Babr24 - Дмитро Гущин, Санкт-Петербург: ЄДІ і ДПА - Рособр ... ГАНЬБА!

До остаточними підсумками ЄДІ в цьому році, перспективи його "вдосконалення" - і про рівень йде до ВНЗ "абітури" - червневий матеріал "Учительській газети".

До остаточними підсумками ЄДІ в цьому році, перспективи його вдосконалення - і про рівень йде до ВНЗ абітури - червневий матеріал Учительській газети

7 червня в Росії писали ЄДІ з математики. О 3 годині ночі з'явилися варіанти з Далекого Сходу. Вони були всюди - на багатьох сайтах, в десятках груп, на особистих сторінках ВКонтакте. Умови екзаменаційних завдань були відомі за 4 дні до іспиту!

"А мого варіанту немає. Тут, мабуть, тільки той регіон, в якому Москва числиться. І хто більше всіх з приводу південних стобалльніков обурюється? Москвичі і самі не промах. Так-то."

(З обговорень на форумі з відповідями до ЄДІ)

Рівно рік тому «Учительська газета» першої в країні підняла тему масових фальсифікацій, що відбуваються під час здачі єдиного державного іспиту. Повернемося до цієї теми і розповімо нашим читачам про те, які наслідки спричинила розголос і як розвивалися події протягом року. Надаємо слово нашому постійному автору, відомому петербурзькому педагогу, вчителю року Росії-2007 Дмитру Гущин.

Нагадаю, що в червні минулого року група «Самопідготовка до ЄДІ і ДПА», створена в соціальній мережі ВКонтакте (творець Ярослав Домбровський, Новосибірськ), організувала масове списування ЄДІ з усіх шкільних предметів. У групі було більш трьохсот тисяч чоловік: учні 11-х класів, випускники минулих років, вчителі, репетитори. Найбільшого розмаху набуло списування ЄДІ з математики 6 червня 2011 року. До нього готувалися заздалегідь: за домовленістю з творцем шахрайського сайту «Абітуріент.Про» (Мурат Абдуваліев, Москва) група проводила набір «донорів» - вони надсилали варіанти ЄДІ в групу, і «хірургів» - вони вирішували завдання і викладали рішення. Звичайні користувачі - випускники - заходили в Інтернет під час іспиту і переписували рішення в екзаменаційні бланки.

Ідея організаторів була така: прийшовши на іспит, учні фотографують мобільним телефоном свої завдання і через нього ж негайно відправляють їх на сторінки групи ВКонтакте. Відповідно були відкриті сторінки для різних шкільних предметів і різних комплектів завдань в залежності від часового поясу. У день іспиту на кожній з цих сторінок безпосередньо під час іспиту викладалися завдання і рішення до них. У день ЄДІ з математики рішення завдань для Москви і Санкт-Петербурга розміщувалися вже через годину після початку іспиту. Крім того, був організований так званий мобільний сервіс: рішення реальних варіантів ЄДІ розсилалися прямо на мобільні телефони. Сервіс був платним, проте число його користувачів, за словами організаторів, досягла 100 тисяч чоловік.

Як з'ясувалося пізніше, ця схема вже використовувалася роком раніше, але тоді до розголосу справа не дійшла. Однак цього разу залишитися непоміченими не вийшло. Спочатку про фальсифікації написала «Учительська газета», потім підключився «П'ятий канал», а після того як історія зайняла верхні рядки всіх електронних новинних систем, в справу втрутився Президент Росії. Взагалі вертикаль влади в нашій країні працює тільки зверху вниз, але ніколи від низу до верху. Більше тижня на всіх прес-конференціях керівництво Федеральної служби з нагляду в сфері освіти і науки категорично заперечувало факт розміщення екзаменаційних завдань в Інтернеті. Вони навіть не робили виду, що хочуть розібратися. Але після того як президент подзвонив міністру освіти, а той повідомив про те, що відбувається на засіданні Громадської ради при міністерстві, Рособрнадзор визнав те, про що вже тиждень говорила вся країна. Списують.

І що? А нічого. Ну списують. Понад сім тисяч розміщених в Інтернеті фрагментів завдань передала «Учительська газета» керівнику Рособрнадзора Любові Глєбової. Не сталося зовсім нічого. Не було ніякої реакції. Іспити йшли, і їх продовжували списувати. Наведемо фрагмент який відбувся 24 червня телевізійного ефіру «Відкритої студії» П'ятого каналу, в якому помічник керівника Рособрнадзора Сергій Шатунов викладає позицію наглядового відомства.

Ведучий: Ось ми дізнаємося, що за порушення збираються анулювати результати ЄДІ тільки у 75 осіб. У мене відчуття, що це крапля в морі від того неподобства, яке відбулося.

С. Шатунов: Я думаю, що насправді щодо того, що у нас відбувається взагалі в пунктах прийому іспитів, - це тим більш крапля в морі. У нас насправді після закінчення кожного ЄДІ приймаються серйозні рішення. І якщо публічним стає зняття міністра республіканського, ну це бог з ним, але це величезна кількість голів нижчої ланки.

Т. Канделакі: Сергій Петрович, якби ці заходи були б ефективними, то в цьому році результати не були б гірше. А ситуація погіршилася. Що ви пропонуєте, щоб вона ще більше не погіршилася?

С. Шатунов: Ситуація цього року показала, що проблеми все більше і більше, великими кручами встають перед нами. Значить, це говорить про те, що у нас є комісія при президенті, може бути, інші суспільні інститути треба залучати. І в рамках цієї комісії обговорювати всі ці проблеми. Напевно це буде зроблено.

Ось, власне, і все - «великими кручами» постають проблеми і їх треба обговорювати в рамках комісій. Дуже повчально порівняти ставлення до порушень закону в Росії і у Франції. Одночасно з подіями в Росії там вибухнув небувалий скандал з того ж приводу: матеріали випускного іспиту з математики для класів з поглибленим вивченням природничо-наукових дисциплін були виявлені напередодні іспиту в мережі Інтернет.

Екзаменаційний варіант для французьких школярів є кілька задач-сюжетів з різних тем курсу математики. Один з таких сюжетів виявився в Інтернеті 20 червня о 21:18 - ввечері напередодні іспиту. Виявлена ​​витік стала надбанням гласності, і вже вранці 22 червня, на наступний день після іспиту, міністерство освіти провело прес-конференцію, на якій міністр Люк Шатель оголосив, що рішення оприлюдненої завдань не буде зараховано нікому з 160 тисяч випускників. У відповідь батьки вимагали анулювати весь іспит цілком, відсунути шкільні канікули і дати можливість всім учням написати іспит заново. (Це цілком відповідає французькій традиції, в аналогічних випадках в 1982 році і 2005 році були прийняті саме такі рішення.)

Це не все. За 24 години у Франції знайшли і заарештували розмістили в Інтернеті умова екзаменаційної завдання. Двох людей знайшли по ip-адресою, на наступний день ще один прийшов з повинною - той, хто їм передав фотографію. Йому в свою чергу передав фотографію співробітник друкарні, через кілька днів його теж знайшли і заарештували. За французькими законами відповідальність за цей злочин - 9000 євро штраф і 3 роки в'язниці.

Але у нас інша держава. У нас нікого не шукають і нікого не карають. Чиновники виділяють гроші і освоюють їх. Тому відповідно до нашою традицією в серпні міністерство освіти і науки оголосило конкурс і в жовтні виділив 28 мільйонів рублів на розробку засобів захисту ЄДІ. За умовами конкурсу підрядник повинен був багато і важко працювати. Перші 40 днів роботи оцінювалися міністерством в 18 мільйонів рублів - це по 500 тисяч в день. Саме так: півтора місяці по півмільйона рублів кожен день. Але це не все. Потім ще 10 мільйонів рублів протягом 10 місяців, всього-то по мільйону на місяць.

Що передбачав державний контракт? Виконання робіт за проектом «Розробка та апробація комплексу заходів з моніторингу та контролю публікації КІМов в мережі Інтернет». Цілі і завдання проекту, сформульовані міністерством, звучали так: «вдосконалення технології виробництва КІМов, вдосконалення технології ідентифікації КІМов, вдосконалення технології роботи з федеральним банком тестових завдань, спрямовані на захист інформації від витоків». Крім того, контракт вимагав реалізувати залучення до відповідальності осіб, що опублікували Кіми, і формувати правильне ставлення суспільства до несанкціонованим публікацій КІМов в мережі Інтернет «шляхом розміщення інформації в ЗМІ». І нарешті, підрядник повинен був розробити пропозиції щодо внесення змін до Адміністративного та Кримінально-процесуального кодексів Російської Федерації для притягнення до відповідальності осіб, що опублікували Кіми.

Ви, звичайно ж, здогадуєтеся, що всі роботи були виконані та оплачені. І вас, звичайно ж, не дивує, що результатів немає. А кого це дивує?

Позавчора мені зателефонувала одна моя давня знайома, кілька останніх років вона працює директором школи. Емоційна дама. "Ти вже знаєш? - кричала вона в трубку. - Так що ж це таке? Як так можна? »Виявляється, в школу прийшли результати ДПА. Тієї самої, яка була викладена в Інтернеті ще в травні. «Ну звичайно, я знаю, - подумав я про себе. - А хто не знає-то? »Знаючі люди кажуть, що вона там третій рік вже лежить. ВСЕ ВІДПОВІДІ з усіх предметів викладаються в Інтернет за півмісяця до початку цих іспитів. Умови, відповіді. Ними не користується тільки ледачий. «Чи можна щось зробити?» - питала моя знайома на тому кінці слухавки. «Свята жінка, - подумав я. - І чого вона мені дзвонить? Вона б ще в Рособрнадзор подзвонила, там би просто над нею посміялися ».

Однак в тій гучній історії були і ті, хто не був до неї байдужий. Це були невидимі учасники - анонімне суспільство двачеров. Я запідозрив про їхнє існування, випадково наткнувшись в Інтернеті на заклик атакувати сервери сайтів, що продають рішення ЄДІ. В інструкції було детально вказано, як діяти оптимально: де скачати атакуючий програмне забезпечення, які налаштування виставити, як почати атаку - багаторазові одночасні масові звернення до сервера, що викликають його зависання. Аноніми не знали один одного і все обговорення вели на спеціалізованих форумах. Їх старання увінчалися успіхом. Один з серверів був виведений з ладу. Пізніше двачери зв'язалися зі мною. Крім атак на які торгують рішеннями сервери, вони розгорнули широке розміщення пропозицій звернутися до них за рішеннями завдань, але запитували у школярів номер паспорта та контрольно-вимірювального матеріалу. Дані школярів і номера їх КІМов, а також докладну інформацію про власників шахрайських сайтів, включаючи домашні адреси, телефони і навіть дані про родичів, анонімуси просили передати в прокуратуру. Я переслав їх матеріали на електронну адресу Генеральної прокуратури.

Через місяць прокуратура відповіла дією: мене викликали до прокурора, який повідомив, що звернення в Генеральну прокуратуру надіслано за місцем проживання заявника. Він поцікавився, хто з петербурзьких школярів замішаний в скандалі. Дізнавшись, що таких даних у мене немає, молода людина пообіцяв відповісти письмово. І через два дні надіслав лист, з якого випливало, що оскільки про порушення закону в Петербурзі невідомо, прокуратура переправляє матеріали до Новосибірська за місцем проживання адміністратора групи ВКонтакте Ярослава Домбровського. Його викликали в прокуратуру, після чого група була закрита. Я отримав лист про те, що в зв'язку з закриттям групи «правопорушень в Радянському районі Новосибірська не відбувається». А група через деякий час продовжила свою роботу.

Пік її активності, як і раніше, припав на екзаменаційну пору. Гарячкове збудження почалося 28 травня, в день іспитів з біології, історії та інформатики. Як завжди: одні розміщують варіанти ЄДІ, інші вирішують, треті читають. Однак несподівано для них через кілька годин групу заблокували. До математики вона відновилася.

Отже, минув рік. 7 червня в Росії знову писали ЄДІ з математики. О 3 годині ночі з'явилися варіанти з Далекого Сходу. Вони були всюди - на багатьох сайтах, в десятках груп, на особистих сторінках ВКонтакте. Те, що на одних сайтах викладали безкоштовно, на інших продавали за гроші. І виявилося, що це ті самі варіанти, які вже кілька днів гуляли по Інтернету, передаючись із рук в руки, умови екзаменаційних завдань були відомі за 4 дні до іспиту! І не допомогли ні президент, ні витрачені мільйони.

Рік тому я закінчував свій сумний розповідь такими словами: я впевнений, що якщо зараз нічого не зробити, якщо не знайти і не покарати дорослих, які розбещують дітей, якщо закрити очі і вуха, зробити вигляд, що нічого страшного не сталося, то далі проводити ДПА і ЄДІ просто аморально. У такому виконанні, як сьогодні, ці іспити приносять не користь, а шкоду.

«Що ж змінилося?» - запитаєте ви. Да нічого. Тільки ціни трохи зросли.

Дмитро Гущин

©

URL: http://babr24.com/msk/?ADE=106974
bytes: 12635/12460

Інші новини в сюжеті: "Єдиний державний екзамен"

І хто більше всіх з приводу південних стобалльніков обурюється?
І що?
Що ви пропонуєте, щоб вона ще більше не погіршилася?
Що передбачав державний контракт?
А кого це дивує?
Ти вже знаєш?
Так що ж це таке?
Як так можна?
А хто не знає-то?
«Чи можна щось зробити?