Бренд України: Хто його зробив і скільки це коштувало

  1. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Коментар державного секретаря Міністерства інформаційної політики Артема Біденка в ефірі телеканалу "112 Україна"

Є абсолютно чітка практика, яка склалася ще в 90-их роках і базується на численних дослідженнях. Справа в тому, що сьогодні країни конкурують на великому світовому рівні, конкурують між собою. Вони є такими ж учасниками, як і великі товарні бренди, і так сталося, що ключовий цільовою аудиторією є не українці, а іноземці: як туристи, так і інвестори, студенти, яких ми хочемо якимось чином привернути до України. Чи не в Чехію або в Польщу, а саме в Україні. І для цих людей ніякого значення ці архетипи не мають.

Новини по темі

Новини по темі

Сьогодні ми конкуруємо на рівні досить схожих логотипів Фінляндії, Естонії, Латвії, Польщі. Сьогодні ми повинні презентувати світові Україну, яка відповідає тому, що прийнято в тій же Європі. Там зараз прийнятий графічний мінімалізм, прості легкі шрифти, орієнтація на молодь, на так званих хіпстера, на заклики, які використовуються великими товарними брендами: Just do it, i'm loving it, Ukraine Now. Тобто це повністю відповідає тому, що є.

Звичайно, коли ми займаємося маркетингом, ми ніколи не можемо сказати, чи спрацює це чи ні. Але якщо ми будемо постійно обговорювати, що комусь подобається тризуб, кому-то вишивка, а кому-то сонечко, ми ніколи не досягнемо результату. Тому на сьогоднішній день у нас є абсолютно сучасна, модерна демонстрація, презентація України, яку ми зможемо єдиним голосом запустити всюди і, як мінімум, протестувати. Ті тести, які ми робимо зараз, - ми вже в грудні запускали разом з Ukraine Now ролик на СNN, - вони показують, що ми йдемо правильним шляхом і абсолютно правильно все прорахували.

Навесні минулого року почалася співпраця з британським урядом, тут постійно були британські експерти, які займалися британської кампанією Grate з 90-х років. Вони провели дослідження, досліджували кілька концепцій в Польщі, Німеччині та Британії, ми умовно їх назвали концепція "Україна - це люди", "Україна - це традиції" і "Україна - це можливості". Перемогла концепція "Україна - це можливості", країна стартапів, країна нового, країна людей, які не бояться захищати свою свободу.

У червні була створена урядова комісія з питань популяризації України при міністерстві, яка оголосила творчий конкурс, і з вересня до квітня проходили презентації, більше 15 комплексних робіт ми мали. Це все було публічно, будь-хто міг брати участь, були голосування онлайн, тестування офісом інвестицій. Тобто за ці 9 місяців ми провели дуже великі верифікації того, чим ми займаємося, ми постійно перевіряли, що скажуть про те чи іншому методі, пішли ролики на CNN з грудня з меседжем Ukraine Now, але була інша графіка. Всі іноземці, яких ми опитували, відреагували, що це дуже класний слоган, вони його розуміють, він їм подобається, він лягає їм на душу.

0 грн 0 коп. було витрачено саме на брендинг, на розробку логотипу. Всі агентства брали участь на волонтерських засадах, і те, що прийняв уряд, на це нічого не витрачено. На рекламу, на створення нової продукції - фільмів, роликів, брошур - на це будуть витрачатися кошти, які закладені в бюджети різних міністерств на просування України, тільки тепер це буде єдиний голос. Агентство робило це на волонтерських засадах для того, щоб виграти і прозвучати на всю країну як найбільш креативне агентство України - вони це зробили як волонтери.

Є дві речі. Стратегія комунікації, вона розробляється комісією з питань популяризації, і саме вона лягла в основу оголошення творчого конкурсу. Вона описана, є онлайн. Коротко ми її називаємо "Україна - країна можливостей", але вона розписана: що таке можливості, які вони, також кожне відомство під себе розробляє додаткові стандарти цієї комунікації. А є бренд-бук: це модуль-блоки, які можна використовувати для того, щоб зробити візитки, щоб повісити логотип на зовнішню рекламу, щоб правильно вписати його ВОТЕРМАРК в якийсь ролик. Цей бренд-бук буде розроблятися через ProZorro. Там хто дешевше дасть - той і буде робити.

Артем Біденко

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .