Будівництво в Мінську нового музею Великої Вітчизняної війни

У наступному році, до 70-річчя визволення Білорусі від німецько-фашистських загарбників, у Мінська поряд з Національною бібліотекою і залізничним вокзалом з'явиться ще одна візитна картка - нова будівля Білоруського державного музею історії Великої Вітчизняної війни

У наступному році, до 70-річчя визволення Білорусі від німецько-фашистських загарбників, у Мінська поряд з Національною бібліотекою і залізничним вокзалом з'явиться ще одна візитна картка - нова будівля Білоруського державного музею історії Великої Вітчизняної війни. Сьогодні біля стели "Мінськ - місто-герой", де він розміститься, кипить робота: вже готуються зали для експозицій.


Чинний нині музей ніколи не бракувало в відвідувачах. Тут зберігаються унікальні експонати, багато з яких збиралися для майбутнього музею задовго до Великої Перемоги. Єдиний у своєму роді, він відкрився як музей ще не закінчилася війни. За роки існування в його залах побували мільйони людей з понад ста країн світу. А чим збирається здивувати відвідувачів новий музей? Перш ніж приступити до проектування та розробки концепції нової експозиції, музейні співробітники уважно ознайомилися із зарубіжним досвідом, побували в провідних музеях Росії.


На відміну від старої будівлі музею, де було 32 залу, в новому буде всього 11, але набагато більшої площі. Одним із наймасштабніших стане зал "Дороги війни", він займе майже третину музейної площі - близько тисячі квадратних метрів. Спеціальне покриття для підлоги буде імітувати грунт з відбитками гусениць танків. Розміститься в залі і важка техніка.


Музей обладнають багатомовними аудіогідами, плазмовими екранами, що демонструють фото- і кінохроніку. Відвідувачі зможуть почути спогади очевидців війни, познайомитися з листами з фронту, приміряти на себе солдатські гімнастерки, опинитися в лісовій землянці. Багатоформатна відеопроекції дозволять людям, немов на "машині часу", перенестися до місць боїв. Ефект занурення в ту атмосферу буде посилений різними інсталяціями, присвяченими героїчним боям, котрі проходили на білоруській землі. Наприклад, захист Брестської фортеці.


Героїчна оборона Гродно буде показана через мужність гарнізону одного з дотів. У музеї відтворять фрагмент гродненського доту N 59, в якому воїни Червоної Армії стояли на смерть, відбиваючи переважаючі сили противника. З двадцяти двох бійців гарнізону в живих залишилися тільки двоє.


Одна з інсталяцій буде присвячена визволенню Білорусії. Її творці постараються показати, в яких важких умовах, крізь ліси й болота, проходило наступ наших військ. Але головною цінністю, звичайно ж, стануть експонати. Наприклад, гімнастерка Наганова - захисника Брестської фортеці, знайдена під час розкопок, або трофейна запальничка з написом "Від першого вбитого фрица". Всього в експозиціях будуть представлені близько десяти тисяч музейних реліквій.


В даний час фонди музею налічують близько 150 тисяч раритетних предметів, і вони постійно поповнюються. Люди діляться своїми сімейними архівами, щось набуває сам музей. Але гостро відчувається нестача військової техніки фронтових років. Побувавши під Москвою на Тушинському машинобудівному заводі, співробітники музею подивилися, як роблять репліки - повнорозмірні макети техніки з її реальними фрагментами. В арсеналі білоруських музейників є мотори від літаків Як-3, Як-6, Іл-4. Їх, можливо, використовують при виготовленні макетів.


Уже сьогодні музейні працівники активно готуються до переїзду в нову будівлю. Оформляють документи на музейні предмети, замовляють спеціальну тару, передають на реставрацію деякі з раритетів, виставлені в старій будівлі музею. А перевезти належить десятки тисяч експонатів - від запальнички до гаубиці.


Досьє "союзу"


Будівництво нової будівлі Білоруського державного музею історії Великої Вітчизняної війни почалася в квітні 2010 року. Головний архітектор проекту - професор Віктор Крамаренко, автор будівель Національної бібліотеки і Мінського залізничного вокзалу. Нова будівля являє собою "архітектурний салют Перемоги", на його променях розмістяться скульптурні рельєфи з вписаними на них іменами Героїв Радянського Союзу. Увечері архітектурні промені будуть заповнюватися лазерними променями. Вінчає будівлю скляний купол. Площа майбутнього музею - 15 тисяч квадратних метрів. Розміститься музей біля стели "Мінськ - місто-герой", поруч будуть площа Героїв (її прикрасить фонтан з 170 струменів, кожна з яких присвячена одному з населених пунктів Білорусі, звільнених Червоною Армією в роки війни) і парк Перемоги.


Олександр Макаров


[email protected]

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

А чим збирається здивувати відвідувачів новий музей?