«Це трагічна випадковість. Що, утримання під вартою заважає накласти на себе руки? »

12.04.2018

Голова Радянського райсуду Казані про смерть Олени Шишмарева, арешт Роберта Мусіна і нужді в новому приміщенні

На кожну п'яту прохання слідства заарештувати підозрюваного Радянський райсуд Казані відмовляє. Такі дані озвучив напередодні на прес-конференції голова найзавантаженішого і киплячого резонансними процесами суду столиці РТ Радик Габдуллін. Про те, яким він запам'ятав день арешту Роберта Мусіна і як його заступник по «уголовку» Сергій Жиляєв пояснив рішення відправити Олену Шишмарева під домашній арешт, - в матеріалі «БІЗНЕС Online».

Крім сухого розповіді про статистичні підсумки року Радик Габдуллін з колегами в приємному сенсі здивував журналістів і прокоментував ряд резонансних кримінальних справ та судових рішень Фото: Сергій Єлагін Крім сухого розповіді про статистичні підсумки року Радик Габдуллін з колегами в приємному сенсі здивував журналістів і прокоментував ряд резонансних кримінальних справ та судових рішень Фото: Сергій Єлагін

«Запобіжний захід обирається НЕ ДЛЯ ПОКАРАННЯ!»

«Ми отримали цю інформацію (про те, що в суд надійде клопотання про арешт банкіра Роберта Мусіна - прим. Ред.) В 5 або пів на шосту [вечора]. Це було в кінці робочого дня. Матеріал був привезений до суду, по-моєму, в 6 або 7 години вечора. Все вирішували в режимі ручного управління: начебто ми звикли суд закривати - безпека, природно, суд закрили. Потім ми побачили величезний інтерес з вашого боку, обговорили все це по телефону, вас пустили на перший поверх. Ви дочекалися, коли привезуть Мусіна. На наступний день відкладати було не можна. Бувають такі ситуації », - згадував вчора події березня минулого року голова Радянського райсуду Казані Радик Габдуллін під час прес-конференції, на якій разом зі своїми заступниками підвів підсумки року.

Прес-конференція тривала майже три години. Крім сухого розповіді про статистичні підсумки року Габдуллін з колегами в приємному сенсі здивував журналістів і прокоментував ряд резонансних кримінальних справ та судових рішень, число яких в Радянському суді традиційно велике. Так, голова двічі згадував знаменитий арешт глави Татфондбанка. Обидва рази гранично коротко (немов натякаючи, що судді немає різниці, якого розміру банківський рахунок фігуранта, - Кримінальний кодекс єдиний), але чітко і з цікавими подробицями.

Голова суду двічі згадував знаменитий арешт глави ТФБ гранично коротко (немов натякаючи, що судді немає різниці, якого розміру банківський рахунок фігуранта, - Кримінальний кодекс єдиний), але чітко і з цікавими подробицями Фото: «БІЗНЕС Online» Голова суду двічі згадував знаменитий арешт глави ТФБ гранично коротко (немов натякаючи, що судді немає різниці, якого розміру банківський рахунок фігуранта, - Кримінальний кодекс єдиний), але чітко і з цікавими подробицями Фото: «БІЗНЕС Online»

З останніх резонансних історій - трагічна смерть заступник міністра охорони здоров'я РТ Олени Шишмарева, яка, як встановила перевірка следкома, покінчила життя самогубством. На початку лютого вона стала фігуранткою справи про перевищення посадових повноважень і шахрайстві, суддя Радянського суду Сергій Аптулін відхилив клопотання слідства про укладення чиновниці в слідчий ізолятор і відправив її під домашній арешт. Через кілька днів бездиханне тіло Шишмарева знайшов її син.

«Якщо чесно, Сергій Олексійович [Аптулін] дуже переживав. Але справа в тому, що інше рішення було б незаконним », - пояснив заступник голови по кримінальних справах Сергій Жиляєв.

Його підтримав Габдуллін, який зазначив, що ніякої внутрішньої перевірки в суді не проводилося, - рішення судді було обґрунтовано, а уникнути суїциду ніщо б не допомогло. В першу чергу не врятували б тюремні стіни.

«Це трагічна випадковість. Але якщо ми будемо виходити з того, що обрання домашнього арешту вплинуло на життя цієї людини, тоді що, повинні всіх везти в місця позбавлення волі? Якийсь провини за неправильне рішення ми не відчували абсолютно. Це заступник міністра охорони здоров'я, добре характеризується, що раніше не судима, - висловив свою думку голова суду. - Запобіжний захід обирається не для покарання! Запобіжний захід обирається для того, щоб людина не сховався від слідства. У цій ситуації - щодо Шишмарева - у нас не було ніяких даних про те, що вона зникне. Дійсно, ми мали рацію, якщо дивитися з будь-якої точки зору. Що, утримання під вартою заважає людині покінчити з собою? »

«Якщо чесно, Сергій Олексійович [Аптулін] дуже переживав «Якщо чесно, Сергій Олексійович [Аптулін] дуже переживав. Але справа в тому, що інше рішення було б незаконним »Фото:« БІЗНЕС Online »

ПРОЕКТ НОВОГО БУДИНКУ ГОТОВИЙ НА 50%, А СПІВРОБІТНИКИ СУДДІВСЬКОГО АПАРАТУ В ОЧІКУВАННІ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ВІД УРЯДУ РФ

Одна з основних і, на жаль, болючих тем, яких торкнувся на прес-конференції Габдуллін, - будівництво нової будівлі. Як відомо, найбільш завантажений суд столиці республіки розділений на дві будівлі: цивільний корпус сидить на першому поверсі багатоквартирного будинку, кримінальний розташований в двоповерховій будівлі колишньої дитячої поліклініки.

Як озвучувалося вже не раз, Радянський суд з невідомих причин не потрапив в спеціальну програму до 2020 року, на відміну від, наприклад, Челнінского або Нижньокамського судів, які отримають нові будівлі вже в цьому році. Залишається сподіватися, що суд потрапить в жаданий список наступного разу. За словами Габдуллина, проект нової будівлі - предмет дискусійний. Земля під нього поки не виділена, один з варіантів - ділянку в районі вулиці Патріса Лумумби. Всі питання опрацьовані на 50%, але без федеральних коштів будівля все одно не побудуєш.

Питання актуальне в тому числі в ракурсі найближчих змін, а саме - введення суду присяжних. В старій будівлі Радянського суду з працею виділили зал для майбутнього нововведення, який, до слова, другий за величиною в будівлі, відривали як від серця.

Найбільш завантажений суд Казані розділений на дві будівлі: цивільний корпус сидить на першому поверсі багатоквартирного будинку, кримінальний - в двоповерховому будинку колишньої дитячої поліклініки Фото: «БІЗНЕС Online» Найбільш завантажений суд Казані розділений на дві будівлі: цивільний корпус сидить на першому поверсі багатоквартирного будинку, кримінальний - в двоповерховому будинку колишньої дитячої поліклініки Фото: «БІЗНЕС Online»

«Ремонт? Ви бачите, що тут можна зробити, тільки стіни пофарбувати ... »- розчаровано сказав Габдуллін, відзначаючи, що федеральний бюджет хоча б виділив гроші на так звані акваріуми замість традиційних клітин - скляних камер в суді три. До слова, ЄСПЛ недавно висловився категорично проти клітин, висловивши думку, що це ущемляє права і принижує гідність громадян. Жиляєв з іронією нагадав американський досвід, де фігурантів (навіть неповнолітніх) можуть привести до суду в помаранчевій уніформі і кайданах: мовляв, а це не принижує?

Ще один матеріальне питання стосувалося оплати праці співробітників суду. Якщо федеральні судді отримують від 60 тис. Рублів, то співробітники апарату в рази менше - від 12 до 15. Повинно допомогти уряд Росії: підлеглі Габдуллина в травні чекають постанови кабінету міністрів про нарахування матеріального стимулювання в розмірі двох-трьох окладів.

За словами Сергія Жиляева, за рік розглянуто 793 справи За словами Сергія Жиляева, за рік розглянуто 793 справи. На одного суддю припадає близько 100 кримінальних справ на рік, при цьому 65% справ розглядається в особливому порядку Фото: Сергій Єлагін

МАЙЖЕ 90% ВИРОКІВ РАДЯНСЬКОГО СУДУ ВИЗНАНО ЗАКОННИМИ

Загальною статистики стосувався окремий блок виступу спікерів. Кожен із заступників Габдуллина відзвітував за свою сферу. Так, за словами заступника з «уголовку» Жиляева, за рік розглянуто 793 справи. На одного суддю припадає близько 100 кримінальних справ на рік, при цьому 65% справ розглядається в особливому порядку, тобто фігурант визнає провину, укладає угоду зі слідством і відмовляється від допиту свідків. 144 кримінальні справи було припинено, по 292 підсудний був визнаний винним і засуджений до позбавлення волі, в тому числі умовного, - це 44% від загального числа вироків. У 56% випадках фігурант відбувається більш м'яким покаранням, наприклад штрафом. Габдуллін між тим не без гордості відзначив високий відсоток утверждаемості вироків - майже 90% з них Верховний суд визнав законними і обгрунтованими. Це майже на 5% вище середньореспубліканського рівня.

Ці дані стосуються розгляду справ по суті. Говорячи про кримінальні матеріалах на досудовому рівні, Жиляєв навів цікаві дані: за 2017 рік органи слідства 273 рази зверталися до суду з клопотанням про взяття підозрюваного під варту. Кожен п'ятий раз суд відмовляв слідству в різній формі - наприклад, виніс 52 ухвали про домашній арешт.

«У районі чотири відділи поліції, - пояснює Жиляєв, відзначаючи, що з квітня минулого року Верховний суд РТ розвантажив Радянський суд - і перевів підсудність двох з чотирьох відділів з особливо важливих справ СК і ГСУ МВС. - Навантаження була б просто позамежної ».

Розглядати кримінальні справи, вважає Жиляєв, ефективніше, розділяючи судові склади на спеціалізації. Так, є судовий склад, який розглядає виключно скарги на дії осіб, що здійснюють слідство. Таких скарг - по ст. 125 КПК - за рік розглянуто майже 600.


Схожі за обсягами навантаження і в інших галузях права. За словами заступника голови у цивільних справах Лілії Гиниятуллин, за 12 місяців минулого року до суду надійшло 8 685 цивільних позовів. Більше 5 тис. З них задовольняються, трохи більше тисячі рішень суду було оскаржено, з яких 81% залишився в силі. Велика частина з них стосується сфер страхування, житлових питань і заборгованостях по кредитах.

Гиниятуллин розповіла, що понад півтисячі позовів стосувалися будівельної імперії «Фон». Привела вона ще один яскравий приклад - 19 позовів скорочених співробітників КК «Просто молоко». Радянський суд позови задовольнив, визнав скорочення працівників незаконним, після чого компанія самостійно склала мирову угоду і з рештою незадоволеними співробітниками.

Новий заступник голови - в адміністративних справах - Радик Гатауллін відрапортував, що за рік Радянський суд розглянув близько 1200 адміністративних справ, і відзначив зростання справ з питань, пов'язаних з порушенням міграційного законодавства та правил дорожнього руху.

Що ж, залишається сподіватися, що почин інформаційної відкритості та відкритого спілкування з пресою підтримають і інші районні суди.

Але якщо ми будемо виходити з того, що обрання домашнього арешту вплинуло на життя цієї людини, тоді що, повинні всіх везти в місця позбавлення волі?
Що, утримання під вартою заважає людині покінчити з собою?
Жиляєв з іронією нагадав американський досвід, де фігурантів (навіть неповнолітніх) можуть привести до суду в помаранчевій уніформі і кайданах: мовляв, а це не принижує?