Це не страшно: як «Великодній дар» допоможе розвіяти міфи про хоспісах

В цьому році фестиваль «Великодній дар» присвячений благодійності. На 38 майданчиках в різних округах Москви збирають кошти для допомоги тим, хто її потребує. П'ять відсотків від обороту торгівлі перерахують у благодійні фонди. Вони проводять в рамках фестивалю спеціальну програму : Спектаклі, лекції, фотовиставки, майстер-класи та концерти.

Майданчик фонду допомоги хоспісу «Віра» на Манежній площі буде працювати в суботу, 14 квітня, з 12:00 до 18:00. Гостям розкажуть, як стати волонтером і знайти підхід до кожного пацієнта. Mos.ru поговорив з PR-директором фонду Оленою Мартьянова і дізнався, чому хоспісів не потрібно боятися і як можна допомогти важкохворим людям на останньому етапі життя.

- Ваш фонд бере участь у фестивалі «Великодній дар». Які заходи ви запланували провести?

- 2018 й - Рік волонтерства, і ми вирішили присвятити свою програму цього виду благодійності. На фестивалі ми поговоримо про те, що волонтери можуть не тільки садити дерева або допомагати на спортивних заходах - вони також здатні принести в хоспіс красу і життя. Тому в павільйоні нашого фонду на Манежній площі буде відкрито салон краси, там можна буде безкоштовно зробити зачіску і макіяж у професійних стилістів. Це наші волонтери, які вже неодноразово допомагали пацієнтам хоспісів в Москві. Разом ми майже щотижня влаштовуємо в хоспісах дні краси, і наші волонтери роблять макіяж, зачіски, манікюр, стрижки.

Бажання бути красивими і улюбленими - то, що нас усіх об'єднує, не має значення, скільки часу залишилося попереду.

14 квітня наш павільйон буде схожий на хол хоспісу під час дня краси. Волонтери-стилісти будуть робити макіяж. Поруч засновник фонду «Віра», директор Центру паліативної допомоги Москви Нюта Федермессер, співробітники і волонтери розповідатимуть, як правильно доглядати за тяжкохворим людиною, як допомогти йому сісти в ліжку або поїсти, не принижуючи його гідності і без особистого страху. Ті, для кого ця тема виявиться близькою, зможуть прямо в павільйоні записатися на ознайомчу щомісячну зустріч для волонтерів.

О 14:00 на майданчик приїде співголова опікунської ради московського благодійного фонду допомоги хоспісу «Віра» Інгеборга Дапкунайте. Вона поділиться досвідом в благодійності і відповість на питання гостей свята.

- Як москвичі відгукуються на благодійні акції?

- У минулому році в Москві хоспісу та фонду допомагали понад дві тисячі волонтерів. Це дуже багато, але недостатньо. Потрібно, щоб у кожному хоспісі щодня чергували хоча б два-три волонтера, які допомагали б пацієнтам та їхнім близьким, розвантажували персонал хоспісу, щоб у них залишалося більше часу на медичну допомогу. Волонтери можуть проявити себе в різних сферах: допомогти по господарству, прийти на суботник, організувати збір гуманітарної допомоги, погуляти з пацієнтом, зробити йому зачіску, манікюр і макіяж, почитати книгу або зіграти на музичному інструменті, а іноді просто вислухати людину і морально його підтримати . Ми залучаємо волонтерів через ЗМІ, соціальні мережі, підтримуємо і мотивуємо їх під час роботи. До речі, в цьому році програма працює за підтримки гранту Комітету громадських зв'язків Москви .

Важливо розуміти, що хоспіс - це не страшно, і не страшно бути в ньому волонтером. Саме тому ми раді, що зможемо в рамках фестивалю «Великодній дар» поспілкуватися з городянами. І якщо ми зможемо розвіяти міфи про хоспісах та волонтерство у тих, хто до нас зайде, і люди не будуть після цього боятися допомагати і звертатися за допомогою, ми будемо вважати, що впоралися зі своїм завданням.

І якщо ми зможемо розвіяти міфи про хоспісах та волонтерство у тих, хто до нас зайде, і люди не будуть після цього боятися допомагати і звертатися за допомогою, ми будемо вважати, що впоралися зі своїм завданням

- Що стало відправною точкою для створення фонду?

- Фонд допомоги хоспісу «Віра» був створений в кінці 2006 року і названий ім'ям Віри Мілліонщикова, яка заснувала перший хоспіс в Москві і вплинула на те, щоб установи для допомоги в кінці життя з'явилися майже в усіх районах міста. Коли вона сама важко захворіла, був скликаний сімейна рада, на якому вирішили, що справа її життя - підтримку роботи зразкового хоспісу, де не страшно, де пацієнтам надають якісну медичну, соціальну, психологічну та духовну підтримку, - продовжить її молодша дочка Нюта Федермессер. Так був створений фонд «Віра», який спочатку допомагав Першому московському хоспісу. З 2016 Нюта Федермессер, засновник фонду, стала директором Центру паліативної допомоги, який об'єднує в Москві установи, які надають цю допомогу, а фонд почав співпрацювати з усіма московськими хоспісами. Крім цього, фонд допомагає установам в регіонах, адресно - сім'ям з важкохворими дітьми, навчає медиків і розвиває гарячу лінію допомоги невиліковно хворим людям, яка цілодобово і безкоштовно приймає дзвінки зі всієї Російської Федерації.

- Хоспіс - це місце, де медики надають допомогу невиліковно хворим людям. А що можуть зробити волонтери?

- Хоспіс - це, якщо говорити зовсім простими словами, не лікарня, а будинок, в якому людина може провести останні дні життя. Медичний персонал робить все, щоб пацієнтові не було боляче, а волонтери відповідають за те, щоб людині не було страшно і він продовжував вести звичний спосіб життя. Іноді волонтерам вдається виконати мрії. Наприклад, вперше спробувати екзотичний фрукт або порадіти першим променям весняного сонця в парку. А одного разу у нас трапилася неймовірна історія в Дегунінская хоспісі в переддень Нового року. Пацієнтка Майя Володимирівна сказала, що найбільше на світі хотіла б зустрітися з Миколою Цискарідзе. Волонтери, згадавши про правило шести рукостискань, написали в «Фейсбуці» про неї і її бажанні. Буквально через два дні Микола Цискарідзе приїхав в хоспіс з квітами і поспілкувався з прихильницею. Ще через день Майї Володимирівни не стало. Але волонтери допомогли наповнити її останні дні радістю і дивом.

- Які нові проекти ви готуєте в найближчому майбутньому?

- Уже зараз фонд реалізує безліч проектів, які ми плануємо продовжувати і розвивати. Один з таких - гаряча лінія допомоги лежачим хворим. У минулому році проект отримав грант Фонду президентських грантів, також ми залучаємо фінансування у вигляді благодійних пожертв. Гаряча лінія загальноросійська, цілодобова і безкоштовна: +7 (800) 700-84-36 . І нам важливо, щоб про неї дізнавалися люди, дзвонили і отримували інформацію і психологічну підтримку. Це можуть бути родичі важкохворих людей, самі пацієнти, це можуть бути медики, які зіткнулися в своїй роботі з таким пацієнтом, і у них є питання, як допомогти, куди направити людину.

Другий значимий проект - «Майстерня турботи» - присвячений навчанню людей, які доглядають за важкохворими. На спеціальних заняттях ми розповідаємо, як це робити якісно і правильно, тому що тут багато нюансів як в комунікації, так і в особливостях догляду. І не можу не сказати про проект з розвитку волонтерства, який отримав грант Комітету громадських зв'язків Москви в 2017 році. Ми маємо намір приділяти більше уваги навчанню добровольців і їх психологічної підтримки, щоб люди, вже прийшовши в хоспіс, зробивши цей відповідальний вибір, отримували нашу підтримку і продовжували допомагати. Ми дуже раді, що в Москві завдяки взаємодії міста, некомерційних організацій і суспільства зараз дуже активно розвивається допомогу людям в кінці життя. Вона стає доступнішим і людяніше, і у тяжкохворих дорослих і дітей є життя - на все життя.

Вона стає доступнішим і людяніше, і у тяжкохворих дорослих і дітей є життя - на все життя

Які заходи ви запланували провести?
Як москвичі відгукуються на благодійні акції?
Що стало відправною точкою для створення фонду?
А що можуть зробити волонтери?
Які нові проекти ви готуєте в найближчому майбутньому?