Байконур: експедиція до закинутих космічним кораблям "Буран"

Ідея потрапити в Байконур у нас з'явилася після подорожі до Чорнобиля інтернаціональним складом з Великої Британії та України. Поїздка пройшла так добре, що ми вирішили домовиться і на 2017 рік придумати собі більш складну місію, і це виявився Байконур. Все ми знали, що до нас там вже бувало кілька груп і не зважаючи на все це, я не ломився туди стрімголов, тому що, до своїх мрій потрібно підходити дуже обережно, тут занадто високі очікування, які, хотілося б виправдати.

Все ми знали, що до нас там вже бувало кілька груп і не зважаючи на все це, я не ломився туди стрімголов, тому що, до своїх мрій потрібно підходити дуже обережно, тут занадто високі очікування, які, хотілося б виправдати

Ще в жовтні, ми викупили квитки на травневі свята і усвідомили, що поїздка точно відбудеться, все взяли вихідні і приготувалися штурмувати кинуті космічні кораблі і стартові позиції для запуску ракет у космос. До саму поїздку ми практично не підготувалися, єдині російськомовні люди з групи в складі мене і Влада були зайняті роботою або якимось проектами, у одного зйомки в Грузії, в іншого кінофестиваль в Копенгагені.

Все вирішувалося на місці спонтанно з імпровізацією, на самому початку все пішло шкереберть, спочатку ми хотіли орендувати 4х4 машину і на ній доїхати з Алмати в Байконур, і максимально близько під'їхати до космодрому по степу, такий спосіб переборовши частина пішохідного маршруту. На наш подив, жодна прокатна контора міста не дала нам в оренду машину, навіть за дуже хороші гроші, мотивуючи тим, що дороги погані і ми зібралися їхати надто далеко. Зневірившись з пошуком машини, ми вирішили пройти цей шлях на поїзді і нам пощастило викупити квитки за кілька годин до відправлення на швидкісний поїзд Алмати - Актобе і через 17 годин опинитися в Кизилорда (місто в 200км від Байконура). Після приїзду в першу чергу, нам необхідно було закупитися провіантом на кілька днів і ночівель в пустелі, була ідея придбати велосипеди і виконати весь маршрут на них, але великі ми не змогли знайти, та й це виявилося б занадто дорогим задоволенням.

Ближче до вечора першого травня, повністю екіпіровані, що мають у запасі достатньо кількість їжі, 6 літрів води на людину, два літри горілки на всіх й кілька літрів пива, ми взяли два таксі і на заході виїхали з Кизилорди в Тюратам. Наша точка закидання перебувала в 20км від м Байконур і Тюратам, щоб місцеві таксисти нічого не запідозрили, я придумав легенду, що ми супроводжуємо знаменитих фотографів з Великобританії, які, приїхали до Експо 2017 фотографувати Казахстан і саме сьогодні, тут посеред глухомані вони хочуть познімати зірки. З цього, нам потрібно, щоб нас висадили прямо на трасі далеко від міста, таким чином нам вдалося зекономити 3 години пішого шляху по дорозі. Вибравшись з машини, розпрощавшись з таксистами ми рушили в дорогу, дорога попереду була досить проста, 25 кілометрів до занедбаний підірваної шахти ракети дальнього радіусу Р-36орб (8К69), в цьому місці нам треба було провести нашу першу ніч.

Заглибившись в степ на кілька кілометрів, ми влаштували невеликий привал. Випили по пляшці пива, перекусили коржем хліба і звірили наші GPS навігатори, дорога весь час була пряма, по степу виявилося йти досить легко, ніяких перешкод у вигляді пісків або перепадів висот на нашому шляху не було. Якщо вдень температура в степу доходила до 25 градусів, то вночі опускалася до 8-10. Всьому виною різко-континентальний клімат, ще до закидання ми залишили частину наших речей на залізничному вокзалі в Кизилорда, щоб максимально полегшити рюкзаки і бути значно швидше. На моє щастя, я взяв спальник і холодні ночі мені був не страшні.

Під покровом ночі і неймовірним зоряним небом, за півтори години до світанку ми дісталися до підірваної ракетної шахти, яка послужила нам привалом на найближчі 12 годин. Розчистивши бетонну плиту від бруду і каменів в невеликому тунелі, я заліз в спальний мішок, і зібравшись лягати спати, зловив себе на думці, що завтра буде грандіозне день.

Розчистивши бетонну плиту від бруду і каменів в невеликому тунелі, я заліз в спальний мішок, і зібравшись лягати спати, зловив себе на думці, що завтра буде грандіозне день

Ці шахти називаються, по-моєму, П-36. Призначалися для міжконтинентальних ракет. Вони працювали за принципом, що є задані параметри, і шахта автоматично, в разі дня ікс, в разі ядерної війни, вистрілює в США. Всі вони були запрограмовані на те, що, коли Радянський Союз почнуть бомбити, вони все автоматом відразу ж вистрілять. Це була одна з таких шахт. Взагалі, ці шахти повинні були заливати бетоном. Але залити бетоном таку шахту - це неймовірна кількість грошей коштує, тому її вирішили просто обкласти тротилом з усіх боків і підірвати, щоб вона була непридатна для запуску. Тобто логіка була така, що якщо шахту цю просто так залишити, то її нібито можна використовувати. Теоретично.

Ми залізли в підхідний тунель, який був пов'язаний, мабуть, з колишнім приміщенням штабу. В коридорі ми і полягали. Навколо було дуже багато змій. Пам'ятаю, що я прокинувся - поруч повзе. Постійно бачиш, що в степу щось повзає і ворушиться.

Десь до п'ятої вечора ми відсипалися, за планом виходити необхідно було вночі. З дистанції в 25 км від нашої шахти в біноклі можна було добре розгледіти космодром Байконур, а значить, і охорона могла б нас помітити.

З дистанції в 25 км від нашої шахти в біноклі можна було добре розгледіти космодром Байконур, а значить, і охорона могла б нас помітити

Прокинувшись, ми повечеряли, я зварив чашку кави, розпалив невелике багаття. Влаштували польову кухню. Спільними зусиллями ми прийшли до рішення залишити частину води, тому що ми із собою взяли по шість літрів на людину. І подумали, що ми все одно повернемося сюди і будемо зворотний шлях долати точно за таким же маршрутом.

І подумали, що ми все одно повернемося сюди і будемо зворотний шлях долати точно за таким же маршрутом

О 22.00 почали йти в сторону Байконура. Дорога була досить проста. Тобто ти йдеш-йдеш по степу до того моменту, поки не виходиш на головну дорогу. Поки йшли, бачили вреблюдов диких, вони просто самі по собі пасуться в степу. Впритул до території Байконура ми підійшли в районі двох-трьох годин ночі.
Це було значно швидше, ніж ми розраховували, але як виявилося, саме найскладніша частина дороги тільки починалася. Наш шлях проходив через купу всяких будівель, деякі діючі, їх ми намагалися обходити стороною.
Пам'ятаю, що ми точно двічі перебігали автомобільну дорогу і один раз залізну, потрібно було дуже швидко все робити, тому що все це чинне, і наштовхнутися на поліцейський патруль або машину з робітниками було простіше простого.

Велика частина зустрінутих на нашому шляху була занедбана. Всякого роду руїни, якісь будинки, бараки, будівлі, гаражі. Валялися згнилі машини. Я помітив досить багато сміття на самій території - видно, що нікому не треба вже багато років.

О четвертій ранку ми дійшли до самого небезпечного місця. До ангарів залишалося близько 1 кілометра по прямій. Небезпечним місце це було тому що, там великий пустир, приблизно метрів на вісімсот, і він добре висвітлюється ліхтарями. Цей пустир закінчується діючої дорогий і бетонною стіною, яка віддаляла дорогу від территориии ангарів з ракетою Енергія і бурані.

Цю частину дороги ми вирішили проповзти. Те встаючи на коліна, то повністю лягаючи на землю, щоб не видавали великі рюкзаки. З боку це виглядало, напевно, ніби стадо свиней йде. Виявилося насправді, що повзти 800 метрів - це досить непросте заняття.

Підповзаючи до дороги, ми зрозуміли, що все навколо дуже добре ліхтарями освітлено, в тому числі і ми. Думаємо: якщо поїде зараз будь-яка машина, то нам кришка. Але пощастило, ми перейшли цю дорогу, машин не виявилося. Обігнувши бетонну стіну зліва, ми пробігли крізь занедбаний КПП і відразу попрямували до ангару із «Бурана», зовсім несподівано нас почули собаки. Хтось їх там прив'язав, про всяк випадок, щоб відлякували. Ми біжимо, бачимо собак, різко розвертається, біжимо до іншого ангару, відсиджувався там. Була ідея залізти в ангар з ракетою Енергія і подивитися.

Територія, де стояли «Буран» і ракета «Енергія», серйозно охоронялася. Там три периметра. Один периметр - це стіна. У ній один вхід, з КПП. Потім за нею, у самого «Бурана», кілька рядів колючого дроту і між ними смуга з піску. Тобто ти стаєш туди - і відразу видно, що хтось проходив. До того ж вишки з автоматниками стоять. Все це занедбане, але виглядає, звичайно, неймовірно. Відразу уявляєш, наскільки тут була серйозна охорона.

Коли місяць остаточно пішла за горизон, а ранковий заграва початок висвітлювати небо, ми підійшли до заповітного ангару з двома «Бурана».

Вид, звичайно, приголомшливий. Величезні будівлі стоять, нікому не потрібні, під нічним небом. Ворота ангара з «Бураном» вважаються одними з найбільших в світі. Вони в висоту 46 метрів.

Спочатку ми намагалися зайти через ці ворота, але вони були впритул закриті. Потім знайшли вибиті вікна, залізли через них.

- Перший враження було дуже сильним, всередині ангара непроглядна темрява, ми світимо ліхтарями і розуміємо, що ... Просто вау. Тому що на фотографіях все здається значно менше. А вживу ти світиш і розумієш, що це просто величезні кораблі, і сам ангар неймовірних розмірів. Вночі фотографії було не зробити, і ми вирішила відпочити, а вранці прокинутися і почати фотографувати. Там багато місць, де спати можна. Знайшли підходяще, з дверима, закрилися там, розстелили ліжку, дістали лаваш, ковбасу, сир, горілку. Відкрили горілку і відсвяткували нашу маленьку «перемогу». Нарешті, ми тут, ранок передчувають бути дуже цікавим і хвилюючим. На цій ноті ми лягли спати.

Прокидаюся від того, що в годині 10 мене будить Коннор і каже: там Том спілкується з якимось мужиком в камуфляжі. Я просто підривають і кричу: який нахрен мужик в камуфляжі, ти жартуєш? У відповідь отримую: та ні, він начебто спокійний, англійської не знає і пояснює йому щось на жестах. Вибігаю, дивлюся, а там реально якийсь чувак в камуфляжі, махає мені руками. Підходить, простягає руку, каже: «О, Раскалов, привіт. Мене звуть Єгор (ABV), я з одного сайту ». Я такий: о, знаю цю людину. Вони кажуть: ми теж сюди прийшли, чотири людини. Вони прийшли на дві години раніше нас.

Перша думка в моїй голові, якщо вони прийшли на дві години раніше, то чому ми не перетнулися з ними на шляху туди. Ми йшли із заходу, а вони як виявилося зайшли зі сходу. ПРО тому, що зі сходу хтось заходив, я взагалі не чув жодного разу. Там багато стартових майданчиків, Гагарінський старт. Там хороша охорона, навколо все живе. І вони в підсумку йшли три дні, а ми дійшли за півтора. Незважаючи на те що у них начебто шлях був коротшим. Вони непросто дісталися - наприклад, не розрахували, світанок настав, і їм довелося просто в степу під кущі ховатися і там спати. В результаті у хлопців обгоріли руки й ноги трохи, сонце в степу люте.

Вітер варто дуже сильний, але зовсім не рятує, спека неймовірна. Тільки виходиш на вулицю, виставляєш будь-яку частину тіла на сонці - і вона зразу згорає.

Власне, ми з ними зустрілися, поговорили. У одного з хлопців була газовий пальник, я сів до них попити кави. А потім пішов фотографувати. Виходжу десь на четвертому ярусі, а всього там десять ярусів, ангар дуже високий. Дивлюся звідти, а в ангарі з'являється ще три людини, без рюкзаків, казахської зовнішності. Я розумію, що це навряд чи туристи, тому що рюкзаків у них немає. І тут вони починають кричати: «Ее! Хто тут? »А у кабіни« Бурана »стояли всі іноземці. Ще двоє хлопців з України спали. І я розумію, що ситуація не дуже хороша. Загалом, іноземців затримали, казахи кричать і затримують того хлопця в камуфляжі і його дівчину. Я швидко беру фотоапарат, біжу в свою кімнату і буджу хлопців з України. Кажу Владу, що нас «беруть». Швидко збираю свій рюкзак і біжу до цих двом хлопцям, з якими я каву пив. І теж їм кричу типу хлопці, сховайтеся або тікайте. Ті зникають. А сам я залазив на кілька ярусів вище, на перекриття, лягаю і починаю спостерігати.

Після цього казахи почали шукати інших. Кричали, шукали якогось Діму. Гадаю: будь Діму, цікаво, вони шукають? Але мене не шукали. У мене відразу ж припущення, що, швидше за все, мене мої не склали, і як би про мене ніхто не знає. Загалом, так поліція була схожа три години, пошукала, для устршенія вони періодично пересмикувало затвор своїх Калашникова, відлуння стояло таке, що ці звуки розносилися по всьому ангару. Через години три пошуку вони виїхали, я залишився один. І в цьому ангарі я вже думав, що мені робити. Чи варто мені ночувати тут ще один день і на наступний день вибиратися або ризикувати і вибиратися в цей же день вночі. Але в той же день вночі явно мене будуть чекати. Якщо вони, звичайно, про мене знають. Але вони явно шукали не мене, а якогось Діму.

Минуло годин шість. Я походив, все пофотографував, подивився. Подумав, що, можливо, два хлопця, яких я попередив, ще в ангарі. Почав їх шукати. Їх ніде немає. Потім просто заліз на самий верх, встав і дивився на ангар прямо ось чітко по центру. І думав: якщо хтось рушить, хоч в одному приміщенні, то я це зауважу. І зрозумію, що хтось тут є. Я так стояв годину. Простояв годину - ніяких рухів, нічого. Думаю: ну ладно.

Спускаюся вниз іду і ... бачу цих двох хлопців, з якими я каву пив. Стоять з такими здоровенними очами, переляканими. Вони такі мені кажуть: «Тихо, тихо, там нагорі мужик стоїть. Ми годину не могли рушити ».

Я коли вийшов на це перекриття, вони йшли по відомому місцю і в тінь зайшли. І вони годину не могли зрушити, тому що вони закриті були балкою, будь-який рух - і я б їх побачив.
Загалом, я з ними поговорив, вони мали газовий пальник, зробили «Доширак» і кави. У нас не виявилося сірників, і у хлопців вийшло розпалити вогонь за допомогою батарейки і фольги.

Придивився це все дуже смішно. Фольга була з-під жуйки, вона дуже погана як папір. Але після 15 хвилин мук, прострелило електрику, з'явилася іскра і пальник підпалили.

Я періодично вибігав з біноклем і видивлявся патрулі, вони часто їздять. Один раз побачив, що десь далеко їде білий мікроавтобус. Я думаю: напевно, наших везуть. Як потім виявилося, дійсно, наших везли, мені фотографії з цього автобуса показали.

З хлопцями ми обговорили план. З'ясувалося, що вони взагалі не знають, як вибиратися, бо їх вів сюди той самий чувак в камуфляжі. Цього ж хлопець сказав казахам при затриманні, що з ними ще двоє. І цих двох саме, виявилося, звати Дімамі. І це їх шукали. Про мене охорона так і не впізнала.

Ми посиділи, обговорили план. Я запропонував йти моїм шляхом, хлопці погодилися, тому що на мій погляд наш шлях із заходу був значно простіше.

Опівночі почали йти. Ішли дуже акуратно, все тим же шляхом. І ось, ми вже перелазив стіну, яка обробить ангари від головної дороги. Думаємо, ніби нікого немає. І раптом з двох сторін вмикаються фари - і різко стартують дві машини. Ми швидко стрибаємо під труби теплотраси та починаємо повзти під ними. Повземо, повземо. Чую, люди зупиняються у одного кута, потім у другого, потім прямо перед нами зупиняються. Виходять з ліхтариками. Я чую, як дзвенить зброя. Піднімаються на ці труби. А ми лежимо під ними, намагаємося не ворушитися. Я вирішив голову повернути і наверх подивитися.

Тільки я повертаю голову - на мене світить ліхтарик, і мужик тицяє Калашніковим і кричить: «Лежати, сука!». Все що я зміг відповісти в той момент це одне було «Лежу».

Нам дозволили встати з піднятими руками, і тут відразу ж шквал запитань: хто ви такі, що ви тут робите. Ми говоримо: ми туристи. Мовляв, прийшли на Байконур подивитися. Перше, що повідомили поліцейські, це: «Які на хуй туристи».

Ситуація трохи розрядилася, зброя опустили, поліцейські закурили і кажуть, що чекали вони не нас, а засідка була для «цветметчіков». Мародерам іноді складно підібратися до ангару, і вони, щоб красти метал, копають траншеї і прямо з траншей беруть цветмет. Наприклад, обрізають дроти, що йдуть від ангарів до інших приміщень або до стартових майданчиків.

А тут, поки ми в ангарі сиділи, прямо по сусідству хтось крав метал, і поліцейські про це знали. І тут три мужика вистрибують з рюкзаками і біжать. Природно, перше, про що вони подумали: це наші клієнти, треба брати.

Вони взагалі самі дуже хвилювалися. Запитали нас: хлопці, ви росіяни? Ми відповідаємо: так, російські. Я теж сказав, що російська, хоча насправді я з України, і паспорт у мене український.

Вони такі: добре, давайте документи, все нормально, не парся. Ми даємо документи, вони відразу все розслабилися.
Серед них виявилися поліцейські, які нас шукали в ангарах. Один каже: що ж ти не вийшов, ми задовбали вас шукати. Показує: він відео зняв, як він йде по ангару і кричить: Дії-ма-а! А там відлуння таке, що не почути неможливо. Показують цим двом хлопцям, Дімам. А у них такі смішні вирази облич. Відмазались, що спали і не чули.

По початку було досить страшно, нас семеро іноземців, у чотирьох немає російських віз. У своїй голові уявляв найгірший варіант, нам можуть приписати незаконний перехід кордону Російської Федерації, а це півтора року в'язниці. А британцям - в добавок ще й шпигунство. Дізнатися, що відбувається з хлопцями немає можливості, так як на Байконурі зв'язок не ловить.

Здається, справи наші були дуже погані.

Спочатку нас відвезли в відділення при космодромі, там перевірили всі дані, пробили по базах даних. І кажуть: все, зараз вас в машину і в місто Байконур. Я такий: о, круто. Тому що Байконур - закрите місто, туди просто так потрапити не можна. Особливо іноземцям.

Нас привозять у відділення полиции. Там уже з нашою групою встіглі поговоріті. З нами теж поспілкувалися, зняла Відбитки пальців, сфотографувалі - стандартна процедура. Прийшов уповноважений, зовсім втомлений. Тому що у нього днем ​​вистачило роботи, а тут ще вночі трьох привели. Він завів нас в кабінет, каже: так, зараз шостій ранку, до восьми спимо. Кожен сів на стілець і влаштувався по зручніше.

Ближче до 9 ранку приїхав старший з ФСБ. Це був найкоротший допит ФСБ в моєму житті. Зайняв буквально п'ять хвилин. Одного разу я просидів в аеропорту Шереметьєво два тижні і мав задоволення спілкуватися з співробітниками ФСБ цілих 14 днів, але це зовсім інша історія.

Питання були досить прості: Ви що там робили? Ми розповідаємо: ходили, дивилися. Він каже: фотографії робили? Хлопці сказали - що немає, я вирішив бути чесним, та й хто повірить в таку нісенітницю, що ми пройшли такий шлях і не зробили жодного знімка.

Я так і сказав: що у мене є знімки і на камері і на телефоні. Далі питання: що конкретно знімав? Кажу: ангари з «Бурана». Він такий: а макет Енергії-М в сусідньому ангарі дивився? Я відповідаю: ні, допит закінчуватися потресающій предлоежніем: даремно не сходили Енергію подивитися. Від такого, я навіть трохи расстерялась.

Після цього він сказав ключову фразу: виявляється, ці ангари нікому не належать. Вони знаходяться як би на території космодрому, але там немає нічого секретного або важливого, інтересу у ФСБ в цих ангарах немає.

Були також питання про стартові майданчики, як я зрозумів, їх головне завдання стежити за діючими ділянками космодрому і не підпускати нікого до стартових майданчиків, якби нас піймали там, так легко би ми не відбулися.

- Останні питання були такі: з ким ви пов'язані і так далі. Але я думаю, що вже після бесіди з британцями і хлопцями із України в нього було стійке відчуття, що ми все не терористи або шпигуни. Їх допитували грунтовно, 12 годин. На мене вони сили не стали витрачати. Я перед ними ще розклав рюкзак. Там камера, GoPro. Він подивився і питає: нормально познімали? Я кажу так.
Вони ще змусили нас написати пояснювальні: мовляв, ми самовільно потрапили на територію Байконура, де були затримані співробітниками поліції. До поліції претензій не маємо. Я взагалі скажу, що там дуже круті поліцейські. У них найголовніша задача - це ловити тих, хто краде метал. А до туристів вони дуже лояльно поставилися. Кажуть, до речі, що на службу в поліцію Байконура можна потрапити, що не відслуживши в армії.

У Байконурі російські гроші, російські номери на машинах, 94-й регіон. Прямо маленька Росія з космодромом за бетонним парканом посеред казахських степів. І це, звичайно, кумедно.

Про безпеку хочу додати ще, що дуже суворо охороняють стартові позиції. Ще там збирають ракети для запуску. Тобто ракету привозять по запчастинах, ставлять на залізничну платформу і збирають прямо на ній, а потім він під'їжджає до стартового майданчика. Ось ці місця охороняються похлеще в'язниці. Там все на дуже високому рівні.

А взагалі там відбувається 22 пуску в рік в середньому. Тобто це найактивніший космодром в світі. Я тому здивувався, як ці четверо пройшли повз Гагарінського старту, тому що саме Гагарінський старт - це діючий майданчик. Я дивився на неї з даху вночі - вона як ялинка, світиться з усіх боків. Там прожектора висвітлюють всю територію. І постійно патрулі їздять. До неї навіть близько підійти не можна. Я фотки бачив, там стоять американські датчики, які спрацьовують, ледь ти тільки підходиш метрів на триста до паркану.
Є ще аеродром Ювілейний, куди сідають всякі літаки з вченими, з космонавтами, прямо з Москви прилітають, прямим рейсом. Президент, якщо буде летіти, теж там сяде. Там і «Буран» сідав.

Скільки було витрачено на цю програму, які були завдання. Найсумніше, що там поховані саме амбіції людей тієї епохи. СРСР був номер один в плані освоєння космосу. І «Буран» ж був унікальний тим, що він, на відміну від «Спейс Шаттлов», все автоматично виробляв. Він міг сам злетіти і сісти, без контролю людини. І це було дуже круто. І у них були великі плани.
В ангарі стоять насправді не «Бурани». Це нове покоління, називається «Буря». Виріб 1.2. І от повинні були ще більш складні завдання виконувати. Але програму закрили, Радянський Союз розпався, і воно все стоїть фактично в незайманому стані.

Немає вже того величі, немає тих бажань, все це вже закинуто, нікому не потрібно. І знаєте, я от вважаю, що з Байконура можна, навіть не дивлячись на те, що там запускають ракети, зробити найкрутіший музей під відкритим небом. Ангар прибрати нескладно, він же в ідеальному стані. Просто прибери все сміття, пофарбуй ти ці «Бурани» заново - і це буде просто приголомшливо. Ракета варто в сусідньому ангарі, в повний зріст.

В цілому ставлення до космічної галузі можна описати історією того самого «Бурана», який був в космосі. Він стояв колись в такому ж ангарі. І в 2002 році дах цього ангара просто не витримала і впала на цей «Буран». Тому що її ніхто не обслуговував. І ось цей діючий «Буран» - він повністю зруйнувався. Після цього казахи і місцеві взяли, просто розпиляли останки «Бурана» на шматки і продали в Китай.

А в наступному році як раз виповниться 30 років з дня першого і останнього польоту «Бурана».

Наші з вами амбіції з освоєння космосу залишилися в цьому ангарі назавжди.

Автор розповіді V italy Raskalov

Я просто підривають і кричу: який нахрен мужик в камуфляжі, ти жартуєш?
Хто тут?
Гадаю: будь Діму, цікаво, вони шукають?
Запитали нас: хлопці, ви росіяни?
Питання були досить прості: Ви що там робили?
Він каже: фотографії робили?
Далі питання: що конкретно знімав?
Він такий: а макет Енергії-М в сусідньому ангарі дивився?
Він подивився і питає: нормально познімали?