До деяких результатів роботи Державної Думи шостого скликання


До деяких результатів роботи Державної Думи шостого скликання ... До деяких результатів роботи Державної Думи шостого скликання

Державна Дума РФ шостого скликання пішла в історію. Це ознаменувало не лише закінчення суспільно-політичного сезону, але завершення серйозного етапу зовнішньої і внутрішньої політики країни. Вона стала рекордсменом за кількістю і швидкості прийняття законів, отримавши від ЗМІ принизливу кличку «скажений принтер».

Дума п'ятого скликання вже починала проявляти такі схильності, і на останньому її засіданні спікер Борис Гризлов повідомив, що за 4 роки роботи депутати прийняли 249 законів, а на наступний термін їм належить прийняти 560 законопроектів, з них в першочерговому порядку 86. Це відповідно 120 законів в рік, не менше 16 в місяць, один законопроект в півтора-два дня.

Шоста Дума перевиконала ці плани: за інформацією ЗМІ, за п'ять минулих років на дев'яти сесіях було розглянуто 6000 законопроектів, прийнято 1816 нових законів, 383 - тільки за останню сесію; за кожну сесію приймалося 150-380 нових законів; з а весняну сесію було прийнято 384 закону, на 182 документа більше, ніж в осінню сесію; в 2014 році, на весняній сесії було прийнято 295 законів, за аналогічний період 2015 року було прийнято 278 законів. Жоден законотворчий орган світу не працює з такою швидкістю: Палата громад Великобританії з 2012 року прийняла всього 145 законів, Конгрес США - 175-279 законів за дворічний скликання.

За словами депутатів, вони часто отримували по внутрішній пошті ввечері напередодні парламентського засідання «для ознайомлення» 60-70 законодавчих ініціатив, і потім ще й вранці їм могли дослати 15-20 законопроектів, тому ні про яке аналізі законів не могло бути й мови, так цього й не було потрібно - все вирішувала партійна і фракційна дисципліна. Та й який депутат стане вивчати 200-сторінковий закон «Про основи охорони здоров'я громадян» або 400-сторінковий закон «Про освіту» перед тим, як натиснути кнопку голосування?

Період дії шостий Думи висвітлив багатьох політиків в світлі їх істинних справ і прагнень, дав можливість громадськості скласти повне уявлення про їх профпридатності, позначив їх здатність займати і висловлювати державницькі позиції. Суспільству не варто нехтувати аналізом їх діяльності, щоб зрозуміти, чи дійсно виправдані масштабні витрати на їх утримання, і наскільки покращилась наше життя від їх зусиль.

Багато з прийнятих шостою Думою законів або внесених законопроектів вступають в протиріччя з традиційними уявленнями про моральність і справедливості, що в першу чергу торкнулося сфери сімейної політики, соціального обслуговування, освіти, охорони здоров'я, демографії, посмертного донорства, гендерної рівності, ГМО, інформаційного контролю над особистістю . Все це свідчить про глибинні руйнівні процеси в російському суспільстві, втрати моральних норм, деформації духовно-моральних підстав. Найвизначнішою для громадськості темою є сімейна політика і безперервна загроза введення в Росії ювенальної юстиції.

2011 рік

У листопаді Дума прийняла закон N323-ФЗ про охорону здоров'я, в якому з'явилися статті про посмертне донорство, в тому числі, дитяче, поняття смерті мозку як нового критерію смерті людини, обмеження для реанімації людини, аборти повнолітнім недієздатним, аборти в будь-якому терміні вагітності, право неповнолітнього самому приймати рішення про лікування від наркоманії та інші аморальні положення; активну підтримку закону надала депутат Ольга Борзова.

У грудні був внесений законопроект N 3138-6 ФЗ про громадський контроль за дітьми-сиротами, який дає НКО (некомерційної організації) право на доступ до дітей в дитячих будинках і спрямування їх в сім'ю за власним вибором; через протести громадськості розгляд було відкладено в червні 2012 р, знаходиться в Думі.

2012 рік

На 27 січня було намічено друге читання з аконопроекта N 284965-3 про «гендер», який в першому читанні був внесений в 2003 році депутатом Е.Лаховой (ЕР) і підготовлений до другого читання в 2008 році депутатом Є. Мізуліной (СР). Він передбачає скасування біологічної статі і заміну його на «соціальний» підлогу - «гендер», пріоритет прав збоченців і «позитивну дискримінацію» нормального більшості; вдалося відкласти розгляд, знаходиться в Думі.

У березні був внесений проект закону N42197-6 про соціальне патронат, який дає право чиновнику безкарно забирати дитину з будь-якої сім'ї; через протести був відхилений в січні 2014 р Законопроекти про соціальне патронат і громадський контроль за дітьми-сиротами стали однією з найрезонансніших ініціатив, з'явилися законодавчим тандемом, який вирішував завдання доступу до сиротам з двох сторін; активну підтримку двох законопроектів надали депутат Ольга Баталіна (ЕР) і екс-депутат (сенатор) Олена Мізуліна (СР).

У лютому депутати С.М. Миронов, А.А. Агєєв, М.В. Ємельянов, Н.В. Левич, Є.Б. Мізуліна, О.А. Оганян внесли законопроект N-ФЗ 217944-6 про патронат, що включав в себе норми соціального патронату; вдалося відхилити в червні 2015 р ..

У травні прийнятий законопроект N 38463-6 про ратифікацію Гаазької (дитячої) конвенції 1996 р яка замінює право батьківства на «право опіки» і «право доступу»; дає право будь-якій державі законно залишити у себе конкретної дитини; в ув'язненні Правового управління Думи було сказано про те, що він становить загрозу для суверенітету країни, проте яка представляла його Е.Мізуліна повідомила, що заперечень ні у кого немає.

У вересні депутат Гаджімет Сафаралиев (ЕР) озвучив ініціативу своєї партії - прийняття закону про сексуальні домагання (харассмент), який також є частиною закону про гендер і антідемографіческой мірою.

У листопаді депутат Н.В. Левич (СР) вніс проект закону 172496-6 ФЗ про гендерну квотування керівництва акціонерних товариств, який є частиною гендерного закону; вдалося відхилити.

У грудні Дума прийняла закон N273-ФЗ про освіту, який викликав жорстоку критику професійного співтовариства і протести громадськості; змінити закон не вдалося.

2013 рік

У січні депутат Марія Максакова (ЕР) внесла законопроект N 436334-6, який скасовує дію закону про заборону пропаганди збочень для дітей; відхилений в червні 2012 р

У березні депутат Олег Нілов (СР) вніс законопроект N 467782-6 про харассмент, який передбачає для чоловіків штраф до 50 тис. Рублів за залицяння проти волі жінки; вдалося відхилити.

2014

У січні депутат О.Ю. Баталіна від імені Комітету з сім'ї запропонувала передати монопольне право на відібрання дитини від опіки суду, що без зміни контексту просто змінює монополіста і створює ювенальний суд.

У червні депутати Л.І.Швецова, І.В.Белих, С.С.Журова, С.П.Кузін, Ю.А.Ліпатов, І.В.Мануйлова, С.Ш.Мурзабаева, В.В.Терешкова , Н.А.Шайденко, сенатори З.Ф.Драгункіна, Л.П.Кононова внесли законопроект N 553338-6 про психологічну допомогу, що передбачав створення жорсткої системи психологічного контролю над сім'єю; вдалося відхилити.

У жовтні депутат Д.І. Савельєв (ЛДПР) вніс законопроект N 600971-6 про покарання батьків за шльопанці позбавленням волі на строк до 2 років; вдалося відхилити.

Член Громадської ради при думському комітеті у родині, міжнародний експерт ЮНІСЕФ Галина Сім'я розробляє моделі ювенальних судів і служб, професійних сімей, розробляє стандарт для нової професії - батька.

У листопаді депутат О.Ю. Баталіна внесла законопроектN649934-6 про соціальне виховання, який створює нову професію «батько» і «професійні сім'ї» з обов'язковою сертифікацією і приміщення туди дітей, вилучених з «неправильних» і несертифікованих сімей; знаходиться на розгляді.

19 листопада депутат Роман Худяков (ЛДПР) вніс на розгляд до Держдуми законопроект про обов'язкову біометричної реєстрації всіх росіян, яка передбачає внесення дактилоскопічної і геномної інформації на біокарту громадянина: відхилений в грудні 2014 р

У грудні Олена Мізуліна повідомила, що нею підготовлений законопроект про сурогатне материнство, який узаконить цю сферу, визначить область прав учасників процесу, зокрема, зміцнить права «замовників», а також зробить таємницю сурогатного народження неразглашаемой.

У грудні сенатори В.І. Петренко, В.Є. Аксаков, В.В. Рязанський запропонували ввести «сімейні карти» обліку сімей, підготовку (навчання) батьків; ввести поняття «психологічне насильство»; розширити перелік суб'єктів батьківської відповідальності, що підлягають санкціям; ввести порядок оплати батьками утримання в дитячому будинку відібраного у них дитини; відбирати житло у батьків, позбавлених прав на дитину; створити «професійне батьківство»

У грудні сенатор А.В. Бєляков вніс до Держдуми законопроект N 686380-6, який підтримала сенатор Е.Ф. Лахова, про внесення відміток про згоду на посмертне донорство органів в паспорти, водійські права або УЕК і про створення всеросійської бази даних про потенційних донорів; знаходиться на розгляді.

З 2014 г.депутат С.Мурзабаева за підтримки сенаторів Е.Ф. Лахова, В.І. Петренко і А.Белякова просуває законопроект «Про сімейно-побутовому насильстві», який пропонує розглядати сім'ю як джерело фізичного, сексуального, економічного, психологічного, емоційного і інших видів насильства.

Під керівництвом Е.Мізуліной думський комітет по родині протягом 2014 року готував масштабна зміна Сімейного кодексу РФ, створюючи для сім'ї замість прихильності систему договірного права - шлюбний, аліментних договір, договір про сурогатне материнство, а також - «ввести інститут професійних сімей» і створити «судовий порядок відібрання дитини».

Сенатор Е.Ф. Лахова (ЕР) кілька років просуває ювенальну технологію «Соціальна сімейна поліклініка» як службу виявлення «жорстокого поводження» в сім'ї; пілотний проект служби працює в Артемівському районі Свердловської області.

2015 рік

З січня в країні діє новий закон ФЗ-N442 про соціальне обслуговування, який замінив соціальний захист, соціальну допомогу і соціальне забезпечення соціальними послугами, які в рамках держзамовлення громадянин може отримати від держави в обмеженій кількості безкоштовно, а все інше - купити у держави; містить норми соціального патронату (розроблявся за ініціативою члена Громадської палати РФ Альтшуллера Б.Л.).

У січні була прийнята «Стратегія розвитку виховання в Російській Федерації до 2025 г.», що містить положення, що суперечать традиційним духовно-моральних цінностей ( «варіативність ціннісних систем»), і відверто ювенальні позиції; змінити не вдалося.

У травні депутати С.Ш.Мурзабаева, Г.В.Куранов, З.Я.Рахматулліна, І.В.Соколова, Л.А.Огуль, Н.А.Шайденко, Л.Н.Яковлева, Р.М.Марданшін , Р.Х.Натхо внесли в Думу законопроект N 527279-6 про примусові аборти для недієздатних; вдалося відхилити.

У лютому Держдума ратифікувала договір з Іспанією про усиновлення російських сиріт, в якій з 2005 р дозволені одностатеві співжиття. У Росії законодавчо заборонена передача дітей в країни з гомосексуальними спілками, а вимоги до іспанського усиновителю пред'являються на основі законів його країни, але Е.Мізуліна, представляючи закон, повідомила, що «нам пообіцяли, що в одностатеві сім'ї дітей віддавати не будуть».

У квітні Держдума відхилила проект федерального закону про виведення абортів з фонду ОМС; представляла відгук на проект від комітету з охорони здоров'я С.Ш. Мурзабаева заявила, що «аборт - не вбивство дитини, а медична процедура»; раніше в жорстку публічну полеміку з автором законопроекту самарським депутатом Сівіркіним вступив екс-голова комітету з охорони здоров'я (сенатор) С.В. Калашников (ЛДПР).

У червні сенатори Є.Б. Мізуліна і З.Ф. Драгункина внесли законопроект N 806669-6, який визначає порядок виявлення дітей, які залишилися без піклування батьків, форми і порядок їх влаштування в сім'ю; розширює перелік підстав позбавлення батьківських прав.

У липні був прийнятий закон депутата (сенатора) С.В. Калашникова ФЗ-N271-ФЗ, який підтримали депутати М.Л.Шаккум, Н.Ф.Герасіменко, В.С.Вшівцев, В.П.Водолацкій, М.Т.Гаджіев, С.Ш.Мурзабаева, Г.К. Сафаралиев, О.В.Хоронжук, О.К.Красільнікова, В.Ю.Максімов, Н.А.Шайденко, Е.Л.Ніколаева; сенатори В.В.Рязанскій, Л.В.Козлова про створення баз даних донорів та органів для посмертного донорства;

У липні депутат Віталій Золочівський (ЛДПР) вніс законопроект про позбавлення водійських прав до двох років і штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для батьків, які залишили в автомобілі дитину віком до чотирнадцяти років. Ідея про прийняття закону «Про відповідальність батьків за виховання дітей» лобіюється в Росії з 2008 р (екс-депутат (сенатор) Е. Мізуліна, екс-член Громадської палати РФ Б.Л. Альтшуллер, екс-уповноважений з прав дитини П. А. Астахов), коли за залишення дитини одного в віці до 12 років, пропонувалося позбавляти батьків прав на нього.

У серпні сенатори К.Добринін і В.Тюльпанов внесли законопроект 862162-6 про так званих «бебі-боксах» - ящиках для непотрібних дітей, раніше цю ідею підтримали Є.Б. Мізуліна, депутат О.М. Казакова, екс-депутат М.М. Карпович; вдалося відхилити.

У вересні депутат М.С. Селімханов (ЕР) вніс законопроект N878942-6 про обов'язок бажаючих вступити в шлюб пред'явити довідки про відсутність у них ВІЛ, що є формою заборони на свободу шлюбу і його сертифікацією.

У листопаді депутати С.Ш. Мурзабаева, М.М. Абасов, В.Ю. Максимов внесли законопроект N-ФЗ 929657-6 про репродуктивні технології, в тому числі, про сурогатне материнство; вдалося відхилити.

У грудні Держдумою був знятий з розгляду законопроект N 451327-6 про заборону проведення конкурсів краси для дітей.

У грудні сенатори Вадим Тюльпанів, Лілія Гумерова і Олена Афанасьєва внесли новий законопроект N 964592-6 про «бебі-боксах»; знаходиться на розгляді.

Протягом року Рада Державної Думи відхилив ряд важливих просімейних законопроектів: NФЗ 390232-6 про усиновлення сиріт родичами, N-ФЗ 551098-6 про створення спеціального банківського рахунку для сімейних потреб, N-ФЗ 664208-6 про повернення звання «Мати-героїня», N-ФЗ 413517-6 про підтримку молодих сімей, N-ФЗ 498924-6 про збільшення тривалості виплат по догляду за дитиною для багатодітних сімей ».

2016 рік

У квітні депутат А.Шерін (ЛДПР) вніс законопроект, в якому запропонував преміювати бонусом у вигляді 250 тисяч рублів жінок, які захотіли зробити аборт, але передумали, народили дитину і залишили його в пологовому будинку; в 2011 році з такою ж ініціативою в Держдумі виступав лідер його партії, оцінивши тоді покупку дитини державою в 100 тисяч рублів. Заступник голови комітету Держдуми з охорони здоров'я Микола Герасименко ( «ЕР») підтримав пропозицію про узаконення державної торгівлі дітьми, але засумнівався, що вдасться знайти такі великі гроші.

У квітні Урядом внесено законопроект N1048557-6 про створення системи «Контингент» - всеросійської об'єднаної бази даних (Міносвіти, МОЗ, ФНС, ФМС, Мінпраці і т.п.) на всіх жителів країни від народження до смерті; прийнятий в першому читанні в червні 2016 р

У квітні сенатор Валерій Рязанський заявив ЗМІ, що в рамках підготовки Національного плану для реалізації «Стратегії дій в інтересах громадян старшого покоління» планується перевести всіх громадян старше 71 року на пріоритетну сестринську долікарську допомогу, тобто, до лікаря вони допущені не будуть. В рамках даної «Стратегії» в Росії також почалося повсюдне закриття будинків престарілих та формування інституту «прийомної сім'ї», коли старого будуть «всиновлювати» за зарплату, за право розпоряджатися його пенсією і житлом; заходів безпеки для літніх при цьому поки не передбачено.

Для суспільства також буде незайвим дізнатися, що в соціальній сфері також очікується реформа всієї психіатричної системи країни - вона почнеться з психоневрологічних інтернатів (пеньки), яких в Росії зараз налічується 504 дорослих і 130 дитячих, і в них зараз проживають понад 148 тисяч осіб. Згідно «дорожньої карти», на першому етапі скасують закритий режим пеньки і примусове лікування, скоротять лікарів: замість двадцяти штатних - один черговий з поліклініки раз в тиждень, замість медсестер - соцпрацівники з більш низькою зарплатою; на другому етапі всі пеньки закриють, хворих поселять в гуртожитках або квартирах в звичайних житлових будинках, приставивши соцработника; передбачений вільний режим проживання лікування - відповідно до вимог «захисту прав людини». Раніше головний психіатр МОЗ Зураб Кекелідзе заявив, що на сьогоднішній день психічні аномалії є у ​​60% дошкільнят і у 70-80% школярів і підтримав ідею повернення лікарів-психіатрів до навчальних закладів.

У червні депутат П.Крашенінніков (ЕР) вніс в законопроект N 953369-6 про декриміналізацію законодавства поправки, завдяки яким відтепер за виховний ляпас дитини батьки будуть підлягати кримінальному покаранню строком до двох років, а припинити справу в зв'язку з примиренням сторін буде неможливо; прийняття цього закону можна вважати моментом офіційного введення ювенальної юстиції в країні.

У червні сенатор Вадим Тюльпанів звернувся до Міністерства охорони здоров'я та Мінекономрозвитку з пропозицією звільнити від транспортного податку байкерів, які напишуть згоду на посмертне донорство; в інтерв'ю телеканалу «Москва-24» він пояснив: «У побуті лікарі називають їх літаючими донорами. Він (байкер) підписав такий папір, і його можуть забрати на органи. І ми отримуємо більше самих цих, з дозволу сказати, органів, яких не вистачає на операції ». Також важливо знати, що з 1 січня 2016 року вступила в силу Інструкція МОЗ про зниження віку посмертного донорства до одного року, а 8 липня 2916 року прем'єр Д.А. Медведєв заявив, що Уряд підтримає розроблений Міністерством охорони здоров'я законопроект про дитяче донорство; також, що з 4 червня 2015 р країні діють два спільних постанови МОЗ і РАН: N 306н / 3 про розширення списку донорських органів і 307н / 4 про розширення списку установ, які отримують право вилучати і пересаджувати органи.

У червні був прийнятий закон N180-ФЗ «Про біомедичні клітинні продуктах»; на думку одного з його розробників, професора Андрія Васильєва: «Світ вступає в область нових реалій, коли буде можливо дуже серйозно модифікувати геном людини, і новий закон відкриває возможностісформіровать нову галузь клітинних продуктів і не виявитися в числі відстаючих». Іншими словами, Росія вступила в світову гонку з виробництва ГМ-людей із заданими характеристиками, і починає створювати ринок з торгівлі ліками з тканин людини різного віку - живого чи так званого «посмертного» донора.

У червні в Громадській палаті РФ пройшло «нульове читання» проекту закону про розширення переліку осіб, які підлягають обов'язковій геномної реєстрації та переліку служб, які здійснюють її.

З вересня в медичних вузах скасовано інтернатура - дворічна практика для майбутніх лікарів після закінчення вузу під керівництвом досвідченого фахівця, а Рособрнадзор скасував у російській вузах заочну форму навчання по ряду напрямків; глава Рособрнадзора С.Кравцов заявив, що першу вищу освіту має бути очним.

МОЗ готує до 2017 року проект закону з телемедицини - дистанційної допомоги, в першу чергу для сільської місцевості і літніх громадян; для цього і лікар, і хворий повинні пройти геномної реєстрацію (здати аналіз ДНК).

трохи позитиву

Безумовно, за п'ять минулих років депутати прийняли і ряд безпечних для суспільства законів результати, але при найближчому розгляді з'ясовується, що велика частина з них була внесена Президентом, а Дума схвалила ініціативу.

Так, в 2012 р були прийняті закони: N121-ФЗ про іноземне агента, що ознаменувало переорієнтування курсу внутрішньої політики РФ на захист суверенітету; N272-ФЗ ( «закон Діми Яковлєва»), який обмежив вплив США на суверенну політику Росії і заборонив усиновлення російських сиріт в Америку; в 2013 р прийняті: N135-ФЗ - про заборону пропаганди гомосексуалізму дітям; N167-ФЗ - про заборону усиновлення російських сиріт в країни з одностатевими співжиття; в 2015 р .: N101-ФЗ про заборону передачі сиріт в одностатеві співжиття; N 237-ФЗ про заборону бути усиновлювачами раніше судимою за «злочини проти миру і безпеки людства»; в 2016 р - N358-ФЗ про заборону виробництва ГМО в Росії.

Озираючись назад

Аналіз підсумків роботи шостої Державної Думи - це зріз стану суспільства, розкриття основних траєкторій розлому, позначення агентів змін і напрямків їх діяльності.

Величезна кількість прийнятих законів, швидкісне розгляд законопроектів без публічних обговорень, зневага регламентної процедури, відведення значущих обговорень в непублічна простір, переважання лобізму над законотворчістю стали повсюдною практикою в її роботі.

Державна Дума за п'ять минулих років перетворилася в закриту систему, приймаючу закони в обстановці секретності; в 2014 році прем'єр-міністр Д.А. Медведєв затвердив розроблені Мінекономрозвитку поправки до постанови уряду, згідно з яким відомства і федеральні служби отримали можливість не виносити на громадське обговорення багато законопроекти , Накази і постанови. Але і цього законодавцям здалося мало: депутат Ігор Руденський (ЕР) виступив із законодавчою ініціативою взагалі заборонити публічне обговорення законопроектів

Нестабільна правове середовище - зона ризику для громадянина і суспільства, і такий режим «гласності» посилив інтерес ЗМІ і громадськості до законотворчості обох палат Ради Федерацій. Інформаційний голод в правовій сфері регулювання життя суспільства зробив сайт Держдуми АСОЗД самим відвідуваним серед інших ресурсів, а вимушена пильність громадських експертів стала практично їх професійною діяльністю.

Один з основних відмінних ознак роботи Думи -ігнорірованіе думки суспільства, з чим постійно стикається громадськість, і що красномовно підтверджують слова лауреата Почесного знака Американської асоціації юристів «За заслуги в справі сприяння судовій реформі в Росії», екс-голови Комітету Держдуми з питань сім'ї, жінок і дітей, сенатора Олени Мізуліной, котораяв інтерв'ю з приводу громадських протестів проти закону про соціальне патронат кілька разів з натиском повторила: «Істина більшістю не наважується».

Правова модель вітчизняного законодавства, перш за базувалася на патерналістських відносинах держави і громадянина, кардинально змінилася: замість традиціоналістської моделі «законно те, що справедливо» в Росії вже понад двадцять років реалізується західно-ліберальна модель «справедливо те, що законно», яка стала інструментом примусової деформації ціннісних установок нації і трансформації державного устрою.

Нове законодавство фактично скасував конституційні соціальні зобов'язання держави по відношенню до громадянина, чітко визначивши пріоритет права над моральністю. В результаті за минулі п'ять років під гаслом «оптимізації» в Росії були повністю демонтовані освіта, медицина і соціальна сфера - становий хребет будь-якої держави. У сімейній політиці відбулися незворотні зміни по переорієнтації соціальних служб на одержавлення дітей і людей похилого віку та знищення суверенітету сім'ї. Держава більше не хоче допомагати родині як єдиної основи держави, але навпаки, прагне контролювати рівень її життя і суворо карати в разі зниження планки. Бурхливий розвиток інформаційних технологій розширило можливості для несанкціонованого зовнішнього вторгнення в життя будь-якої людини: в країні перманентно створюється система примусового інформаційного контролю над громадянином і позбавлення його можливості самовизначення в даному питанні. Нав'язане російському суспільству верховенство економічних моделей на противагу соціальним і духовним траєкторіях призвело до пріоритету принципу окупності незалежно від сфери життя: товаром стали сама людина і його діти, інформація про нього, його тканини, органи, ДНК.

Підводячи короткі підсумки, потрібно визнати, що законопроекти, які прийняв або намагався взяти вищий законодавчий орган країни шостого скликання, в цілому привели до погіршення якості життя громадян. Все це стало можливим завдяки прийняттю Державною Думою шостого скликання величезної кількості чужорідних законів - не як вираз інтересів народу, а, навпаки, всупереч самому його існуванню.

Та й який депутат стане вивчати 200-сторінковий закон «Про основи охорони здоров'я громадян» або 400-сторінковий закон «Про освіту» перед тим, як натиснути кнопку голосування?