Анічков палац

  1. Перелістнём сторінки історії
  2. Поява першого палацу у Невського проспекту
  3. побудова палацу
  4. Палац в імперські часи
  5. Легенда Анічкова палацу
  6. радянські часи
  7. Освіта Палацу піонерів
  8. Анічков палац у Велику Вітчизняну війну
  9. Анічков палац сьогодні
  10. Музей Анічкова палацу
  11. Як дістатися
  12. наостанок

Я вже якось розповідала про цікавому місці нашої Північної столиці, що має назву « Анічков міст ». Я вже якось розповідала про цікавому місці нашої Північної столиці, що має назву «   Анічков міст   »

Сподіваюся, що розповідь про однойменний палаці також приверне вашу увагу. Тим більше що це - одне з найстаріших будівель, що розташувалися у Невського проспекту. І зберігає для нас з вами цей палац свої історії, починаючи з далекого XVIII століття.

І зберігає для нас з вами цей палац свої історії, починаючи з далекого XVIII століття

Але ж погодьтеся, що всім часом так хочеться хоч на мить за допомогою фантастичною машини часу здійснити подорож в минуле.

Але ж погодьтеся, що всім часом так хочеться хоч на мить за допомогою фантастичною машини часу здійснити подорож в минуле

Ось я і пропоную вам невеличкий подібний екскурс, головним героєм якого сьогодні буде виступати це прекрасна будівля.

Перелістнём сторінки історії

Герой моєї розповіді розташувався між річкою Фонтанкой і вулицею Садовою.

Поява першого палацу у Невського проспекту

Спочатку це місце в молодому Петербурзі було у володінні нікого генерала А. Е. Девіера.

Девіера

Після того, як власника за політпроступкі побили батогом і вислали з Північної столиці в Сибір, територія в 1727 році переходить до лісопромисловці Д. Л. Лук'янову. На ній з 1738 року розташувався двір того самого Преображенського полку, за підтримки якого в 1741 році при палацовому перевороті на трон зійшла імператриця Єлизавета Петрівна.

На ній з 1738 року розташувався двір того самого Преображенського полку, за підтримки якого в 1741 році при палацовому перевороті на трон зійшла імператриця Єлизавета Петрівна

Вона-то і вирішила відзначити подію свого тріумфу будівництвом в цьому місці палацу (офіційно-то для самої себе, але насправді - для свого фаворита - графа А. Г. Розумовського). Я вже натякала вам, що історія будівлі зберігає чимало петербурзьких таємниць і легенд, в чому ви самі переконаєтеся по ходу моєї розповіді.

побудова палацу

Проект цього імператорського будинку у вигляді літери «Н» створив знаменитий архітектор М. Г. Земцов.

Земцов

Його смерть в 1743 році вплинула на передачу «вудил правління» спочатку зодчому Г. Д. Дмитрієву, а потім (також після смерті оного) - знаменитому Ф. Б. Растреллі, який зробив в проект Михайла Земцова свої корективи. Растреллі писав, що додав до палацу «каплицю з куполом, а також великий зал з парадними сходами, багато прикрашеній статуями і скульптурними орнаментами» ...

Растреллі писав, що додав до палацу «каплицю з куполом, а також великий зал з парадними сходами, багато прикрашеній статуями і скульптурними орнаментами»

Свою назву будинок отримує від знаходиться поблизу Анічкова моста . Його парадний вхід звернений до річки Фонтанці. Уздовж неї в ті часи проходила межа міста, а Невський проспект тоді ще не знайшов статусу центральної столичної вулиці. Мені було цікаво дізнатися, що спочатку гості могли дістатися сюди безпосередньо по воді. До речі, був навіть влаштований гаванец (невелика гавань в формі ковша), де городяни залишали свої кошти пересування (така ось своєрідна стоянка для судів).

До речі, був навіть влаштований гаванец (невелика гавань в формі ковша), де городяни залишали свої кошти пересування (така ось своєрідна стоянка для судів)

Паралельно Фонтанці ще за задумом Г. Дмитрієва були встановлені відкриті галереї. Архітектурне рішення палацу представляло собою композицію з триповерхових корпусів, з'єднаних двоповерховими перемичками. Подібна риса будівель характерна для будівель раннього бароко.

Подібна риса будівель характерна для будівель раннього бароко

Над корпусом з боку Невського проспекту височів купол Воскресенського храму, для якого іконостас був створений також майстром Растреллі. Сьогодні цей шедевр знаходиться у Володимирському соборі Північній столиці. Освітлення домового храму Анічкова палацу відбулося в березні 1751 року. Зазначу ще одну деталь: між будівлею і Садової за велінням імператриці влаштували сад для прогулянок, подібний Петергофскому.

Зазначу ще одну деталь: між будівлею і Садової за велінням імператриці влаштували сад для прогулянок, подібний Петергофскому

Належали праці по його створенню «аглицким» садівнику Л. К. тапер. Будівництво палацу закінчилася в 1756 році.

Палац в імперські часи

Зовнішність палацового ансамблю, який дійшов до нас з вами, складався під впливом зміни «архітектурних мод», які вважали за краще також мінливі власники. Сама будівля, якщо озирнутися на його історію, постійно виступало в ролі дорогого подарунка. А хто б з нас з вами відмовився від подібного презенту ?!

А хто б з нас з вами відмовився від подібного презенту

Саме в цій якості воно найчастіше переходило з одних великосвітських рук в інші. Та й був цей подарунок прекрасний, адже над палацом в різні часи потрудилися такі видатні майстри, як І. Є. Старов, Л. Руска, Дж. Кваренгі, К. І. Россі, А. І. Штакеншнейдер і другіе.А тепер розповім про те, хто ж тут жив-поживати і добра наживав. Як я вже зазначала, першим фактичним господарем Анічкова палацу став граф Разумовський.

Як я вже зазначала, першим фактичним господарем Анічкова палацу став граф Разумовський

При ньому знаходився колишній на службі в «Його світлості» знаменитий письменник А. П. Сумароков. Цього багатожанрова літератора часом нарікають «батьком російського театру».

Цього багатожанрова літератора часом нарікають «батьком російського театру»

Після смерті першого власника Анічков палац дістався його братові, і не кому-небудь, а самого президента Академії наук - графу Кирилу Григоровичу Розумовському. У нього в 1776 році будівлю було откуплени Катериною II і тут же подаровано тепер уже її фавориту Г. А. Потьомкіну.

Потьомкіну

Новий господар, мабуть, прагнув змін і запросив для цієї мети архітектора І. Є. Старова. Палац був перетворений за канонами класичного стилю, «гаванец-стоянка» для судів засипана, скасовані галереї на Фонтанці і модернізорован сад, в якому в 1779 році з'являється оранжерея з заморськими рослинами. Думаю, що всі люди ласі на дивини, тільки ось для знаті вони, до того ж, по кишені. Як же не обзавестися?

Як же не обзавестися

У своїй новій галереї Потьомкін закочував бали-маскаради, під час яких слух присутніх потішали часом до сотні оркестрантів-музикантів. Ця тропічна галерея також може похвалитися великою кількістю підслуханих світських пліток.

Ця тропічна галерея також може похвалитися великою кількістю підслуханих світських пліток

Але ми з вами залишимо жовті байки в стороні, а ось те, що в 1786 році тут вперше був представлений незвичайний музичний інструмент - рояль, я згадаю. (Взагалі по ходу відзначу, що з'явився він в 1709 році). Хитрий Потьомкін перепродав палац купцеві Шемякіну. Катерині II відмова від її подарунка не сподобався. Вона знову викупила його і знову ж вручила Потьомкіну.

Вона знову викупила його і знову ж вручила Потьомкіну

Вже не знаю, в силу яких міркувань, але і той знову продав його (цього разу - в державну казну). Після такої чехарди, влаштованої з палацом імператрицею і її улюбленцем, тут в 1794 році розмістився Імператорський Кабінет, де у свій час зберігалися твори Йосипа Залусський. Саме вони послужили базою для організації Публічної бібліотеки Північної Венеції.

Саме вони послужили базою для організації Публічної бібліотеки Північної Венеції

Мені здається цікавим розплутувати історичні вузлики і раптово для себе часом знаходити цікаві аналогії. Колись поживав в Аничковом палаці «батько російського театру» Сухоруков, а в 1799 році одну з частин будівлі віддали саме для потреб Театральній дирекції Петербурга. На початку XIX століття майстер Кваренги побудував перед її парадним входом Торгові Ряди.

На початку XIX століття майстер Кваренги побудував перед її парадним входом Торгові Ряди

А з боку Садової вулиці прилаштував приміщення для Публічної бібліотеки. Що ж стосується «подарункової естафети» з передачі палацу, то вона так і не припиняється.

Що ж стосується «подарункової естафети» з передачі палацу, то вона так і не припиняється

Государ Олександр I в 1809 році дарує будинок сестрі, великій княгині Катерині як презент до її весілля з принцом Георгом Ольденбурзький. Для молодого подружжя палац знову модернізується (архітектор Л. Руска). Сьогодні праці майстра збережені у вигляді залу для балів і їдальнею.

Сьогодні праці майстра збережені у вигляді залу для балів і їдальнею

Простір Торгових Рядів перейшло для потреб Імператорського Кабінету. Руска прибудував до них західні корпусу і огорожу з воротами між Кабінетом і палацом. Зазначу, що в той період в палаці жив знаменитий поет Жуківка - вихователь майбутнього царя Олександра II. Саме в цих стінах Пушкін представив свою поему «Руслан і Людмила».

Саме в цих стінах   Пушкін   представив свою поему «Руслан і Людмила»

Незабаром в 1816 році палац знову переходить в розпорядження скарбниці. Далі він був подарований майбутньому імператору Миколі I до майбутнього весілля. Тепер над будівлею потрудився К. Россі. Садиба за його проектом влилася в архітектурний комплекс Театральній площі (сьогодні - пл. Островського), від якої її відокремила чавунна огорожа.

Островського), від якої її відокремила чавунна огорожа

Також і інтер'єр приміщень, перероблений за задумом Росії, став представляти єдиний ансамбль.

Також і інтер'єр приміщень, перероблений за задумом Росії, став представляти єдиний ансамбль

Микола I любив цей палац і проводив в ньому багато великосвітських прийомів, балів і лотерей. Наступним власником будівлі, тепер отримав приставку до імені «власний палац Його Імператорської Величності», в 1841 році стає майбутній Государ Олександр II.

Наступним власником будівлі, тепер отримав приставку до імені «власний палац Його Імператорської Величності», в 1841 році стає майбутній Государ Олександр II

В середині XIX століття палац оснастили водопроводом і каналізацією. Йшли роки, а разом з ними змінювалися високопоставлені власники. Тут була зіграна весілля Олександра III з принцесою Дагмар.

Тут була зіграна весілля Олександра III з принцесою Дагмар

Саме в цих стінах провів дитинство Микола II. До речі, в той час при Олександрі III з 1875 року сад при палаці став доступним для сімейного відпочинку петербуржців. Я розповіла вам про те, що цього будинку є чим поділитися з нами з потаємної скриньки своїх придворних секретів. Зазначу, що останній з царствених власників палацу була мама Миколи II, імператриця Марія Федорівна.

Зазначу, що останній з царствених власників палацу була мама Миколи II, імператриця Марія Федорівна

На початку XX століття палац став свідком історичної події - вінчання племінниці Миколи II великої князівни Ірини Олександрівни з Феліксом Юсуповим.

На початку XX століття палац став свідком історичної події - вінчання племінниці Миколи II великої князівни Ірини Олександрівни з Феліксом Юсуповим

Це було весілля з тим самим князем, який брав участь у вбивстві всім нам відомого Григорія Распутіна.

Легенда Анічкова палацу

Раз вже розмова торкнулася придворного старця, чиє життя оповита всілякими небилицями, то саме час поділитися і легендою, яка передавалася з вуст у вуста петербуржців щодо Анічкова палацу. Пошепки говорили, що з середини XVIII століття в ньому оселилося справжнісіньке привид.

Пошепки говорили, що з середини XVIII століття в ньому оселилося справжнісіньке привид

В образі жінки в білому вбранні воно неодноразово було нашим монархам, які в різний час проживали в палаці, і навіть вело з ними свої монологи. Правда це чи вигадка - сьогодні не впізнати, так як імператори на цей рахунок якось публічно не поширювалися. А ось школа для дітей прислуги тут дійсно реально існувала з 1899 року.

радянські часи

Після революції палац був приватизований державою. Спочатку тут розмістилося міністерство продовольства. Далі, з 1918 по 1935 рік, була обладнана експозиція міського музею.

Далі, з 1918 по 1935 рік, була обладнана експозиція міського музею

Зазначу, що ні саме Санкт-Петербурга (Петрограда-Ленінграда), а міст, як таких, взагалі. Очолював його архітектор Л. А. Ільїн. У залах колишнього Імператорського Кабінету функціонували «офіси» комунальної та соціальної гігієни, а також бібліотека Музею міста. Період церковних репресій торкнувся і домового храму палацу. У підсумку, в 1926 році його купола знесли і переплавили. Що стосується музею, то в 1928 закрили і його. Майно було розпродано і роздано для інших експозицій.

Освіта Палацу піонерів

І знову - історичний зигзаг. Я вам вже розповідала, що в стінах Анічкова палацу виховувалися царські спадкоємці, а в кінці XIX століття навіть перебувала школа для дітей службовців. Це немов поклало початок з'явився тут в 1937 році грандіозний в країні Палацу піонерів і школярів.

Це немов поклало початок з'явився тут в 1937 році грандіозний в країні Палацу піонерів і школярів

Для цієї мети Анічков палац знову переробили (за ескізами А. І. Гегелло і Д. Л. Кричевського). Дві кімнати будівлі були прикрашені палеховской розписом за мотивами творів А. С. Пушкіна і А. М. Горького.

Горького

У Палаці відразу відкрилося більше ста секцій і гуртків.

У Палаці відразу відкрилося більше ста секцій і гуртків

Впевнена, що всім відомі імена: Віктор Корчной, Станіслав Жук, Аліса Фрейндліх, Лев Лур'є, Олена Образцова ...

Впевнена, що всім відомі імена: Віктор Корчной, Станіслав Жук, Аліса Фрейндліх, Лев Лур'є, Олена Образцова

Професійний зоряний шлях цих людей почався саме в даному Ленінградському палаці піонерів.

Анічков палац у Велику Вітчизняну війну

Розповім тепер про долю палацу в той трагічний для всієї країни час.

Розповім тепер про долю палацу в той трагічний для всієї країни час

Вже з жовтня 1941 року по травень 1942 року на його території працював хірургічний госпіталь. Сам Палац не закривав свої двері для дітвори все страшні блокадних дні! Незважаючи ні на що, саме тут в 1942 році був проведений випускний для ленінградських школярів. Крім того, проходили тут і новорічні ялинки, і творчі олімпіади.

Крім того, проходили тут і новорічні ялинки, і творчі олімпіади

А концертні бригади художніх гуртків Палацу піонерів, перемагаючи слабість від голоду, виступали перед бійцями в госпіталях і в військових підрозділах.

А концертні бригади художніх гуртків Палацу піонерів, перемагаючи слабість від голоду, виступали перед бійцями в госпіталях і в військових підрозділах

Неспроста 70 молодим артистам були вручені медалі «За оборону Ленінграда». Потерпілий від артобстрілів комплекс палацу до 1945 року вже зуміли відновити.

Анічков палац сьогодні

Мені здається символічним той факт, що перший палац на Невському проспекті, який перебував у власності найблискучіших осіб Росії, будівля, де пройшло отроцтво імператорів, звучали вірші Пушкіна і Жуковського, сьогодні належить спадкоємцям країни - нашим дітям.

Мені здається символічним той факт, що перший палац на Невському проспекті, який перебував у власності найблискучіших осіб Росії, будівля, де пройшло отроцтво імператорів, звучали вірші Пушкіна і Жуковського, сьогодні належить спадкоємцям країни - нашим дітям

Тепер воно зветься Петербурзького міського Палацу творчості юних. Тут для хлопців - справжнє царство радості! Зазначу, що сьогодні кожна дитина, починаючи з дошкільного віку, в Аничковом палаці може знайти собі заняття до смаку в технічних, творчих, спортивних, хореографічних та інших гуртках і секціях.

Зазначу, що сьогодні кожна дитина, починаючи з дошкільного віку, в Аничковом палаці може знайти собі заняття до смаку в технічних, творчих, спортивних, хореографічних та інших гуртках і секціях

Тут щорічно проходять конкурси, конференції, семінари та фестивалі. До речі, саме в цих стінах проводиться фінальний тур Всеукраїнського конкурсу для педагогів додаткової освіти «Серце віддаю дітям».

До речі, саме в цих стінах проводиться фінальний тур Всеукраїнського конкурсу для педагогів додаткової освіти «Серце віддаю дітям»

І мені радісно, ​​що моя знайома також побувала в числі переможців, як викладач ізостудії.

Тепер парадні інтер'єри і кабінети палацу можуть передати нам з вами вже не жовті плітки про вищу суспільстві, а поділитися радістю про те, як багато в нашому місті талановитої молоді, хлопців творчих, активних, які шукають себе в науці і мистецтві.

До речі, бали, концерти та асамблеї тут також проводяться.

До речі, бали, концерти та асамблеї тут також проводяться

Палац творчості пишається своєю унікальною бібліотекою , Дослідно-експериментальної майданчиком , Музеєм, в який я запрошую і вас.

Музей Анічкова палацу

Якщо ви захотіли не просто з боку поглянути на цей пам'ятник архітектури, а побувати на екскурсії «Палац царів - палац дітей», то, я вважаю, що у вас буде 1,5 години захоплюючого занурення в минуле разом зі знайомством із сучасною перебування Анічкова палацу .

Якщо ви захотіли не просто з боку поглянути на цей пам'ятник архітектури, а побувати на екскурсії «Палац царів - палац дітей», то, я вважаю, що у вас буде 1,5 години захоплюючого занурення в минуле разом зі знайомством із сучасною перебування Анічкова палацу

Детальну інформацію, що включає і розклад екскурсій, можна отримати тут . Моя вам порада - обов'язково дізнайтеся про план проведення цих оглядових заходів попередньо, так як без гіда відвідування Палацу не передбачено. Зазначу, що екскурсії проводяться тільки відповідно до зазначеного розкладом поточного місяця для індивідуальних відвідувачів .

Додам, що ви також побуваєте на виставці «Живе мистецтво Палеха», яка входить в загальну оглядову екскурсію.

Дорослий квиток обійдеться в 200 рублів, а для школярів і студентів - 80 рублів. Квитки можна придбати в касі палацу (Невський проспект., 39, біля входу на територію Анічкової садиби) .Необхідно бахіли або змінне взуття.

Як дістатися

Як я вже зазначала - будівля, яке нас з вами цікавить, є першим палацом, спорудженим у Невського проспекту. Отже, знаходиться воно в центрі міста.

Отже, знаходиться воно в центрі міста

Добиратися сюди найкраще на метро, ​​вийшовши на станціях «Маяковська», або «Гостинний Двір». Від обох по Невському проспекту вам до Палацу йти всього кілька хвилин. Інший громадський транспорт не розглядаю, так як цей спосіб - найзручніший у всіх сенсах (близько від місця, немає пробок, та й прогулянка по Невському проспекту вже - маленька подія для мандрівників). Точна адреса - Невський проспект, 39.

Детальніше про будь-якому вигляді:

Від метро "Гостинний двір" (1) до Анічкова палацу (2) йти всього 5 хвилин. Але навіть проходячи це невелика відстань, ви минете Російську національну бібліотеку (5), чудовий Катерининський садок (3), в центрі якого зможете помилуватися на чудовий пам'ятник імператриці Катерині Великій (архітектор Давид Іванович Грімм), за ним побачите будівлю Олександрійського театру (раджу відвідати його спектаклі принагідно).

Але навіть проходячи це невелика відстань, ви минете Російську національну бібліотеку (5), чудовий Катерининський садок (3), в центрі якого зможете помилуватися на чудовий пам'ятник імператриці Катерині Великій (архітектор Давид Іванович Грімм), за ним побачите будівлю Олександрійського театру (раджу відвідати його спектаклі принагідно)

Навпаки, через Невський проспект розташовується Петербурзький театр Комедії (6).

Навпаки, через Невський проспект розташовується Петербурзький театр Комедії (6)

Другий маршрут від станції метро "Маяковська" (1) проведе вас через той самий Анічков місток (3), назва якого і дало ім'я палацу (2).

Другий маршрут від станції метро Маяковська (1) проведе вас через той самий Анічков місток (3), назва якого і дало ім'я палацу (2)

По-моєму, в будь-якому випадку ви збагатите свою подорож новими цікавими фрагментами.

наостанок

Ось ми з вами і зробили за допомогою машини часу, яка є у кожного і називається уявою, невелику подорож в знаменитий петербурзький Анічков палац.

Ось ми з вами і зробили за допомогою машини часу, яка є у кожного і називається уявою, невелику подорож в знаменитий петербурзький Анічков палац

Дізналися про історію його появи і послухали розповіді про мешканців цієї дивовижної садиби. Думаю, що і по мосту, в честь якого Палац названий, ви також пройшлися і помилувалися скульптурною групою «Приборкання коня».

Думаю, що і по мосту, в честь якого Палац названий, ви також пройшлися і помилувалися скульптурною групою «Приборкання коня»

Подібні знайомства з архітектурними пам'ятками дозволяють нам більше дізнатися про минуле самої країни. Адже створювали їх найталановитіші майстри для відомих історичних персон, без розповіді про долі яких при оповіданні про історію будівель нам не обійтися.

Адже створювали їх найталановитіші майстри для відомих історичних персон, без розповіді про долі яких при оповіданні про історію будівель нам не обійтися

І поки ми зберігаємо наші палаци-музеї, зберігається і пам'ять про людей, так чи інакше, з ними пов'язаних. До речі, перед головним корпусом Анічкова палацу вас зустріне береза, яку посадили наші герої-космонавти Герман Титов і Володимир Комаров.

А хто б з нас з вами відмовився від подібного презенту ?
Як же не обзавестися?