Арт-проект Recycle Group: "Який час - таке і мистецтво"

У галереї "Тріумф" відкрилася виставка проекту Recycle Group "Code 404". У галереї Тріумф відкрилася виставка проекту Recycle Group Code 404

Фото: recycleartgroup.com

За останні кілька років Recycle Group придбала неофіційний статус особи російського сучасного мистецтва за кордоном: їх регулярно запрошують виставлятися нью-йоркські і паризькі галереї, а Лондоні їх робота прикрашає будівлю Школи Економіки. У Москві цього літа об'єкт Ресайклов можна було побачити в арт-парку "Символ" в рамках V Московської міжнародної бієнале молодого мистецтва. Кореспонденти M24.ru зустрілися з художниками Андрієм Блохіним і Георгієм Кузнєцовим.

- Проект Recycle Art Group з'явився в 2008 році. Розкажіть, як все почалося.

- Андрій Блохін: Проект з'явився навіть раніше, здається в 2006. Просто в 2008 році була перша виставка, яка так і називалася Recycle. Після неї ми зрозуміли, що простіше працювати в групі.

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

- Тоді ви жили в Краснодарі. Як вас в Москву не перетягнули?

- Блохін: У свій час ми проводили тут дуже багато часу, але все одно залишалися любителями провінції. І навіть зараз, проводячи частину часу у Франції, ми вибираємо менше суєтні міста. Москва висмоктує всю енергію, і я до цього міста ставлюся дуже насторожено.

- Георгій Кузнєцов: Тут багато часу відлітає на переміщення і покупку матеріалів - все це недоцільно.

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

- А чому Франція?

- Блохін: Це якось історично склалося. У нас були думки на тему різних міст-мегаполісів, які насичені мистецтвом, але побувши якийсь час в Нью-Йорку і в Лондоні, зупинилися на більш спокійному і розслабленому Парижі. Там немає такої дикої суєти, і потім - це центр Європи, все близько. Уже після у нас з'явилася там своя студія і хлопці, які допомагають реалізовувати наші проекти.

Уже після у нас з'явилася там своя студія і хлопці, які допомагають реалізовувати наші проекти

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

Взагалі технології і техніки залежать від цілей і завдань проекту, тому ми їх кожен раз змінюємо. Це ідейна складова наших проектів. Останнім часом нам подобається використовувати нанобетон, який може передавати дуже дрібні текстури і стійкий до будь-яких погодних умов. І хоча формула для нього була придумана в Пітері, ми замовляємо його у Франції. Чомусь, навіть використовуючи кожен раз одні й ті ж хімічні елементи, у нас в Росії примудряються робити матеріал абсолютно різної якості.

- У Парижі ви займаєтеся мистецтвом в російському середовищі?

- Блохін: Ми вже багато років працюємо з однієї французької галереєю, тому, скоріше, ні.

Фото: recycleartgroup.com

- Тобто ви вважаєте себе європейськими художниками?

- Блохін: Ми себе не вважаємо особливо ніким: як можна вважати себе якимось європейським жителем, якщо живеш там тільки по кілька місяців на рік? Французом, по крайней мере, я себе точно не рахую і рахувати навряд чи буду.

- Кузнецов: Якщо дивитися по складу художників в галереях, з якими ми працюємо в Парижі, Лондоні або Нью-Йорку, то там крім нас російських художників немає. Хіба що в паризькій галереї є Борис Михайлов, класик української арт-сцени, але сам він уже давно живе в Берліні.

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

- У чому секрет вашого успіху на міжнародній сцені?

- Блохін: У нас більш-менш інтернаціональна мова, на якому ми говоримо в своїх роботах. Він зрозумілий жителям будь-якої країни, і у нас немає ніякої прив'язки до російського контексту. Спочатку ми базували свої ідеї на основі класики і ренесансу, тобто працювали з основою основ європейського мистецтва.

- Коло тем, з якими ви працюєте кілька років, практично не змінився. Вам не здається, що ці питання стали навіть більш актуальні для 2016 року, ніж були в 2008-му? Немає відчуття, що ви випередили час?

- Блохін: Справа навіть не в тому, що ми випадково випередили час. Нам завжди була цікава якась футурологія, тобто історія про те, як може виглядати наша цивілізація через якийсь проміжок часу. Тому ми завжди розмірковуємо про завтра. Так було в 2008 році, так і залишається в 2016-м. Тому сама ідея полягала в тому, щоб випередити час.

Тому сама ідея полягала в тому, щоб випередити час

Проект "Тримайте мене оновленим, Ваше преосвященство", 2016. Фото: recycleartgroup.com

- Ви багато працюєте з символами, знаками і мемамі, які і так переповнили наше повсякденне життя. Це вже навіть не іронія і не критика - від усього цього стає просто страшно.

- Кузнецов: Це архівізація. Ми створюємо артефакти нашої епохи, оскільки вона вся не матеріальна. Те, про що ми говоримо - це фактично весь віртуальний простір, віртуальний світ, який, зникнувши, не залишить від себе сліду. І тому ми намагаємося зафіксувати момент.

- Коли ви починали працювати з цими віртуальними проблемами в Краснодарі - вас хтось розумів? Або вам було все одно, і ви працювали відразу на московську аудиторію?

- Блохін: Це і сьогодні не до кінця зрозуміло в Краснодарі, але, звичайно, зараз стало набагато краще. Наприклад, ЗІПи (прим. Ред. - Арт-угрупування ЗІП), з якими ми разом вчилися, заснувала Краснодарський Інститут Сучасного Мистецтва (КІСІ), почали займатися просвітою народу, а раніше нічого цього не було. Ми спочатку хотіли брати участь в міжнародних виставках, і перший раз виставили свої роботи на фестивалі "Неформат" в Пітері, а зовсім не в Москві. Просто так історично склалося, що в нашій країні сучасне мистецтво більше затребуване в столичних містах.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 7


- Кузнецов: Сьогодні в Краснодарі дуже активна мистецьке життя, постійно виникають якісь нові імена і проекти. Наприклад, з'явився перший нормальний аукціон сучасного мистецтва "МОСТ", і андеграундна мистецьке середовище вирує.

- ... У той час як в Москві настає якась стагнація, а інституції, як кажуть, в кризі.

- Блохін: У кризі в цілому все. Який час - таке і мистецтво.

- Кузнецов: Мені здається, це проблема замкнутості середовища. Оскільки люди, що живуть на периферії, завжди більш динамічні, вони більше переміщаються, більше подорожують по країні і прагнуть до центру, а ті, хто і так живе в центрі, обмежуються рамками одного міста.

Оскільки люди, що живуть на периферії, завжди більш динамічні, вони більше переміщаються, більше подорожують по країні і прагнуть до центру, а ті, хто і так живе в центрі, обмежуються рамками одного міста

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

- Ви стежите за якимись іноземними художниками? Чи не думали про спільні проекти?

- Блохін: Перший наш спільний проект був зроблений зовсім недавно з фотографом Андрієм Лосєвим, який ми робили в Ісландії: це були об'єкти масштабні ленд-арту. А так ми в основному з усіма дружимо, у нас немає такого завдання - робити з кимось спільний проект. За великим рахунком, це завдання куратора - зібрати всіх художників в купу і подивитися, що ми там понаваялі. Функція організації коворкінгу лежить саме на їхніх плечах, як, наприклад, в Цюріху на "Маніфесті" (прим. Ред. - одна з найбільших бієнале сучасного мистецтва, яка проводиться в різних містах), де художники співпрацювали з людьми різних професій, працювали разом з кухарями, годинникарями, поліцейськими і так далі. Це класна і жива ідея, тому що художникам важливіше працювати не один з одним, а з людьми інших професій.

Це класна і жива ідея, тому що художникам важливіше працювати не один з одним, а з людьми інших професій

Проект "Небесний кур'єр", 2015. Фото: recycleartgroup.com

- Кузнецов: Взагалі, у нас є багато улюблених художників. Але якщо на тебе хтось впливає, ти починаєш повторювати його, а хочеться робити щось нове. Ми ж в своїх роботах усвідомлено робимо референс на класику. Мистецтво ж завжди знаходилося на стику філософії та технологій. Навіть олійний живопис колись була новаторством, і художник був не просто художником, але ще і технологом, хіміком, анатомом і психологом. Йому потрібен був широкий кругозір в різних сферах, щоб зуміти якісно реалізувати свою ідею.

- Вас часто запрошують взяти участь в московських виставках? Доводиться комусь відмовляти?

- Блохін: Якимось інституцій доводиться відмовляти просто тому, що немає часу чи ні можливості представити роботи: коли нас попереджають за два місяці до виставки, наші технології не дозволяють створити нові арт-об'єкти в такий термін. Тому наш графік продакшну розписаний на рік вперед.

Фото: m24.ru/Владимир Яроцький

- Виходить, у вас вже мануфактурне виробництво?

- Блохін: Чи не мануфактура, а розподіл обов'язків: коли матеріали для роботи треба замовляти за два-три місяці, тут вже хочеш не хочеш - змушений розраховувати свій графік і придумувати ідеї на півтора року вперед. Це як в автомобільній промисловості: всі нові автомобілі були придумані за п'ять років до того, як вони з'являються на ринку.

- Найсерйознішою вашою роботою за кілька років став проект Conversion на Венеціанській бієнале. Ви представили його в одній з церков, при тому, що його тематика була зовсім не релігійною. Як вам вдалося це реалізувати?

- Блохін: Це була велика інсталяція, яка була представлена ​​в церкві Сан-Антонін. За півроку його подивилося 137 тисяч чоловік, що для Венеції дуже високий показник. По суті, ми давно хотіли зробити виставку в рамках бієнале, і в минулому році нам це вдалося. Спочатку це проект планувався для "Манежу", але виставка перенеслася. І ми подумали: чому б нам не подати заявку на участь у бієнале? Нам допоміг Василь Церетелі, потім підключилися французькі партнери La Fabrique Barbot et Fournier, які дали фінансування, і галерея Тріумф. Ми знайшли майданчик і познайомилися з кардиналом Доном Капуто. Ідея проекту йому сподобалася, і він сказав "Все класно! І" Фейсбук "давайте поставимо біля вівтаря".

- Кузнецов: Вірніше, перед вівтарем.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 9


- Тобто він зрозумів вашу ідею і не вважав за її блюзнірством?

- Блохін: Він дуже розумний, начитаний хлопець. Але все одно, звичайно, коли робиш виставки в церквах, проект затверджується у великій кількості інституцій: крім кардинала є ще "Супер Тенденція", яка відповідає за збереження пам'яток архітектури та ще безліч організацій. Ми проходили узгодження з усіх питань: мало того, що в церквах нічого не можна було свердлити, так через те, що під плитами знаходяться поховання, на них нічого не можна було ставити, тому кожна точка опори узгоджувалася окремо.

- У Росії з релігійними організаціями все ще складніше.

- Блохін: Коли ми брали участь у виставці в будівлі колишнього тверського Річкового вокзалу, ми повторили композицію "Таємної вечері" Леонардо да Вінчі, але зробили її вид ззаду. Прийшов якийсь батюшка і став говорити, що ми спотворили апостолів, а глядачі стали з ним сперечатися. Після з'ясувалося, що це батюшка оббивав пороги думи, щоб ця будівля знести, а на його місці побудувати монастир, і коли будівлю віддали під музей сучасного мистецтва, він просто став шукати привід для провокації.

Проект "Небесний кур'єр", 2015. Фото: recycleartgroup.com

- Кузнецов: За великим рахунком, у нас жодного разу не було ніяких конфліктів. В Європі-то, взагалі, будь ласка: то, що ми робимо, не йде врозріз з релігією. Кардинал Дон Капуто навіть дав велике інтерв'ю, де розповів, як він бачить зв'язок сучасного мистецтва з релігією, як розуміє цю виставку.

- Блохін: Було забавно дивитися, як старі венеціанські бабусі, які дуже скептично до всього ставляться, приходили спеціально подивитися нашу виставку і схвально на неї реагували.

- Кузнецов: Ми не шукаємо гострих кутів і не працюємо на політичні або релігійні теми, тому що нам абсолютно не потрібна скандальна слава. І завжди спокійно ставилися до питань впізнаваності: ми просто довго і нудно робимо свою роботу.

Посилання по темі

сюжет: Інтерв'ю з людьми мистецтва

Як вас в Москву не перетягнули?
У Парижі ви займаєтеся мистецтвом в російському середовищі?
Блохін: Ми себе не вважаємо особливо ніким: як можна вважати себе якимось європейським жителем, якщо живеш там тільки по кілька місяців на рік?
Вам не здається, що ці питання стали навіть більш актуальні для 2016 року, ніж були в 2008-му?
Немає відчуття, що ви випередили час?
Коли ви починали працювати з цими віртуальними проблемами в Краснодарі - вас хтось розумів?
Або вам було все одно, і ви працювали відразу на московську аудиторію?
Чи не думали про спільні проекти?
Вас часто запрошують взяти участь в московських виставках?
Доводиться комусь відмовляти?