Чарівність японизма в Європі

  1. Знайомство Європи з японським мистецтвом почалося з порцеляни і лакових виробів
  2. Гравюри укійо-е як пакувальний папір для порцеляни
  3. народження японизма
  4. Журнал «Мальовнича Японія» і ідеалізація японського мистецтва
  5. Подальша доля і захід японизма
  6. ▼ Інші статті по темі

На Nippon.com ми вже неодноразово розповідали про сприйняття японської культури за кордоном, а тепер ми зупинимося на його витоках.

Знайомство Європи з японським мистецтвом почалося з порцеляни і лакових виробів

Першими творами японського мистецтва, які отримали визнання європейських країн в умовах культурного обміну між Японією і Європою, були аж ніяк не гравюри Укійо-е , А японський фарфор. Фарфор був винайдений в Китаї, і королівські і аристократичні родини європейських країн із задоволенням його купували. Але з заходом китайської династії Мін експорт порцеляни з Китаю припинився. Замість Китаю фарфор стала експортувати в Європу Японія. Це було в середині XVII століття.

Фарфор коімарі, 1680 г Фарфор коімарі, 1680 г. (з фондів Французького державного музею Севрського порцеляни, фото: World Imaging)

Саме в цей час з'явився фарфор стилів коімарі, іронабесіма, какіемон. Протягом 30 років з 1652 по 1683 роки близько 1,9 мільйона японських порцелянових виробів було відправлено з Японії в Європу. Однак в Європі були відкриті поклади білої глини, технології виробництва розвивалися і в німецькому Майсене, і французькому Севрі, почав з'являтися фарфор, що копіює японські та китайські роботи, що викликало зниження імпорту з Японії.

У другій половині XVII століття Японію стали уособлювати японські лакові вироби , Які в Європі отримали назву «Джапан». Під впливом християнських місіонерів склався стиль намбан, «південні варвари», як тоді називали європейців. У цьому стилі робили різноманітні речі - як церковне начиння, так і предмети повсякденного побуту. Експорт японського лаку в Європу здійснювала Ост-Індська компанія.

Гравюри укійо-е як пакувальний папір для порцеляни

Витончена технологія ксилографії, що дозволяє створювати поліхромні гравюри нісікіе, була розроблена близько 1765 року, а експортувати її стали набагато пізніше. Ісаак Тітсінг (* 1) , Глава голландської факторії в Нагасакі, вперше відправив партію гравюр Укійо-е в Європу. Потім прибув до Японії в якості лікаря голландської торгової місії Філіп Франц фон Зібольт познайомив Європу з роботами Хокусая.

Кацусика Хокусай (бл Кацусика Хокусай (бл. 1812 г.), «Хокусай манга», 15 том (опублікована вид-вом «Тохекідо» в 1878 р, фотографія Національної парламентської бібліотеки)

Незабаром, в середині XIX століття французи стали давати високу оцінку японським творів мистецтва. У 1851 році брати Гонкур у своєму романі «У 18 .. році» описали салон, прикрашений творами японського мистецтва. Таким чином, можна сказати, що в період Другої імперії серед інтелігенції поширювалося захоплення Японією. Залишилися згадки про те, що на Всесвітній виставці в 1867 році вже з'явилися ревні шанувальники японського мистецтва.

Відома історія, що у Франції гравюри Укійо-е, а саме манга Хокусая, привернули до себе увагу, потрапивши з Японії в якості обгорткового паперу для порцеляни. Художник-графік Фелікс Бракмонд зацікавився їх високим художнім рівнем. Було це в 1856 році. У той же час мадам Дособа відкрила в Парижі перший магазин японських творів мистецтва.

Як добре відомо, японські гравюри Укійо-е високо цінувалися цілим рядом художників-імпресіоністів, завдяки чому стали популярні в усьому світі. На «Портреті Еміля Золя» Едуарда Мане в якості фону зображена японська ширма. На другій виставці мистецтва імпресіоністів в 1876 році Клод Моне представив «Японку». Японське мистецтво вплинуло на Дега, Гогена, Лотрека і інших художників. Будинок Моне в Живерні, в передмісті Парижа, який настільки часто відвідують японські туристи, прикрашає чимала кількість японських гравюр, що свідчить про високий інтерес художника до них. Під впливом японського торговця творами мистецтва Хаясі Тадамаса (1853-1906) брати Гонкур видали книги «Хокусай» і «Утамаро» в 1881 році. У роки першої японського буму японські твори мистецтва в жанрі Укійо-е отримали високу оцінку.

Едуард Мане «Портрет Еміля Золя», 1868 р з фондів музею д'Орсе (зліва), Клод Моне «Японка», 1876 р з фондів Бостонського музею образотворчих мистецтв (праворуч) Едуард Мане «Портрет Еміля Золя», 1868 р з фондів музею д'Орсе (зліва), Клод Моне «Японка», 1876 р з фондів Бостонського музею образотворчих мистецтв (праворуч)

(* 1) ^ Ісаак Тітсінг (1745-1812) - голландський лікар і вчений. З 1779 по 1784 рік тричі приїжджав до Японії і очолював голландську торгову місію.

народження японизма

Таким чином гравюри Укійо-е розпалили інтерес до японського мистецтва, який у формі японизма поширився з Європи по всьому світу. Великий внесок у його розвиток внесла Франція.

Спочатку Анрі Чернуччі (* 2) і Теодор Дюре (* 3) , А потім і Еміль Етьєн Гіме (* 4) , Зігфрід Бінг (* 5) і інші в період з 1871 по 1880 року приїжджали до Японії і купували твори японського мистецтва.

З іншого боку, і сама Японія починаючи з середини XIX століття активно займалася експортом. У 1867 році на Всесвітній виставці в Парижі сьогунат Едо представив велику кількість гравюр, святкові какемоно, кімоно , Лакових виробів, порцеляни та ін. Після закінчення виставки всі експонати були розпродані. Це стало переломним моментом в ознайомленні з японською культурою. На Всесвітній виставці в 1878 році в Парижі на площі Трокадеро був встановлений стилізований будинок японського селянина, де відвідувачів знайомили з повсякденним життям і побутом японців. Японизма, можна сказати, досяг свого піку.

Японська делегація, яка брала участь у Всесвітній виставці в Парижі в 1867 (зліва; з фондів Державної французької бібліотеки, журнал «Ле Монд ілюстр») Японська делегація, яка брала участь у Всесвітній виставці в Парижі в 1867 (зліва; з фондів Державної французької бібліотеки, журнал «Ле Монд ілюстр»). Каталог продукції, що виставлялася на Всесвітній виставці в Парижі 1878 року (справа; з фондів Державної французької бібліотеки)

Вперше термін «японизма» ввів у вживання французький мистецтвознавець Філліп Бюрт (* 6) . Існують різні його визначення, ми тут наведемо одне з них:

«Японизма називають той вплив, який Японія надала в другій половині XIX століття на образотворче мистецтво Європи та Америки. Вплив поширився на всі сфери мистецтва: живопис, скульптуру, графіку, рисунок, прикладне мистецтво, архітектуру, одяг, фотографію. Крім того, приклади подібного впливу спостерігалися і в театральному мистецтві, музиці, літературі, кулінарії та ін. » (* 7) .

До регіонів, на які поширилося вплив японської культури, відносять Європу, Америку, і навіть Австралії. Завершився бум японизма під час Першої світової війни. З позицій екзотизму японизма можна розглядати як частину орієнталізму початку XIX століття і далі в його широкому розумінні. Але, надавши вплив на різноманітні сфери, скидаючи основи європейського традиційного технічного стилю і системи цінностей, протягом майже півстоліття він, врешті-решт, втратив свіжість сприйняття і вичерпав свою роль.

До речі, існує схоже вираз «japonaiserie», але воно зазвичай означає використання або копіювання японських мотивів. Японизма передбачає більш професійний рівень розвитку, це аналіз і застосування принципів і методів, які можна побачити в японському мистецтві, копіювання японських технік. Ймовірно, він найбільш близький терміну «japonesque», що вживається в останнім часом (* 8) .

Журнал «Мальовнича Японія» і ідеалізація японського мистецтва

Номер журналу «Мальовнича Японія» (Le Japon artistique) під редакцією З Номер журналу «Мальовнича Японія» (Le Japon artistique) під редакцією З. Бінга за травень 1889 року (цифрова колекція Університету Вісконсін)

Торговець живописом, критик і журналіст Зігфрід Бінг став тим центром, навколо якого стали стрімко поширюватися кола японизма. Зокрема з 1888 по 1891 роки він видавав чудовий журнал під назвою «Мальовнича Японія» (Le Japon artistique) на французькій, англійській і німецькій мовах. Він публікував в ньому велику кількість кольорових гравюр, знайомив з різноманітними жанрами, від гравюр Укійо-е, робіт по металу, порцеляни, і до архітектури і театру Кабукі . Всього вийшло 36 номерів.

У травневому номері за 1888 рік Бінг з похвалою відгукнувся про естетичні почуття японців: «Японським художникам добре відомо, що природа несе в собі найважливіші елементи всіх явищ. Тому в процесі їхньої творчості навіть маленької билинці є місце серед піднесених уявлень мистецтва ».

Це перегукується з думкою англійського мистецтвознавця Джона Робінсона, який в дискусії про китайською та японською мовами порцеляні відзначав і хвалив такі властивості японського фарфору, як чистоту мотивів, простоту і вишуканість форм, висоту якості. Подібна оцінка в наші дні дається всього, що зроблено в Японії, - таким чином, можна сказати, що це властивість, спочатку властиве японській культурі.

Основна мета, з якою Бінг видавав журнал, полягала в збільшенні кількості любителів японських творів мистецтва і, відповідно, в розширенні каналів збуту. Але, розглядаючи Японію як зразок універсального мистецтва, він вплинув на багатьох художників. Назва журналу не випадково звучало як «Мальовнича Японія», а не «Живопис Японії». Все життя японців в цілому розглядалася як «мальовнича», як твір мистецтва, і Японії давалась висока оцінка.

Подальша доля і захід японизма

Вважається, що згодом японизма вплинув на живопис групи Набі, на багатобарвні гравюри, якими прикрашали інтер'єри, на плакати, фарфор і архітектуру в стилі ар-нуво. Еміль Гаре (* 9) родом з Нансі використовував теми комах і квітів в якості тем для своїх виробів зі скла в стилі ар-нуво. У Парижі Ежен Руссо (* 10) робив яскраві декоративні вироби зі скла, і черпав своє натхнення в улюблених сюжетах Хокусая: коропи і великі квіткові візерунки.

Цікаво, що заснована батьком Луїса Комфорту Тіффані (* 11) американська компанія Тіффані відкрила в 1850 році свій магазин в Парижі і з 1860 року почала продаж товарів з використанням японських мотивів. У дизайні на поверхні кавників, чайників, молочників і цукорниць використовувалися японські квіткові візерунки, гарбуза люффа, бабки та ін.

Японизма в області прикладного мистецтва, з одного боку, добрався і до Східної Європи і Росії, з іншого - через Атлантичний океан з Америки потрапив в Океанію і вплинув на неї. Вважається, що епоха японського буму, яка в побуті називалась «японизма», закінчилася в період Першої світової війни, найпізніше - до Другої світової війни. З наближенням війни образ Японії ставав агресивним і втрачав популярність. Ймовірно, справа ще й у тому, що орієнталізм Східної Азії втратив свою свіжість.

Фотографія до заголовку: Будинок Моне в Живерні, передмісті Парижа

(Стаття на японській мові написана 25 травня 2015 г.)

▼ Інші статті по темі

(* 2) ^ Анрі Чернуччі (Henri Cernuschi) (1821-1896) народився в Італії, банкір, колекціонер творів мистецтва, в останні роки життя оселився у Франції.

(* 3) ^ Теодор Дюре (Théodore Duret) (1838-1927) - французький письменник, журналіст, мистецтвознавець. Подорожував разом з Чернуччі, в 1871-1872 роках протягом 4 місяців пробув в Японії.

(* 4) ^ Еміль Етьєн Гиме (Émile Étienne Guimet) (1836-1918) - французький підприємець, колекціонер творів мистецтва. У 1867-1868 роках відвідував Японію. Його величезна колекція, зібрана в країнах Азії, зараз знаходиться в Музеї східного мистецтва Гіме в Парижі.

(* 5) ^ Зігфрід Бінг (Siegfried Bing) (1838-1905) народився в Німеччині, переїхав до Франції. Мистецтвознавець, колекціонер і продавець творів мистецтва. Зазвичай його називали Самуель Бінг. Видавав спеціальний журнал про японському мистецтві «Мальовнича Японія».

(* 6) ^ Філліп Бюрт (Philippe Burty) (1830-1890) - французький мистецтвознавець.

(* 7) ^ Мабуті Акіко «японизма, ілюзорна Японія», Брюкке, 1997 г., с. 11.

(* 8) ^ «Введення в японизма», Товариство японизма, вид-во «Сібункаку», 2000 р, сс. 13-14.

(* 9) ^ Шарль Мартін Еміль Галле (Charles Martin Émile Gallé) (1846-1904) - французький художник по склу, декоративний дизайнер, представник стилю ар-нуво.

(* 10) ^ Франсуа Ежен Руссо (François-Eugène Rousseau) (1827-1890) - французький художник по склу. У своїх роботах переважно використовував японські мотиви.

(* 11) ^ Луїс Комфорт Тіффані (Louis Comfort Tiffany) (1848-1933) - американський дизайнер ювелірних прикрас, художник по склу. Один з найвідоміших майстрів ар-нуво в США.