Директор Театру імені Вахтангова Кирило Крок: "Театр - територія компромісу"

Фото: Володимир Яроцький / m24.ru

Новий сезон для Театру імені Вахтангова буде особливим. У жовтні відбудеться подія, якого чекали тринадцять років: в сусідньому будинку, впритул примикає до основної будівлі, відкриється нова сцена. Реконструкційні роботи завершилися минулого тижня, залишилося тільки встановити табличку над входом, праворуч від фонтану "Принцеса Турандот", де розташовуються каси.

Третя сцена вахтанговцев обладнана за останнім словом техніки, починаючи з платформи, здатної піднімати декорації вагою 3,5 тонни, і закінчуючи інформаційними плазмовими панелями в фойє - їх ще тільки належить запрограмувати під потреби театру. Цехи - столярний, по ремонту костюмів, бутафорський, фарбувальний, пральня - переїжджають в просторі відремонтовані приміщення нової сцени. В історичній будівлі теж вирішили провести невеликі косметичні роботи. Поки трупа у відпустках, тут фарбують, проводять циклювання паркету, займаються переплануванням інтер'єрів: на звільнених площах буде обладнаний великий репетиційний зал, а також три додаткові жіночі туалетні кімнати для глядачів.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 1


Кирило Крок, директор Театру Вахтангова, провів для кореспондентів m24.ru екскурсію по життю за лаштунками нового майданчика, показавши сцену-трансформер з глядацьким блічером (трибуною), і навіть ті простору, які займають адміністративні співробітники. І хоча Кирило Ігорович вважає, що жити потрібно у себе в квартирі, а не в театрі, неможливо не відзначити, що затишна атмосфера, наочно демонструє принципи театру-будинку.

Ми попросили Кирила Ігоровича підвести підсумки минулого сезону і розповісти, які проблеми доведеться вирішувати керівництву Театру Вахтангова найближчим часом.

- Кирило Ігорович, після закінчення сезону прийнято підводити підсумки. У Театру імені Вахтангова був насичений творчий рік з гастролями і прем'єрами. Скажіть, який з нових вистав здатний стати "локомотивом", як, скажімо, "Євгеній Онєгін", "Дядя Ваня", і залучити іноземних театральних агентів?

- Вистави, що викликають інтерес іноземних імпресаріо і наших співвітчизників, які живуть за кордоном, як правило, відповідають чотирьом вимогам. По-перше, це повинна бути російська класика - А.Чехов, Ф.Достоєвський, О. Островський, О. Пушкін, Л. Толстой, або радянська література - наприклад, М.Булгаков або корифеї світового театру - Шекспір. Другий момент: новаціями західний театр не здивуєш, і від наших вистав чекають сьогоднішнього осмислення традицій російської психологічної школи виконання. Третій момент - іноземці завжди хочуть побачити театр з історією, з ім'ям. Четвертий - впізнаваність акторів, і як плюс до цього відомий режисер-постановник. При наявності цього комплексу можна розраховувати на успішну прокатну долю вистави.

- У цьому сезоні трупа Театру імені Вахтангова гастролювала по Штатам, Канаді. У Нью-Йорку акторів зустріли пікетами ...

- Так, був такий момент. Люди, що вийшли на бруківку Нью-Йорка з антиросійськими плакатами, мають повне право висловлювати свою думку. Але не треба плутати особисте громадянську позицію акторів, працівників театру, що стосується приєднання Криму, і діяльність Театру Вахтангова. Політичні погляди кожного ніяк не пов'язані з його професійною діяльністю.

- Минулий сезон показав, що думка меншості, навіть один голос здатний запустити механізм глобальних перестановок, як в Новосибірській опері, наприклад.

- Я був одним з тих, хто підписав листа проти розбору художніх достоїнств і недоліків вистави в прокуратурі. Театр існує для публіки, і тільки вона визначає його долю. Без театральних критиків театр худо-бідно проіснує, але без глядачів - ніколи. Якщо якісь моменти у виставі викликають дискусію в суспільстві, і піднімається така хвиля протесту, то, як мені здається, завдання театру - виправити цю ситуацію. Наскільки я знаю, перш ніж підписувати наказ про зняття Бориса Мездріча з посади, міністр культури Володимир Мединський кілька разів звертався до нього з проханням зробити публічну заяву абсолютно формального характеру: якщо постановка мимоволі когось зачепила, образила релігійні почуття, то потрібно враховувати той факт , що театр - не територія церкви, і ми просимо вибачення, а скандальний постер приберемо. Борис Михайлович вирішив, що він цього робити не буде. І як результат - спектакль виключений з репертуару, Мездріч звільнений. А якби директор виявився більш гнучким, дивився на кілька кроків вперед, то він би зберіг не тільки свій пост, але і спектакль, правда з невеликими корективами, які пізніше все одно були зроблені. Театр і мистецтво - територія компромісу. Потрібно про це пам'ятати.

Посилання по темі

- Ви один з театральних діячів, які увійшли в робочу групу "Золотої маски". Чому необхідність в апгрейде премії виникла саме зараз? І чи можливий конструктивний діалог між деякими учасниками цього тимчасового об'єднання, що знаходяться в конфронтації один з одним?

- Будь-яка культурна інституція, і театральний фестиваль-премія "Золота маска" не виняток, потребує змін. Їх диктує життя. Раз "Маска" називає себе національною премією, то в її діях повинен враховуватися весь спектр явищ, який присутній на театральному полі. Існує в Парижі "Комеді Франсез". Поганий цей театр або хороший - він сприймається як даність. Наш вітчизняний "Комеді Франсез" - це Малий театр. Постановки, які там виходять, можуть не подобатися, але він є. І якщо "Маска" - фестиваль національний, то в його експертних радах і в журі повинні бути представлені всі існуючі напрямки театральної думки.

Багато років нічого не змінювалося, і назріли проблеми. Боронь нас господь громити "Золоту маску"! Я впевнений, що ні про яке руйнуванні фестивалю не йдеться, та цього ніхто і не допустить. Повірте, самогубців немає. Але свіжий погляд на самих себе зсередини, з боку необхідний! У Росії, театральної державі, повинен бути національний фестиваль. Як його поліпшити - це питання і буде обговорюватися в серпні. Своє завдання в робочій групі я бачу так - налагодити діалог, враховувати думку всіх груп, концепцій, течій театральної думки.

Фото: Володимир Яроцький / m24.ru

- Скажіть, а що це за історія з думкою експертів Російського науково-дослідного інституту, які, вивчивши постановки пушкінських творів, звинуватили Рімаса Володимировича Тумінаса в нелюбові до Росії?

- Людина, який почав війну з нашим театром - відомий автор Юрій Поляков. У його власних п'єсах чимало пікантних ситуацій, більш ніж сміливих реплік, сюжетні повороти, обставини на межі пристойності. Мені особисто здається, він сам є аморальним типом, але намагається нас вчити моралі. Якось мені зателефонував один впливовий чоловік і запитав, чому Театр Вахтангова не хоче забрати в свій репертуар "Козленка в молоці" за п'єсою Полякова, а вистава йшла в Театрі Рубена Симонова. Комісією з трьох осіб ми переглянули всі спектаклі цього театру.
"Козеня" добре сприймався 25 років тому, так як являв собою політичну сатиру на перебудову. З позиції сьогоднішнього дня це скоріше вульгарний архаїзм. Тому ми від нього відмовилися. Після цього Юрій Поляков в одному ток-шоу на федеральному каналі заявив, що в постановці Тумінаса "Євгеній Онєгін" Тетяна, читаючи знаменитий пушкінський монолог про російську душу, показує пальцем на причинне місце. Так що все дуже банально до крайності - раз ми не взяли спектакль за його п'єсою, то нас треба спробувати викрити в заняттях таке паскудство. Першопричину варто шукати у фінансовій площині - не покликали на постановку, закрили спектакль, відмовилися взяти п'єсу. У театральному світі багато людей, ревно відносяться до чужих успіхів. На жаль, ми не звикли радіти за колег ... Легше поливати їх брудом і розповідати небилиці.

- Нещодавно m24.ru писали про те, що Театр Вахтангова займеться впорядкуванням архіву Юрія Любимова. З Театру на Таганці все коробки повинні були тимчасово переїхати на Арбат. Як просувається процес систематизації?

- А процесу немає ... Фонд Юрія Петровича запропонував нам підключитися до процесу систематизації архіву, який містить масу матеріалів, що стосуються історії Театру на Таганці і конкретно діяльності Юрія Петровича. Ми, звичайно, цю ініціативу підтримали. У гарантійному листі, відправленому на ім'я глави депкульта Олександра Кибовська, я написав, що Театр Вахтангова готовий спільно з фондом за свої гроші (7-8 млн рублів) привести в порядок архів і взяти його на тимчасове зберігання до тих пір, поки "Таганка" НЕ розправитися з ремонтними справами. Я бачив, в яких умовах утримуються безцінні документи. Страшно сказати, але все це лежить в коробках в сирому підвалі без вентиляції. Описи немає, все в стані хаосу. Ми були готові виправити цю ситуацію і привести вміст архіву в належний вигляд, тому що на відміну від деяких вахтанговці пам'ятають свою історію. Любимов починав свій шлях тут, в Театрі Вахтангова, і його побажання полягало в тому, щоб цей творчий коло замкнулося. Він хотів, щоб тут з ним попрощалися, категорично заборонивши робити це на "Таганці" - так був ображений на тих, хто зараз називає себе "учнями Любимова". І ми, пам'ятаючи про те, що він вахтанговець, вирішили виконати його волю, зберегти і систематизувати те, що представляє цінність для історії.

Але в департаменті щось переграли. На "Таганці" заявили, що ми хочемо вкрасти якісь артефакти. Але напевно все вже і так розтягнули - обліку адже немає, ніхто шукати не стане. Вони кажуть, що мають намір підключити до роботи РДАЛМ і Музей Бахрушина, але, вступивши таким чином, вони висічуть самих себе. Як тільки архів потрапить до музею, вступить в силу закон про фонд, і все, що збиралося при Любимова, увійде в число експонатів. Після цієї процедури ніхто не має права забрати це у музею і передати іншій установі. Театр втратить один зі своїх історичних сертифікатів пам'яті.

Фото: Володимир Яроцький / m24.ru

- У цьому сезоні багато говорили про Театр Рубена Симонова. За яких обставин приймалося рішення про його злиття з Театром Вахтангова?

- Театр Рубена Симонова заснований Євгеном Симоновим, сином великого режисера, учнем Вахтангова. Вахтангов помер, не побачивши свою легендарну "Принцесу Турандот", але завдяки своїм учням театр був збережений, і брендом Вахтангововского театру ми зобов'язані тим людям, які зберегли, збагатили і потужно розвинули вчення Вахтангова.

В основі Театру Симонова - два курси Щукінського інституту. На жаль, Євген Симонов не дожив до того моменту, коли будівля школи, тут, на Арбаті, передали його театру. Він помер, так і не зумівши, як мені здається, вдихнути в цей театр життя, виховати потужний акторське покоління. Йшли роки, змінювалися художні керівники, директора. Але так склалося, що за фактом в актив трупи нічого записати - немає ні яскравих вистав, гастролей, фестивалів, преси, глядачів, ні економічних перемог. Як мені сказав син Симонова - Рубен Симонов, актор Театру Вахтангова, - "якби дід був живий, перше, що він би зажадав - зняти з вивіски цього театру його прізвище".

- Ініціатива передачі театру виходила від департаменту культури?

- Так. Три роки тому керівництво депкульта звернулося до нас з Рімасом Володимировичем і запропонувало модель, по якій багато років управляється "Табакерка". Ми відмовилися, так як це величезне навантаження. Крім того, у федеральних театрів і московських різні системи управління, фінансування, звітності. Через деякий час департамент запропонував інший варіант - передати Театр Симонова на федеральний рівень і приєднати до Театру Вахтангова в статусі філії. Ми прекрасно розуміли, що якщо туди буде призначений новий художній керівник, то від цього будинку в історичній перспективі залишиться тільки вивіска "Рубен Симонов", яка не має ніякого відношення до Театру Вахтангова. І ми з Тумінасом прийняли цю пропозицію.
На сьогоднішній день будівля театру зареєстровано як федеральна власність, майно знаходиться в стадії оформлення. Як тільки цей процес юридично буде завершено, а я сподіваюся, що це відбудеться до кінця вересня, згідно з наказом міністра культури два театри об'єднаються. Юридична назва "Московський театр Рубена Симонова" перестане існувати, а буде філія Театру Вахтангова імені Рубена Симонова.

- В якому стані ви знайшли будівлю театру?

- Коли я пройшовся по всіх приміщеннях, у мене волосся стало дибки. Буде потрібно мінімум два роки, щоб все відремонтувати. Комунікаційні мережі потребують повної заміни. У так званого "найтеплішого будинку в Москві" в деяких гримерках не проведене опалення. Взимку актори були змушені включати обігрівач, а будь-який додатковий електроприлад переобтяжував мережу і вибивав пробки. Так що перш ніж займатися стінами і підлогою, потрібно налагодити комунікації, а це величезні кошти. Театр Вахтангова повинен знайти їх сам. Додаткових інвестицій, тим більше в умовах сьогоднішньої економічної ситуації, нам ніхто не обіцяв.

Всі 25 років життя Театру Симонова попередні керівники не думали про свій будинок, не займалися ним - можу це відповідально заявити, а були зайняті виключно незаконної здачею приміщень в оренду, причому більшу частину доходів виводили з театру. Займаючись цією діяльністю, давно можна було привести і будівля в порядок, і випускати пристойні спектаклі, просувати це місце на Арбаті, робити його популярним і відвідуваним ... Так що не варто говорити, що театр жив в суворих реаліях життя, враховуючи все вище сказане. Я сам 10 років працював в маловідомому московському театрі, і знаю про всі труднощі існування в таких умовах, при мені відвідуваність там становила 97,3%, і не було жодного приміщення або кута, в тому стані, в якому зараз знаходиться будівля Театру Симонова .

- Хтось із Театру Симонова буде прийнятий в Театр Вахтангова?

- Тих засновників театру, які двадцять п'ять років тому прийшли туди з Симоновим по праву історичної пам'яті ми візьмемо на строковий трудовий договір на два роки. Це дев'ять осіб.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 8

- В основній будівлі Театру Вахтангова зараз йдуть ремонтні роботи. До якого терміну планується їх завершити?

- До відкриття сезону. На ремонт ми отримали субсидію від міністерства, але до неї довелося додати ще суму, вдвічі субсидію перевищує. Це наші власні зароблені за нелегкий сезон кошти - в цьому році ми зіграли 510 вистав!

- Через два роки у вас буде цілих чотири майданчики, що потребують перерозподілу репертуару. Як плануєте його нарощувати?

- Почнемо по порядку - з Нової сцени, яка відкриється восени. У жовтні-листопаді там пройдуть чотири прем'єри поспіль: "Мінетті" Рімаса Тумінаса, "Візьміть парасольку, мадам Готьє" Володимира Іванова, "Підліток" за Достоєвським, в постановці Антона Яковлєва, танцювальний спектакль Анжеліки холін "Чоловіки і жінки". У грудні має відбутися прем'єра дитячої вистави "Пітер Пен" (випускає Олександр Коручеков зі своїм курсом). Крім того, на нову сцену переїдуть найуспішніші спектаклі з Малої сцени - "Медея", "Крик лангусти", "Ревнива до себе самої", "Ігри одиноких". У цьому сезоні плануємо представити "Трамвай" Бажання "по Тенессі Вільямса, а потім" Грозу "Островського.

- Ці плани передбачають рух репертуару. Які спектаклі хочете зняти?

- "Прощальні гастролі", "Одруження" і "Тиху батьківщину".

- Вони збирають публіку?

- Так, вони затребувані, але у кожного спектаклю свій термін життя. Краще коли він йде на підйомі, ніж коли постановку вже неможливо дивитися. Так, це болісний процес оновлення, але в ньому є об'єктивність. Всі ці рішення приймаємо спільно з художнім керівником театру Рімасом Тумінасом, причому останнє слово завжди за ним. Репертуар не повинен перебувати в стагнації. Звичайно, у нас є спектаклі, які грають по сімнадцять років, але це винятки, і вони цілком обгрунтовані: наприклад, "Присвята Єві" буде з'являтися в афішах до тих, пір, поки дозволяють сили Василю Лановому і Євгену Князеву. Якщо ми не будемо знімати з репертуару якісь назви, неможливо тоді випускати прем'єри і повноцінно грати весь репертуар кожного місяця.

- З вашого досвіду спектаклі, затребувані глядачем, і ті, які роблять ім'я театру - це одні і ті ж назви?

- Коли думка професійного співтовариства і глядацький інтерес збігаються, тоді спектакль можна напевно віднести до категорії мистецтва. І визначить цей час ... І скільки б ми не сперечалися про художні достоїнства і недоліки, факт залишається фактом.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 5

сюжети: Театри Москви: репетиції, інтерв'ю, прем'єри , погляди , Інтерв'ю з людьми мистецтва , Персони

Скажіть, який з нових вистав здатний стати "локомотивом", як, скажімо, "Євгеній Онєгін", "Дядя Ваня", і залучити іноземних театральних агентів?
Чому необхідність в апгрейде премії виникла саме зараз?
І чи можливий конструктивний діалог між деякими учасниками цього тимчасового об'єднання, що знаходяться в конфронтації один з одним?
Як просувається процес систематизації?
За яких обставин приймалося рішення про його злиття з Театром Вахтангова?
Ініціатива передачі театру виходила від департаменту культури?
В якому стані ви знайшли будівлю театру?
Хтось із Театру Симонова буде прийнятий в Театр Вахтангова?
До якого терміну планується їх завершити?
Як плануєте його нарощувати?