Артур Клинов: «Арт-село - це проект на межі мистецтва і реального життя»

На його думку, арт-індустрія дасть нове дихання регіону, де зараз панують безробіття і апатія. Сам Клинов проводить в Каптарунах більшу частину свого часу. Він переїхав туди з культурного і насиченого подіями Мінcка. А як же інші проекти? Журнал, видавнича та дослідницька робота, яку художник веде вже протягом 20 років? «Щоб керувати культурними проектами, необов'язково жити в Мінську», - вважає він. Більш того, децентралізація культури, на думку Клинова, є однією з головних завдань сьогодення арт-менеджменту.

- Ви є засновником і редактором журналу «pARTisan» - видання про сучасне білоруському мистецтві, яке виходить вже 15 років. Яка концепція журналу? Чи плануєте перевести його в онлайн?

- В даний час архів «pARTisan» містить понад 500 оригінальних текстів з сучасного білоруського мистецтва, а також тисячі зображень і добірку візуального матеріалу. Такої колекції ви ніде не знайдете. Ми маємо інтернет-версію видання. Однак інтернет-сторінка, немов лампочка, - вимкнув світло, і вона зникає. Якщо через кілька років не буде кому займатися сайтом, то зникне і весь його контент. Тому для нас важливо, щоб друкована версія альманаху продовжувала виходити. Адже друковане слово залишиться.

Коли ми починали видавати журнал «pARTisan», я був більше художником, мене цікавило актуальне білоруське мистецтво і новітнє мислення. І це все знайшло своє відображення в перших номерах. Але з часом ми зрозуміли, що в Білорусі у нас немає такого привілею мати окремий журнал про мистецтво, окремий про театр, окремий про кіно, літературі. Тому сфера нашої зацікавленості розширювалася, і ми почали писати на різні теми - про актуальну культуру, кіно, театрі, літературі, музиці, філософії та мисленні. Кожен номер «pARTisan» - тематичний. Ми хочемо дати читачам поживу для роздумів, поділитися ультранових соціальними, філософськими та культурологічними ідеями. Ми намагаємося адаптувати матеріали для широкого кола читачів.

Журнал «pARTisan» - це трибуна для новітньої сучасної білоруської культури. Коли ми починали його створювати, про актуальну культуру ніхто не писав і цю тему не досліджував.

- Що ви маєте на увазі, коли говорите «сучасна білоруська культура»?

- Це новітня, актуальна культура, яка веде пошук, проводить експеримент. Це той сегмент культури, в якому відображаються нові ідеї і нові смисли, де продукується новітній інтелектуальний продукт.

Це той сегмент культури, в якому відображаються нові ідеї і нові смисли, де продукується новітній інтелектуальний продукт

- Назва pARTisan поєднує в собі і art «мистецтво» і слово «партизан» - один з білоруських культурологічних архетипів. Така гра слів вийшла випадково, або ви спочатку її задумали?

- «Партизан» - дуже важливий білоруський бренд, білоруська міфологема. Ми абсолютно свідомо її використовували. Тим більше що слово «art» дуже добре вписалося в назву.

Є поняття, які необхідно знати, щоб зрозуміти білорусів. Партизан - одне з них. Це риса характеру, яка зрозуміла і глибоко корениться в кожному, хто живе тут. Це наша історична формула, концепція виживання. Ще 15 років тому в Мінську не було жодної галереї, незалежного майданчика для презентації нових ідей і течій. Автор був, а «сцени» не було, не було структури для поширення художнього і культурного продукту. Тому наші автори користувалися тими ж партизанськими стратегіями виживання і самопрезентації. Все співпало. Тому pARTisan швидко став культурним брендом.

На даний момент проект розрісся. Створено інтернет-портал з сучасного мистецтва - partisanmag.by. Це незалежна версія pARTisan. Тексти на сайті не повторюють друковану версію, до того ж на сайті поміщений оригінальний візуальний контент. Друге - це «Колекція pARTisan», яка представляє собою альбомну серію з сучасного білоруського мистецтва. Уже вийшло 15 альбомів, готуватися ще один. До нас ніхто не робив таких зборів по актуального мистецтва. Третє - арт-село "Каптаруни».

- Дійсно про нову білоруської арт-селі, яку ви заснували, зараз говорять багато. У чому суть цього проекту? Як він виник?

- Створенням арт-села я займаюся вже три роки. Почалося все з того, що я купив будинок на кордоні з Литвою, в покинутому селі, де майже нікого не залишилося. Села в околицях також безлюдні. Більшість жителів виїхало в Литву, і зв'язків з Вільнюсом у них було більше, ніж з Мінськом. Місця там дуже гарні, заповідні, унікальні.

Я почав реконструкцію свого будинку для себе, а потім зрозумів, чому б не запустити тут, в цьому місці серйозний громадський проект? Фестивальну село або арт-село? Створити там суспільство, заселити порожні будинки літераторами, художниками. Я залучив до цього проекту своїх друзів, і вони теж придбали будинки в Каптарунах. Креативні люди оселилися в сусідніх селах. Але і порожніх будинків ще багато, тому процес триває. Наша ідея полягає в тому, щоб створити там креативний кластер, який би охопив цілий регіон.

Каптаруни знаходяться в 200 км від Мінська, в Поставському районі Вітебської області. Ніякої промисловості там вже давно і в помині немає. В регіоні спостерігається високий рівень безробіття. Але потенціал для туризму, для агротуризму та культурного туризму там дуже великий. Сам проект тільки на початку свого шляху. В його успіху зацікавлені всі - і представники сучасної культури, і художники, і місцева влада. Арт-село може дати дуже серйозний економічний поштовх розвитку регіону.

- Ви остаточно переїхали в Каптаруни?

- Більшу частину року я проводжу там.

- Ви не відчуваєте браку цієї щільної культурного життя, яка кипить в столиці?

- Розумієте, в Білорусі сьогодні неправильне, на мій погляд, структурний розподіл центрів культури. Все відбувається в Мінську, а в обласних містах, селищах - майже нічого. В Європі справа йде по-іншому. Культура там розподілена рівномірно. У невеликому містечку може відбуватися фестиваль світового масштабу, який відвідують всі відомі зірки. Це нормально, так повинно бути і в Білорусі.

Децентралізація культури - для нас це дуже важливе завдання. Фактично, проект «Каптаруни» і є спробою це зробити. Спроба хоч на кілька днів перенести «культурну столицю» в маленьке поселення. І це нам вдалося.

Цього літа у нас відбувся арт-фест «Хронотоп» і міжнародний літературний фестиваль «Каптаруни». На два дні Каптаруни перетворилися в культурний центр Білорусі зі значною концентрацією творців і подій. Було зрозуміло, що в Мінську в цей день проходить набагато менше заходів. Ми повинні прагнути до децентралізації культури, щоб вона почала освоювати регіони.

- Фестиваль «Хронотоп», який Ви згадали, відбувся в арт-селі Каптаруни на початку липня. Розкажіть про концепцію фестивалю. Для кого ця подія?

- У перспективі, «Хронотоп» - це міжнародний фестиваль авторського малобюджетного кіно. Тепер ми вирішили почати з щорічної літньої кіношколи. Протягом тижня у нас відбувалися заняття, майстер-класи, перед цим ми провели два дні по досить-таки насиченій програмі з виступами музикантів і лекціями.

- У яких приміщеннях?

- Інфраструктура потроху розростається, в нашому розпорядженні були майданчики, альтанки, пристосовані місця на 100 і більше осіб. Примітно, що фестиваль пройшов без спонсорів, в звичному розумінні цього слова. Гроші на «Хронотоп» ми збирали через каунфандінговую інтернет-майданчик. І подія відбулася і вийшло помітним і результативним. Після цього фестивалю близько 20 учасників, які приїхали на кіношколу, залишилися і взяли участь в проекті «Кіно за 4 дня». В цьому році в кінці липня ми збираємося повторити «Хронотоп», але в уже розширеному форматі - з кінопоказами, обговореннями, зустрічами із зарубіжними гостями. Так, до нас приїде Андрій Сильвестров, творець Міжнародного Канського відео фестивалю в Сибіру, ​​ідейно близького «хронотопу». Темою цього року Андрій Кудіненко, один з кураторів форуму, запропонував - пограниччя в кіно. Каптаруни для такого концепту - ідеальне місце. Ми також запустили краундфаундінговую кампанію, так що закликаємо приєднуватися до нас - це того варто. https://www.talaka.by/projects/2033/overview

by/projects/2033/overview

- Артур, у вас дуже широке творче резюме. Ви і літератор, і художник, і автор інсталяцій, з іншого боку у вас технічна освіта, ви редактор журналу, творець і реалізатор художніх і культурних проектів. Крім усього іншого, за вами закріпився образ представника білоруського авангарду. Що таке «білоруський авангард», як він вплинув на сучасне білоруське мистецтво?

- «Авангард», або «нонконформізм» - ці терміни були важливими для мистецтва кінця 70-80 рр., Коли держава підтримувала і просувала тільки свою версію культури. Тоді нонконформістська ідеологія була актуальна.

Про білоруському авангарді можна говорити умовно. Багато авторів називали себе «авангардистами», висловлюючи таким чином свою незгоду з «офіційним» мистецтвом. Хоча більш відповідним для мистецтва того часу було б визначення «нонконформізм». Альтернативне мистецтво Білорусі в 90-х і 2000 рр. можна назвати «білоруське неофіційне» або «незалежне» мистецтво. В принципі, це продовження тієї антирадянської художньої традиції, але в новій версії, в нових умовах, на новому відрізку часу. Але тепер і цей термін може бути переглянутий. Ми бачимо, що держава починає активно використовувати і навіть підтримувати сучасне мистецтво. У Мінську відкрився Центр сучасного мистецтва, є Музей сучасного мистецтва, - це державні установи. І там є місце досить сміливим виставкам та арт-висловлювань. Тому сучасне білоруське мистецтво вже не назвеш «нонконформістським», «неофіційними» або «незалежним». Протистояння між державою і сучасним мистецтвом зникає, і напруга йде на спад.

- Для вас це некомфортно?

- Це нормально. Держава повинна робити ставку на нове, а не на старе.

- Ви людина, яка завжди чимось одержимий. Над чим ви зараз працюєте? Який жанр, форма найбільш ефективні на даний момент, щоб розмовляти з аудиторією?

- Мої проекти вже не просто художні, вони межують з іншого дійсністю. Ті ж самі Каптаруни - для мене це арт-проект. Але це не просто проект - це ще і життя.

Зараз мене більше цікавить література. Література дає більше можливостей висловитися. Сучасне мистецтво стає сферою для небагатьох, вимагає певного досвіду і підготовки від глядача. А глядач - ледачий за своєю натурою, він шукає чогось простого.

- А читач?

- З ним простіше. Література має більше коштів, щоб розмовляти. Вербальну мову простіше, ніж мова сучасного мистецтва. Тому літературний твір може охопити більшу аудиторію, ніж художній об'єкт.

А як же інші проекти?
Журнал, видавнича та дослідницька робота, яку художник веде вже протягом 20 років?
Яка концепція журналу?
Чи плануєте перевести його в онлайн?
Що ви маєте на увазі, коли говорите «сучасна білоруська культура»?
Така гра слів вийшла випадково, або ви спочатку її задумали?
У чому суть цього проекту?
Як він виник?
Я почав реконструкцію свого будинку для себе, а потім зрозумів, чому б не запустити тут, в цьому місці серйозний громадський проект?
Фестивальну село або арт-село?