Денис Новіков для Pravda.Ru про переживання людей з приводу кінця світу. Єллоустонський вулкан. Правда.Ру. 2014

Чому новини про кінець світу завжди викликають такий пильний інтерес? Чому новини про кінець світу завжди викликають такий пильний інтерес

Людина живе в світі, де досить багато тривог і невизначеностей, його психіка працює так, що конкретна і зрозуміла тривога краще, ніж ось така ось незрозуміла, невизначена, невідомо звідки походить. І тому, коли тривога людини опредмечивается, зосереджується на предметі кінця світу, то психіка отримує деяку стійкість, забуваються всякі поточні тривоги і невизначеності, інші проблеми в порівнянні з цією глобальною. Тому, відповідно, ось ця тема періодично виникає з початку існування людства.

- Віра в подібні речі якось залежить від статі? Чи можна сказати, що в кінець світу вірять частіше жінки?

Я думаю що ні. Тут мені не відомо ніяких гендерних переваг, скоріше, можна сказати, що в якихось кризових ситуаціях, в ситуаціях сильних змін в суспільстві, в житті, коли виникає багато різних нових, несподіваних подій в суспільстві, в країні, в світі, ось в цей час страхи кінця світу активізуються.

Читайте також: Кирило Разлогов: Фільми-катастрофи допомагають глядачеві пережити його внутрішні страхи

Крім того, що у людини є така тривога, якої потрібен якийсь виразний конкретний об'єкт, є ще проблема витісненої агресії. На жаль, людина дуже багато агресивних імпульсів пригнічує: його не влаштовує те, інше, якісь люди, відносини, і накопичується дуже багато агресії, і ось ця ось агресія починає перетворюватися в якісь такі фантастичні переживання кінця світу. Фактично, це фантазія про прояв власної агресії, тільки в такому дуже глобальному вигляді. Тому знову ж таки, чим людина більше пов'язаний з якимись жорсткими рамками, тим більше у нього затиснутою не вираження агресії і більше таких ось очікувань - виходить помста світу за те, що з ним відбувається.

- Як пояснити, що деякі люди не тільки вірять у кінець світу, але і готуються до нього. Наприклад, в 2012 році в Сибіру якось набори продавали для кінця світу - сірники, сіль, гречка і ще щось ...

Це класичний спосіб зняття тривоги, який називається ритуализация. Людина робить певний обряд, який, як він вірить, допоможе йому зняти його тривогу. Відповідно, підготовка до кінця світу це та сама ритуализация, яка допоможе зменшити тривожні переживання. Тому щоб люди з комерційною жилкою йому не запропонували, якщо вони виразно переконають, що це якось має відношення до того, що людина подбає про власну безпеку в кінець світу, все це піде.

- Як не піддаватися похмурим прогнозам?

Зазвичай все-таки такі явища збільшуються, якщо людина живе в якійсь замкнутому середовищі. Чим більше людина замикається в собі, тим більше його тривожні і агресивні переживання приймають фантастичні форми, тому, чим більше спілкування, чим більше взаємної підтримки, тим більше можливостей реалізовувати себе тут і зараз, тим менше будуть і переживання. Це можна якось обговорювати, ділитися, шукати підтримку у друзів. Зрештою, це теж непогано - зрозуміти, що залишилося жити не так багато, тому дуже цінно провести цей час з близькими друзями. Щось в цьому роді.

Чому новини про кінець світу завжди викликають такий пильний інтерес?
Віра в подібні речі якось залежить від статі?
Чи можна сказати, що в кінець світу вірять частіше жінки?
Як не піддаватися похмурим прогнозам?