Архітектурні скандали в Харкові: боролися проти храму і торгових центрів

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

21 лютого 2017, 14:54 Переглядів: 21 лютого 2017, 14:54 Переглядів:   У Харкові архітектура стала каменем спотикання

У Харкові архітектура стала каменем спотикання. Фото: wikigogo.org.

Харків'яни продовжують виступати проти зведення на площі Свободи 86-метрової колони, увінчаної ангелом. Нагадаємо, людей обурило рішення журі бліц-конкурсу, згідно з яким місце Леніна повинна зайняти нова скульптура. Після оголошення результатів городяни подали петицію, в якій висловили свою думку, запевняючи, що скульптура не вписується в архітектурний ансамбль площі, а організатори забули дізнатися думку звичайних харків'ян.

Обурення було не тільки словесним: під петицією проти установки пам'ятника менше ніж за тиждень підписалися 5000 осіб, крім того, активісти подали позов до суд . Разом з цим з'явилася й інша петиція - за відставку головного архітектора Харкова Сергія Чечельницького, під якою вже залишили більше 3800 підписів. Але це не перший гучний архітектурний скандал в місті. "Сегодня" згадала про зведення об'єктів, які викликали бурхливу реакцію харків'ян.

Дослідник історії Андрій Парамонов згадує: більше десяти років тому цінителі старовини протестували проти золочення куполів на Покровському соборі, щоб зберегти його історичний вигляд, оскільки спочатку купола були позолоченими. У радянські роки вийти на акції протесту було немислимо, особливо в перші роки радянської влади, коли об'єкти будували під наглядом НКВС. Проте завкафедрою ХНУБА Катерина Черкасова розповідає, що архітектурні конкурси викликали дискусії та широке обговорення в пресі, наприклад конкурси на будівництво Держпрому, театру масового музичного дійства (планували побудувати біля Дзеркального струменя) і Головпоштамту.

ТРЦ на вул. Сумській: рятували залишки старовини

У 2008-му харків'яни виступали проти будівництва ТРЦ Ave Plaza на вулиці Сумській, 10. Людей обурювало те, що бетонну семиповерхівки вирішили звести в історичному центрі міста поруч з пам'ятниками архітектури. Більш того, на місці будівництва археологи виявили культурні пласти часів Харківської фортеці (XVII-XVIII століть). Активні городяни створили комітет порятунку фортеці. На щастя, археологи змогли дослідити цю ділянку.

"Це був перший випадок, коли забудовник, хоч і пізно, але все-таки звернувся до нас для проведення розкопок. Котлован до нашого приїзду вже викопали, але в його стінках збереглися артефакти кінця XVII століття: залишки печі, посуд і монети", - розповіла керівник розкопок, історик Ірина Голубєва.

Фото: kh.vgorode.ua

На вул. Пушкінській: будинки зруйнували вночі

Неоднозначне ставлення у харків'ян викликає і будівництво торгового центру на початку вул. Пушкінській. Кандидат архітектури Катерина Черкасова згадує: колись тут стояли дореволюційні особняки, але в 1980-му через розчищення майданчика під будівництво великого ТЦ їх знесли. Городяни були проти, тому будинки тут зруйнували о 4:00. Серед знесених будівель був навіть пам'ятник архітектури національного значення. Пізніше будівництво ТЦ намагалися зупинити археологи, але все виявилося марно.

Фото: novobudovy.com

"Забудовники знесли і вивезли шар грунту, який представляє цінність. Коли нас пустили на територію, там уже був виритий котлован. Знайти що-небудь вже було неможливо, і ніякої відповідальності забудовники за свої дії не понесли", - розповіла археолог Ірина Голубєва.

Восьмиповерхівка в зонах загального користування: зіпсувала панораму

Будівництво житлової восьмиповерхівка на вул. Квітки-Основ'яненка, 14, супроводжувалося акціями протестів, блокуванням спецтехніки та судовими позовами. Ділянка ж під нею мав археологічну цінність. "Розкопки тут стали наймасштабнішими в Харкові. Ми знайшли велику колекцію монет, багато житлових і господарських будівель козацького періоду. Також вперше зафіксували і досліджували культурний шар кінця XIII - початку XIV століть. Ми припускали, що за часів Золотої Орди тут були поселення, і саме розкопками ми змогли це підтвердити ", - розповіла археолог Ірина Голубєва. Вторить їй і кандидат архітектури Катерина Черкасова, запевняючи, що забудовники порушили закон про охорону пам'яток, а новобуд зіпсував історичну панораму центру.

Вторить їй і кандидат архітектури Катерина Черкасова, запевняючи, що забудовники порушили   закон   про охорону пам'яток, а новобуд зіпсував історичну панораму центру

Фото: domofoto.ru

Пам'ятники: копія та образливі прізвиська

Неоднозначним було ставлення харків'ян до пам'ятника Незалежності на Павлівській площі і пам'ятника закоханим у станції метро "Архітектора Бекетова". Перший часто критикували архітектори, називаючи одним з найбільш позбавлених смаку в Україні. Навіть автор скульптури Олександр Рідний зізнався: створював його в поспіху. Монумент простояв майже 11 років, після чого його знесли.

Монумент простояв майже 11 років, після чого його знесли

Фото: wikigogo.org

Новий пам'ятник Незалежності на пл. Конституції - "Ніка на кулі" - також припав до душі не всім. Багатьом фігура нагадує скульптуру в столиці Киргизії. А в пам'ятнику закоханим харків'янам не подобалися худорляві фігури хлопця і дівчини, з-за чого їх охрестили "закоханими з Бухенвальда". На пам'ятник часто здійснювали замах вандали, тоді його і оточили бордюром з граніту і фонтаном.

Храм дружин-мироносиць: історія, протестні настрої і зламаний паркан

Багато харків'ян були незадоволені будівництвом храму святих Жон-Мироносиць біля Дзеркального струменя. Жителів сусіднього будинку обурювало, що культова споруда затулить їх вікна, тому вони писали скарги і зверталися до нардепів. Активісти ж ламали паркан і піднімалися на будівельний кран. Освячення храму в 2014-му також супроводжувалося протестними гаслами: активісти з синьо-жовтими прапорами запевняли, що храм будують за гроші Олександра Шишкіна, російського політика і бізнесмена, члена Ради Федерації з оборони та безпеки, який голосував за анексію Криму.

Фото: fotokto.ru

Мер Геннадій Кернес називав зведення храму відновленням історичного вигляду міста, адже до 1930-х в сквері перебувала Мироносицька церква. Однак завкафедрою реконструкції, реставрації архітектурних об'єктів ХНУБА Катерина Черкасова каже, що новий храм на ту церкву не схожий абсолютно. Він побудований в іншому архітектурному стилі, та й відтворити її складно, оскільки до наших днів збереглося лише кілька фотографій старої церкви. Документальних матеріалів для відновлення недостатньо, також точно не відомо, в якому саме місці знаходилася церква.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Архітектурні скандали в Харкові: боролися проти храму і торгових центрів". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Макаренко Ганна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ