Бережіться, Прага!

Янек Рубеш, Фото: офіційний фейсбук сайту Honest Guide   Янек Рубеш - публіцист, документаліст і кінооператор, творець програм Život v luxusu ( «Життя в розкоші»), Praha vs Янек Рубеш, Фото: офіційний фейсбук сайту Honest Guide Янек Рубеш - публіцист, документаліст і кінооператор, творець програм Život v luxusu ( «Життя в розкоші»), Praha vs. prachy або Prague Guide. Уже десять років він є співробітником каналу Інтернет-телебачення Stream.cz, в ефірі якого ці програми транслюються на англійській мові. Згідно з рейтингом журналу Forbes, в 2016 році його прізвище опинилося в списку 30 найбільш талановитих чехів молодше тридцяти років. Рубешу, крім іншого, вдалося задокументувати свідоцтва ошуканих туристів і людини, 25 років стояв на чолі нелегального бізнесу, і зрушити таким чином ситуацію з мертвої точки. Шестеро людей завдяки розслідуванню журналіста опинилися під слідством, а Prague Guide удостоївся премії чеського Інтернету «Кришталева лупа» (Křišťálová Lupa) 2016 категорії «Глобальні проекти, зроблені чехами».

Янек Рубеш:

- Зараз в рамках Honest Guide ми вже прагнемо представити, перш за все, позитивні сторони Праги. З приблизно десяти відео лише одне бере на мушку недоліки, які погіршують враження від перебування в чеській столиці.

- Спочатку, однак, серед проектів переважали відео, що критикують недогляд з боку міської влади. Що вас підштовхнуло до їх зйомці?

- Мене розлютило поведінка градоначальників, які закривали очі на багато проблем, причому тривалий час. Я можу судити про це, тому що живу в Празі все своє життя. Імпульсом стала програма, в якій документаліст Конор Вудман показує способи обману туристів в Празі (добре відомий і його фільм «Аферисти і туристи: Нью-Йорк»). Магістрат Праги на це відреагував заявою, що фільм «не є достовірним». Тому ми взяли камеру і пройшлися по тим же точках, які критикувалися в стрічці. Наші висновки виявилися ще більш сумними, ніж ті, до яких в результаті прийшов цей ірландський репортер. Так все і почалося, але взагалі всякий раз, коли жертвою обману стає будь-хто з моїх друзів або знайомих, мене це страшенно злить.

- Центр Праги кишить шахраями - таке враження залишають у глядача ваші попередні відео. Де, на вашу думку, туристи повинні проявляти особливу пильність?

Прага, Фото: офіційний фейсбук сайту Honest Guide   - Центр Праги - Староместкой площа, Карлова і Мостецкой вулиці, перетворився на свого роду джунглі Прага, Фото: офіційний фейсбук сайту Honest Guide - Центр Праги - Староместкой площа, Карлова і Мостецкой вулиці, перетворився на свого роду джунглі. Думаю, що багато корінних жителів столиці вже перестали це усвідомлювати і ходять з шорамі на очах. Я і сам якийсь час не знав, що на Староміської площі є обмінний пункт, де обмінний курс становить 15 крон за євро (при тому, що офіційний поточний курс був не менше 26 крон / євро), або що деякі таксисти здатні запросити з туриста 250 крон за кілометр.

Журналіст, наприклад, застерігав іноземних відвідувачів від послуг обмінного пункту Chequepoint, де туристів залишали з носом, і роздавав листівки з адресою іншого, де обмінний курс відповідав ситуації на валютному ринку. Співробітники обмінника навіть викликали поліцію. Янек Рубеш також зустрівся з Конором Вудманом і співпрацював з німецькою знімальною групою, недавно знімала фільм про Прагу.

- Колеги з-за кордону нерідко звертаються до мене за порадою в плані зйомок. Більшість зарубіжних журналістів наді мною жартують, кажучи: «Ти божевільний. Знімати афери в своєму рідному місті, де ти живеш ... Ми виявляємо вади виключно за межами свій власної країни ». І я повинен зізнатися, що це дійсно проблематично ».

- Яким був ваш останній столичний «підводний улов»?

Фото: офіційний сайт Honest Prague   - Зовсім недавно ми знімали на площі ім Фото: офіційний сайт Honest Prague - Зовсім недавно ми знімали на площі ім. Франца Кафки аферистів - ми називаємо їх «рулічкаржі». Вони прямо на вулиці пропонували іноземцям обміняти євро на крони, підсовуючи своїм жертвам білоруські рублі і обіцяючи їм більш вигідний обмінний курс. Я багато років знімаю в Празі, але ніколи з цим не зустрічався і був украй здивований, що цей «промисел» ще існує, так як думав, що даний спосіб обману вже не працює. Ми затримали шахрая і викликали поліцію. У нашій присутності обдуреним туристкам гроші не повернули. Звичайно ж, міняти валюту на вулиці з рук - непрощенна дурість.

Honest Prague Guide - назва путівника можна перевести як «відвертий». Який ступінь цієї відвертості і відкритості?

- Під відвертістю ми маємо на увазі наші особисті спостереження і досвід. Можливо, що цей Prague Guide можна було б назвати особистим путівником. Відвертість полягає саме в тому, що ми відкрито говоримо також про недоліки. Представники Prague City Tourism, організації маркетингу Праги, заявляють, що ніколи не будуть представляти столицю в негативному світлі. Я ж здатен критично відгукнутися про її вади, але одночасно розповісти про те, що заслуговує на похвалу. Тому і кажу - Прага дійсно гарне місто, але, будь ласка, будьте уважні, щоб не потрапити на її підводні рифи.

Що вас підштовхнуло до їх зйомці?
Де, на вашу думку, туристи повинні проявляти особливу пильність?
Яким був ваш останній столичний «підводний улов»?
Який ступінь цієї відвертості і відкритості?