Чехія - королівство органної музики

Andreas Praefcke, Wikimedia CC BY 3 Andreas Praefcke, Wikimedia CC BY 3.0 Так звучить знаменитий старовинний орган, створений в 1904 р німецькою фірмою A. Schuster & Sohn для євангельського костьолу в Руднику, який пізніше був перенесений в гуситский храм міста Добрушка. Руйнується інструмент був врятований відданими шанувальниками органної музики. Ми слухали, як на ньому грає лауреат конкурсу «Празька весна» 2013 року і переможець конкурсу Bachpreisträger в Лейпцигу Павло Свобода.

Керівник відділу органної музики Празького архієпископства, Павло Свобода став одним з головних ініціаторів конференції органістів, що пройшла в стінах Ліхтенштейнського палацу, де виступили Петро Коукал з Національного інституту охорони пам'яток, що займається старовинними органами і їх реставрацією, генеральний секретар Чеської єпископської конференції Станіслав Пршибил і інші члени чеського «лицарського ордена органістів».

Одне із завдань конференції - привернути увагу чеського суспільства до положення органістів та оплату їх праці, який навряд чи хтось назве легким.

- Тобто музиканти, що грають на органах в храмах, роблять це безкоштовно?

Павло Свобода, Фото: Гонза Еждік, офіційний сайт Павла Свободи   «Часто саме так і відбувається Павло Свобода, Фото: Гонза Еждік, офіційний сайт Павла Свободи «Часто саме так і відбувається. Існує кілька костелів, де передбачена систематична оплата, і далеко не скрізь. Ми не маємо нічого проти органістів-любителів, однак якщо хтось довго вчиться, а потім змушений працювати, отримуючи лише випадкові гонорари, нічого хорошого в цьому немає ... »

- Чи можна назвати Чехію «органної державою»?

«Можливо, не держава, однак, якщо органістів у нас багато, то органів - ще більше - їх нараховується тисячі. Причому знаходяться вони не тільки в храмах, не тільки в католицьких костелах. І в середніх, і в вищих навчальних закладах є власні органи. Ці інструменти встановлені і в концертних залах, і в залах проведення цивільних церемоній ... »

- Так що органи належать не тільки релігійним організаціям?

«У нас дуже широкий спектр власників цих музичних інструментів, і у співпраці з Національним інститутом охорони пам'яток ми намагаємося підвищувати якість їх обслуговування. Найчастіше вік інструменту сягає трьохсот років, і він є унікальним, єдиним таким органом в світі, тому дуже важливо зберегти ці інструменти для майбутніх поколінь ».

- Що являє собою непросте завдання - відреставрувати древній орган або створити новий?

Кафедральний собор св Кафедральний собор св. Віта, Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо «Зрозуміло, створити, наприклад, новий орган для храму св. Віта - це проект вартістю десятки мільйонів крон, але ціна невеликого нового органу становить кілька мільйонів. Однак якщо взяти реставрацію та приведення в робочий стан зношеного органу XVII століття, то ця робота теж обійдеться в кілька мільйонів крон », - пояснює глава відділу органної музики Празького архієпископства Павло Свобода.

Не будемо забувати, що орган - не тільки найбільший музичний інструмент, винайдений людиною, але і один з найдавніших, історія якого налічує не одну тисячу років. Деякі історики музики пов'язують походження органу з волинка Вавилона, яка з'явилася в XIX столітті до н. е. Легенди пов'язують орган з флейтою бога Пана. Вважається, що в католицьке богослужіння орган ввів в VII ст. Папа Римський Віталіан.

У чеських землях орган з'явився в той же час, що і в Німеччині, і спільність органних шкіл збереглася до наших днів. Органну музику писали багато чеських композиторів - і «чеський Бах» Богуслав Матей Чорногірський, і Антонін Дворжак. При цьому гусити вважали орган «диявольським інструментом» і чимало їх знищили в XV столітті ...

Найціннішим органом Чехії визнаний інструмент, створений в епоху раннього бароко і встановлений в храмі Успіння Діви Марії, в цистерцианских монастирі, в містечку Пласи, під Пльзнем. У 1688 р його сконструював видатний чеський майстер Абрахам Старк з Локета. Це - один з найбільших органів на території країни, якій реставрація 2006 р повернула початкове звучання, і тепер ми можемо чути музику такою ж, як її чули люди XVII століття.

А таким бачив цей інструмент Борис Пастернак:

Тобто музиканти, що грають на органах в храмах, роблять це безкоштовно?
Що являє собою непросте завдання - відреставрувати древній орган або створити новий?