Циганські романси, сербські танці, білоруський фолк-рок ...

Протягом двох днів Анненській ярмарки не змовкає музика на Зельвенська вулицях. Меломани тріумфували - мелодії звучали різні, від ліричного романсу до запального рок-н-ролу. У селище з грандіозними концертними програмами по-з'їжджалися не тільки білоруські, а й зарубіжні естрадні колективи.

Циганська романтика від "Алюр"

Циганська романтика від Алюр

Танцювально-пісенне уявлення циганського шоу «Алюр» на Анненський ярмарку зібрало величезну публіку. Люблять наші люди циганську культуру. Та й яка цей ярмарок без циганської танці, яка навіть в самій манірною душі здатна запалити вогонь ?! Тож не дивно, що в усі часи вважалося хорошим тоном запрошувати на свята циганів. У нас цю традицію підтримують вже не перший рік.

Для зельвенцев і гостей селища артисти влаштували справжнє шоу. Строкаті наряди, мелодії, від яких пробирає дрож і грає кров, несамовиті романси, динамічну дію та шалена енергетика - все це кожен зміг побачити і відчути на собі. А особливо розкуті і зовсім пустилися в танок.

Шоу «Алюр» було створено в 2003 році в Мінську. В основі назви - ініціали засновника і нині художнього керівника Людмили Родіонової. З 2006 року ансамбль працює в Молодіжному театрі естради під керівництвом народного артиста Білорусі В. Раінчіка.

За 10 років ансамбль встиг знятися на п'яти національних каналах, взяти участь в зйомках безлічі проектів і вечорів, дати сотні концертів і об'їхати з гастролями десятки країн. Їх професіоналізм і самобутність оцінили настільки високо, що "Алюр" запросили до участі в програмі зі світовими зірками, такими як Cabaret Chicago, Moulin rouge, Riverdance, Flamenco.

Цікаво, але серед артистів колективу тільки один справжній циган - Адам Малиновський. Решта цигани в душі. У «Алюр» працюють професійні вокалісти, танцюристи і музиканти незалежно від національності. Серед них є і білоруси, і українці, і навіть грек. Але все намагаються бути схожими на циган, вчать їх пісні і традиції.

завітали шляхтичі

На Анненським ярмарок був запрошений і народний фольклорний ансамбль «Тутейшая шляхта». На Зельвенська сцені артисти виконували колись популярну в оточенні білоруської шляхти музику, танцювали вальс, мазурку, полонез, котильйон і французьку кадриль. Все це допомагало глядачам перенестися в легендарну епоху XVI-XVIII століть. М'яка, лірична, інтелігентна манера виконання учасників ансамблю байдужими не залишила нікого. У красивих національних нарядах статні артисти, як справжні шляхтичі, привертали увагу всіх, хто прийшов на свято.

«Тутейшая шляхта» - фольклорний ансамбль під керівництвом Леона Махнач, створений в 1992 році в головному вузі країни. Його учасники - педагоги і студенти БДУ. За два десятки років гастролював у Польщі, Литві, Естонії, Норвегії, Україні. У 1996 році став лауреатом національного фестивалю білоруської байки, в 1998-му - дипломантом фестивалю "Золоті ключі", в 1999-му - Міжнародного фестивалю "Екофолк-99". У червні 2000 року ансамблю присвоєно почесне звання народного. Сьогодні репертуар колективу налічує понад 50 творів в стилях фолк і фолк-рок.

Слов'янський вихід

У колорит Анненській ярмарки вдало вписався серб-ський фольклорний ансамбль «Вудвор» з Німеччини. 26 молодих самодіяльних артистів з представників реліктового слов'янського народу - лужицьких сербів - в Білорусь приїхали вперше.

Колективу «Вудвор» вже більше трьох десятків років. Правда, за цей час творчий склад встиг оновитися багато разів. В ансамблі раз у раз миготять нові обличчя, в основному від 14-річних підлітків до дівчат і хлопців, яким трохи за двадцять.

Закордонні артисти тан-цева в основному типові сербські танці, розігруючи на сцені цілі німі спектаклі. Співали «вживу» на серболужіцкой мовою, який чимось нагадує чеський, чимось наш білоруський. Виглядали просто, але, як то кажуть, зі смаком: костюм-трійка у хлопців і скромні сукні з нехарактерними для нашої країни головними уборами у дівчат.

Приїзд лужицьких артистів в Зельва не обмежився одним концертом. Закличні пісні і танцю вони влаштували і на наступний ярмарковий день. А що найцікавіше - для місцевих жителів під відкритим небом вони дали майстер-клас з регіонального танцю.

За словами радника посольства Республіки Білорусь в Республіці Німеччині Олексія Жбанова, лужицькі серби, культуру яких і представляє «Вудвор», визнані національною меншиною. Їх налічується всього близько 60 тисяч.

Творчість молодіжного ансамблю не просто самобутньо - воно красномовно ідейний. Справа в тому, що довгий час самосвідомість лужицьких сербів придушувалося німецькою нацією. Сьогодні ж у них є свій власний синьо-червоно-білий прапор, гімн, своя культура і мова.

«Вудвор» стоїть на вахті збереження і пропаганди культурної спадщини і багатих традицій свого історичного народу. У Німеччині він популярний в досить вузьких колах, але зате бажаний гість в Чехії, Словаччині, Польщі і вже в Білорусі.

Краса чоловічого багатоголосся

Світові хіти і власні авторські композиції в обрамленні красивого чоловік-ського багатоголосся представила на Анненській ярмарку арт-група «Білоруси» - один з найбільш затребуваних чоловік-ських вокальних колектив серед поціновувачів якісної елітарної музики, який підкорив як серця меломанів, так і добру половину жіночих сердець різного віку. Творчість харизматичних «білоруських» чоловіків високо оцінила і Зельвенська публіка.

І хоч назва групи у багатьох з нас асоціюється з народними костюмами і піснями на білоруській мові, ідея колективу полягає в тому, щоб показати сучасного білоруса - освіченого європейського людини, яка знає і поважає свою історію і свою мову. У репертуарі групи є багато і іноземних пісень.

Рік народження арт-групи «Білоруси» - 2005-й. Саме тоді диригент Концертного хору Федерації профспілок Білорусі В. Шмат відібрав зі складу свого професійного чоловічого хору 12 осіб для нового естрадного проекту. Після кількох вдалих виступів в складі все того ж хору постало питання про необхідність назви. До назви свого нового дітища творець і керівник Валерій Шмат підійшов відповідально, в результаті чого і з'явилися «Білоруси».

Арт-група брала участь в популярних заходах країни: «Слов'янський базар у Вітебську», «Дожінкі», «Міс Білорусь», концертах «За Білорусь» та ін.

Балет привіз шоу

Приємно відпочивати на Анненській ярмарку було в компанії одного з кращих професійних колективів Білорусі - шоу-балету "Феєрія" з Мінська. Високе мистецтво танцю викликало сильні щирі почуття, даруючи глядачам яскраві миті захоплення. Професійні артисти, дизайнерські костюми і незвичайні постановки - лише частина того, чим порадували столичні танцюристи.

Шикарні номери в різних стилях - латино-американські танці, рок-н-рол, бальні танці - від зельвенцев отримали тільки схвальні відгуки.

Шоу-балет «Феєрія» виник у 2004 році. Відтоді колектив брав участь в «Слов'янському базарі у Вітебську», «дожинки», фестивалях гітарної музики в Мирському замку. Є срібним призером чемпіонату Білорусі зі східних танців 2007 року, володарем золотої медалі «Всесвітньої танцювальної олімпіади» в Москві і ін. Брав участь в популярних телевізійних проектах - «Телевершіна», «Срібний грамофон», «Пісня року». На сьогоднішній день колектив працює з вітчизняними та зарубіжними артистами.

Та й яка цей ярмарок без циганської танці, яка навіть в самій манірною душі здатна запалити вогонь ?