До середини століття населення Землі почне скорочуватися - вчені

Фото: ТАСС

Зростання населення Землі у відносно недалекому майбутньому може повністю припинитися і навіть змінитися спадом. Причиною є низька народжуваність і старіння працездатного населення, випливає з дослідження, опублікованого в Stratfor .

На думку американського політолога Джорджа Фрідмана, директора приватної розвідувально-аналітичної організації Stratfor, населення більшості європейських країн скоротиться вже через 10-15 років. Особливо драматичне скорочення Фрідман передрік Німеччини і Росії.

Але констатацією скорочення темпів зростання населення в Європі прогнози Фрідмана не обмежуються. Він вважає, що практично у всіх суспільствах, від найбідніших до найбагатших, народжуваність серед жінок буде знижуватися.

Для підтримки стабільності населення народжуваність повинна залишатися на рівні 2,1 народжень на одну жінку. Однак в більшості європейських країн за винятком Ірландії народжуваність значно нижче.

До кінця століття народжуваність впаде нижче критичної позначки навіть в найбідніших країнах, наприклад в Бангладеш і Болівії. Ключовим фактором падіння народжуваності є збільшення чисельності міського населення - народжуваність традиційно вище в селах, а не в містах.

Однак, на думку Фрідмана, падіння чисельності населення не зробить істотного впливу на світову економіку. Незважаючи на скорочення чисельності працездатних громадян, загальносвітовий ВВП продовжить зростати за рахунок технічного прогресу.

Важливим фактором є міграція, яка дозволить країнам, що втрачають населення, довгий час залишатися на "плаву". Зокрема, вже до середини століття латино і афроамериканці можуть скласти більше половини населення в США, в зв'язку з низькою народжуваністю білого населення Америки.

При цьому Фрідман зазначає, що в США, в принципі, непогано працює програма інтеграції мігрантів в існуюче співтовариство, що дозволяє уникнути соціальних вибухів. А ось в Європі і Японії соціальні програми для мігрантів не працюють, що може привести до соціальних потрясінь. Правда, в разі Японії це не дуже актуально, оскільки Країна висхідного сонця за фактом є мононаціональною - близько 98% населення складають японці.

На думку політолога, економіки розвинених країн змушені будуть перебудуватися, щоб залучити до будь-якої активної економічної діяльності людей похилого віку.