Державний історичний музей: історія, опис

  1. Історія музею
  2. експозиції
  3. інтер'єри
  4. Самі унікальні експонати
  5. Інформація для відвідувачів
  6. Як дістатися

Адреса: Москва, Червона площа
Початок будівництва: 1875 рік
Відкриття музею: 1883 рік
Архітектор: Шервуд Володимир Йосипович, Семенов Анатолій Олександрович
Координати: 55 ° 45'18.7 "N 37 ° 37'03.4" E зміст:

Історія музею

експозиції

інтер'єри

Самі унікальні експонати

Інформація для відвідувачів

Як дістатися

Список музеїв Москви

Державний історичний музей на карті

Колекції, що зберігаються в головному історичному музеї країни, вражають уяву. За 145-річну в ньому було зібрано понад 5 мільйонів експонатів. У музеї знаходяться древні книги, унікальні артефакти, знайдені під час розкопок в різних частинах країни, і багато інших предметів, що розповідають про багатовікову історію Росії .

Вид Державного історичного музею з Червоної площі

Історія музею

Краснокирпичное масивна будівля музею замикає головну площу Москви з північного заходу. Воно знаходиться навпроти мальовничого храму Покрова Божої Матері, більше відомого, як Собор Василя Блаженного , І гармонійно поєднується зі стінами і вежами Московського кремля .

Ідея організувати історичний музей народилася в середині XIX століття. У 1872 році в Москві пройшла велика Промислова виставка, яка і послужила поштовхом до створення двох музеїв - історичного та політехнічного. Першими експонатами історичного музею стали археологічні експонати з виставки та пам'ятні речі, надіслані ветеранами Кримської війни.

За кілька років набралося так багато предметів, що імператор Олександр II розпорядився побудувати окреме музейний будинок. За його указом для організації нового музею створили спеціальну комісію, кістяк якої склали видатні історики В, О. Ключевський, С. М. Соловйов, І. Е. Забєлін і Д. І. Іловайський.

Вхід в музей

У 1875 році провели конкурс архітектурних проектів, на якому перемогла робота Анатолія Семенова і Володимира Шервуда. У тому ж році був закладений фундамент майбутнього музейного будівлі. Матеріали для будівництва привозили з різних куточків країни, цегляну кладку скріплювали цементом, внутрішні перегородки робили з металу, а труби і дроти прибирали всередину будівлі. На будівельному майданчику працювало 260 каменярів і понад три сотні підсобних робітників.

Зведення величезної будівлі тривало 11 років і зажадало значних грошових сум. Організаторам довелося взяти банківський кредит в 1,26 млн руб, і погашення цієї позики розтягнулося на 28 років.

Коли роботи були завершені, в центрі Москви з'явилося масивна будівля в псевдо-руському стилі, еклектичний вигляд якого відмінно вписався в архітектуру Червоної площі . Для декору музею були використані кокошники, аркатурних пояса, ширінки, гирьки, намети та інші елементи традиційного давньоруського зодчества.

Для декору музею були використані кокошники, аркатурних пояса, ширінки, гирьки, намети та інші елементи традиційного давньоруського зодчества

Відкриття музею відбулося в 1883 році. На той час будівля ще не була повністю оформлено, тому вирішено було не влаштовувати пишних церемоній. Першими відвідувачами, які оглянули 11 готових залів, стали імператор Олександр III і його дружина. Через кілька днів новий музей освятили і відкрили для широкої публіки.

Після революційних подій 1917 року музей неодноразово хотіли закрити, проте цього не сталося. За 10 років радянської влади музейні фонди збільшилися в два рази, в основному за рахунок того, що сюди звозили цінності з колишніх дворянських садиб.

У воєнні роки найбільш цінну частину колекцій евакуювали в Казахстан . Примітно, що навіть під час облоги столиці історичний музей не закривався і приймав відвідувачів, залишаючись єдиним працюючим музеєм Москви . Лише восени 1941 року його закрили на один тиждень, щоб ліквідувати наслідки руйнувань, що сталися під час бомбардування.

До 1980-х років в історичному музеї почалися проблеми технічного характеру. За 100 років будівля жодного разу не ремонтувалося і тому сильно постаріла. Капітальна реконструкція музею була проведена з 1986 по 2002 рік.

експозиції

Зібрані в музеї скарби виставлені в 39 залах. Однак, на площі 4000 кв. м вдалося розмістити лише 22 тисячі експонатів. Це тільки мала частина, що зберігаються в історичному музеї предметів - 0,5% від наявних фондів. Всі експонати Державного історичного музею неможливо оглянути під час одного візиту. Якщо затриматися біля кожної вітрини всього на одну хвилину, для повного вивчення колекції потрібно 360 годин! Тож не дивно, що для обслуговування такого величезного музею працює понад 800 співробітників.

Історичний музей вважається найбільшим національним музеєм країни, і щорічно його відвідує до 1,2 мільйонів чоловік. Для того, щоб туристи змогли побачити рідкісні артефакти, що зберігаються в запасниках, тут цілий рік організовують виставки.

Пройшовши по залах музею, відвідувачі можуть дізнатися про історію країни, починаючи з найдавніших часів до початку минулого століття. З недавнього часу оглянути головні експозиції можна віртуально. Для цього досить зайти на сайт музею.

інтер'єри

Архітектори приділили велику увагу оформленню інтер'єрів музею. Всі приміщення являють кільцеву анфіладу, і для їх обробки застосовані цінні матеріали - каррарский мармур і дубові панелі, ліпнина і позолота.

Найбільш багато декоровані зали займають перший поверх музейного будівлі. На вікнах встановлені унікальні палітурки, що імітують стародавні слюдяні віконця, зали закриваються сосновими і дубовими дверима, а підлоги прикрашає мальовнича мозаїка. Настінні і стельові розписи в музеї виконані талановитими російськими художниками - Іллею Рєпіним, Віктором Васнєцовим, Іваном Айвазовським і Валентином Сєровим.

Спочатку відвідувачі потрапляють в Парадні сіни, прикрашені генеалогічним деревом російських імператорів. На майстерно зроблених настінних розписах можна побачити ростові портрети князів і царів - від князя Володимира до Олександра III.

Зали першого поверху розповідають про російську історію, починаючи з первісного ладу до епохи правління Петра I. У літерних залах «А», «Б» і «В» експонуються унікальні золоті вироби різних часів і народів - ювелірні прикраси, самородки, предмети церковного мистецтва, ордена і зброю.

У літерних залах «А», «Б» і «В» експонуються унікальні золоті вироби різних часів і народів - ювелірні прикраси, самородки, предмети церковного мистецтва, ордена і зброю

На другому поверсі музейного будівлі виставлені експонати, що розповідають про історію країни від петровських часів до кінця XIX століття. Тут же розташований вхід в читальний зал рукописів.

Самі унікальні експонати

У величезній колекції історичного музею зберігаються рідкісні книги. Найбільш цінними з них вважають «Ізборник Святослава», що з'явився у 1073 році. Він складається з листувань болгарських текстів, які були зроблені на замовлення сина Ярослава Мудрого - князя Святослава.

Крім того, в музеї зберігають першу російську друковану книгу «Апостол», видану Іваном Федоровим у 1564 році. Рідкісну книгу прикрашають шкіряна палітурка і витончене позолочене тиснення. Примітно, що для «Апостола» першодрукар використовував папір, зроблену під Франції .

У залах музею можна побачити державну печатку государів Івана і Петра Романових і верх шуби їх батька - царя Олексія Михайловича. Багата царська шуба утеплена білячим хутром і обшита дорогою атласною тканиною.

В одному із залів експонується лист на іклі моржа, написане в кінці XVIII століття під час експедиції, організованої за указом Катерини II. До найбільш цінних експонатів відносять також нагородну шаблю Наполеона і великий підлоговий глобус XVII століття, привезений в Росію Петром I.

Інформація для відвідувачів

Виходи, розташовані з боку Червоної площі, закриті, тому туристи, які прийшли подивитися на мавзолей , Лобне місце , Кремлівські вежі або Покровський собор, рідко заглядають в музей. Історичний музей часто відвідують групи школярів і ті, хто хоче побувати на тематичних виставках.

При вході туристи можуть отримати повну карту експозиції або завантажити її на сайті музею. Це нововведення істотно спрощує навігацію по залах.

Музей відкритий в усі дні, крім вівторка, з 10.00 до 18.00, а по суботах і неділях - до 21.00. З червня по вересень він працює без вихідних. Слід мати на увазі, що каси припиняють роботу за 45 хвилин до закриття музею.

Квитки для дорослих коштують 400 рублів, для студентів і пенсіонерів - 150 рублів. Для дітей до 16 років вхід безкоштовний. При сімейному відвідуванні (двоє дорослих і 1-2 дитини) для входу в музей можна придбати пільговий квиток вартістю 600 рублів (2018 рік).

Як дістатися

Історичний музей має символічний адресу - Червона площа, будинок № 1. До музейного будівлі легко дійти пішки від станцій московського метрополітену «Охотний ряд» або «Театральна». Трохи більше часу займе пішохідна прогулянка від «Площі Революції» або «Бібліотеки ім. Леніна ».

Музеї Москви

Державний історичний музей у Москві на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru: