«Ці діти розуміють нас з півслова»

  1. "Наші діти"
  2. викладачі
  3. заняття
  4. Що далі?
  5. Про свої враження розповідають учасники травневої зміни «Сіріуса».

24 травня в Освітньому центрі «Сіріус» в Сочі завершилася програма з математики та інформатики, реалізована при науково-методичному та кадровому супроводі Вищої школи економіки. Вона тривала 24 дні, в ній взяли участь майже 100 десятикласників, захоплених математикою і інформатикою, з 34 регіонів.

"Наші діти"

Потрапити в "Сіріус" можна було за підсумками конкурсу - на програму з математики він склав 12 осіб на місце, з інформатики - 8 осіб на місце. До конкурсу допускалися лише дипломанти регіонального етапу Всеукраїнської олімпіади школярів з математики та інформатики відповідно, набрали на олімпіаді не нижче певного бала, також враховувалися дипломи деяких олімпіад з переліку Міністерства освіти та науки Росії (в тому числі «Вищої проби» ).

«Нам вдалося запросити в« Сіріус »дітей, які виявили видатні здібності в області математики та інформатики, - каже декан факультету математики ВШЕ Владлен Тіморіна . -Це наші діти, вони нас розуміють з півслова, і саме таких абітурієнтів ми хотіли б бачити в нашому університеті ».

«Завдяки введенню квоти - не більше 5 осіб від регіону - була виключена ситуація, при якій представники Москви, Санкт-Петербурга та інших регіонів-лідерів олімпіадного руху зайняли б більшу частину місць», - підкреслює директор по професійної орієнтації і роботі з обдарованими учнями ВШЕ Тамара Протасевич .

У відповідності зі стандартами "Сіріуса" учасникам програми були оплачені переліт в Сочі і трансфер в Олімпійський парк, проживання, харчування, навчання, культурна та спортивна програма. Завдяки цьому програма виявилася доступною для талановитих дітей з малозабезпечених сімей.

Були створені максимально комфортні умови: хлопці жили в дво- або чотиримісних номерах в готелі 4 зірки на березі моря, з шестиразовим харчуванням «шведський стіл». За організацію їх дозвілля, безпека і комфорт відповідали професійні куратори, що дозволило викладачам повністю зосередитися на навчальному процесі.

викладачі

Для зміни в «Сіріуса» Вища школа економіки сформувала команду кращих викладачів факультету математики та факультету комп'ютерних наук . Всі вони мають великий досвід роботи зі школярами, захопленими математикою і комп'ютерними науками. Керували зміною декан факультету математики Владлен Тіморіна і декан факультету комп'ютерних наук Іван Аржанцев .

У ролі навчальних асистентів виступали студенти факультету математики та факультету комп'ютерних наук ВШЕ, які мають досвід роботи в шкільних гуртках. Вони брали завдання, проводили позаурочні заходи, що передбачають знання математики та інформатики (наприклад, квести), ділилися досвідом написання курсових робіт, вчили відповідати на каверзні питання по своїх предметів.

«Через невелику різницю у віці дітям з нами простіше спілкуватися, ніж з викладачами, завжди можна підійти з питаннями, - каже Ірина Назарова, першокурсниця спільного бакалаврату ВШЕ і Центру педагогічної майстерності . - Не раз були питання, які ставили нас в глухий кут, і доводилося добре подумати, перш ніж відповісти ».

заняття

Інформатика і математика - взаємопов'язані науки, і, як правило, школярі, які захоплюються математикою, із задоволенням програмують, а в комп'ютерних науках нічого робити без серйозної математичної підготовки. Так що перші дев'ять днів для учасників програми з математики та для учасників програми з інформатики проводились єдині профорієнтаційні заняття. Потім два потоки були розділені, і десятикласники заглибилися в обрану науку.

Незважаючи на те, що всі учасники програми мають намір перемагати на Всеросійській олімпіаді школярів і в наступному році, коли будуть вчитися в 11 класі, головним завданням програми аж ніяк не була їх підготовка до інтелектуальних змагань.

«Для цього є інші літні школи, а ми прагнули показати хлопцям красу математики і комп'ютерних наук, підтримати у них інтерес до цих напрямків, допомогти у виборі професії, - вважає начальник відділу математичної освіти факультету математики ВШЕ Наталя Походня . - Вони побачили методи роботи викладачів Вишки, познайомилися з нашими студентами. І, звичайно, вивчили складні теми, які не проходять в школі, потренувалися в рішенні складних задач, що напевно стане в нагоді їм в майбутньому. Були і заняття, які хлопці сприймали це як інтелектуальне розвага: на програмі з математики влаштували математичні бої, з інформатики - хакатон, конкурс на розробку кращого мобільного застосування ».

Що далі?

Викладачі ВШЕ планують і далі підтримувати учасників травневої програми в «Сіріуса».

«Упевнений, ця програма послужить хорошим стимулом для їх подальшого професійного розвитку, - зазначає директор Центру студентських олімпіад факультету комп'ютерних наук ВШЕ Михайло Густокашін . - Ми дали їм багато складних завдань, щоб вистачило як мінімум на літо, рекомендували онлайн-курси, кожному пояснили індивідуально, що з теорії потрібно вивчити додатково. Будемо і далі підтримувати з ними зв'язок - консультувати онлайн, підказувати, спрямовувати. З багатьма з цих дітей ми побачимося в наступному році, коли вони надійдуть в Вежу ».

Про свої враження розповідають учасники травневої зміни «Сіріуса».


Наталя Стрекаловского, учениця школи № 7, Красноярськ, напрямок «Інформатика»
Наталя Стрекаловского, учениця школи № 7, Красноярськ, напрямок «Інформатика»

З початкових класів я захоплювалася математикою, а потім у нас став вести курс програмування випускник нашої школи, який повчився в ВШЕ і повернувся до Красноярська. Походила у нього і зрозуміла, що хочу цим займатися.

Інформацію про зміну, яку проводить ВШЕ, я побачила на сайті «Сіріуса» - шукала щось цікаве на травень-червень. Я спортивний програміст, беру участь в олімпіадах, перемагала на «Вищої пробі», на регіональному турі Всеукраїнської олімпіади школярів з інформатики, а на заключному трохи не вистачило балів.

Для мене ця зміна - перш за все, профорієнтація. І хоча я вже вирішила, що стану програмістом, про тонкощі цієї професії знаю мало. Цікаво було дізнатися, що відбувається в різних областях програмування, про машинному навчанні і нейронних мережах, про промислове програмуванні.

Зміна в «Сіріуса» дуже схожа на навчання, але це все-таки не навчання в звичному розумінні. Нас водять на фільми, навіть англійською мовою, я їздила на фортепіанний концерт в Парк науки і мистецтва, тому що люблю класичну музику. Ще тут можна ходити в басейн, розважатися, відпочивати. У морі, правда, нам купатися не дозволяли, зате возили в Сочі, на Платанове алею - подивитися на «співаючі фонтани».

Вступати хочу в Санкт-Петербурзький академічний університет, а працювати - програмістом в Яндексі. Була в офісі Яндекса в Москві, мені там сподобалися умови, створені для співробітників, і там варять дуже смачну каву.

Андрій Головацький, учень гімназії № 93, Уфа, напрямок «Інформатика»
Андрій Головацький, учень гімназії № 93, Уфа, напрямок «Інформатика»

У «Сіріус» я мріяв потрапити давно і про Вишці багато чув як про вуз, де добре вчать математики та інформатики. До того ж весняна зміна - це можливість пропустити навчання в гімназії і позайматися тільки тим, що тобі подобається, тим більше що гімназія не заперечувала. У нашому класі всім запропонували подавати сюди заявки, але пройшли тільки три людини, ще двоє - з інших шкіл Уфи.

За пару днів ми акліматизувалися, потім була загальна програма для всіх - ми разом і завдання з математики вирішували, і вчилися програмувати на Python. Але до кінця зміни я перестав розуміти, що проходять математики, і у нас інформатика теж стала складною, багато алгоритмів, але я справлявся. Цікава культурна програма - ігри, квести, «Що? Де? Коли? », Концерти, нас навіть на хокей зводили і влаштували зустріч з космонавтом. Годували добре. У «Сіріуса» взагалі все чудово.

Для мене ця зміна - перш за все, підготовка до олімпіад. Добре б вступити до вузу без іспитів, в Вежу або Физтех, та й взагалі хочеться на олімпіадах перемагати. Багатьох викладачів я знаю по іншим літнім школам, з них найвидатніший - Олексій Данилюк, третьокурсник факультету комп'ютерних наук Вишки, переможець міжнародних онлайн змагань з інформатики, дуже цікава людина, ділився з нами досвідом. Ще влаштовували зустрічі з представниками компанії «Сибур» - для профорієнтації, і з редактором сайту про шкільних олімпіадах, для загального розвитку теж цікаво.

Софія Сукманюк, учениця гімназії № 92, Краснодар, напрямок «Математика»
Софія Сукманюк, учениця гімназії № 92, Краснодар, напрямок «Математика»

В гімназії у мене лінгвістичний профіль, але мені подобається математика, і у нас її добре викладають. Про зміну в «Сіріуса» я дізналася від вчителя математики - потрапити в «Сіріус» дуже престижно, тут можна отримати нові знання та познайомитися з цікавими людьми. А про Вишці мені багато розповідала подруга, яка живе в Москві і вчиться в ліцеї ВШЕ , Так що я дуже хотіла поспілкуватися зі студентами і повчитися у викладачів ВШЕ.

Майже всі теми, які ми вивчали з математики в «Сіріуса», для мене виявилися новими - напевно, це рівень першого курсу вузу, досить складно. Деякі моментально все схоплюють, розуміють і відразу ж починають вирішувати завдання, а мені потрібно посидіти, подумати, розібратися. Вільного часу залишається дуже мало - хотілося б більше, а то не встигала поговорити про те, що не пов'язане з математикою. Все тут з різних міст, цікаво дізнатися, як там живуть.

Всі викладачі мені сподобалися, особливо Андрій Сергійович Трепалін , Дослідник з Лабораторії алгебраїчної геометрії і її додатків ВШЕ . Він класно грає на гітарі і співає - ніколи б не подумала, що викладач математики так вміє. Ще був дует - він грав на гітарі, а інший викладач - Ігор Віталійович Нета - на скрипці. Мені також сподобалося, що з нами займалися не тільки викладачі, а й студенти - дуже приємні хлопці, відразу видно, що у Вищій школі економіки їх добре вчать. І вони не будують з себе «крутих», дуже відкриті і доброзичливі.

І вони не будують з себе «крутих», дуже відкриті і доброзичливі

Павло Колесников, учень московської школи № 1580, Одинцово Московської області, напрямок «Математика»

Я живу в Підмосков'ї, а вчуся в Москві, на дорогу кожен день йде в цілому три години. Наш викладач інформатики, який одночасно викладає в Ліцеї ВШЕ, розповів про зміну в «Сіріуса» і порадив взяти участь в конкурсі. Мені це здалося цікавим, оскільки можна дізнатися про різні аспекти сучасної математики, які в школі не вивчають, підготуватися до олімпіад, поспілкуватися з цікавими людьми з ВШЕ і з розумними хлопцями з різних кінців країни. У школі до мого участі в зміні поставилися добре і зарахували «автоматом» іспити з математики, інформатики та фізики за 10 клас.

У «Сіріус» я їхав з надією відіспатися, але в повній мірі її реалізувати не вдалося, і хоча я не дуже втомлююся, часу на сон залишається мало. Три тижні пройшли швидко - зараз здається, що тільки вчора приїхав. Багато тем з математики виявилися незнайомими, і деякі з них дуже зацікавили. Особливо сподобалася проективна геометрія - в школі ми її не вивчали. За допомогою проективної геометрії можна вирішувати завдання різних олімпіад, так що вона мені ще стане в нагоді.

У «Сіріуса» чудові побутові умови, годують смачно, з вікна видно море і гори, у мене відмінний сусід з Пензи. Велика різниця навіть з «Артеком», де по вісім чоловік у кімнаті живуть, двоярусні ліжка і в душ черзі. Але найголовніше тут - високий рівень викладачів. Я бував в різних профільних таборах, і там найчастіше давали звичайну інформацію шкільного рівня.

І ще подобається, що тут ніщо не відволікає від математики - наприклад, уроків суспільствознавства немає.

І ще подобається, що тут ніщо не відволікає від математики - наприклад, уроків суспільствознавства немає

Максим Гудзикевич, учень гімназії № 9, Єкатеринбург, напрямок «Математика»

Ще в п'ятому класі я захопився математичними боями - їздив на них в Челябінськ, де проводиться щорічний турнір. Потім став брати участь в інших математичних боях, в олімпіадах з математики. У нас в гімназії є математичний гурток, який веде один вчитель, і якщо хтось перемагає на олімпіадах, то тільки завдяки йому.

Як тільки в Сочі відкрився «Сіріус», туди почали їздити мої знайомі, відгукувалися дуже добре - і умови на високому рівні, і освіту вищий клас. І я зрозумів, що мені теж треба сюди потрапити. Цього року пощастило перемогти на регіональному етапі Всерос з математики, подав заявку і опинився тут.

«Сіріус» виявився дуже великим - тут південна природа, жаби квакають, шпаки співають. В їдальні мені особливо сподобалися вафлі з джемом. Ще сподобалося, що можна ходити на спортмайданчики з тренажерами. Заняття для математиків були двох видів: лекції і рішення задач. На лекціях нам розповідали, як математика застосовується в житті, чому вона важлива, де затребувана, і, звичайно, пояснювали теорію. Є загальний рейтинг, де видно, хто скільки балів набрав за вирішення завдань, і кожен прагне пробитися вище. На цій зміні не готують до олімпіад, а вчать новим підходам, новим методам вирішення завдань. Якщо щось незрозуміло, завжди можна підійти до викладачів або студентів і задати питання.

Завдання з математики я вирішую непогано, вмію програмувати, так що в майбутньому хочу займатися питаннями кібер-безпеки. Куди вступати, поки не замислювався, - напевно, поїду в Москву: в МГУ, Физтех або Вищу школу економіки.

Що далі?
Цікава культурна програма - ігри, квести, «Що?
Де?
Коли?