Чорна мітка (альбом)

  1. Історія альбому «Чорна мітка»
  2. Трактування назви альбому
  3. Варіанти видання альбому
  4. Аліса - Чорна мітка - вінілова платівка
  5. Трек-лист альбому
  6. Аліса - Чорна мітка - слухати

«Чорна мітка» - альбом групи «   Аліса   », Записаний в 1994 році і виданий восени на компакт-дисках і магнітофонних касетах компанією Moroz records «Чорна мітка» - альбом групи « Аліса », Записаний в 1994 році і виданий восени на компакт-дисках і магнітофонних касетах компанією Moroz records. Перший вдалий досвід співпраці колективу з західними саундпродюсерами. Альбом присвячений пам'яті гітариста Ігоря Чумичкіна, трагічно загиблого навесні 1993 року.

Історія альбому «Чорна мітка»

Взимку 1993 року група «Аліса» випустила альбом « Для тих, хто впав з Місяця », Який волею долі став останнім, записаним в золотому складі. Після його виходу колектив вирушив у тур по містах Росії, останній концерт якого відбувся 2 квітня в Уфі. 12 квітня 1993 року за дією наркотиків з вікна своєї квартири викидається гітарист Ігор Чумичкін і практично відразу про свій відхід з групи оголошує клавішник Андрій Корольов (нині священик Російської Православної Церкви), який не витримав загибелі одного. «Аліса» до осені практично повністю припиняє концертну діяльність.

Втім, перші намітки цього альбому з'явилися ще під час роботи над «Для тих, хто впав з Місяця». В інтерв'ю радіо SNC в 1992 році Костянтин Кінчев абстрактно говорив про намір записати альбом під назвою «Чума». Більш виразно про ці плани він розповів в інтерв'ю Ніні Баранівської для книги « По дорозі в рай ». Перераховуючи пісні, які увійдуть до альбому, для якого тоді вже було придумано назву «Чорна мітка», він називав «Зірку свиней», видану лише в 2000 році в альбомі «Сонцестояння», « Спокійна ніч »Віктора Цоя, у виконанні« Аліси »так і не втілена в студійній якості, а також пісні« Дурень »,« Жги-гуляй »,« Біла наречена »,« Потяг »(видана під назвою« Паскуда ») і невідомі твори« земля в воді »і« Агонія »(можливо, згодом перероблені і видані під іншими назвами).

Після смерті Ігоря Чумичкіна група перебувала в розгубленості і музиканти не знали, що робити далі. В інтерв'ю газеті «Шабаш» барабанщик Михайло Нефьодов говорив, що новий альбом буде умовно розбитий на дві частини, причому в першу увійдуть концертні записи, зроблені за участю Чуми (називалися пісні «Чорна мітка», «Дурень», «Жги-гуляй» і «Чорна рок-н-рол мама»), а в другу - новий матеріал в студійній якості. Видати все це передбачалося на вінілі, проте з плином часу плани групи знову змінилися.

Цікаво відзначити, що в тому ж інтерв'ю Ніні Олександрівні Баранівської Кінчев говорив, що записати альбом «Чорна мітка» хоче з мінімальною кількістю накладень. Він говорив про плани підігнати до репетиційної точці пересувну студію і записати матеріал гранично швидко. Також, як це було з альбомом « блокада ». Однак, робота над новим альбомом розтягнулася на довгі вісім місяців, протягом яких музиканти змінили п'ять студій звукозапису, а зводити платівки і робити мастеринг поїхали до Німеччини.

Початковий етап роботи над «Чорною Міткою» проходив на студії ВПТО «Відеофільм». Однак, в самому розпалі процесу студія була опечатана і музикантам довелося переміститися в Центр Стаса Наміна (SNC). Розклад було складено таким чином, що час «Аліса» випадало на нічні зміни. В кінцевому підсумку музиканти були змушені знову змінити студію і закінчували роботу над диском у «Веселих хлоп'ят». Зведення виконували в Кельні на студії Heartbeat.

Трактування назви альбому

Альбом «Чорна мітка» групи «Аліса» замислювався Костянтином Кінчева як спроба сповіді. В інтерв'ю початку 90-х він часто говорив, що перед тим, як почати проповідувати, необхідно сповідатися і стати чистим аркушем. Кожна пісня в альбомі присвячена пристрастям, збурений музикантів в той час. Багато уваги приділено темі шкоди наркотиків. Лідер «Аліси» характеризував альбом як жорсткий і злий, пояснюючи це тим, що відспівувати який покінчив з собою друга м'якими піснями неможливо.

Під «чорної міткою» мається на увазі медіатор. Він же є символом альбому. У формі медіатора зроблено особа Костянтина Євгеновича вблазнівському ковпаку на лицьовій стороні обкладинки диска, в тій же формі виконані прорізи для очей в долонях. Його ж тримають в руках музиканти і дівчинка (старша дочка Кінчева) на розміщеної на задній стороні обкладинки диска фотографії. Медіатор також зустрічається в малюнках, розміщених в докладати до CD буклеті, який розробила Уфимская студія «Муха».

Пояснюючи назву, Костянтин Євгенович говорив, що кожен, хто взяв в руки медіатор вже засуджений до рок-н-ролу по життю. Це означає, що такій людині доведеться зіткнутися з пристрастями, властивими рок-музиці. У рекламі альбому Кінчев читає чотиривірш поета Миколи Гумільова з вірша «Чарівна скрипка», натякаючи на зв'язок рок-музики з темними силами:

Той, хто взяв її одного разу в наказові руки,
У того зник навіки безтурботний світло очей.
Духи пекла люблять слухати ці царствені звуки,
Нишпорять шалені вовки по дорозі скрипалів.

Варіанти видання альбому

Реліз «Чорної Мітки» відбувся восени 1994 року. Альбом був виданий на компакт-дисках і магнітофонних касетах компанією Moroz records. Повна версія роботи була опублікована тільки на CD, на касетах була відсутня пісня «Жги - гуляй».

У 2003 році альбом перевидає студія «Союз». Ні бонус-треків, ні багатосторінкового буклета в цьому варіанті видання не було. У 2009 році запис випускає компанія Real records у власному варіанті оформлення в складі колекційного боксу.

У 2014 році «Чорна мітка» виходить на лейблі «Містерія звуку». Вперше за 20 років диск випущений в канонічному оформленні, тобто з оригінальним багатосторінковим буклетом. Це видання упаковано в шестисмуговий діджіпак.

Аліса - Чорна мітка - вінілова платівка

У 1994 році альбом на дисках-гігантах не видавався, хоча плани випустити його на цьому носії були. Проблема полягала в хронометражі - фонограма просто не поміщалася на платівку, та й носій вже стрімко втрачав популярність. Заводи, що виробляють диски, закривалися і випускати вініл було просто ніде. Вперше на дисках-гігантах одну з кращих робіт «Аліси» вдалося випустити лише в 2014 році.

Реліз альбому «Чорна мітка» на вінілі здійснили компанії «Мірумір» і «Містерія звуку». Як аудіо-джерела для цього видання використовувалися збереглися оригінальні магнітні стрічки. Необхідний для вінілу мастеринг виконав звукорежисер Євген Гапеев.

Вініл «Чорна мітка» групи «Аліса» підвищений до звання Чехії. Альбом надрукований на 180-грамових дисках-гігантах чорного кольору. Пластинки упаковані в розворотні конверти, також містять внутрішні ілюстровані конверти з текстами пісень. Спеціально для релізу було відреставровано оригінальне оформлення альбому.

Спеціально для релізу було відреставровано оригінальне оформлення альбому

Видання від "Мірумір" і "Містерія звуку", 2014

Бонусом до видання додається 24-сторінковий буклет з коміксом, випущеним на початку 90-х студією «Муха». Сам комікс є сагою в трьох частинах: «Чорна мітка», «Для тих, хто впав з Місяця» і «Земля», головним героєм якої є лідер «Аліси» Костянтин Кінчев, в жорстокій сутичці перемагає злих магів і повний спасіння землю від зла. Комікси користувалися великою популярністю серед алісаманов, але до сьогоднішнього дня стали колекційною рідкістю.

Трек-лист альбому

Дві ввійшли в цю роботу пісні написані Ігорем Чумичкіним ( «Паскуда» і «Чи то про любов, чи то про біду»), ще до двох він написав музику ( «Чорна мітка», «Біла наречена»). Музику до пісень «Чорна рок-н-рол мама», «Атеїст» і «Померти молодим» написав Андрій Шаталін. Пісня «Жги-гуляй» написана Кінчевим в співавторстві з Петром Самойловим.

Окремо варто відзначити, що єдина пісня в альбомі, яку музиканти звели самі - це «Померти молодим». Її звучання дійсно помітно відрізняється від решти матеріалу.

  1. Чорна мітка
  2. паскуда
  3. Чорна рок-н-рол мама
  4. Біла наречена
  5. дурень
  6. Пали-гуляй
  7. Атеїст
  8. померти молодим
  9. Чи то про любов, чи то про біду

До трьох пісень з альбому «Чорна мітка» були зняті відеокліпи. Першим був представлений знятий Віталієм Мухаметзянова кліп «Паскуда», слідом за яким з'явилися «Біла наречена» (режисер Олег Флянгольц) і «Атеїст» (режисер Максим Масальцев). Сам Костянтин Кінчев відзначав, що йому більше за інших подобається кліп «Атеїст», оскільки в ньому більше динаміки.

Аліса - Чорна мітка - слухати

Учасники записи

Альбом «Чорна мітка» записувався основним складом групи «Аліса» за допомогою сесійних музикантів. Над платівкою працювали Денис Канов (гітара), тодішній вокаліст «Корозії Металу» Сергій «Кабан» Високосов (зіграв на гітарі в «паскуда» і підспівав в «Чорній мітці»), Володимир Осинський (клавішні), Рушан Аюпов (баян), Сюзанна Расс (голос відьми на початку пісні «Чорна рок-н-рол мама»). Після виходу альбому Кабан деякий час гастролював з групою в якості другого гітариста, але музиканти не спрацювалися і в кінцевому підсумку розлучилися.

  • Костянтин Кінчев - голос;
  • Петро Сергійович Самойлов - бас, голос;
  • Андрій Шаталін - гітари;
  • Денис Канов - гітара, голос;
  • Михайло Нефьодов - барабани;
  • Сергій Високосов - гітара (2), голос (1);
  • Володимир Осинський - клавіші (9);
  • Рушан Аюпов - баян (5, 9);
  • Співочі церков православних (А.Кулешов, Ю.Вішняков, А.Каянкін, В.Рацкевіч, О.Наумов, В.Фёдоров) - вокал (9)
  • Susanna Rass - голос відьми (3).

Вихід альбому музиканти відзначили «Метка-туром», в рамках якого «Аліса» виступила найвіддаленіших регіонах Росії. У січні 1995 року презентація альбому «Чорна мітка» була показана в прямому ефірі «Програми А» Російського телебачення. У 2014 році в Москві і Санкт-Петербурзі пройшли концерти, присвячені 20-річчю пластинки.

До розділу: АЛЬБОМИ ГРУПИ "АЛІСА"

Додаткові матеріали