Безкоштовна освіта в Чехії - вимоги до вступу і перспективи випускників

  1. зміст:
  2. Як вибрати, куди поїхати вчитися
  3. Чехія - наш вибір!
  4. Про безкоштовну освіту в Чехії
  5. Система навчання
  6. Як вчинити в чеська університет
  7. Що робити після навчання в чеському вузі
  8. Перспективи залишитися в країні після університету
  9. Особистий досвід студентів

зміст:   Як вибрати, куди поїхати вчитися   Чехія - наш вибір

зміст:

  1. Як вибрати, куди поїхати вчитися
  2. Чехія - наш вибір!
  3. Про безкоштовну освіту в Чехії
  4. Як вчинити в чеська університет
  5. Що робити після навчання в чеському вузі
  6. Особистий досвід студентів

Про всі переваги отримання безкоштовної освіти в Чехії і подальші перспективи випускників чеських вузів, розповідає Марія Алексєєва, студентка Вищої школи економіки в Празі.

Як вибрати, куди поїхати вчитися

Відомий факт, що європейська освіта - це стильно, модно, молодіжно. При всій повазі до вітчизняного виробника, підготовка в вузах країн СНД сильно відстає від стандартів Заходу. Мені довелося спробувати і те, і інше. І я впевнено можу сказати, що в той час, поки в європейських університетах готуються до майбутнього, «наші» вузи застрягли в минулому.

Коли доводиться робити вибір, в яку саме країну їхати здобувати вищу освіту, варто звернути увагу на ряд речей.

По-перше, національна мова країни. Адже він буде вашим основним засобом комунікації, і не варто применшувати його значення. Без доброго знання мови ви не зможете ні добре жити, ні добре вчитися, ні просто добре себе почувати в новій країні. А значить, ви або повинні вже добре його знати, або мати можливість досить швидко його вивчити по приїзді.

По-друге, вартість життя. Потрібно зрозуміти, наскільки особисто для вас будуть в новій країні доступні медицина, їжа, одяг, побутова техніка, знімання (або покупка) житла та (ну, куди ми без цього?) Розваги. Від цього буде прямо залежати ваш рівень життя і ваша безпека.

По-третє, варто звернути увагу на менталітет і ставлення до приїжджих. В ідеалі традиції і тип мислення тубільців повинен бути максимально наближений до вашого. Нехай іноді ми і лаємо свій рідний дім і хочемо втекти якнайдалі, неприваблива правда полягає в тому, що ми виросли і соціалізувалися в цьому середовищі.

Тому нам буде психологічно важко прийняти реалії чужої держави. Навіть добре кажучи національною мовою, ми не будемо розуміти місцевих жителів, а вони, в свою чергу, не братимуть і розуміти нас. Між іншим, «ностальгію», всім відому тугу за минулими часами, у Франції називають «російською хворобою». Російські іммігранти у Франції не могли звикнути до нового побуті, не могли відчути себе в чужій країні як вдома, а тому неймовірно сумували про минуле.

Чехія - наш вибір!

Всім цим критеріям відмінно відповідає Чехія. Вона вже багато років популярна серед студентів з країн СНД, і на те є вагомі причини.

Чеська мова належить до слов'янської групи мов. Сучасний чеський був створений штучно. У відчайдушній спробі не дати канути в Лету національної мови Чехії в ту пору, коли вона ще була частиною Австро-Угорської Імперії. Відроджуючи його, фахівці постійно зверталися за натхненням до українських і російських літописах.

Тому наші мови дійсно схожі, і тому чеська мова є одним з небагатьох мов, які можливо вивчити всього за рік з нуля. Зробити це самостійно, звичайно, дуже складно, мова все-таки чужий. Тому компанія Prague Education Center (PEC) вже багато років займається організацією річних мовних курсів , На яких студенти весь навчальний рік працюють виключно над тим, що вчать чеська з викладачами-носіями мови і готуються до вступу в університет. Такі курси є акредитованою академічною програмою, тому на їх підставі Чехія видає довгострокові студентські візи .

Чехія є однією з найдешевших країн Євросоюзу, і при цьому вона не поступається їм за рівнем життя. Тут продукти харчування, одяг і медицина часом бувають навіть дешевше, ніж, наприклад, в Росії. І при цьому тут приголомшлива транспортна система, злагоджена робота всіх державних інститутів і неймовірної краси архітектура. Як то кажуть, якість у багато разів перевершує вартість.

Крім того, ця країна дуже комфортна для приїжджих. Тут дуже легко відчути себе як вдома. Оскільки Чехія популярна вже давно, тут утворилася велика російськомовна діаспора. Існує безліч інтеграційних центрів, які займаються допомогою приїжджим і організовують різноманітні програми для соціалізації. А тепер, із зростанням популярності Інтернету, все необхідне можна знайти і он-лайн в соціальних медіа - і роботу, і друзів, і квартиру. І все це на чистій російській мові.

Факт. У період з 2016 по 2017 рік кількість іноземних студентів збільшилася до 43 831 особа.

Про безкоштовну освіту в Чехії

У Чеській Республіці дуже гарну вищу освіту, місцеві університети періодично входять в рейтинги кращих вищих навчальних закладів світу. Навчання в державних вузах на чеській мові безкоштовне. Тут немає такого, щоб частина групи вчилася за контрактом, а частина - на бюджеті. Майже у всіх великих університетах є ще й платні англійські програми , Але їх зазвичай в рази менше, ніж чеських спеціальностей, а тому вибір невеликий.

Дивитися всі Відеоотзиви про навчання в Чехії

Система навчання

Академічних груп, як таких, в чеських університетах немає. Ви вчитеся на конкретній спеціальності, яку з вами ділять і інші студенти, але розклад складаєте індивідуальне. Тому на кожен предмет ви ходите з різними групами учнів. Ви можете майже не перетинатися з вашими одногрупниками.

Я, наприклад, через рік навчання в магістратурі особисто знайома лише з однією людиною з п'ятнадцяти. Після навчання в російській університеті, де ти зі своїми одногрупниками мало не ночуєш разом, така система спочатку здається дикістю. Але до всього з часом звикаєш, особливо, коли розумієш всю красу індивідуального, складеного під твої потреби, розкладу.

Реєстрація на предмети зазвичай відбувається он-лайн через інформаційну систему ВНЗ, в певні дні. Предмети діляться на обов'язкові, предмети за бажанням в рамках спеціальності і загальноуніверситетські предмети за бажанням. Кожен предмет вимірюється в балах, кількість балів зазвичай залежить від складності предмета і кількості годин. Ці бали в Чехії називаються «кредитами». За весь період навчання в університеті студент повинен набрати певну кількість кредитів (тобто, по суті, здати певну кількість предметів).

Нюанси «системи кредитування» у кожного вузу свої, і після надходження потрібно дуже уважно цю систему вивчити. Бували випадки, коли старанним і розумним людям доводилося відраховуватися з університету тільки через те, що вони не до кінця цей механізм зрозуміли і зробили помилку.

Особливо варто відзначити викладачів в університетах. Я вже згадувала вище, що система освіти в Чехії намагається йти в ногу з часом, і вибір викладацького складу не є винятком. Найчастіше це дуже приємні прогресивні люди, які з великою повагою ставляться до своїх студентів.

Наприклад, тут прийнято, щоб викладач звертався до своїх студентів (навіть до першокурсників бакалаврату) не інакше, як «колега». Крім того, вони з усіх сил намагаються, щоб їх предмет був цікавий і корисний, тому влаштовують різноманітні семінари, запрошують прочитати лекцію успішних в області людей. Так що тут говорити, тут навіть курсові роботи цікаві.

Так що тут говорити, тут навіть курсові роботи цікаві

Як вчинити в чеська університет

Надходження в чеські університети трохи відрізняється від вступу до вузів СНД, але ця місія цілком здійсненна. У Чехії немає як такого єдиного державного іспиту, який би визнавався всіма університетами. Але є компанія SCIO, яка займається розробкою тестів і є лідером в цій галузі, її послугами користуються багато навчальних закладів.

Залежно від обраного вузу, абітурієнти можуть складати тести з Загальним передумов до навчання OSP (перевірка вербального, квантитативного, логічного і нівелюють мислення), Основ соціальних наук ZSV (психологія, соціологія, філософія, право, політологія, економіка, Європейська інтеграція, сучасна світова історія), Математики, Природним наук (біологія, хімія), а також по англійському і Німецькому мов. Вигідним відмінністю цих тестів від, наприклад, ЄДІ, є те, що вони проводяться шість разів на рік і здавати їх можна кілька разів.

Але ці тести все ж не є панацеєю, і тому потрібно подивитися, які вимоги для вступу у обраного вами університету. Університет Масарика в Брно, наприклад, взагалі самостійно займається розробкою вступних тестів, і ніякі сторонні не приймає.

Якщо ви хочете вступати до магістратури або докторантуру, то вам потрібно буде здати звичайні вступні іспити. Необхідні на цих щаблях освіти знання занадто специфічні, щоб для них можна було створити єдиний тест.

Вступні випробування проходять орієнтовно в травні-червні (виключення складають творчі спеціальності). Але вам, як іноземцеві, для вступу потрібно виконати ще дві вимоги - пройти процедуру нострифікації та скласти іспит на знання чеської мови на рівні B2 (вище середнього).

Нострифікація - це підтвердження вашого шкільного атестата. Для надходження в чеський вуз у вас обов'язково повинно бути закінчену середню освіту. Але, щоб довести, що рівень підготовки в вашій школі не відстає від рівня підготовки в чеських школах, потрібно скласти іспити з предметів середньої школи. Список іспитів вам індивідуально призначить Міністерство освіті Чехії після того, як перегляне ваш перекладений на чеську мову атестат і порівняє кількість годин.

Якщо ви вступаєте в магістратуру чи докторантуру, це «щастя» вас не торкнеться. Ваш диплом теж потрібно нострифікації, але здавати іспити не доведеться. Вам потрібно буде тільки надати перекладений на чеську мову диплом про вищу освіту з кількістю годин.

Складання іспиту з чеської мови обов'язково майже у всіх університетах. Причому більшість з них не довіряє ці тести стороннім фірмам і проводять іспити з мови в своїх стінах.

Наявність всіх вищеописаних особливостей надходження є ще одним приводом поїхати вчити чеський на річні курси. Нострифікація як диплома, так і атестата - процес не хвилинний, включаючи бюрократичну частину, він займає кілька місяців. Вивчити мову до потрібного рівня на курсах, займаючись по кілька годин щодня - це цілком реально. А ось зробити це самостійно, та ще й без занурення в мовне середовище, дуже складно.

Що робити після навчання в чеському вузі

І ось уже навчання позаду, термін студентської візи добігає кінця. Прийшла пора задуматися, чим займатися далі. Залишитися в Чехії або повернутися додому?

Перспективи залишитися в країні після університету

Чеське законодавство, прямо як серце красуні, не постійно. Практично кожного року змінюються умови прийому іноземців на роботу, вимоги для отримання ПМЖ і так далі. Незмінним залишається той факт, що після закінчення чеського університету, випускнику відкривається вихід на ринок праці на тих же умовах, що і громадянам країни. І це просто чудова новина, тому що зазвичай роботодавці при переговорах з претендентами зобов'язані віддавати перевагу громадянам Чехії, і тільки в другу чергу розглядати іноземців. Звичайно, отримання робочої візи ніхто не відміняв, але зробити це можна в самій Чехії, не виїжджаючи на Батьківщину.

Університети прагнуть допомогти своїм студентам працевлаштуватися, тому кілька разів на рік проводять «ярмарки вакансій». До того ж майже всі великі університети відправляють своїх учнів на стажування у великі компанії. Видані в чеських університетах дипломи визнаються по всій Європі (європейського зразка), але деякі вузи пропонують одночасно з першим дипломом отримати ще й диплом американського зразка. Це значно збільшує перспективи студента знайти роботу майже в будь-якій точці світу.

Так що, якщо ви були старанним студентом і добре вивчили чеська, то знайти високооплачувана робота і залишитися в Чехії для вас не складе особливих труднощів.

В кінці 2017 року чеська консалтингова компанія Trexima опублікувала рейтинг найбільш високооплачуваних професій в Чеській Республіці. Список був складений на основі актуальних даних, опублікованих Міністерством праці та соціальних справ Чехії. Так, найприбутковішими спеціальностями 2017 року стали:

Сфера діяльності / посаду

Середня щомісячна зарплата до вирахування податків (Kč)

авіадиспетчери

194 835

Топ-менеджери

162 750

Технічні директора в сфері IT

105 743

Керівники рекламних агентств

102 751

Головні лікарі

100 684

Керівники в сфері фінансів

83 995

Заступники комерційних директорів

78 520

Особистий досвід студентів

Я вчуся в магістратурі вже другий рік, і я переїхала до Чехії три роки тому. Моя імміграція була в два рази складніше, ніж я собі її уявляла, і в два рази легше, ніж її уявляла собі моя бабуся. Це все дуже індивідуально. Але навіть в найтемніші і похмурі часи Чехія від себе вже не відпустить.

Досить хоч на хвилину перейнятися колоритом цієї країни. Поринути не в туристичні маршрути, а в реальне життя з вишукано-обшарпаним будівлями, усміхненим людьми, запашними парками, смачним пивом і нескінченної безпосередністю у всьому ... і ти розумієш, що готовий зробити що завгодно, щоб залишитися. Що краще ти будеш страждати тут, ніж насолоджуватися будинку. Потрапляючи в її мережі, пропадаешь назавжди.

Для надходження в державний університет на бюджет, студент повинен володіти чеською мовою на рівні, не нижчому, ніж В2. Празький освітній центр допомагає іноземним абітурієнтам освоїти мову всього за 1 семестр на рівні В2, і до кінця навчального року досягти рівня С1, а також пройти підготовку з профільної термінології і профпредметам для успішного вступу до обраного університету. Ми допоможемо підібрати для вас програму підготовки з урахуванням обраного профілю. Отримати консультацію або стати учасником програми - надішліть заявку .

Ну, куди ми без цього?
Залишитися в Чехії або повернутися додому?