухаря можуть працювати тільки в ресторанах національної кухні - заклад повинен мати відповідну назву, а 90% страв в меню повинні ставитися до національної кухні. Дозвіл на роботу дається спочатку на рік, потім може бути продовжено на 3 роки. Після цього кухар повинен 3 роки пробути НЕ в Німеччині, щоб отримати дозвіл на роботу знову. Для здобуття такої роботи необхідний диплом про кухарському освіті, і також мінімум дворічний досвід роботи.
Щодо діячів мистецтва , То для дозволу на їх працевлаштування немає чітких критеріїв і воно приймається виходячи з конкретної ситуації. Здобувач повинен мати договір, а також опис умов праці та зазначення розміру заробітної плати від роботодавця. Дозвіл дається на 3 роки. Для повторної подачі документів потрібні також останні розрахунки заробітної плати.
Однак, виявивши свою професію в списку, не поспішайте пакувати валізи до Німеччини. Спершу потрібно пройти «контроль міграції» на тому ж сайті. Перейшовши за посиланням, ви повинні відповісти на кілька запитань стосуються вас і вашої професійної підготовки, щоб упевнитися, що ви отримаєте схвалення від Федерального агентства з праці.
Якщо за всіма критеріями ви підходите для того, щоб стати ще однією робочою одиницею німецької держави, - приступайте до пошуку вакансій. Це можна зробити як на сайті Федерального агентства з праці, так і на інших рекрутингових ресурсах. Про них ми вже писали раніше ось в цієї статті.
Якщо є необхідність отримати детальну інформацію про професійних знаннях і уміннях, необхідних для роботи в Німеччині, зайдіть на сайт Berufenet - більшість професій в ФРН досить повно регламентовані і формалізовані.

Великим плюсом для вас стане знання мови. Необхідний рівень володіння визначається в кожному конкретному випадку.


Щоб укласти робочий контракт, роботодавцю необхідно буде надати документ, що підтверджує наявність професійного середньої освіти, з можливістю визнання в Німеччині. Перевіряти документи буде та ж організація, яка відповідає за перевірку дипломів про вищу освіту - Центральне бюро зарубіжної освіти (Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen - ZAB).

2. Блакитна карта ЄС (нім. Blaue Karte EU)

У Законі про проживання, економічної діяльності та інтеграції іноземців на федеральній території ( німецький , англійська ) В пункті 19.a.1 (b) зазначено, що, крім людей з вищою освітою «блакитну карту» (це дозвіл на роботу і посвідку на проживання для кваліфікованих фахівців з країн, що не відносяться до ЄС) можуть отримати ті, хто мають як мінімум п'ятирічний досвід роботи за професією, що відноситься до області праці для фахівців з вищою освітою.
Тобто, якщо «комп'ютерник» за покликанням, а не за університетською скоринці, пропрацював в якій-небудь фірмі десять років на посаді програміста і може це підтвердити офіційним документом, - у нього є шанс на отримання «блакитної карти».

3. Інші варіанти

Якщо ж жоден з попередніх варіантів вам не підійшов, але ви все одно хочете спробувати професійне щастя в Німеччині, а також підтягнути мову і зануритися в німецьке життя, існують ще можливості, для яких не потрібна університетська скоринка.

Au-pair

Популярна програма міжнародних обмінів затребувана серед молодих людей і студентів. Ви платите тільки за візу і квиток безкоштовно живете і харчуєтеся в Німеччині в «гостьовій» (тобто приймаючої) сім'ї. При цьому від вас очікують виконання нескладної роботи по догляду за дітьми та допомоги по дому 4-6 годин в день. За це ви отримуєте близько 250-300 євро кишенькових грошей на місяць і покращуєте мовні навички.
Умови участі в програмі:
  • вік 18-26 років включно;
  • знання німецької від А1 і вище;
  • хороше здоров'я;
  • любов до дітей і бажання проводити з ними час;
  • можливість поїхати в Німеччину в приймаючу сім'ю на 10-12 місяців.

Соціальна та волонтерська робота в Німеччині

Цей проект часто називають ще й «соціальним роком». Має на увазі він волонтерську роботу протягом максимум 12 місяців. Базові знання німецької мови для участі в цій програмі будуть необхідні.
На цей рік найчастіше в Німеччину їдуть за двома напрямками:
  • Федеральна волонтерська служба ( Bundesfreiwilligendienst ) - без вікових обмежень.
  • Молодіжна волонтерська служба - для молодих людей у ​​віці до 27 років:
    • Добровільний соціальний рік, Freiwilliges Soziales Jahr (FSJ): робота в будинках для людей похилого віку.
    • Добровільний екологічний рік, Freiwilliges Ökologisches Jahr (FÖJ): робота в заповіднику, сільському господарстві, робота в лабораторіях, догляд за тваринами і рослинами, і т.д.

Для подачі заявки на участь в Freiwilliges Soziales Jahr або Freiwilliges Ökologisches Jahr вам необхідно зв'язатися безпосередньо з цікавить вас організацією, яка відповідає за проведення FSJ / FÖS в тому чи іншому регіоні ( список в форматі PDF ). Там вас проінформують і щодо видів FSJ / FÖJ, за якими ви зможете працювати, розкажуть про терміни і порядок оформлення необхідних документів.
Ці програми, хоч і розраховані на один рік, можуть стати відмінним трампліном для вивчення мови і початку інтеграції в культуру і звичаї країни.

Професійну освіту

Так само у охочих працевлаштуватися в Німеччині залишається можливість отримання тут професійної освіти.
Навчання триває 3 роки і відповідає рівню освіти в російському технікумі або ПТУ.
Для вступу необхідно підтвердити ступінь, яка відповідає німецькій кваліфікації вступу до університету (Abitur). Тому шкільного атестата і балів ЄДІ буде недостатньо. Необхідно провчитися хоча б два роки в російському вузі, або закінчити спеціальну річну підготовку для іноземців в німецькому коледжі (Studienkolleg). Наявність сертифікату про середню спеціальну освіту так само може стати «щасливим квитком» в професійні технікуми Німеччини. Знання німецької мови обов'язково, і має бути підтверджено відповідним дипломом (наприклад, TestDAF, отриманий в рідній країні).
Під час навчання ви два-три дня проводите в стінах навчального закладу, де вивчаєте теорію. А в інші дні відпрацьовуєте практику на фірмі або заводі. В середньому стажист отримує близько 795 євро брутто (тобто до вирахування податків). Залежно від професії і регіону, ваша зарплата може бути вище або нижче.
Ознайомитися зі списком курсів з отримання професій і компаній, які пропонують стажування, можна на офіційному сайті ausbildungplus.de .
Серйозним бар'єром може стати пошук роботодавця, готового прийняти вас на час навчання. Конкуренція велика: це і закінчили школи, але не надійшли до вузів німці, і місцеві безробітні, які теж хочуть отримати професію. Пріоритет в списках на розподіл, природно, буде не у вас.
Після закінчення навчального закладу вам нададуть 12 місяців (в деяких випадках 18) на пошук роботи. І в разі успіху видадуть робочий ВНЖ.

Отже, які варіанти працевлаштування в ФРН є у випускників ПТУ і технікумів?