Доніцетті з Бергамо

  1. два раритету
  2. П'ятдесят років за пультом
  3. «Доніцетті - батько Верді»

Фестиваль Доніцетті в Бергамо. Фото - Рота / Фестиваль Доніцетті

Фестиваль Доніцетті, який пройшов з 23 листопада по 4 грудня в італійському місті Бергамо, запропонував слухачам два раритетних вистави, які не ставилися з XIX століття, святкування 50-річчя від дня дебюту Ріккардо Муті на диригентському подіумі і концерт Лео Нуччі під титли «Доніцетті - батько Верді ».

два раритету

«Розамунд англійська» написана композитором у пору розквіту його таланту після «Лукреції Борджіа», але до «Марії Стюарт» і «Лючії де Ламмермур».

Прем'єра опери відбулася в 1834 році у флорентійському театрі Ла Пергола, Доніцетті хотів поставити другу редакцію опери під назвою «Елеонора Енгіенського» в Неаполі, але з якихось причин цього не сталося. Опера промайнула лише в афіші Ліворно в 1845 році, після чого остаточно канула в небуття.

Втім, спроби реанімувати це творіння Доніцетті в XXвеке робилися: англійська лейбл Opera Rara записав другу редакцію опери з Рене Флемінг в заголовній партії в 1996 році.

Але лише зараз, коли Фонд Доніцетті, що видає ноти композитора і пильно стежить за відповідністю музики і тексту оригіналу, відновив партитуру, «Розамунд англійська» прозвучала спочатку в концертній версії у Флоренції і практично з тим же складом була представлена ​​вже в повноцінної постановки на Фестивалі Доніцетті в Бергамо.

Повернення було обставлено з помпою: червона доріжка до святково підсвічується і прикрашеного Театру Доніцетті, святкове публіка - і безумовний тріумф.

Повернення було обставлено з помпою: червона доріжка до святково підсвічується і прикрашеного Театру Доніцетті, святкове публіка - і безумовний тріумф

Театр Доніцетті. Фото - Рота / Фестиваль Доніцетті

«Розамунд», хоч і поступається більш пізньої і відомої «Лючії де Ламмермур», заслуговує на увагу публіки і по музиці, і за сюжетом: недарма одну з арій опери композитор вставив у французьку редакцію «Лючії».

Це мелодрама з англійської історії (лібрето Феліче Романі), до якої так любив звертатися Доніцетті (в минулому році в Метрополітен-опері в Нью-Йорку була представлена ​​його британська трилогія - «Роберто Деверо», «Анна Болейн» і «Марія Стюарт») .

Однак на відміну від вищеназваних, «Розамунд» спирається скоріше на легенди, ніж факти, тут використовується більш ранній сюжет про кохання Генріха II Плантагенета до прекрасної Розамунд Кліффорд і спробі, відсунувши законну дружину Елеонору, зробити королевою коханку.

Постановка Паоли Рота поєднала найпростіші сценічні конструкції - дві рухливі стіни з дверима (сценографія і світло Ніколя Бове) - з досить цікавими костюмами головних героїв з претензією на «середньовіччя» (Массімо Кантини Парріні).

Хор, одягнений в чорне, загримований дуже умовно, в капелюшках і з парасольками (в нагадування про погоду туманного Альбіону, напевно) і зовсім існував окремо. Режисура нічого особливого не пропонувала, але нічого і не руйнувала, не заважаючи слухати співаків. Вірніше, співачок, оскільки дві головні ролі - Розамунд і Елеонори призначені двом сопрано.

У головній ролі виступила австралійська співачка Джессіка Пратт, прекрасно відчуває себе в стилі бельканто, справляється і з високими нотами, і з кантиленою і з мереживною філігранню партії, що сповна оцінила публіка. Більш драматичне, фактурне сопрано Єви Мей добре лягло на партію ревнивої королеви, заколює суперницю у фіналі опери.

Партія Генріха, написана Доніцетті для тенора, досить складна, так як вимагає від співака одночасно і легких верхів і достатнього драматичного наповнення. Даріо Шмунк, хоч і подолав труднощі вокалу, не вистачило блиску і сили, проекції голосу в зал.

Бас-баритон Нікола Улівьєрі в ролі Кліффорда і меццо-сопрано Рафаелла Ліпіначчі в ролі пажа Артура були одно переконливі. Оркестр театру Доніцетті дуже впевнено вів Себастьяно Роллі, добре зарекомендував себе в цьому репертуарі.

Якщо про «Розамунд Англійської» все ж пам'ятали, то рання комічна опера композитора «Оливо і Паскуале» (1827) була забута остаточно і безповоротно, недарма в італійських новинах прозвучало, що опера Доніцетті повернулася на сцену через 200 років.

Оскільки оперу поставили в Театро Сочіале (Громадській театрі, трохи менше, але старша за свого знаменитого побратима Театру Доніцетті), це дало чудову можливість, піднятися на фунікулері в середньовічно-ренесансний citta 'alta (Верхнє місто), названий одним з найромантичніших місць Європи.

З давніх фортечних стін тут відкривається прекрасний вид на Бергамо нижній (citta 'basso) і губляться в серпанку альпійські дали. Тут же розташовані найкрасивіші площі міста і головні визначні пам'ятки: Санта-Марія Маджоре, Капела Коллеони, де похований знаменитий венеціанський кондотьєр Бартоломео Коллеони і його дочка, Дуомо.

Для сценічного втілення «Оливо і Паскуале» запросили творче об'єднання «опер Алхіміка», що складається з двох молодих режисерів Уго Джакомацці і Луіджіді Ганги, які поставили дуже яскраве і живе видовище. У тому, що відбувається відразу не розібратися, тим більше, що постановники перенесли дію в умовну сучасність, наситивши його строкатою дробностью кольору: багатошарові різнокольорові ганчіркові декорації і яскраві костюми (Сара Сарцев Сарторі).

У тому, що відбувається відразу не розібратися, тим більше, що постановники перенесли дію в умовну сучасність, наситивши його строкатою дробностью кольору: багатошарові різнокольорові ганчіркові декорації і яскраві костюми (Сара Сарцев Сарторі)

Сцена з "Оливо і Паскуале". Фото - Рота / Фестиваль Доніцетті

У виставі не бояться переодягатися на публіці, кататися по сцені і кричати - адже в Бергамо представили другу редакцію з діалогами замість речитативів на неаполітанському діалекті (композитор прагнув догодити публіці Неаполя, що багато в чому і визначило набагато більший успіх, ніж під час першого подання опери в Римі).

Сюжет опери простий і заплутаний одночасно: багатий купець Оливо (домашній тиран) (Бруно Таддеї) хоче видати свою дочку красуню Ізабеллу (Лаура Джордано) за свого торгового партнера Ле Броза (Маттео Маккіоні), який ось-ось прибуде з Кадіса.

Але Ізабелла вже знайшла свою любов в одному з клерків батька - Камілло (ПьетроАдіані), а свою надію уникнути небажаного заміжжя покладає на дядька Паскуале (ФіліппоМораче) - компаньйона батька, душку, душі не включають у племінниці. В інтригу включаються і службовці Оливо, вхожі в його будинок - Колумелла (Едоардо Мілетті), Матильда (Сільвія Бельтрамі) і Дієго (Джованні Ромео).

Рання опера Доніцетті, багата прекрасними мелодіями, красивими аріями та дуетами, весь час ніби двоїться: два баса - черствий тато Оливо і добродушний дядечко Паскуале, два тенора - коханий Камілло і жених Ле Броз.

Тому коли оперу показали в адаптованій дитячої версії, ролі-двійники виконували одні й ті ж співаки, а режисери-постановники стали наративно-прозовими композитором Доніцетті і лібреттистом Феретті, які на очах у залу оперу і складають, і ставлять. Юна публіка в тому, що відбувається теж бере участь і навіть музику виконує - в отриманих в школах буклетах опери були ноти і слова «Хора моряків» - треба сказати, абсолютного хіта «Оливо і Паскуале».

П'ятдесят років за пультом

Одне з головних подій фестивалю довелося на день народження Доніцетті-Dies natalis. В цей день в церкві Марії Маджоре проходить невеличкий концерт та покладання вінків на могилу композитора.

Але в цей же день на фестивалі відзначили і 50-річчя диригентської діяльності Ріккардо Муті: один зі своїх перших концертів видатний диригент провів в Театрі Доніцетті в листопаді 1966 року під час свого турне з чеським молодіжним симфонічним оркестром «Vit Nejedly».

І на цей раз Ріккардо Муті приїхав в Бергамо з молодіжним оркестром: створеним ним в 2004 році оркестром ім. Луїджі Керубіні. Вдень у Палаці Комуни Бергамо знаменитого диригента вшановували і нагороджували золотою медаллю, виголошували урочисті промови.

Сам Муті дуже добре говорив про те, що музика на кшталт любові, що вона об'єднує, що слово симфонія протистоїть какофонії, що він, як і діти, які були присутні в залі, - продукт італійської системи освіти і пишається цим, про те, що Італія для всього світу - це, перш за все, країна мистецтва і культури. Ну а ввечері в Театрі Доніцетті був концерт, на який спеціально прибув президент Італійської республіки Сержіо Матарелла.

У програмі була Увертюра до «Дон Паскуале» Доніцетті - єдиною опери композитора, якій Муті диригував під час своєї довгої кар'єри, Четверта ( «Трагічна») симфонія Шуберта і П'ята Чайковського, саме вона була в програмі того дебютного концерті 27 листопада 1966 року.

У програмі була Увертюра до «Дон Паскуале» Доніцетті - єдиною опери композитора, якій Муті диригував під час своєї довгої кар'єри, Четверта ( «Трагічна») симфонія Шуберта і П'ята Чайковського, саме вона була в програмі того дебютного концерті 27 листопада 1966 року

Ріккардо Муті. Фото - Рота / Фестиваль Доніцетті

Концерт Муті почав з Гімну Італійської республіки, потім, обернувшись до залу, сказав, що він виконав Гімн на честь президента, а зараз прозвучить Увертюра до «Дон Паскуале» в пам'ять Джанандреа Гавадзені - великого диригента, двадцятиріччя смерті якого відзначають цього року. Саму оперу про одруження похилого дона Паскуале на молодій дівчині Муті сприймає зовсім не як Буффон. До речі, саме з неї почалися його тріумфи на Зальцбурзькому фестивалі.

У Трагічною симфонії Шуберта Муті продемонстрував це особливе вміння одночасно чути до двадцяти різних голосів оркестру, яка визначила особливу прозорість її фактури. І звичайно, в П'ятої симфонії Чайковського, симфонії фатуму, Муті ще раз показав, чому його сьогодні називають великим.

Концерт завершився овацією: з верхніх ярусів дощем посипалися папірці, на яких на тлі італійського триколора і червоно-жовтого прапора Бергамо було написано:

«50 років, які Ріккардо Муті світить Італії і світу, і історія триває ...»

«Дорогий маестро Ріккардо Муті, ваша музика, ваші слова допомагають виростити надію, роблять нас краще. Дякуємо".

Трохи патетично, звичайно, але цілком в італійському дусі.

В Італії мистецтво невіддільне від політики. Тому замість «бісів» Муті звернувся з промовою до президента і залу, повторивши латинський вислів Св.Августина «Cantare mantises» і висловивши надію, що присутність президента в залі допоможе підтримати культуру, щоб молоді музиканти, які сидять зараз в оркестрі Керубини, знайшли роботу і були затребувані у себе на батьківщині.

Так що великим Ріккардо Муті робить не тільки музика, і громадська позиція для нього не пусті слова.

«Доніцетті - батько Верді»

Перед концертом Лео Нуччі в залі звучала російська мова: в ці дні в Бергамо проходила італійсько-російська бізнес конвенція і ввечері її учасники прийшли послухати музику. Бергамо - взагалі, не дивлячись на малі розміри, - один з найбагатших міст Італії після Мілана і Брешії.

Лео Нуччі, що народився в 1942 році і дебютував в 1967, продовжує співати провідні партії в італійських операх на кращих світових сценах - в Ла Скала, Віденської опери, цієї осені він виходив на сцену Великого театру в заголовній партії «Симона Бокканегре» під час гастролей міланського театру в Великому.

В Італії Нуччі просто обожнюють і за глибину розуміння вердіївських героїв, і за культуру виконання (Нуччі ніколи не форсує звук), і за особливу інтелігентну високу простоту його мистецтва.

Акомпанував співакові в концерті невеликий інструментальний ансамбль. Перше відділення було відведено Верді, арій з «Ріголетто» і «Макбета» і камерним творам, а також попурі Паоло Марчіані з відомих мелодій «Аїди» і «Фальстафа». Друге відділення було представлено музику Доніцетті: арії з «Лючії де Ламмермур», «Дона Паскуале», «Дона Себастьяно» і «Фаворитки» у виконанні Лео Нуччі та інструментальна галерея романтичних героїнь Доніцетті на чолі з Лючією у виконанні ансамблю.

Лео Нуччі

Однак на цьому закінчилася лише офіційна, «вчена» частина програми, яку супроводжував дуже великий (64-сторінковий) буклет на тему зв'язку двох композиторів. Було ще й третє відділення «бісів», яка подала вже хіти самого Нуччі, його героїв, де були і Фігаро з «Севільського цирульника», і Ріголетто зі своєю знаменитою арією «Куртізани, виплодок пороку» (приберіг адже на «біс»!), і благородно вмираючий маркіз де Поза з «Дона Карлоса» ... А в самому фіналі концерту прозвучала Бергамасская канцони, якій підспівував весь зал.

Незважаючи на скарби мистецтва та історії Бергамо - місто не надто туристичний і, багато в чому завдяки цьому, що зберіг своє справжнє обличчя. Прогулянки по ньому доставляють справжню насолоду.

Місто, який зберігає пам'ять минулих епох, вважається батьківщиною відомого Труффальдіно (Арлекіна), численні храми наповнені творами мистецтва (особливо славиться Бергамо картинами Лоренцо Лотто, який прожив тут 13 років), а Академія Каррара є одним з кращих музеїв Італії.

Любителям музики потрібно взяти на замітку: на наступному фестивалі Доніцетті, який пройде з 22 листопада по 3 грудня 2017 року, збираються представити ще два ранніх раритету композитора - одноактний «Пігмаліон» і «Бургомістр Саардама», а також відсвяткувати 200-річчя з дня смерті Джакомо Кваренгі - петербурзького архітектора, який народився в Бергамо, будівельника Ермітажного театру і Смольного інституту та багатьох інших відомих будівель.

Віра Степанівська, "Независимая газета"