Баян - дівчина, багато баянів - гарем

Якщо вірно твердження, що єдиним піаністом країни, без реклами набирає будь філармонічний зал з аншлагом, є Денис Мацуєв, то також вірний факт, що рівно подібне відбувається і з одним Дениса (як і моїм) - 31-річним баяністом Айдаром Гайнулліна, ледь народ почує чарівну формулу «Гайнуллин. Баян. П'яццолла ». Причому регалії Айдара перераховувати немає сенсу - учень живий баянної легенди Фрідріха Ліпса, лауреат всіх відомих баянних конкурсів, нині педагог Гнесінки і доцент в Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Schule (Німеччина), засновник ансамблю «Ейфорія» (отримав, до речі, « Ніку »за музику до однойменного фільму,« змагаючись »з Рибниковим і Максимом Дунаєвським). Одна неув'язочка: живе Гайнуллин в Берліні, а ось чому це так - ми з ним і намагалися з'ясувати, сидячи в редакційному барі. Адже справа в кінцевому рахунку не в ньому: чому ВСЕ більш-менш оперилися музиканти мріють втекти з Росії?

«Є різниця - отримувати 400 євро в місяць або 7000?»

- У тебе вже німецьке громадянство? - У тебе вже німецьке громадянство

- Ні, поки тільки вид на проживання. Громадянство - у дружини. Власне, я на два будинки живу - два тижні тут, дві - в Берліні. Там котедж, дружина, донька Аліна, якій вже чотири рочки ... тільки в садок пішла. Чудово: держава платить за неї по 184 євро в місяць (аж до 27 років), хіба в Росії подібне є?

- Є щось на зразок материнського капіталу, але з обмеженнями за витратами ...

- Які ще обмеження? У Німеччині дитина виростає - відразу купує собі нерухомість або витрачається на навчання ... Колосально.

- З дітьми ясно, але мене хвилює питання, чому музиканту комфортніше м-м ... не жити в Росії?

- Розклад простий. Візьмемо педагогів. Там зарплати незрівнянно вище: професора отримують в середньому 7000 євро на місяць (при тому, що ходять два рази в тиждень). Ну, в звичайних музичних школах - десь 2500-3000 євро. Що в оркестрах? Ми не говоримо про Берлінської філармонії, де людям платять небачені гроші: наприклад, ударнику-солісту на літаврах - 17-18 тисяч, а скрипалів (НЕ концертмейстерам) - в межах 7-10 тисяч, плюс записи на радіо дають ще стільки ж, то є двадцятка виходить на ніс. І в інших оркестрах гроші дуже гідні, так що люди, не замислюючись, купують собі будинки, квартири, вже не кажу про машинах і інших «дрібниці».

- Плюс самі квартири з будинками стоять дешевше, ніж в Москві ...

- Ну звичайно. Ціни на квартири в Берліні можна порівняти з цінами в Нижньому Новгороді чи в Казані, і то дешевше вийде. Ну неможливо, хай йому грець, молодому музиканту збирати 25 років і вже на пенсії купувати квартиру! Ми ж хочемо в реальності жити, тут і зараз. До того ж в Росії неможливо отримати кредит, якщо немає високооплачуваної стабільної роботи. Ось я власний приклад приведу. Уже рік працюю педагогом в Академії ім. Гнєсіних, так ось зарплата моя 1100 рублів на місяць: це чверть ставки, повна ставка - близько 5000. Але для повної потрібно кожен день ходити в академію, працюючи по 6 годин (тобто концерти не грати). І що, хіба реально на 5000 прожити?

- Будемо справедливі: деяким педагогам доплачують Грантової грошима ...

- Ну так гранти непостійні, вони даються на якийсь час. Ну добре, отримував би я грант. Ну було б 14 тисяч. І як хочеш, так і крутись. Різницю розумієш - 7000 євро або грантівські (тобто з особливої ​​ласки) 14 000 рублів (400 євро)?

- Ну для тебе Гнесінки - чисто іміджева робота, гадаю.

- Звичайно. Але є ті, для кого не «чисто іміджева». Бідні педагоги. Я хочу знати: чому Росія не може собі дозволити платити їм нормальні гроші, притому що нашим футболістам легко дають по 100 000 євро в місяць? Адже ці професори, які отримують свою милостиню, виховують тих, хто потім представляє Росію по всьому світу! Відповідно, вони, як тренери футбольної збірної, повинні отримувати гідні гроші, а не жити в жебрацтві. Це ж ганьба, коли я говорю в Німеччині, що отримую 25 євро! Німці тільки розуміюче кивають: «Росія, так. Зрозуміло ». Або коли говорю, що у нас кредитна ставка 17%, - вони просто не розуміють таких речей.

- А ти собі будинок в Берліні на кредит купував?

- Звичайно. Причому ціна будинку порівнянна з 2-3-кімнатної квартирою в Москві. Шикарний, триповерховий, чарівне місце - відкривається вид на поле і ліс, вдаються козулі, захід і схід бачу, виходячи на балкон. Фонтан, підвал, як сауна, студія музична, всі умови. І це Берлін, серце Європи. Ну да, взяв кредит під 3,9% на 10 років. Плачу 700 євро в місяць. У Москві на ці гроші навіть одинички не знімеш. Ні, є різниця - будинок в Берліні або одиничка на відшибі? І немає ніякого бажання вкладатися в московську нерухомість. 20 років збирати ...

- Ось і поїхали всі кращі - ті ж гобоїст Олексій Огрінчук, трубач Сергій Накаряков ...

- У чому, до речі, крім іншого заслуга Дениса Мацуєва? На свої численні проекти він привозить в російську глибинку солістів, звідси колись виїхали, - і Огрінчука, і Накарякова, і Сергія Крилова. Щоб хоч знали, що такі є ... Ситуація-то непроста, в провінції народ не може, як в Москві, по 20 000 руб. за концерт платити. Самі філармонії великих гонорарів теж не дають, відповідно, не можуть запрошувати хороших виконавців, які домоглися світової популярності. Планка падає. А Денис пробиває цю стіну, запрошуючи тільки кращих. Я он теж недавно грав за його ініціативою в Кемерові, перед шахтарями, які безкоштовно прийшли на концерт.

- Тобто кращі грають не завдяки налагодженій державній системі, а на ентузіазмі окремих людей ...

- Звичайно. І це здорово, що Денис крім своїх піаністичних талантів володіє умінням спілкуватися з владною елітою, пробиваючи концерти такого високого рівня. Адже просто так владу нічого робити не буде. Ні міністр культури, ні губернатори - ніхто ... Особистість все вирішує в Росії. До речі, тільки що обговорював з Мацуєвим можливість впровадження на дитячий конкурс «Лускунчик» категорії «баян» або «акордеон». Мені здається, це було б проривом для нашого баянно-акордеонного світу: реальність жахлива - мало хто з дітей йде в музшколу на ці інструменти. Чому? Та тому що занепад - не показують по телевізору, не пропагують. Баян починає раптом асоціюватися суто з естрадою, а не з класикою ... ось і вернуть носа. А треба демонструвати батькам, що на баяні можна грати Баха практично як на органі.

- Так він взагалі замінює собою оркестр ...

- Це я згадую, як вперше грав Мстислава Ростроповича сюїту Шнітке «Ревізька казка», він потім відразу підійшов до мене, обняв: «Ну як же можливо на баяні так зобразити за весь оркестр? Баян живий, він дихає! .. ». І після цього Ростропович мене запрошував виступати в залі Гаво в Парижі, в Вашингтон-центрі, на своїй золотого весілля. Причому грав я виключно академічну музику - Шнітке, Вівальді, Баха; народ просто не очікував такого звучання від баяна ...

«Будь-який німець вам скаже - хто така Нетребко»

- Відчувається присутність класичної музики в державі?

- Де? В Німеччині? Звичайно. Там класика - середовище проживання, вона йде за номером один, а не як у нас - на перших ролях завжди естрада, а ще точніше - попса. Там скажеш: «Я виступав у Берлінській філармонії!» - і це відразу захват, ти для них на вершині олімпу. Відразу асоціації з фон Караяном, Клаудіо Аббадо, з Анною Нетребко. Запитайте на вулиці будь-якого німця: хто така Анна Нетребко? І всякий вам скаже. А у нас широка аудиторія хіба знає? Я ось в Кемерові заради інтересу запитав у кафе: «А ви знаєте таких - Хворостовського, Нетребко?», - мовчання було відповіддю. Зате вони знають, хто така Нюша. Вже мовчу про Кіркорова, який взагалі ... так що з класикою у суспільства колосальний розрив. І я прекрасно розумію наших музикантів, які вибирають собі інше місце проживання: в Німеччині люди на концерті просто сидять і насолоджуються твоєю внутрішньою культурою.

- Яку дала тобі Росія ...

- Природно, я вдячний Росії за чудову школу (згадати хоча б легендарного мого педагога Фрідріха Ліпса!). Але якщо ти не Гергієв, Співаков чи Башмет, то будеш сидіти в Гнесінської академії, отримуючи 5000 рублів на місяць. Мало того: і філармонії по країні не хочуть, щоб я грав класичну музику. Завжди просять танго або латино: геть на програму «Танго любові» в Мурманську - аншлаг. А поставив би Баха або Вівальді - на жаль ... Всі говорять одне і те ж: «Даєш П'яццоллу!».

- Як ще народ не наївся цим ім'ям?

- Що я можу сказати? Астор П'яццолла стоїть на межі класики і естради, отаке НЕ танцювальне, а концертне танго ... На Заході мода на П'яццоллу все менше і менше, в Росії до цих пір твердять: «Так-так, це те, що потрібно!».

- Але, погодься, без нього навіть тоді це було б складніше пробиватися.

- Він дає можливість знизити планку, щоб баян вижив як популярний інструмент, скажімо, в такій країні, як Росія. Без нього була б прірву. Ще плюс - П'яццолла дає право виступати на сцені з іншими солістами, врешті-решт саме його я виконую з оркестром.

- А якби не було П'яццолли, через кого б вибивалися? Нові-то автори майже не виконуються ...

- Ну, наприклад, у Софії Губайдуліної є твір «Сім слів Христа» для баяна, віолончелі та струнного оркестру: так, воно користується популярністю в Європі. Але непідготовленим людям слухати опус дуже важко. Якщо не підуть з концерту - вже добре. Писав для баяна Оле Шмідт. Але за великим рахунком баян - штука відносно нова. Звичайно, багато хто грає на ньому перекладений класичний репертуар. Але якщо Бах звучить ще непогано (в хорошій акустиці неофіт може не відрізнити баяна від органу на Баха), то, скажімо, Бетховена на баяні грати приблизно те ж саме, як на балалайці, - сенсу великого немає ... Тому що залишається? Сам починаю писати музику. І вдячний за це Івану Воропаєву, який при зйомках своєї «Ейфорії» повірив у мене як композитора, що і принесло нам «Ніку». Тепер мене запрошують багато кінокомпанії. А я і радий: ще один спосіб просувати мій інструмент.

Баян більше, ніж секс

- Слухай, а як ти його возиш? У ручну поклажу-то не можна ...

- Інструмент важить майже 16 кг, а тому багато авіакомпаній намагаються умовити тебе здати його в багаж ... що, звичайно, неможливо: по-перше, коштує дорого - 12-14 тисяч євро (наш) і 20-30 тисяч (італійський); по-друге, одне незручне рух - і клавіші западут, механіка порушиться, страшна річ! Я говорю авіаціонщікам: «Ви готові підписати папір, що в разі поломки оплатіть мені 14 тисяч євро?». Підписувати, звичайно, ніхто не хоче. А як гітаристи мучаться, яких не пускають на борт через перевищення габаритів? Ну не купувати ж, як для віолончелі, другий квиток! Пора вирішити цю проблему раз і назавжди на міжнародному рівні.

- Баян, правда, важкий, не уявляю, як його дівчини носять ...

- І я не уявляю. Нас чекають в майбутньому проблеми зі спиною, тому треба завжди підтримувати форму, займатися спортом - підтягування, віджимання, прес качати ... інакше буде недобре.

- Знаєш, інші скрипалі кажуть: «моя скрипка може бути примхливою, не пробачить зради, якщо я візьму в руки іншу» - та іншу єресь в такому дусі. А з баяном у тебе як?

- Хотів би пожартувати, що «я мусульманин і мені належить кілька дружин», а тому у мене кілька баянів: два в Росії, два в Німеччині.

- Тобто баян - це жінка?

- Ну звичайно. Це ж не боян - російський сказитель, баян, напевно, ближче до дівчини ... ми з нею як одне ціле виходимо. Я граю через неї. Я - це він, він - це я. Головне, відчути його - де піано, де форте, де рве, а де може простогнати. І починається це спілкування через нього, але твоєю мовою.

- І він не зраджує?

- Якщо ти любиш баян, він тебе ніколи не зрадить. Але, повторюю, люблю грати на кількох: у мене інструменти класичні, естрадні з мідісістемой для шоу-проектів, плюс духова французька аккордіна, ще банданеон. Крім того, для нових творів активно залучаю етніку, на зразок індійської флейти бансурі або ударного перуанського кахона ... незвичайні фарби! Ну не хочу я повторюватися і займатися плагіатством, думати: хто краще зіграв Баха? Хочеться не спорту, а мистецтва, хочеться розвивати інструмент далі. Щоб глядач приходив і дивувався змішання стилів, з'єднанню непоєднуваного. Раніше це сприймалося як експериментаторство, але зараз увійшло в плоть і кров світової музики ... за цим майбутнє.

- Тобто неможливо вже існувати класичного музиканта не в напрямку кросовер (прикладів - маса: та ж Вікторія Муллова з авторськими програмами)? По-перше, набридає пілікати тільки класичний репертуар, по-друге, саме час підштовхує до міксу ...

- Зрозуміло, що Когана або Ойстраха повторити дуже складно, краще ти вже не зіграєш. Втім, тоді було одне еталонне звучання, сьогодні - інше. До того ж наш час - це час Імені. Іншою мовою, велика-превелике Ім'я в будь-якому випадку буде грати правильно і еталонно. Тільки імена ці часом призначаються ЗМІ ... «ось вам геній». Зараз взагалі все сприймається інакше. На трактування вже ніхто і не дивиться - геніально ти відчув тему ... Так, по суті, вона (трактування) у всіх приблизно однакова.

- Тобто людям потрібен більшою мірою людина, ніж музикант?

- Людям просто потрібна щирість. Трепетне ставлення до справи, бажання передати емоцію ... а не те, що формально вийти, відмахати-отдіріжіровать, глядач з цього нічого не отримає, але все будуть говорити: «ба-а, так це ж Ім'я!».

- А як же в собі зберегти щирість, якщо граєш мало не кожен день?

- Ні, хвилиночку: з таким ставленням «як зберегти» - взагалі не можна грати. Набридати не може за визначенням. Якщо це сприймається як робота без любові - ну що ж, ти перетворюєшся на робота і вбиваєш музику в собі і в оточуючих. Виходить тотальна мертвечина. Я навіть в замовних концертах намагаюся, щоб виконання було мені цікаво, щось додаю, вкладаю душу, а не ... як на верстаті. Глядач миттєво відчуває - з душею зіграна кожна нотка чи ні. На жаль, як би дивно це не звучало, але чим відоміший робиться виконавець, тим щирості в ньому стає менше. Хоча, здавалося б, визнані імена ...

- У визнаних імен часто не тільки прозирає нещирість, а просто відверта халтура!

- Ось ти кажеш - «велике число концертів» ... Якраз на прикладі Мацуєва я бачу, як сильна емоція може не замилюватися раз від разу: ось він спочатку 6 годин летить, потім тут же, не поспавши, виходить в зал - і починається такий драйв! Звідки тільки сил бере?

- Для нього рояль - секс ...

- Я думаю, рояль він любить більше, ніж секс. Мацуєв - той музикант, який любить те, що робить, причому не важливо, що це - джаз або класика. Нехай інші піаністи його ганять, мовляв-де, "не тонко зіграв», зате він грає зі своїм ставленням, щиро і переконливо, а це головне. І це краще, ніж якби він манірно перетончіл, перетримав, а при цьому дивився б на глядачів як на плебеїв. І все б бачили в ньому такого собі нарциса, що живе тільки для себе. Ми не можемо жити для себе. Суть професії - просвіщати і збагачувати людей внутрішньо. А щоб тобі повірили, і потрібна щирість.

- Ну добре, а чи повинен класичний музикант висловлювати активну громадянську позицію? Ось тобі дві точки зору, мною недавно почуті, - диригент Маріус Стравінський каже: «ні, не повинен, не наша це справа - словесно виражати і відкрито висловлюватися», а на іншому полюсі композитор Георгій Дорохов, який сидів 10 діб за Болотну площу, нічого не боїться ...

- Складна тема. Ясна річ, ти будеш дякувати того, хто тобі дає хліб. Путіна або Прохорова. Я це все розумію, це велика спокуса ...

- Але для Європи - це нонсенс, щоб влада в своїх інтересах прогинається діячів мистецтва.

- Ні-ні, такого немає, звичайно. А тут ... підеш проти - не отримаєш фінансування, і в тебе не буде твого проекту. Тому ти і повинен підтримати, щоб тебе підтримали теж. Даш на даш. Але так, ти маєш рацію, якщо всі будуть мовчати, підуть в кущі, то весь час так і буде, як влада захоче. Критика повинна бути. Але ... вона не вплине на результат, тому що все давно вирішено. Потрібна сильна особистість, яку почують. А якщо її немає, навіть краще не висовуватися, навіщо? Нашкодиш собі - і все.

- Тобто потрібно ім'я рівня Анни Нетребко, щоб якось бути почутим?

- Так, це прозвучить, це буде силою.

Ян Смирницкий, "МК"

Адже справа в кінцевому рахунку не в ньому: чому ВСЕ більш-менш оперилися музиканти мріють втекти з Росії?
«Є різниця - отримувати 400 євро в місяць або 7000?
Чудово: держава платить за неї по 184 євро в місяць (аж до 27 років), хіба в Росії подібне є?
Які ще обмеження?
Не жити в Росії?
Що в оркестрах?
І що, хіба реально на 5000 прожити?
Різницю розумієш - 7000 євро або грантівські (тобто з особливої ​​ласки) 14 000 рублів (400 євро)?
Я хочу знати: чому Росія не може собі дозволити платити їм нормальні гроші, притому що нашим футболістам легко дають по 100 000 євро в місяць?
А ти собі будинок в Берліні на кредит купував?