Економічні науки / 15.Государственное регулювання економіки
Жагіпаркизи М. магістрант
Казахський Університет Технологій та Бізнесу, Астана
Асаінов А Ж
Магістр економічних наук, ст. викладач
Казахський Університет Технологій та Бізнес, Астана
ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ПІДПРИЄМНИЦТВА В РК
Розвиток малого і середнього підприємництва є одним з умов успішного реформування економіки. Створення і розвиток сектора малого і середнього підприємництва є основою соціальної реструктуризації суспільства, що забезпечує підготовку населення і перехід всього господарства країни до ринкової економіки. Справжня робота багато в чому обумовлена потенціалом малого і середнього підприємництва як рушійної сили становлення і розвитку ринку.
В даний час в Республіці Казахстан в сфері підприємства малого і середнього бізнесу зайнято близько 1 млн. Чоловік. Підприємства малого і середнього підприємництва формують 11% бюджету країни, їх частка у ВВП становить 17%, стійко і збільшується обсяг інвестованих в них коштів. За часткою в ВВП мале і середнє підприємництво займає II місце, після нафтового сектора. Досягнутий рівень формування малого і середнього підприємництва як і раніше вимагає вивчення проблем його становлення і зростання: розробки ефективних і гнучких методів оцінки, аналізу, управління і прогнозування перспектив розвитку.
У програмі форсованого індустріально-інноваційного розвитку Казахстану на 2010-2014 рр. розглядається державна політика підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва та вибудовується нова ідеологія взаємовідносин держави і підприємництва, основною метою, якої є підвищення конкурентоспроможності країни.
У даній програмі говориться, що г осударства підтримає ініціативи казахстанського середнього і малого бізнесу, спрямовані на трансферт передових технологій, залучення іноземних інвесторів для створення сучасних імпортозамінних виробництв, з перспективою експортної орієнтованості, а також системно вибудує свою взаємодію з бізнесом на основі формування ефективних інститутів співпраці , як на республіканському, так і регіональному рівнях.
Концентрація ресурсів держави та бізнесу на розвиток пріоритетних секторів економіки буде супроводжуватися інтерактивним процесом узгодження рішень держави і бізнесу, використання сучасних інформаційних систем моніторингу і конкретних інструментів реалізації.
У своєму Посланні народу Казахстану «Побудуємо майбутнє разом» від 28 січня 2011 р Президент, як основним напрямком виділили Скореня економічну модернізацію - продовження Програми форсованої інноваційної індустріалізації, яка охоплює безпосередньо підтримку малого середнього бізнесу.
Таким чином, про правильну спрямованості вектора державної
підтримки підприємництва в Республіці побічно свідчить політика розвинених країн.
Завдання, які ставить Президент Казахстану, і методи їх реалізації вже зараз підтверджені практикою провідних економік світу. [1, с. 117]
Малюнок 1 - Оцінка важливості державної підтримки підприємництва
Малюнок 2 - Оцінка важливості державної підтримки розвитку підприємництва
Як видно з малюнків 1 і 2, більшість підприємців високо оцінюють важливість тестованих напрямків державної підтримки. Найбільш важливими є фінансово-кредитна підтримка та підтримка у вигляді податкових пільг для підприємців-початківців. Приблизно однакова кількість підприємців РК (близько 70%) відносять майнову підтримку, інформаційну, консалтингову підтримку та захист підприємців від бюрократичної сваволі в розряд найбільш важливих.
63% бізнесменів Казахстану вважають, що важливо формувати сприятливе громадську думку серед населення про підприємців.
В цілому, важливість різних напрямків державної підтримки в більшій мірі відзначали ті підприємці, досвід підприємницької діяльності яких становить понад 6 років. Статистично значущих відмінностей у сприйнятті важливості різних напрямків державної підтримки в розрізі областей Казахстану не зафіксовано.
Узагальнюючи інформацію, можна виділити наступні основні проблеми та обмеження, які є найбільш актуальними для малого і середнього бізнесу:
1) Перевірки контролюючими та податковими органами;
2) Зниження купівельної спроможності і складності в пошуку ринків збуту;
3) Високий розмір орендної плати;
4) Недоліки системи оподаткування суб'єктів малого та середнього бізнесу;
5) Висока конкуренція;
6) Проблема фінансування бізнесу;
7) Проблема пошуку і підбору кадрів;
8) Відсутність необхідної техніки та обладнання.
Малий бізнес - справа важка і поєднане з численними ризиками і небезпеками. "Плюси" і "мінуси" цієї форми економічної діяльності можна проілюструвати за допомогою СВОТ-аналізу (SWOT).
Проблеми, що перешкоджають розвитку малого бізнесу в Казахстані, відрізняються своєю комплексністю і не можуть бути вирішені в короткі терміни. Сучасний стан розвитку сектора малого бізнесу диктує необхідність перегляду стратегії його державної підтримки. Нова стратегія повинна будуватися з урахуванням галузевих і регіональних особливостей розвитку малого бізнесу.
При цьому основними компонентами даної стратегії можна запропонувати:
- Удосконалення чинного нормативно-правого забезпечення ;
- Сприяння в розширенні шляхів взаємодії малих підприємств з великими;
- Удосконалення системи оподаткування;
- Удосконалення фінансово-кредитних механізмів;
- Усунення адміністративних бар'єрів;
- Підтримка розвитку громадського руху підприємців;
Основними напрямками діяльності Фонду є:
· Сприяння в модернізації і диверсифікації національної економіки;
· Сприяння в стабілізації економіки країни;
· Підвищення ефективності діяльності компаній.
§ підтримка і модернізація існуючих активів компаній Фонду;
§ сприяння у розвитку регіонів і реалізації соціальних проектів;
§ підтримка вітчизняних товаровиробників, товарів і послуг.
Діяльність в рамках Програми ведеться по 3 основними напрямками:
· Оздоровлення підприємницького сектора (виплата Фондом частини ставки винагороди за кредитом);