Чи можна вступити в польський ВНЗ без послуг посередників з Кривого Рогу?

У Кривому Розі маса фірм, які за «символічну» плату готові допомогти вступити до будь-польський ВНЗ. У цьому, 2016 році, подібна допомога коштувала від 800-1000 Євро. Фірми красиво розповідають про супроводі, готові за додаткову плату допомогти у вивченні мови ... Даним видом послуг зацікавилися журналісти газети «Факти», які детально виклали свій погляд на цю тему ...

Даним видом послуг зацікавилися журналісти газети «Факти», які детально виклали свій погляд на цю тему

Ті, хто відмовляється від послуг посередницьких фірм, економлять на час вступу до польських вузів від 250 до 800 доларів

Зараз консульство Республіки Польща в Україні приймає документи для оформлення віз від абітурієнтів без попередньої реєстрації
«У наступному році моя дочка Наташа планує вступати в один з приватних вузів Польщі, тому вже з 1 серпня пішла на курси польської мови, - написала до редакції полтавчанка Світлана Корнієнко. - Група хлопців підібралася хороша, приблизно однакового рівня знань. Але, поспілкувавшись з ними, Наташа зрозуміла, що тільки наша сім'я не має зайвих грошей на оплату посередників, які беруть на себе зобов'язання з підготовки та оформлення пакету документів для вступу в закордонний вуз. А це коштує ні багато ні мало понад 500 євро. Ми ж маємо намір пройти цей шлях самостійно. Звичайно, страшнувато. Хіба мало які несподіванки і перешкоди можуть нас очікувати. Тому звертаюся в свої улюблені "ФАКТИ" з проханням роз'яснити, як нам бути. Сподіваюся, поради будуть цікаві і корисні багатьом батькам майбутніх випускників ».
«ФАКТАМ» вдалося розшукати в Полтаві сім'ю, яка в цьому році вже пройшла такий же шлях і стверджує, що це нескладно.

- Останні два-три роки в клас, в якому навчався мій син, регулярно навідувалися представники регіональних освітніх центрів, що мають міжнародні зв'язки і наполегливо нав'язують свої послуги, - розповідає мама абітурієнта Ганна Шумейко. - Зазвичай вони робили акцент на тому, що у них укладені прямі договори з низкою вузів, мовляв, давно з ними співпрацюють. А навчання на організованих ними курсах означає, що дитина буде автоматично зарахований до одного з навчальних закладів - на свій вибір. Головне, мовляв, вивчити мову на середньому рівні, а осталь-ве - їх турботи. Ми з сином Антоном навіть на співбесіду ходили в одну з таких фірм. Відверто кажучи, ціни в прайсі приголомшили. Саме скромне «супровід» абітурієнта фірма оцінювала в 7 тисяч гривень, а якщо «все включено» (аж до супроводу до місця навчання і курирування на початковому етапі), то і в 10 тисяч. Ми пообіцяли подумати.
З навчального центру періодично телефонували і нагадували, що нас там чекають з розпростертими обіймами, але для себе я вирішила: треба шукати альтернативу здирництво. Заглянула в Інтернет і дізналася, що практично в кожному вузі Польщі є куратори, які допомагають українським абітурієнтам заощадити чималі гроші на час вступу. А коли син визначився з вибором, стала шукати виходи на таких людей. Мені пощастило: землячка, яка проживає у Варшаві, порекомендувала свого знайомого студента з Spoleczna Akademia Nauk (Академія суспільних наук). Завдяки його інформаційної підтримки ми нікому не заплатили жодної зайвої копійки, а мій син отримав національну візу ще раніше, ніж його одногрупники з курсів польської мови, що оформляли документи через фірму.
Дмитро Фурчак - так звуть нашого добровільного помічника - протягом декількох місяців терпляче пояснював, що і в якій послідовності робити.

- Отже, перший крок ...
- Вивчення польської мови на курсах. Набір абітурієнтів на зимовий семестр, який стартує 1 жовтня, починається в травні-червні і триває до кінця вересня, а іноді й довше. У приватних вузах Польщі вступних іспитів немає, туди приймають усіх охочих, незалежно від того, надходить людина через посередницьку фірму або ж самостійно. Щоб отримати підтвердження про зарахування (воно необхідне для відкриття візи), потрібно перерахувати на рахунок навчального закладу (Діма надав реквізити) 520 злотих (менше 4 тисяч гривень), а копію чека про оплату прикласти до ксерокопії закордонного паспорта і заповненій анкеті, яка є заявкою на вступ.

- А де взяти таку анкету? І яким чином цей пакет документів відправляти за кордон?
- Анкети вузи розміщують на своїх сайтах. Бланк потрібно заповнити, як того вимагають правила, роздрукувати, поставити підпис і зісканувати. Ми відправляли документи електронною поштою на ім'я свого добровільного помічника. І буквально через десять днів на наше відділення «Укрпошти» прийшло рекомендований лист з Польщі із запрошенням на навчання. З цього дня мій син є студентом Академії суспільних наук у Варшаві.

- Так просто? І за це наші люди платять шалені гроші посередникам?
- Просто, коли вже все позаду. Але ви не уявляєте, скільки нам з сином це коштувало нервів! Ми спотикалися, як то кажуть, на кожному кроці. Я, наприклад, вирушаючи в банк для переказу грошей, акуратно виписала реквізити навчального закладу. Але там мені повідомили, що, виявляється, реквізити повинні бути скановані, щоб в них не закрався жодної помилки, інакше, кажуть, повернення грошей доведеться чекати дуже довго.
Особливий процес - оформлення візи. На неї потрібно реєструватися в режимі онлайн на сайті візового центру. У нас з цим заковика вийшла ... Отримавши виклик, я відразу ж оплатила послуги візового центру, щоб якомога швидше зареєструватися, оскільки люди бувалі мені твердили, що це дуже складно: сервер перевантажений, додзвонитися нереально і можна не встигнути отримати візу до початку навчання, оскільки черги жахливі. Втім, навколо візових центрів працює безліч фірм-посередників, які за 2 тисячі гривень беруться вирішити ваші проблеми. Частнікі- «рішали» оцінюють свої послуги в суму вполовину менше. Про всяк випадок я роздобула телефон жінки-посередника, але вона в той час відпочивала за кордоном і я зекономила тисячу гривень.
Реєстрацію я доручила синові. Після обіду він мені дзвонить і радісно повідомляє, що йому вдалося зареєструватися з першого разу і нам потрібно бути в Харкові такого-то числа в кінці липня. На жаль, Антон припустився помилки: він зареєструвався на шенгенську візу, яка не дає права на навчання в Польщі. Це була і моя помилка, адже з листування з Дімою я знала, що необхідна національна віза, але забула попередити про це сина. І тут почалося ... До візового центру дійсно додзвонитися дуже складно, але все ж разу з десятого вдалося. Я просила оператора поміняти назву візи з шенгенською на національну, але це виявилося неможливо. Довелося анулювати попередню реєстрацію та оформлювати нову. І знову платити 20 доларів. Добре, що таким тюхтій, як ми, повертають гроші. Але далі нас чекав ще один удар: на подачу документів раніше кінця жовтня (коли син повинен бути вже на заняттях) ми повторно зареєструватися не могли.
Зв'язуюся з Дімою, нашим порадником в Польщі. Він обнадіяв тим, що в попередні роки консульство Республіки Польща надавало абітурієнтам можливість подавати документи позачергово і, швидше за все, цей рік не стане винятком. А через кілька днів скинув посилання на сайт консульства, на якому було розміщено інформацію про те, що надходять в польські вузи мають право подавати документи без попередньої реєстрації. Ми з сином видихнули і відправилися в Харків.
Поруч з віконцем, до якого ми стояли (до речі, вся процедура зайняла від сили півтора години), одна ділова дама підказувала юнакові, як правильно заповнювати анкету. Я одразу впізнала в ній посередника, а в ньому - абітурієнта, чиї батьки заплатили жінці кілька тисяч за сприяння у вступі. Моєму синові, який зробив в анкеті кілька помилок, вказала на них оператор, і він змушений був заповнити іншу. Зате абсолютно безкоштовно! Ми заплатили всього 100 гривень, щоб кур'єр доставив нам додому паспорт з візою. На дев'ятий день після подачі документів паспорт вже був у нас на руках.

- Так в яку суму вам обійшлося надходження?
- Давайте рахувати. Грубо кажучи, 4 тисячі гривень (520 злотих) ми заплатили академії за те, що вона надіслала нам виклик, 550 гривень - за медичну страховку (спеціально вибрали недорогу; Діма сказав, що страховку краще оформити на місці і вона дійсно буде працювати), 100 - за нотаріальне дозвіл на виїзд неповнолітнього сина за кордон, 500 з невеликим склав візовий збір. Сама віза безкоштовна. Плюс дорога до Харкова і назад - 270, плюс 100 гривень послуги кур'єра. Разом - близько 5 тисяч 500 гривень. Правда, до цього слід додати півтори тисячі гривень за виготовлення сертифікату знань польської мови. Думаю, він стільки не коштує (отримання його в Польщі після здачі відповідного іспиту обійшлося б наполовину дешевше), але Діма порадив нам їхати з повним пакетом документів. Залишається ще зробити переклад медичної довідки та атестата і запевнити їх у нотаріуса. Ціною поки ще не цікавилася.

- До цієї суми, якби мої підопічні оформляли все за допомогою рекрутингової компанії, потрібно було додати ще від 250 до 800 доларів США, - коментує студент варшавської Академії суспільних наук Дмитро Фурчак, що допомагає навчальному закладу проводити набір. - У 2012 році, коли я поступав, мої батьки заплатили посередницькій фірмі з Івано-Франківська понад тисячу доларів. Я був відверто розчарований її послугами, тому вирішив, що українці повинні знати, як можна заощадити. На сторінці «ВКонтакте» почав викладати корисну інформацію для наших абітурієнтів. І в минулому році з моєю допомогою до вузу було зараховано 44 особи, в цьому - 35. Набір триває до кінця вересня, так що, думаю, знайдуться ще бажаючі.

- Ви робите це безкоштовно?
- Безкоштовно для батьків абітурієнтів, зате академія надає мені знижку на навчання. Польські вузи дуже зацікавлені в наборі іноземних студентів, оскільки в країні складна демографічна ситуація і їм потрібно заповнити навчальні аудиторії. Свої дивіденди за кожного студента мають також посередницькі фірми.
До речі, у мене не губляться документи, як це трапляється у посередників, оскільки я до паперами не торкаюся, вони все в електронному вигляді. І якщо фірми готують стандартний пакет документів, що обходиться дорожче, то я рекомендую мати тільки ті, які вимагає конкретний вуз. Мені, наприклад, вдалося домогтися скасування апостиля (стандартизований сертифікат або штамп, який ставиться на документах або оформляється у вигляді додатку до документів. - Авт.). Простіше кажучи, нашим абітурієнтам не потрібно їздити до Міністерства освіти України, щоб підтвердити там справжність шкільного атестата. Але ж деякі фірми і тут розводять своїх клієнтів на гроші.

- Які питання найчастіше задають українські абітурієнти?
- Наприклад, цікавляться, чи платить академія стипендію, чи має вона свої гуртожитки, чи можна поміняти факультет, що робити, якщо людина з якихось причин спізнився з подачею документів ...

- І що ви відповідаєте?
- Приватні польські вузи стипендії платять тільки найуспішнішим студентам. У нашій академії в цьому році з'явилося власне гуртожиток, в якому є кімнати на чотирьох осіб (вартість - 400 злотих на місяць з одного), на трьох (500 злотих) і на двох (600 злотих). На перших порах допускається розміщення в хостелах, але слід користуватися перевіреною інформацією, щоб не потрапити на гачок аферистів.
Перехід з факультету на факультет тут не проблема. Достатньо подати заяву в деканат. Якщо людина відчула, що обрана спеціальність йому не підходить, після сесії може перевестися на інший факультет, здавши необхідні іспити.
Ну, а якщо хтось не встиг приступити до занять з жовтня, то у нього є можливість розпочати навчання на першому курсі з другого семестру, тобто з лютого. Однак до кінця курсу такої студент повинен скласти іспити з предметів, які передбачені після першого семестру. Крім того, доведеться сплатити 400 євро за пропущене час навчання (повна вартість одного семестру - 500 євро).

- На вашу думку, чи збільшується в Україні кількість абітурієнтів, які відмовляються від послуг посередників?
- Результати організованого мною опитування в соцмережах, в якому взяло участь 74 людини, показують, що 57 відсотків українських абітурієнтів цьогоріч стали студентами польських навчальних закладів самостійно. Відповідно, 43 відсотки скористалися послугами посередників. І 66 відсотків з цього числа пошкодували про це. Думаю, їх буде більше, оскільки, поспілкувавшись з тими, хто самостійно пробив собі дорогу в Європу, зрозуміють, що фірми зробили на них свій бізнес.

Анна ВОЛКОВА, «ФАКТИ» (Полтава), 12.08.2016
дайджест,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

А де взяти таку анкету?
І яким чином цей пакет документів відправляти за кордон?
Так просто?
І за це наші люди платять шалені гроші посередникам?
Так в яку суму вам обійшлося надходження?
Ви робите це безкоштовно?
Які питання найчастіше задають українські абітурієнти?
І що ви відповідаєте?
На вашу думку, чи збільшується в Україні кількість абітурієнтів, які відмовляються від послуг посередників?