Чайковський. "Спляча красуня". Обговорення на LiveInternet

Томаовсянка всі записи автора

всі записи автора

Учасники прем'єри "Сплячої красуні" в костюмах для I акту. У центрі - Карлотта Бріанца (Аврора). Маріїнський театр, 1890 рік.

У 1888 році директором імператорських театрів Всеволожским (1835-1909) опанував задум - створити пишний спектакль в стилі балетів при дворі Людовика XIV з кадриль з казок Перро в дивертисмент останнього акту. 13 травня він писав Чайковському: «Я задумав написати лібрето на« La belle au bous dormant »за казкою Перро. Хочу mise en scene зробити в стилі Louis XIV. Тут може розігратися музична фантазія і можна складати мелодії в дусі Люллі, Баха, Рамо та ін. Та ін. Якщо думка Вам до вподоби, чому не взяти Вам за написання музики? В останній дії потрібна кадриль всіх казок Перро - тут повинні бути і кіт у чоботях, і хлопчик з пальчик, і Попелюшка, і Синя борода та ін. ». Сценарій був написаний ним самим в тісній співдружності з М. Петіпа (1818-1910) за казкою Шарля Перро (1628-1697) «Красуня сплячого лісу» з його збірки «Казки матінки Гуски, або Історії і казки минулих звичаїв з повчаннями» (+1697 ). Отримавши його в другій половині серпня, Чайковський, за його словами, був зачарований і захоплений. «Це мені цілком підходить, і я не хочу нічого кращого як написати до цього музику», - відповідав він Всеволожському.



Чайковський складав захоплено. 18 січня 1889 року закінчив начерки прологу і двох дій, над третім робота йшла навесні і влітку, частково - під час великої подорожі, початого композитором за маршрутом Париж - Марсель - Константинополь - Тифліс (Тбілісі) - Москва. У серпні він вже закінчував інструментування балету, який з нетерпінням очікували в театрі: там уже йшли репетиції. Робота композитора протікала в постійній взаємодії з великим хореографом Маріус Петіпа, що склав цілу епоху в історії російського балету (він служив в Росії з 1847 року до самої смерті). Петіпа надав композитору детальний план-замовлення. В результаті виник абсолютно новий по музичному втіленню тип балету, далеко віддалений від більш традиційного в музично-драматургічному плані, хоча і з насолодою по музиці «Лебединого озера». «Спляча красуня» стала справжньою музично-хореографічної симфонією, в якій музика і танець злиті воєдино.



Кожен акт балету був як частина симфонії, замкнутий по формі і міг існувати окремо, - пише відомий дослідник балету В. Красовська. - Але кожен висловлював і одну зі сторін загальної ідеї, а тому, як частина симфонії, міг бути цілком оцінений лише в зв'язку з іншими актами. Сценічна дія «Сплячої красуні» зовні повторювало план сценарію. Але поряд з кульмінаціями сюжету і, по суті, витісняючи їх, виникали нові вершини - музично-танцювального дії .... «Спляча красуня» - одне з визначних явищ в історії світової хореографії XIX століття. Цей твір, найбільш досконале у творчості Петіпа, підводить підсумок важким, не завжди успішним, але наполегливою пошуків хореографа в галузі балетного симфонізму. Певною мірою воно підсумовує і весь шлях хореографічного мистецтва XIX століття ... »



Прем'єра «Сплячої красуні» відбулася в петербурзькому Маріїнському театрі 3 (15) січня 1890 року. Протягом XX століття балет не раз ставилося на багатьох сценах, причому в основі вистави завжди була хореографія Петіпа, що стала класичною, хоча кожен з зверталися до «Сплячої красуні» балетмейстерів вносив щось від своєї індивідуальності.



Незважаючи на те, що «Спляча красуня» - французька казка, музика її, по стихійної емоційності і проникливою ліричності, глибоко російська. Її відрізняє натхненність, світла романтика, ясність і святковість. За своїм характером вона близька однієї з оперних перлин Чайковського - «Іоланті». В основу музики лягло протиставлення і симфонічне розвиток тим Сирени і Карабос як антитези Добра і Зла.



Великий вальс I акту - один з найяскравіших номерів балету. Знаменита музична Панорама II акта ілюструє шлях чарівної тури. Музичний антракт, що з'єднує першу та другу картини II акту, - соло скрипки, інтонує прекрасні мелодії любові і мрій. Ніжному звучанням скрипки відповідають гобой і англійський ріжок. У III акті Pas de deux Аврори і принца - велике Адажіо, яке звучить як апофеоз любові.

джерело



І до цього дня "Спляча красуня" - один з кращих класичних балетів, який збирає повні зали по всьому світу, не залишаючи байдужим жодного глядача.

Якщо думка Вам до вподоби, чому не взяти Вам за написання музики?