Дизайн-код: таємниця, покрита фарбою

«Проект торкнеться ті будинки, які значаться в програмі капітального ремонту. На наш погляд, буде не зовсім правильно, якщо всі вони виявляться різними, тому вирішили придумати для них дизайн-код, який передбачає єдині вимоги до їх оформлення », - повідомив« БелПрессе »начальник відділу по веденню інформаційної системи забезпечення містобудівної діяльності Артем Корольов.

Роботу почали в грудні. За словами Корольова, вже готові проекти п'яти вулиць: Попова (від Павлова до 3-го Інтернаціоналу), Садова (від Гагаріна до Шершньова), Шершньова (від Садової до Некрасова), Некрасова (від Мічуріна до Шершньова) і Мічуріна (від Б. Хмельницького до Садової).

Дизайн-код колористичного рішення фасадів на вулицях Мічуріна і Некрасова пропонують обговорювати всім міським співтовариством. Направляти зауваження і пропозиції можна на електронну пошту [email protected]. Деякі вже висловили думки про проект в співтоваристві «Білгород - це цікаво».

Що таке дизайн-код

Розмови про те, що пора сформувати цілісний образ міста, звучать в тому чи іншому контексті регулярно. До питання з різних сторін підступаються і офіційні структури, і професійну художню співтовариство, і окремі захоплені урбаністикою городяни. Діалогу поки не виходить, хоча обговорення йде по суті навколо одного поняття - дизайн-код.

Під дизайн-кодом фахівці розуміють єдиний звід правил і вимог до оформлення деяких об'єктів або простору. У Росії вперше про нього заговорив столичний дизайнер Артемій Лебедєв. Його студія на замовлення мерії Москви розробила керівництво по розміщенню вивісок на центральних вулицях. Документ спробував упорядкувати рекламу на міських будівлях, привести її до спільного знаменника і тим самим зробити вигляд столиці візуально єдиним.

У Бєлгороді аналогічну роботу в минулому році спільно з міським управлінням архітектури і містобудування виконала студія дизайну М207 на чолі з Геннадієм Арчібасовим. результат - керівництво з оформлення входів в нежитлові приміщення і розміщення зовнішньої реклами, яка отримала назву дизайн-коду Бєлгорода.

«Мені б хотілося, щоб перед тим як повісити вивіску або рекламу, люди ознайомилися з цим документом або поглянули на керівництво Артемія Лебедєва, що стало основою для нашої роботи. Це універсальні правила, які допоможуть зробити місто чистішим і краще », - каже Арчібасов.

Ще один дизайн-код, що регламентує оформлення вивісок, в жовтні 2014 року громадськості представив колишній головний художник Бєлгорода Юрій Калінін. З тих пір статус обох документів залишається невідомим.

Код або НЕ код?

В кінці березня міське управління архітектури додало в колекцію місцевих дизайн-кодів ще один проект . Описане в ньому колірне рішення для фасадів вже знайоме белгородцев: за програмою капремонту в схожому стилі змінили чимало житлових будинків. Однак самого єдиного зводу правил (горезвісного дизайн-коду), на підставі якого вибрали даний спосіб фарбування або палітру кольорів, на сайті немає.

Дизайн-код вулиці Мічуріна.
Скрін з сайту beladm.ru

«Вони пофарбували будівлі - відмінно. Але далі-то перші поверхи здадуть в оренду і там з'явиться реклама. А ось як її оформити, в цьому дизайн-коді вже не прописано. Просто фарбування ніяк не регламентує того, що стане з фасадом далі, тому саме по собі запропоноване колористичне рішення до дизайн-коду відношення не має », - вважає Геннадій Арчібасов.

З ним згодні й інші опитані «БелПрессой» фахівці. Розмірковуючи про проект, завідувач кафедри дизайну БГІІК професор Юлія Легеза зазначає, що дизайн-код не повинен обмежуватися лише фарбуванням будинків:

«Якщо ми говоримо про дизайн-коді всій вулиці, безумовно, необхідно опрацювати і інші елементи міського середовища, наприклад сквери. І вони повинні принципово відрізнятися - по пластиці, кольору малих архітектурних форм, зеленим насадженням. Це потрібно вирішувати комплексно, тоді ми зможемо сказати, що це є кодом якимось ».

Це потрібно вирішувати комплексно, тоді ми зможемо сказати, що це є кодом якимось »

Дизайн-код вулиці Мічуріна.
Скрін з сайту beladm.ru

Дизайнер Артем Косенков підходить до поняття дизайн-коду глобально і визначає його як генеральну архітектурно-художню концепцію міського простору. У неї, на його думку, необхідно вписати пропозиції про те, як повинні виглядати вивіски і рекламні конструкції, покажчики, опис дозволених методів прибудов, вхідних груп, під'їздів, а також рішення для парковок, газонів - тих елементів, до яких «зазвичай не доходять руки у будівельників і комунальників ».

«Перші поверхи скуплені під нежитлові приміщення, і працювати потрібно з ними, а не з розфарбуванням того, що не доступно обивателю і господарям магазинів», - каже Косенков.

Юлія Легеза як варіант роботи з рекламою пропонує винести її за межі перших поверхів житлових будинків і розташувати уздовж тротуару окремо стоять конструкціями. В цьому випадку вона не буде вступати в протиріччя із запропонованою колористикою будівель, яку професор оцінює позитивно.

Дизайн-код вулиці Мічуріна.
Скрін з сайту beladm.ru

«Якщо говорити про сам принцип фарбування, то він дуже вдалий, - вважає Юлія Олександрівна. - Таке членування монотонних одноманітних фасадів, розбивка на кольорові плями - це дуже правильно і своєчасно. Коли ти потрапляєш в ту чи іншу частину міста і тільки по колірному рішенню фасадів можеш зрозуміти, де ти знаходишся, це дуже сильне і хороші засіб візуальної комунікації ».

Подібного роду кольоротерапія, за її словами, навіть з психологічної точки зору позитивно вплине на жителів міста.

Протилежної думки дотримується Косенков:

«Розфарбовування дуже нудна. Чомусь спочатку фарбували в ядерні кольору, тепер же гуляти по району буде дуже нудно ».

Фахівці сходяться в одному: перш за все потрібно розробити вигляд міста цілком, а вже потім братися за фарбування фасадів окремих будинків. Пропонують виділити об'єкти, які зможуть стати сенсоутворювальним в тому чи іншому районі, і формувати простір навколо них. В результаті місто буде виглядати цілісним, але не одноманітним. А станеться це, якщо ми визначимося, чого хочемо від міста.

Код або НЕ код?