Authentic Light Orchestra

Музика, пронизана світлом - Authentic Light Orchestra

14 грудня о Клубі Олексія Козлова відбудеться презентація нової програми Authentic Light Orchestra - колективу, який в 2016 році переміг в номінації «Кращий етнічний проект Росії» премії Russian World Music Awards. На цей раз засновник групи, відомий мультиінструменталіст і композитор зі Швейцарії, Валерій Толстов, буде дивувати абсолютно новим звучанням і новим складом свого оркестру.

Authentic Light Orchestra існує з 2009 року, і ось вже 8 років в ньому беруть участь артисти з Швейцарії, Вірменії та Росії. Очевидно, що для ALO в музиці немає нічого неможливого. Вони грають не тільки етнічні твори, а й захоплюють, виконуючи world music, rock, fusion і навіть jazz.

ALO в Росії виступає не так часто, як хотілося б їх численним шанувальникам. А все тому, що колектив багато гастролює по різних країнах: бере участь у фестивалях, презентує саундтреки до фільмів, грає в різних складах на кращих майданчиках світу і, звичайно, записує музику (у ALO вже є три альбоми, і на даний момент до випуску готуються ще два диска).

Вперше живцем мені пощастило почути Authentic Light Orchestra в Москві 6 липня цього року в джаз- клубі «ЕСЕ» , Коли колектив виступав разом з унікальною співачкою Веронікою Сталдер (Veronika Stalder). Я була просто вражена силою і красою цієї стилістично і гармонійно незвичайною музики. Маючи можливість розповідати людям про те, що мені дійсно подобається, я відразу запропонувала Валерію коли-небудь зробити інтерв'ю і поговорити про його творчості. Тому сьогодні, напередодні його концерту 14 грудня о Клубі Олексія Козлова і закінчення 2017 року, представляю вашій увазі розмову з людиною, чиї творіння дійсно пронизані справжнім, автентичним світлом.

З керівником Authentic Light Orchestra Валерієм Толстовим розмовляє Поліна Юрченко.

- Давно хотіла дізнатися, як ти перекладаєш на російську мову назву свого колективу 'Authentic Light Orchestra ". «Оркестр істинного світла»?

- Тут багато синонімів можна підібрати: «Оркестр початкового, справжнього світу». Але мені більше подобається слово «автентичний», саме тому, що воно вже включає в себе всі ці значення, тобто виходить «Оркестр автентичного світла».

- За 8 років існування колективу, ти де тільки не виступав з ALO. Ви весь час виконуєте одні й ті ж твори, або є кілька програм в різних стилях?

- Є кілька програм. Та й сам по собі колектив унікальний, так як у нас рідкісні концерти відбуваються одним і тим же складом. Тобто кожен раз це нове поєднання музикантів і інструментів, тому, в будь-якому випадку, завжди все звучить по-різному. І ось 14 грудня хочемо теж зробити щось незвичайне.

- Якраз про це хотіла запитати. Коли ти оголошував в соцмережах про майбутній концерт 14 грудня ти написав, що колектив не тільки представить кілька нових композицій, але це буде також нове звучання і новий склад. Розкажи про це.

- З нового будуть електронні барабани, багато електронної обробки, сепмли, процесорні ефекти. Спробуємо той матеріал, який у нас є, уявити не як раніше в акустичному, етно-джазовому звучанні, а відтворити його в таких стилях як рок, поп, джаз, психоделіка.

- Крім того, що ти перерахував, будуть ще якісь незвичайні інструменти?

- Баритон-саксофон, але з процесорної електронікою, яка змінює звук досить цікавим чином. Багато інші інструменти теж будуть звучати через примочки.

- Всі ці експерименти будуть зроблені на основі твоїх творів?

- Так, і ще на основі декількох вірменських народних пісень.

- Заінтригував ... Думаю, на концерті після такої реклами буде багато глядачів.

- Подивимося. У будь-якому випадку, нам завжди є, чим здивувати.

- Давай згадаємо події, які відбулися з ALO хоча б за останній рік. По-перше, скажи, як це було в 2016 році стати переможцем премії "Russian World Music Awards" в номінації «Кращий етнічний проект Росії».

- Тоді це стало для мене великою несподіванкою, потім що серед претендентів було багато відомих російських колективів, які вже давно голосно заявили про себе і, можна сказати, зайняли цю нішу. Більш того, наш колектив не виконує російський фольклор. У нас більше вірменської музики, а склад музикантів, взагалі, інтернаціональний.

Я подав заявку тільки тому, що за умовами більше половини музикантів групи повинні бути громадянами РФ. А у нас так і виходить. Журі складалося з директорів і організаторів різних фестивалів по всьому світу. І ось вони шляхом голосування оцінювали безліч колективів. Таким чином, у нас вийшло більше балів, ніж у всіх інших.

- Ця перемога якось допомогла групі?

- Так, завдяки цьому ми побували в лютому цього року на одному з найбільших в світі міжнародних шоукейс-фестивалів Folk Alliance International в Канзасе.Так вийшло, що директор цього фестивалю був в журі "Russian World Music Awards". Йому сподобався наш колектив, і він особисто нас запросив виступити.

Там було багато музикантів, точно більше сотні. Але всіх поділяли на учасників офіційних шоукейсів (вони складалися з запрошених артистів) і на ті колективи, які самі оплачували участь в цьому заході і самі ж організовували виступ. Нам пощастило бути в першій групі музикантів, які виступали на великій офіційній сцені, і таких груп було зовсім не багато. В основному, колективи виконували свої твори в невеликих залах або навіть кімнатах. Тому вважаю, що нам дуже пощастило. Тим більше, туди з'їхалися відомі промоутери з усього світу. Знайомство з ними принесло нам велику користь. Наприклад, багато в чому завдяки цьому заходу в жовтні ми змогли виступити в Будапешті на 'Budapest Ritmo Fesztivál 2017'. І це теж було дуже круто.

- Так, ще у вас був фестиваль «Світ Сибіру» і безліч концертів по всьому світу. Але мені б хотілося поговорити про фестиваль в Єревані 'Music Drive Festival', який проходив з 24 по 26 березня цього року. Що ти відчував, виступаючи на сцені міста, в якому народився? Ти, взагалі, часто там буваєш?

- Це завжди один з найважливіших моментів в концертному графіку, коли вдається виступити саме в Єревані. Одна справа, коли ти кудись їдеш, де нікого не знаєш, і зовсім інша, коли в залі близькі люди, друзі, знайомі. Це викликає у мене абсолютно особливі почуття. Але, на жаль, я не часто там буваю. Може, один раз на рік або навіть один раз в два роки.

- Яким складом ти там виступав?

- Нас було всього п'ять чоловік: я, Вероніка Стадлер (вокал) і музиканти з LRK Trio : Євген Лебедєв (Фо-но, клавіші), Антон Ревнюк (Бас, контрабас), Гнат Кравцов (Ударні).

- Скажи, фестивалі, в яких ти з ALO береш участь - це тільки ethno, folk, word music напрямки або є в твоїй творчій біографії фестивалі, присвячені іншим стилям?

- На етно-фестивалі ми, звісно ж, їздимо частіше, так як в основі у нас етнічна музика. Але нас також запрошують на фестивалі, основним стилем яких є джаз або суміжні з ним напряму, тому що наша музика має імпровізаційну складову.

- Я знаю, що твій третій альбом з ALO 'Forgotten Runes' вийшов в 2014 році на лейблі Art Beat, а в травні цього року ви приступили до запису нового CD, і користувачі інтернету вже могли оцінити ваш перший трек, де разом з тобою грають Євген Лебедєв (фо-но), Гнат Кравцов (ударні), співає Вероніка Стадлер, а на басу - Антон Давидянц. Як зараз йде робота над диском?

Зараз робота йде вкрай активно. Ми плануємо здивувати нашого глядача. Сподіваюся, що до кінця січня більшість альбому буде готова. Я думав вже все записати до кінця цього року, але процес затягується в силу того, що постійно з'являються нові ідеї, які хочеться втілити без всякого поспіху. Ближче до виходу CD я відкрию завісу таємниці. Поки скажу так: зараз ми працюємо з повною віддачею для того, щоб надати на суд глядача по-справжньому незвичайний і цікавий матеріал.

- Сподіваюся, нам ще вдасться детально поспілкуватися з приводу цього альбому безпосередньо перед його презентацією. А поки давай поговоримо ще про одну важливу частини твоєї творчості, а саме про музику до фільмів. У червні цього року ти брав участь у записі музики Сержа Танкян до російського фільму «Легенда про Коловрате», який, до речі, вийшов в прокат в день твого останнього концерту в Клубі Козлова, 30 листопада. Як ти ставишся до подібного роду роботі?

- О, це мені дуже цікаво. Тим більше якщо мова йде про роботу з Сержем Танкяном. Коли я був молодим, я, взагалі, обожнював його 'System of a Down'. Пізніше ми познайомилися і навіть випустили альбом його експериментальної музики, а вже потім пішли досить часто записи саме музики для кіно.

Що стосується музики до цього фільму, там брало участь величезна кількість людей, навіть був оркестр з Болгарії, але ми разом з Веронікою Сталдер (Veronika Stalder), Радиком Тюлюшем (Radik Tyulyush), і Георгієм Нефьодовим записували саме етнічні інструменти.

- До речі, що стосується інструментів. У тебе на сторінці був пост з таким змістом, цитую: «Для запису довелося придбати і в швидкому порядку опановувати новими рідкісними етнічними інструментами, які буде звучати протягом усього фільму». Ти ж і до цього моменту грав на величезній кількості інструментів. Для тебе, як і раніше, існує багато таких, які ти не освоїв?

- Звичайно, їх дуже багато. Пам'ятаю, що для цього запису потрібно два інструменти, на яких я ніколи навіть не пробував грати: російська жалейка (брёлка) і окарина (їх, до речі, довелося купити аж п'ять штук, тепер не знаю, куди їх подіти). У мене, взагалі, за час моєї роботи накопичилося багато дивних речей: наприклад, дев'ять насосів, які були потрібні для прем'єри диска з експериментальною музикою. Як то кажуть: «Прем'єра пройшла, а насоси залишилися».

- Сподіваюся, ти все-таки знайдеш їм застосування. Швидше за все, тобі ще багато музики потрібно буде записувати. А зараз мені хочеться дізнатися побільше про одна грандіозна подія, яке з тобою сталося 22 вересня в оперному театрі Єревана. Тоді відбулася світова прем'єра саундтрека до ще одного фільму, на цей раз до голлівудського, 'The Promise' режисера Террі Джорджа. Музику ви писали разом з Сержем Танкяном, а виконував ALO. Як все відбувалося в той день?

- Це був, напевно, самий грандіозний концерт, в якому мені доводилося брати участь, тому що всього на сцені було 200 чоловік: ALO, хор, балет, симфонічний оркестр, солісти. На екрані йшли кадри з фільму, і ми всі забезпечували живий музичний супровід. Приїхали творці фільму, вони дуже дякували нам за музику. По-моєму, їм і правда все сподобалося. Сам фільм пов'язаний з вірменської темою, тому прем'єру вирішили зробити в самому серці Вірменії.

- Крім фестивалів, записи музики до фільмів і численних виступів у тебе в цей період ще регулярно проходили концерти з ALO в Москві. Вони були всі різні: з вокалом і без, змінювалися музиканти, звучання і аранжування. Ти окремо прописуєш партії для всіх варіантів?

- У нас є частина репертуару з вокалом, а частина - без нього. Але часто я адаптую твори, наприклад, тільки під інструментальну версію. Я вважаю, що вокал у нас справді унікальний. Вероніка - моя найулюбленіша співачка у всьому світі, вона дійсно серце ALO і, мабуть, найяскравіша фарба в палітрі нашої музики. З нею ми, і правда, відмінно звучимо, але я постійно експериментую зі звуком. Тому із задоволенням працюю над тим, щоб і без вокалу, тільки в оркестровому варіанті, ми добре звучали. Думаю, це виходить, просто в цьому випадку на сцені все відбувається по-іншому. Але це теж цікава історія.

- Не знаю, як тобі вдається жити в такому ритмі. Але, можливо, все те, про що ми сьогодні говорили, - це не весь список твоїх справ і заслуг. Страшно уявити, що крім цього можуть бути ще якісь інші проекти або навіть регулярна робота.

- Так, я працюю органістом в протестантському соборі в Швейцарії і виконую там класичну органну музику. Крім цього ми робимо ще кілька проектів, з якими я планую виступати і записувати диски. Але є у мене і чисто відео-проект 'Paradigma Progect'. У ньому беруть участь музиканти з різних країн і міст. Кожне відео у нас виходить з різними виконавцями. Я задумував 'Paradigma Progect' як якусь платформу для любителів такого, знаєш, прогресивного металу. Якраз зараз ми записуємо нове відео, і зовсім скоро воно буде опубліковано.

- Тобто ти не тільки пишеш музику і аранжування, граєш на величезній кількості інструментів, а й сам знімаєш відео, робиш монтаж і, по суті, займаєшся всій організаційною роботою і продюсуванням своїх проектів?

- Так, я сам роблю сайт , Знімаю відео, записую музикантів для альбомів, займаюся зведенням і т.д. Тобто творча і медіа частина проектів вся на мені. Але, на щастя, у нас нарешті з'явився чудовий менеджер проекту 'Authentic Light Orchestra' Юліана Волос (Juliana Voloz), яка дуже допомагає з організацією концертів. Я сподіваюся, що ми продовжимо співпрацю c ній, і все піде в гору, тому що музика - це моє життя і найбільша любов.

Автор Поліна Юрченко (Polly Po)

Залиште свій відгук

«Оркестр істинного світла»?
Ви весь час виконуєте одні й ті ж твори, або є кілька програм в різних стилях?
Крім того, що ти перерахував, будуть ще якісь незвичайні інструменти?
Всі ці експерименти будуть зроблені на основі твоїх творів?
Ця перемога якось допомогла групі?
Що ти відчував, виступаючи на сцені міста, в якому народився?
Ти, взагалі, часто там буваєш?
Яким складом ти там виступав?
Як зараз йде робота над диском?
Як ти ставишся до подібного роду роботі?