Якщо проведуть в школах нормальний іспит з математики, оцінки будуть зовсім інші - від 2 до 5. А поки багато абітурієнтів «підтверджують» шкільні оцінки: 8 з 10 на іспиті в школі і ... 8 з 100 (!) - на ЦТ

Архів (2011р.) Архів (2011р

Цього року базову школу закінчать 94 376 учнів, а середню - 75 603. Всі випускні іспити пройдуть з 1 по 12 червня. Далі - ЦТ для тих, хто планує вступати до вузів.

Які іспити здають школярі?

Випускники базової школи (після 9 класів) здають чотири іспити. Це білоруську мову (письмово), російська мова (письмово), математика (письмово) і історія Білорусі (усно). Випускники середньої школи (після 11 класів) - три: два обов'язкових письмових - з мови (білоруському або російському на вибір) та математики. Третій іспит пройде в усній формі за допомогою одного з предметів шкільного циклу на вибір учня.

Є проблема

Репетитор Євген Лівянт вважає, що пора звернути увагу на те, як складають іспити в білоруській школі. На його погляд, існує суперечність між системою випускних іспитів і ЦТ. І суть його в тому, що ЦТ здають чесно, а іспити в школі немає: «На мій погляд, необхідно зрозуміти, нарешті, що в системі освіти накопичилися серйозні проблеми. Ми обманюємо самі себе, створюючи міф про якісну освіту і підтримуючи його. Боюся, що таким чином ми маскуючи провал у підготовці учнів в середній школі. Потрібно визнати існування проблем і намітити шляхи їх вирішення ».

На думку Євгена Лівянта, результати ЦТ показують, що в Білорусі ситуація з підготовкою в середній школі стрімко погіршується.

«ЦТ із середнім балом з математики близько 22 - це те дзеркало, в якому крива пика білоруського освіти видна. Занадто красномовний, на мій погляд, 21,1 бала з фізики у випускників шкіл. І це, зауважте, серед тих випускників, хто вибрав цей предмет для здачі ЦТ. Або ще приклад - близько 36 балів з російської. Якщо зіставити середній бал по ЦТ і за іспит в школі, виходить, що занадто гарну оцінку ставлять в школі ».

Чому так відбувається?

Євген Лівянт вважає, що під час шкільних іспитів відбувається безглуздий спектакль, причому про гру і правила знають всі. Учні знають, що спишуть під час іспитів, вчителі знають, що перевіряють знають. І всі роблять вигляд, що все відбувається чесно: «Якби вчителі і перевіряючі отримували б за« закриті очі »матеріальну винагороду, то в їхніх діях була б хоч якась, нехай і злочинна логіка. Але подарунки на іспитах обмежуються квітами і коробкою цукерок ».

Наш співрозмовник розповів, що в рік у нього займається кілька десятків учнів, він також підтримує зв'язок з тими, кого вчив раніше. Абсолютна більшість з них говорять, що шкільні іспити були списані. Серед способів скласти усний іспит називають, наприклад, визначення квитка, який треба вивчити заздалегідь. Як приклад, він навів висловлювання свого учня: «Вчителька знахабніла. Щоб отримати «7», потрібно вивчити один квиток, від «8» до «10» - цілих три. Це при тому, що там кілька десятків квитків! ».

Письмові іспити з математики здаються так - є збірник екзаменаційних робіт і є решебник до нього, виданий цілком офіційно. Спосіб переписати знаходять все. Причому вчителі уважно стежать, щоб учні не перестаралися, а списали на потрібну оцінку, розповів співрозмовник.

Анекдот відбувається з медалістами: «Мені відомо, що більшість їх робіт відкладаються окремо і переписуються пізніше під контролем вчителів. Тільки після цього їх везуть в медальну комісію. Там знають, що роботи листувалися. Це скоріше контрольна для вчителів - раптом хтось щось пропустив, перевіряючи роботу ».

Проблема в тому, що випускники потім приходять на ЦТ і не вірять, що там все по-дорослому. Відкрито списувати вже точно не дозволять: «За розповідями учнів, якщо екзаменатори бачать, що під час ЦТ людина списує, підходять і забирають роботу без будь-яких коментарів. І це справедливо - правила або є, або їх немає ».

Євген Лівянт вважає, що якщо проведуть в школах нормальний іспит з математики, оцінки виявляться значно гірше: «Буде шок, оцінки будуть зовсім інші - від 2 до 5. На мій погляд, пора схаменутися і починати думати, як вчити дітей, а не ставити їм липові оцінки, не даючи знань. А поки багато абітурієнтів «підтверджують» на ЦТ шкільні оцінки: 8 з 10 на іспиті в школі і 8 з 100 на ЦТ ».

Чи коректно порівнювати результати іспиту і ЦТ?

Безумовно, в Білорусі маса шкіл, де пишаються знаннями своїх учнів, і де учням не доводиться списувати, так як отримані знання дозволяють не вдаватися до недозволеним методам.

За останні п'ять років учитель біології гімназії № 4 Сморгоні Гродненської області Ірина Клевец підготувала більше 34 переможців і призерів районних, 11 обласних, 4 республіканських олімпіад. П'ять її учнів стали лауреатами президентського спецфонду по підтримці обдарованих учнів і студентів. Сама вона стала переможцем конкурсу «Учитель року» в 2006 році.

Чи немає суперечності між підготовкою до ЦТ і до здачі іспиту в школі, запитали Naviny.byу Ірини Клевец.

Вона вважає, що підготовка до здачі іспиту швидше допомагає здачі ЦТ. Для повторення курсів, за якими здавати іспит не потрібно, є факультативи, платні заняття з підготовки до ЦТ в школі по дуже демократичній ціні - 20 тисяч рублів за чотири заняття в місяць в групі з 6 осіб. «Ми з моїми дітьми все повторюємо і встигаємо підготуватися і до іспитів, і до ЦТ», - зазначила вона.

Ірина Клевец зазначила, що підготовка до усного іспиту, крім іншого, розвиває мову: «На жаль, складається така ситуація, що наші школярі не дуже добре говорять. Тому підготовка до усного іспиту сприяє розвитку мови, крім усього іншого. Хороша підготовка до іспиту сприяє систематизації знань ».

Що стосується інших предметів, які здають все, тобто російський (білоруський) і математика, то тут іспит також необхідний, вважає Ірина Клевец. При цьому, на її думку, якийсь загальний іспит і за курс середньої школи, і для вступу до вузів і ссузів неактуальний: «У такому разі ми всіх ставимо на одну планку - і тих, хто планує вступати до вищих або середні спеціальні установи , і тих, хто немає. Крім того, мої колеги кажуть, що в ході іспитів і ЦТ перевіряються різні вміння. Мовознавці підкреслюють, що ЦТ перевіряє теоретичну базу, а виклад - вміння формулювати думки і пам'ять ».

Що стосується порівняння результатів ЦТ і іспитів, то необхідно мати на увазі, що не всі діти будуть здавати ЦТ, зазначає Ірина Клевец. Тому, на її думку, порівнювати результати іспитів і ЦТ некоректно: «ЦТ вимагає навичок, необхідних для навчання в вищих навчальних закладах. Тим часом перед школою не стоїть завдання готувати всіх учнів для вступу до вузу. Є навички та вміння, які повинні бути сформовані після закінчення школи. Випускний іспит перевіряє наявність або відсутність цих навичок ».

http://naviny.by

Які іспити здають школярі?
Чому так відбувається?
Чи коректно порівнювати результати іспиту і ЦТ?