Баухауз на Уралі - Уральський архітектурно-художній університет


З 12 по 16 листопада в Єкатеринбурзі пройде міжнародна конференція «Баухауз на Уралі: від Солікамська до Орська», організована німецьким Фондом Рози Люксембург і УралГАХА.

Баухауз (Bauhaus) ( «Будинок будівництва») - вища школа будівництва і художнього конструювання - була заснована в 1919 р в Веймарі (Німеччина). На противагу іншим подібного роду навчальним закладам її відрізняло різноманітність дисциплін, що викладаються, а студенти мали широким вибором технологій і матеріалів. «Баухауз» був одночасно і навчальним закладом, що готував архітекторів і дизайнерів, і проектно-конструкторським бюро, створював промислові зразки виробів. Пропагований ним і впроваджуваний в масове виробництво простої без прикрашення дизайн нового стилю зробив його доступним звичайним людям.

У числі професорів «Баухауза» були найбільші діячі культури початку XX століття - архітектори Міс ван дер Рое, Ханнес Майер, Марсель Брейер, художники Василь Кандинський, Пауль Клее, Ліонель Фенінгер, Піт Мондріан. Засновник школи - німецький архітектор і основоположник функціоналізму Вальтер Гропіус - був її директором в1919-1928 рр.

Близько 30 учасників конференції «Баухауз на Уралі: від Солікамська до Орська» з Німеччини (Берлін, Веймар), Нідерландів (Дельфт) і Росії (Москва, Солікамск, Перм, Єкатеринбург, Нижній Тагіл, Каменськ-Уральський, Магнітогорськ) мають намір приділити уваги не тільки самим архітекторам Баухауза, але й охорони пам'яток, за сучасною термінологією, архітектури сучасного руху в Німеччині і Росії як соціально-політичного проекту. Серед учасників - люди чотирьох поколінь: від студентів та молодих фахівців з організації охорони пам'яток до членів творчих спілок, архівістів, істориків, а також родичі і друзі архітекторів Баухауза, які працювали на Уралі.

Мета конференції - створити мережу дослідних центрів, які будуть документувати поки що занадто мало вивчені моменти соціальної історії будівництва Соцмісто, розташованих далеко від Москви і Петербурга. Результати цієї роботи будуть представлені широкому колу потенційних партнерів - політикам, представникам засобів масової інформації та власникам. Приклади успішних дій на шляху порятунку подібних зразків матеріально і духовно багатої спадщини двох культур уже є.

Цілий ряд будівель і споруд, побудованих випускниками всесвітньо відомої архітектурної школи «Баухауз» в Пермі, Магнітогорську, Орську і Свердловську в 1930-і роки, як і раніше використовуються за своїм функціональним призначенням, хоча багато хто з них за 70 років існування практично не реставрували. У Єкатеринбурзі зразки архітектури школи Баухауз можна спостерігати на Уралмаші, де за проектом Белли Шефлер були побудовані готель Мадрид (Соцмістечко), головне заводоуправління і деякі цехи знаменитого заводу.

Тим часом, в 2008 р ЮНЕСКО розглядатиме питання про включення подібних архітектурних зразків, розташованих в Берліні, в список пам'ятників цієї міжнародної організації.


У понеділок, 12 листопада 2007 року в 14.00 в Уральської державної архітектурно-художньої академії (УралГАХА) (ауд. 209) пройшла прес-конференція представників організаторів проекту. У ній взяли участь: заслужений архітектор РФ, ректор УралГАХА Олександр Стариков, старший науковий співробітник УралГАХА, керівник Уральського центру архітектури сучасного руху Людмила Токменінова, а також публіцист, куратор виставок, науковий співробітник Інституту російської і радянської культури ім. Лотмана (Німеччина) Астрід Фольперт. Вони расскзалі про майбутній обговоренні цікавих результатів сучасних історико-культурних досліджень, завдяки яким Урал відкривається сучасникам як частина європейського та світового простору унікальної архітектури XX століття.





Фото: Сергій Крилов
[email protected]