Дай бог нам, молодим, наздогнати Померанцевим - заслужений діяч РК

Це той вчитель, не педагог, а вчитель, який прищепив нам глибоке ставлення до професії, до театру - Марина Ганцева.

11 лютого свій 95-річний ювілей відзначає корифей казахстанської сцени Померанцев Юрій Борисович. Людина, який виховав і виростив плеяду акторів, представить до свого ювілею роботу у виставі «Одного разу в Глостері».

Згідно зі сценарієм дії розгортаються в старому будинку. Професор Брекіш, у виконанні Юрія Померанцева, самотній і слабкий, потребує догляду і допомоги. Але у нього не залишилося близьких людей, його колишні студенти забули свого вчителя.

Але у нього не залишилося близьких людей, його колишні студенти забули свого вчителя

За оголошенням в газеті до нього приходить найматися домробітницею якась Кетлін. Незабаром з'ясовується, що Кетлін (лауреат молодіжної Держпремії РК «Дарина» Марина Ганцева) - колишня учениця професора. Вона вважає, що Джакоб Брекіш зламав їй життя: не дав їй можливості отримати прохідний бал для вступу до університету. Глибока образа, злість, бажання помститися привело її в цей будинок. Чи зможуть старий професор і його учениця зрозуміти один одного, простити і здати свій найголовніший іспит в житті - іспит на звання людини?

Колеги по театральному цеху розповіли Zakon.kz про цю дивовижну, талановитого і неймовірно скромну людину.

Геннадій Балаев, заслужений артист РК

Геннадій Балаев, заслужений артист РК

- Ви уявляєте собі, з 1966 року і по сьогоднішній день ми йдемо поруч з ним. Юрій Борисович - це ціла віха в моєму житті, тому що він дав основний напрямок моєму акторської майстерності. Я вчився у нього найтоншої філігранної роботи над роллю. Цим майстерністю сьогодні володіють одиниці в світі, це однозначно. А він володіє чуттям найтоншого майстра. З ним дуже цікаво - такий багатогранний людина. До такої міри скромний. Ніколи не фотографується в центрі, завжди йде кудись на задній план. Він не любить говорити і давати інтерв'ю, хоча робить на сцені дивовижні речі. Мені пощастило, що він допустив мене дуже близько до себе, ми з ним дуже дружні.

Юрій Борисович Померанцев - мій друг, учитель багато в чому і прекрасна людина. Я бажаю йому ще довго перебувати в творчому стані. Він і зараз репетирує нову п'єсу, там він грає центральну роль в 95 років! Я думаю, все казахстанці без винятку раді його завжди бачити і на сцені і в житті.

Марина Ганцева актриса, заслужений діяч РК.

Марина Ганцева актриса, заслужений діяч РК

- Це той вчитель, не педагог, а вчитель, який прищепив нам глибоке ставлення до професії, до театру. Ми, перш за все, повинні як актори донести до глядача глибину. Щоб, як говорив, Померанцев «люди з 25 ряду могли зрозуміти, до чого ми йдемо, що ми хочемо від глядача отримати і що глядачі повинні отримати від нас». Я дуже багато грала з ним в спектаклях. Це було щастя - працювати з майстром, який тебе всьому навчив. Коли в кінці вистави ми виходили на уклін, Юрій Борисович говорив: «сьогодні було непогано. Завтра зайди до мене в гримерку, треба підкоригувати дещо ». На одному з поклонів він поцілував мені руку. Це таке визнання вчителя, які він робить дуже рідко. Це була найвища похвала, яку я отримала від свого вчителя.

Він приголомшливий оповідач. Глибина спілкування з ним неймовірна. І кожен раз виходиш заряджена оптимізмом, вірою в майбутнє. Тому що, дивлячись на нього, дай бог нам, молодим, наздогнати за ним. Дай бог нам стільки сил і здоров'я, яке він з честю і гідністю несе. Всі ми знаємо, що всі ми постареем, попереду нас чекає дорослий вік. І як в цьому віці вміти розподіляти сили, здоров'я і енергію, щоб «тримати» зал для глядачів, впливати на глядача.

Юрій Якушев - директор театру ім. Лермонтова.

Лермонтова

- Юрію Борисовичу завжди відрізнявся скромністю, працездатністю, і бажанням творити. Ви знаєте, він не дуже любить ювілеї. Він просто від них бігає. І ви не уявляєте, скільки нам коштувало зусиль умовити його, щоб ми хоч якось могли відзначити цю дату. Інакше театральна громадськість нас не зрозуміє. Він дуже поважає глядача, і коли стало відомо, що нас не зрозуміють глядачі - це був той аргумент, після якого Юрій Борисович, згнітивши серце, але погодився. Але, як він сказав, «тільки в рамках роботи над спектаклем».

Коли ми вчилися в студії, на перших етапах студенти перших курсів показують етюди. Такі зарісовочка, які вони готують. Етюди - це найголовніше з чого складається зерно професії. Цікаво було спостерігати за тим, як Юрій Борисович оцінює все це. Якщо Юрій Борисович сидів (закривши обличчя руками) і говорив «Далі!» - все погано, все жахливо, все не туди, навіть розмовляти нема про що. Але якщо хоч якесь раціональне зерно було - розгорталася величезна дискусія, де вийшло і що потрібно було розвивати.

Сам по собі Юрій Борисович дуже в'їдливо працює над роллю. Він може «перелопатити» пласт матеріалу і приносити по 10 варіантів однієї і тієї ж сцени. А потім знову повернутися до першої, але, вже усвідомивши кілька варіантів і прийшовши до того, що перший буде правильним. Він передав нам цю працездатність, яка необхідна артисту. Який би талановитий не був, працювати треба завжди.


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!

Чи зможуть старий професор і його учениця зрозуміти один одного, простити і здати свій найголовніший іспит в житті - іспит на звання людини?