Будинок Наркомфіну, фонтани ВДНГ і скульптури Віри Мухіної: що відреставрують в столиці в 2017 році

В цьому році реставрація пройде на 220 об'єктах культурної спадщини, в числі яких пам'ятники, що знаходяться в аварійному стані, повідомив глава Мосгорнаследія Олексій Ємельянов . За його словами, щороку роботи проводять не менше ніж на 200 об'єктах. При цьому, як правило, половину з них відновлюють за рахунок коштів приватних інвесторів.

Відновлення історичних будівель

«Уже в травні почнуться перші роботи на будинку Наркомфіну - світовий перлині конструктивізму. Вся документація по реставрації цього об'єкту узгоджена нашим Департаментом, і ми плануємо, що власник у травні вийде на об'єкт з першими реставраційними роботами. Що особливо важливо, почнуться вони з відновлення історичного вигляду », - повідомив Олексій Ємельянов.

Він додав, що спочатку розберуть перший поверх, а потім - надбудову на комунальному корпусі. За словами керівника Департаменту, об'єкти конструктивізму - одні з найскладніших для реставраторів, бо при їх будівництві найчастіше використовували матеріали дуже низької якості.

«Відмінною особливістю цих об'єктів є те, що збереглася їхня історична функція: Будинок-комуна на вулиці Орджонікідзе був побудований під гуртожиток - так він і сьогодні використовується; Будинок Наркомфіну був побудований під житло - і ця історична житлова функція також буде збережена », - додав глава Департаменту культурної спадщини.

Реставрація йде і в колишньому прибутковому будинку купця Бикова на 2-й Брестській вулиці, побудованому в 1909 році. Ця будівля довгі роки перебувало в поганому стані. Тут вже закінчені протиаварійні роботи і активно ведеться відновлення історичного вигляду. «Ми сподіваємося, що вже в кінці 2017 року помітні перші результати і москвичі побачать на цьому місці не банер або сітку, а фасад об'єкта і будуть милуватися витвором відомого російського архітектора Льва Кекушева», - сказав Олексій Ємельянов.

Масштабні роботи в цьому році пройдуть на ВДНГ . Реставрувати тут почнуть 29 об'єктів і пам'яток. «Це будуть і найбільші об'єкти виставки, і об'єкти невеликі, але все ядро ​​виставки, вся центральна частина буде охоплена реставраційними роботами. І до початку туристичного сезону - до кінця другого кварталу 2018 року - планується, що реставраційні роботи будуть завершені », - зазначив керівник Мосгорнаследія.

Він додав, що зараз завершується реставрація арки Північного входу - одного з найстаріших споруд ВДНХ. На приватні кошти відновлений павільйон «Охорона природи», в якому вже в цьому році відкриється школа балету.

Розпочато роботи в павільйоні «Землеробство» - в травні на його головному вході спорудять лісу. Реставрація стартує і на фонтанах центральної алеї ВДНГ «Кам'яна квітка», «Золотий колос» і «Дружба народів». Її планують повністю закінчити до сезону 2018 року.

Продовжує дивувати реставраторів Головний павільйон ВДНГ. Тут вже знаходили горельєф Вучетича і картину Олександра Герасимова . «При перших науково-дослідних роботах, при перших расчистках були виявлені фрагменти історичного живопису і декоративного оформлення цього павільйону. І я впевнений, що Головний павільйон буде радувати нас своїми знахідками протягом усього 2017 року », - розповів глава Департаменту.

Метро, скульптури і храми

Масштабні реставраційні роботи триватимуть на станціях столичної підземки, 46 з яких мають статус об'єктів культурної спадщини. Для 20 станцій зараз розробляють проекти, 14 почнуть реставрувати в цьому році. За словами Олексія Ємельянова, метро - найважливіша транспортна артерія, тому основні роботи будуть проводити вночі.

Реставрація також чекає 25 об'єктів монументального мистецтва. Серед них алегоричні бронзові скульптури Віри Мухіної «Вода» і «Земля» в «Лужниках» 1957 року. Крім цього, відремонтують 94 сучасні міські скульптури.

У планах на рік і роботи в 21 храмі. 15 з них реставрують за рахунок субсидій, шість - за програмою «Культура Москви». На п'яти об'єктах роботи в цьому році будуть закінчені - це ансамбль Високо-Петровського монастиря, ансамбль Різдвяного монастиря, будівля богадільні княгині Н.А. Черкасової з храмом на честь Трійці Живоначальної, садиба Виноградово і церква Різдва Христового.

Черкасової з храмом на честь Трійці Живоначальної, садиба Виноградово і церква Різдва Христового

знахідки археологів

За словами Олексія Ємельянова, сезон 2016 року стало рекордним за кількістю археологічних знахідок - тоді було виявлено близько семи тисяч артефактів. Причому починається сезон обіцяє бути не менш цікавим . Фахівці чекають від нього нових відкриттів.

«Цієї суботи під час проведення робіт на вулиці Петрівці були знайдені палати Наришкіних в Високо-Петровському монастирі. Раніше в районі Луб'янки і Нової площі вдалося знайти більше 150 предметів, а головним відкриттям стала таємна кімната - "слух" біля основи Китайгородської стіни, яка допомагала захисникам Москви в XVI столітті підслуховувати ворога по ту сторону фортечної споруди. Три тижні тому були виявлені цікаві знахідки в районі Бульварного кільця під час підготовчих робіт до благоустрою за програмою "Моя вулиця" », - повідомив глава Мосгорнаследія.

Три тижні тому були виявлені цікаві знахідки в районі Бульварного кільця під час підготовчих робіт до благоустрою за програмою Моя вулиця », - повідомив глава Мосгорнаследія

Інвестиції в реставрацію

З 2013 року в столиці діє програма «1 рубль за 1 квадратний метр» , Яка допомагає залучати до реставрації приватні кошти. На сьогодні в неї включено 18 об'єктів: на семи роботи вже завершені, на 11 реставрація триває.

Цього року закінчені роботи в будинках Е.А. фон Беренса в Гусятнікова провулку і Н.П. Бауліна на Ніколоямській вулиці. Ще два об'єкти здадуть протягом 2017 року - це садиба Т.Ф. Емінского на Покровці і садиба В.Ф. Колесникова на Таганської площі. Крім того, в планах на цей рік включити в програму чотири нових об'єкти.

«Більше половини об'єктів в 2016 році було відреставровано за рахунок приватних інвестицій. Причина не в тому, що Москва стала менше вкладати, а в тому, що інтерес до об'єктів, інтерес до реставрації прокинувся нарешті і у приватних власників », - зазначив Олексій Ємельянов.

У минулому році роботи проводили на 724 об'єктах. З них вже відреставровані 159 пам'яток історії та культури - в 1,4 рази більше, ніж в 2015 році. При цьому приватні інвестори закінчили роботи на 85 об'єктах культурної спадщини - в 1,5 рази більше, ніж роком раніше.

При цьому приватні інвестори закінчили роботи на 85 об'єктах культурної спадщини - в 1,5 рази більше, ніж роком раніше

Дні історичної та культурної спадщини

Знайомити москвичів з культурною спадщиною міста допомагають акції, які проводить Департамент. Однією з наймасштабніших залишаються Дні історичної та культурної спадщини . Їх відзначають 18 квітня, в Міжнародний день охорони пам'яток і визначних місць, і 18 травня, в Міжнародний день музеїв. До цих дат підготували більше 100 подій, учасники яких можуть побувати в 50 будівлях - пам'ятках історії та культури, в тому числі в тих, куди закритий вхід в звичайні дні.

«Цю програму ми запустили в 2007 році, і вона відразу стала користуватися великою популярністю у москвичів. Все починалося з двох днів і декількох посольств, протягом 10 років кількість об'єктів і тривалість програми постійно збільшувалися. У 2017 році програма працює півтора місяця, для відвідування відкрито 17 посольств і більше 30 будівель », - розповів Олексій Ємельянов.

У цьому році в рамках акції можна потрапити на об'єкти, що стали переможцями конкурсу «Московська реставрація - 2016» : В Малий собор Донського монастиря і готель «Дрезден» на Тверській вулиці. Ще два об'єкти вибрали городяни під час голосування в «активному громадянина» .

Крім екскурсій, в програму Днів історичної та культурної спадщини належать квести і лекції. 18 травня, наприклад, можна буде відправитися в подорож-квест по пам'ятниках культури на вулиці Пречистенці, в тому числі по будівлям дипломатів. Також заплановані лекції в будинку сестер Іллінський в Гагарінському провулку і особняку Шехтеля на Великій Садовій. Експерти розкажуть про архітектурні стилі особняків, займаних посольствами і резиденціями послів.

Заходи з відвідуванням історичних пам'яток для москвичів планують зробити цілорічними. «Раніше ми починали свята з того, що на екскурсійні заходи було відведено лише два дні - 18 квітня і 18 травня. З 2016 року ця був місяць - з 18 квітня по 18 травня. Зараз ми 18 квітня починаємо і 31 травня закінчуємо. Ми збільшили кількість заходів, продовжили їх час проведення. Але якщо хтось не встигне їх відвідати, то відкрию секрет: восени ми плануємо організувати ще одне свято для відвідування пам'яток - це Дні європейської культурної спадщини », - повідомив глава Мосгорнаследія.

Нові екскурсійні маршрути по Москві розробляють учні школи гіда , Відкритої в цьому році спільно з Всеросійським товариством охорони пам'яток історії та культури. Кваліфікованих екскурсоводів готують на базі популярних діючих проектів "Вихід до міста" і «Москва очима інженера» . «В цілому тема популяризації культурної спадщини мені, як керівнику Департаменту, близька. Чим більше у нас буде людей, яким цікава Москва, цікава її історія, архітектура, тим ефективніше у нас будуть вирішуватися проблеми збереження об'єктів культурної спадщини », - зазначив Олексій Ємельянов.