«Дама в блакитному» стане невиїзної

Шедевр Костянтина Сомова «Портрет Е.М. Мартинової », більш відомий як« Дама в блакитному », більше не покине меж Росії. Про це повідомив «Правде.Ру» головний хранитель Третьяковки після того як картина була пошкоджена на виставці в Дюссельдорфі. Шедевр Костянтина Сомова «Портрет Е

«Дама в блакитному» стане невиїзної

Повідомлення про те, що на виставці «З Росії: французькі і російські шедеври живопису 1870-1925 років», яка проходила в Дюссельдорфському Палаці мистецтв з 15 вересня 2007 року по 6 січня 2008 ого, пошкоджені дві картини, загубилися в потоці інформації на іншу тему. Про те, що дана експозиція все-таки буде показана в Королівській галереї живопису в Лондоні.

Нагадаємо, що в кінці минулого року навколо цього виник скандал у зв'язку з відсутністю в Великобританії правової бази для захисту націоналізованих свого часу творів мистецтва від позовів з боку спадкоємців колишніх власників.

В екстреному порядку в першій декаді січня такий закон у Великобританії був прийнятий та увійшов в силу. Після цього Роскультура і Россвязьохранкультура прийняли рішення про можливість експонування виставки «З Росії» в англійській столиці. Однак, приємну новину неабияк псує до кінця незрозуміла ситуація з пошкодженням в Дюссельдорфі двох картин експозиції - «Дами в блакитному» Сомова і автопортрета П.Кончаловського.

Головний хранитель Третьяковської галереї Катерина Селезньова прокоментувала ситуацію «Інтерфаксу» гранично лаконічно і туманно: «Картини вирішено повернути в Москву через незначних змін стану збереження». Ось чому ми вирішили звернутися до пані Селезньової за більш детальною інформацією.

«Сама я в Дюссельдорфі була, - повідомила вона« Правде.Ру ». - Виїхали туди фахівці виявили, що на «Даму в блакитному» Сомова підвівся барвистий шар із загрозою осипи. Реставратори негайно провели попередні роботи з використанням осетрового клею і прийняли рішення, що ця картина, як і автопортрет Кончаловського, в Лондон не поїдуть. Вони направляються в Москву, де ми проведемо самий ретельний аналіз їх стану та приймемо всі необхідні заходи ».

За словами головного хранителя Третьяковської галереї, «Дама в блакитному» Сомова взагалі перший раз виїхала за кордон. І, швидше за все, останній. Пані Селезньова не стала пов'язувати пошкодження Сомовська шедевра з дуже ймовірними порушеннями температурного режиму в Дюссельдорфському «Кунст Палас», тому що не володіє жодною інформацією з цього приводу.

«Важко пояснити, чому це сталося, - сказала вона нам. - Адже картини як люди. Чому одна людина захворює нежиттю, а його знайомий - ні? »

Однак, на думку експертів, «Дама в блакитному» могла постраждати через вплив прихованих в стіні комунікацій, в неприпустимій близькості від яких вона провисіла майже чотири місяці. Тим більше, що «Кунст Палас» є невдалим досить сумнівних архітектурних достоїнств, про що не раз писав класик німецької літератури Гюнтер Грасс. Якщо це так, то що сталося говорить про непрофесіоналізм організаторів з німецької сторони, тим більше, що «Кунст Палас» в основному спеціалізується на сучасному мистецтві.

Те, що сталося в Дюссельдорфі змушує дуже тривожитися про збереження безцінних скарбів російських державних музеїв під час експозиції в Лондоні. Про необхідність капітальної реконструкції Королівської академії живопису неодноразово писала британська преса.

Крім того, незрозуміло, яким чином будуть захищені від можливих нападів хуліганів і вандалів, концентрацією яких Лондон славиться ще з часів Діккенса, такі воістину безцінні шедеври як «Танець» Анрі Матісса. Нагадаємо, що страхова сума виставки «З Росії» виявилася однією з найбільш рекордних в історії світової виставкової діяльності - 900 мільйонів фунтів стерлінгів, що становить 2 мільярди доларів.

Головний хранитель Третьяковській галереї не стала коментувати торішні висловлювання директора ГМИИ імені Пушкіна Ірини Антонової, відзначила, що найбільші музей світу намагаються не експонувати найбільш цінні картини за своїми межами.

Однак, пані Селезньова помітила, що в Третьяковці є список шедеврів, які ні на яких умовах не покинуть її стін, - наприклад, «Трійця» Рубльова, «Бояриня Морозова» Сурикова, «Явлення Христа народу» Іванова. Тепер до них додасться і «Дама в блакитному» Сомова.

Але чи варто чекати можливих витівок лондонських хуліганів і провокаторів, щоб всерйоз задуматися про збереження безцінних картин під час їхніх закордонних гастролей?

Читайте по темі: Шедеври в Лондоні можуть підмінити?

Чому одна людина захворює нежиттю, а його знайомий - ні?
Але чи варто чекати можливих витівок лондонських хуліганів і провокаторів, щоб всерйоз задуматися про збереження безцінних картин під час їхніх закордонних гастролей?