Дослідження: хто і як сьогодні вчить майбутніх юристів

  1. Як вчаться юристи?
  2. Де навчаються юристи?
  3. "Типові" вузи і "типові" студенти-юристи
  4. Де "виробляють" юристів?
  5. Які вузи схвалює АЮР?
  6. Падає престиж юридичної спеціальності?
  7. "Скоринка" або улюблена робота?
  8. Елітарне чи масове?

Абітурієнти шикуються в чергу за юридичними дипломами, кожен десятий студент сьогодні - майбутній юрист. Щорічно стіни вузів залишають приблизно 150 000 випускників юридичних факультетів. Але чи говорить їх кількість про якість отриманої освіти? Чи всі вузи навчають однаково? Чи рівноцінні дипломи "очники" і "заочника"? Про все це розповідається в дослідженні "Інституту проблем правозастосування" при ЕУСПб.

В якості основного джерела інформації автором дослідження Катериною Мойсеєвої узятий портал "Острів знань", який, як отмечаестся в роботі, хоч і з деякими огріхами, найбільш достовірно відображає дійсність, збираючи офіційну статистику. Правда, самі "свіжі" дані на ньому датовані 2012 роком. "Немає ніяких ознак того, що положення за цей час сильно змінилося. Система освіти дуже інертна, орієнтована на тривалий виробничий цикл (4-6 років), і тому - не дивлячись на окремі, нехай і значні, зміни, які відбувалися в деяких вузах - картина вищої юридичної освіти в цілому не повинна була сильно змінитися ", - вважає автор.

Дмитро Малешін, професор МДУ ім. М. В. Ломоносова і НДУ "Вища школа економіки", головний редактор журналу "Russian Law Journal", висловлюючись в цілому по дослідженню назвав його корисним і важливим для визначення шляхів подальшого розвитку російського юридичної освіти. "Це одне з перших якісних досліджень стану вітчизняної юридичної освіти, яке базується не на домислах і суб'єктивних думках експертів, а на конкретних цифрах. Багато статистичні дані, наведені в ньому, даються вперше", - сказав Малешін.

Як вчаться юристи?

У Росії отримати диплом юриста можна в 947 вузах і філіях. Для порівняння, за все, за даними Міністерства освіти та науки на новий навчальний рік, в країні працюють 950 державних і недержавних вищих навчальних закладів, які мають близько 1300 філій. Щорічно туди подають документи близько 300 000 абітурієнтів, що бажають отримати юридичну освіту, надходять - близько 150 000 чоловік при загальній кількості студентів в 5,2 млн чоловік. Навчання ведеться за трьома програмами: "Юриспруденція" (947 вузів), "Правоохоронна діяльність" (63 ВНЗ) і "Правове забезпечення національної безпеки" (69 вузів). Всього у 2012 році освіту за ним отримували 660 000 студентів.

Юридичні спеціальності є приблизно в кожному другому вузі / філії країни, в половині з них для юристів немає бюджетних місць. Велика частина студентів (72%) здобувають освіту заочно і на платній основі (82%). На очному відділенні бюджетників більше (65% вчиться платно), ніж на заочному (89% вчиться платно). Класичний варіант навчання - очна та безкоштовне - дістався лише 10% всіх студентів-юристів, а 64% вчаться заочно і платно.

Середній конкурс на юридичні спеціальності - приблизно 2 людини на місце. При цьому, на очній і заочній формах навчання він істотно різниться. При надходженні відсівається приблизно 3/4 абітурієнтів - "очников" і всього лише 1/3 "заочників".

Найбільшу частку очної форми навчання мають класичні та відомчі вузи. Найбільше шансів отримати бюджетне місце - у відомчих навчальних закладах, там безкоштовно вчиться кожен п'ятий студент очного відділення і кожен третій - заочного відділення. У непрофільних гуманітарних вузах найбільша частка заочної освіти - 82% (при середньому 72%).

Де навчаються юристи?

За кордоном підготовкою юристів займається обмежена кількість вузів, що отримало акредитацію від держави (Німеччина), професійного (США) або наукового (Аргентина) спільноти. У Росії відкрити юридичний факультет, при дотриманні деяких мінімальних вимог, може будь-який вуз. У 2012 році дипломи юристів видавали 466 державних і 472 недержавних вищих навчальних закладів, причому 512 з них (55%) були філіалами.

Найбільше філій має Сучасна гуманітарна академія (СГА). У СГА майже 100 філій, що становить 10% всіх вузів з юридичними програмами. Всього там навчається близько 26 000 студентів, з них 95% на платній основі. Другий вуз за кількістю філій з юридичними програмами - це Російська академія народного господарства та державної служби (РАНХиГС). У неї близько 30 філій, в яких є юридичні програми.

Незважаючи на більшу кількість недержавних вузів, приблизно 66% всіх юристів закінчують державні університети, інститути та академії. У філіях навчається лише 40% студентів, які обрали юридичні спеціальності. Виходить, що близько 45% учнів обирають головні державні вузи.

При цьому, навчальні заклади Москви і Санкт-Петербурга можна назвати науковими лідерами юридичної освіти. Переважно тут розробляються і публікуються навчальні посібники, проходять наукові конференції і так далі. Але 85% всіх юридичних факультетів і більше 80% всіх студентів-юристів знаходяться за межами двох столиць. Більшу частину студентів юридичних спеціальностей (67%) відтягують на себе вищі навчальні заклади регіональних центрів.

"Типові" вузи і "типові" студенти-юристи

Всі вузи, де навчаються юристи, можна умовно розділити ще на кілька "підвидів":

  • класичні університети (державні вузи, де викладаються всі класичні природні і гуманітарні науки і знаходяться всі класичні факультети, включаючи юридичний) - 14% від загального числа юрвузов;
  • відомчі (державні вузи, що знаходяться у віданні МВС, Генпрокуратури, ФСВП і т. д.) - 4%;
  • спеціалізовані юридичні (державні або недержавні вузи з юридичним профілем) - 23%;
  • інші гуманітарні (державні і недержавні вузи загальної гуманітарної спрямованості) - 52%;
  • технічні (державні і недержавні вузи технічної спрямованості) - 7%.

) - 4%;   спеціалізовані юридичні (державні або недержавні вузи з юридичним профілем) - 23%;   інші гуманітарні (державні і недержавні вузи загальної гуманітарної спрямованості) - 52%;   технічні (державні і недержавні вузи технічної спрямованості) - 7%

Класичний університет закінчує кожен п'ятий юрист, а відомчий вищий навчальний заклад - кожен десятий. Третина студентів юридичних спеціальностей вчиться в непрофільних загальногуманітарних вузах, ще стільки ж - в спеціалізованих юрвузах. Відомчих вузів найменше, але в них найбільший асортимент опцій - в 2012 році в кожному навчалося близько 2000 студентів - 11% від їх загальної кількості.

Як пише автор дослідження: "Типовий вуз, який готує юристів - це філія недержавного непрофільного гуманітарного вузу. Типовий студент-юрист вчиться платно на заочному відділенні в спеціалізованому юридичному або непрофільній гуманітарному вузі, який знаходиться в регіональному центрі і в рівній мірі може бути державним або недержавним, філією або головним вузом ".

"Типовий вуз", який готує юристів, вказаний правильно, - описує ситуацію, що склалася Євген Салигін, декан факультету права Вищої школи економіки (яка віднесена до "класичним університетам"). - Рособрнадзора і юридичній спільноті в цілому слід посилити роботу щодо позбавлення таких вузів ліцензій. Підсумки громадської акредитації, що проводиться Асоціацією правників Росії, показують, як мало у нас в країні юридичних вузів (факультетів), де можна розраховувати на якісну освіту. Ці "типові вузи" відомі, але рішення заборону викладати в них юриспруденцію приймаються дуже і дуже повільно ".

Дмитро Малешін не вважає, що "непрофільний вуз" означає "поганий". "Дуже часто саме в непрофільних вузах є можливість створювати цікаві юридичні програми із залученням фахівців з інших областей, де вуз є профільним. До речі, такий підхід досить поширений за кордоном. Ці програми стають унікальними і не мають аналогів, а випускники-юристи таких вузів дуже затребувані саме в цих спеціалізованих областях народного господарства, - говорить він. - Очевидно, що, припустимо, юрфак РГУ нафти і газу ім. І. М. Губкіна має спеціалізуватися на програмах, що стосуються ся правового регулювання нафтогазового сектора. І у нього є всі умови стати в цій галузі кращим в країні, а, може, і за кордоном. Інших подібних прикладів безліч. Забороняти подібним університетам мати юрфаку неправильно. Інша справа, що дані університети повинні чітко розуміти свою спеціалізовану нішу в сфері юридичної освіти, а не намагатися виглядати класичним університетом ".

Малешін підтримує думку про те, що з вузами, що дають неякісну освіту, потрібно боротися. Головне при цьому - не поставити під загрозу існування недержавної вищої освіти в Росії. "Це було б великою помилкою, - вважає професор МГУ, - оскільки саме приватна ініціатива дозволить російському юридичній освіті подолати багато системні проблеми. Державні вузи, за своєю природою, консервативні," малорухливі ". Реалізувати якийсь стартап, цікаву ініціативу в державному вузі набагато складніше, ніж в приватному. Безліч процедур, бюрократичної тяганини, а головне - відсутність правильної мотивації. у приватному ж вузі головне - мотивація власника. Якщо йому цікаво не тільки отримання до раткосрочних матеріальних вигод, а й довгострокові проекти, то рішення приймаються швидко і менеджмент працює мотивовано. Є кілька цікавих прикладів приватного юридичної освіти, які спокійно, без особливого пафосу працюють у вузьких областях юриспруденції. Працюють досить успішно. Саме за ними, на мій погляд, майбутнє в російському юридичну освіту. у них є потенціал росту, чого не вистачає в державному секторі юридичної освіти ".

Де "виробляють" юристів?

Найбільше юристів "виробляють" так звані "фабрики", де на одному потоці навчається понад 500 студентів. Їх всього 4%, але вони видають 1/5 всіх дипломів за юридичними спеціальностями. Переважно, вони знаходяться державних вузах (84%) - класичних університетах і відомчих закладах, головних вузах (89%), розташованих в столицях регіонів (22% - в Москві і Санкт-Петербурзі, 76% - в інших регіональних центрах).

Програми з маленьким набором студентів, менше 50 осіб на потоці, в основному, працюють в філіях (67%) і недержавних вузах (66%), майже всі вони не профільні і розташовані в провінційних містах (46%). Цих дрібних програм близько 30%, по ним навчаються 6% майбутніх юристів. Решта вузи знаходяться десь посередині.

Решта вузи знаходяться десь посередині

Помітна тенденція: чим менше в вузі студентів-юристів, тим більше серед них заочників. Автор дослідження пояснює це тим, що кожен вуз прагне відкрити свою, хоч і невелику юридичну програму, керуючись "попитом на дипломи". При цьому, заочна форма навчання вигідніше, оскільки вона майже завжди платна. Таким чином у ВНЗ з'являються ресурси на залучення викладачів-сумісників з інших навчальних закладів.

Які вузи схвалює АЮР?

Незважаючи на те, що акредитація вузів в Росії - справа суто державне, схвалення юридичного співтовариства не менш важливо. З 2012 року Асоціація правників Росії, спільно з Міносвіти та Рособрнадзора проводить громадську акредитацію вищих навчальних закладів, де можна отримати юридичну освіту. За даними на лютий 2015 роки її отримали 138 вузів (факультетів і філій). Серед них МГУ імені М. В. Ломоносова, Московська державна юридична академія імені О. Є. Кутафина, СПбДУ, Російська правова академія Мініюста РФ, Південний федеральний університет, МФЮА, Санкт-Петербурзька юридична академія, Саратовська академія права та інші.

Автор дослідження порівнює юридичні факультети вузів, акредитованих АЮР з іншими. У список Асоціації правників входить половина всіх вузів - "фабрик" і відомчих вузів і третина класичних університетів. У цих закладах навчається близько 28% всіх студентів-юристів, в них більше бюджетних місць (38% проти 10%) і менше "заочників" (58% проти 78%).

У цих закладах навчається близько 28% всіх студентів-юристів, в них більше бюджетних місць (38% проти 10%) і менше заочників (58% проти 78%)

Падає престиж юридичної спеціальності?

Багато старшокласників при виборі майбутньої професії впевнено вказують саме на юридичні спеціальності, що пояснюється досить просто. Перша і найголовніша прозаїчна причина - досить високий, у порівнянні з багатьма іншими професіями, рівень доходів (за даними Росстату на 2012 рік, середня зарплата становила 30 000 руб., Тоді як заробітна плата юристів була в два з гаком рази вище - 65 000 руб .). Крім того, диплом юриста дає перевагу, навіть якщо в майбутньому випускник вибере іншу сферу діяльності, наприклад, держслужбу. Попит на юридичні дипломи дійсно величезний: в 2012 році приблизно кожен десятий студент здобував освіту саме в цій сфері, юристом був кожен 15-й випускник ВНЗ. Деякі дослідники відзначають, що така ситуація властива для країн, що розвиваються, наприклад, Китаю або Аргентини, де також спостерігається велика кількість бажаючих отримати юридичну освіту.

Євген Салигінполагает, що популярність юридичної освіти як і раніше висока, але йде на спад. "Провідні юридичні вузи цього спадного тренда майже не відчувають, тому що приплив абітурієнтів до них високий, і цей тренд, мабуть, буде зберігатися до чергової демографічної ями, як мінімум. Але відкриваються нові напрямки підготовки, які в силу ефекту новизни, моди молодого покоління йти своїм шляхом, відмінного від шляху батьків, а також в силу об'єктивного запиту ринку праці на певних фахівців, частково перетягують на себе потенційних абітурієнтів юридичних вузів. Однак падіння попиту буде відчутніше всього в кайданах-середняків і аутсайдерів ", - говорить Салигін.

"Популярність юридичної освіти не падає, незважаючи на що з'явилося в засобах масової інформації думку про нібито" перевиробництво "юристів і взагалі в цілому марності юридичної професії, - не зовсім згоден з колегою Дмитро Малешін. - Про високу популярність юридичної освіти свідчать результати останньої приймальні компанії. Конкурси на юрфак провідних вузів країни (МДУ, СПбДУ, ВШЕ, МДЮА, УрГЮА) як і раніше високі, а в деяких з них перевищують показники по всіх інших спеціальностей ".

У 2012 році з вузів країни випустилися приблизно 150 000 майбутніх суддів, адвокатів, слідчих, нотаріусів. Щорічний "приріст в професії" становить приблизно 1 юрист на 1000 чоловік. У США, де відзначається надлишок випускників юридичних спеціальностей, цей показник - 1 юрист на 7000 чоловік.

Для порівняння, в Росії юристом можна стати за 4 роки, отримавши ступінь бакалавра. У США на юридичні спеціальності беруть вже після закінчення бакалаврату і двох успішно витриманих іспитів. Причому, прохідний бал у всіх вузах різний в залежності від їх рейтингу. Після закінчення трирічного навчання студент отримує ступінь JD (Juris Doctor degree). У 2013 році в США було 128 тисяч студентів-юристів (за даними American Bar Association). Практично всі випускники після закінчення програми працюють в сфері юриспруденції.

На думку авторів дослідження, навіть якщо враховувати цю різницю і необхідність заповнення "недовироблення юристів в радянський період", цифри все одно приголомшують. Вони припускають, що популярність спеціальності викликана ще й тим, що сьогодні юридичну освіту нерідко виконує функцію універсального загальної освіти.

"В області юридичної освіти у Росії і США набагато більше відмінностей. У нас так склалося, що вищу освіту здобуває дуже значна частина випускників шкіл. Вони, їх сім'ї дійсно сприймають наявність вищої освіти як норму. Якщо в США все юридичну освіту платне, то в Росії воно багато в чому безкоштовне. Якби в США були такі ж умови, то і американців, які отримують вищу юридичну освіту, було б значно більше ", - коментує Салигін. Він зазначає, що юридична освіта дійсно універсально. Маючи його, не обов'язково займатися юридичною діяльністю, можна працювати з широкого кола професій. "Але при цьому є суттєва відмінність в мотивах здобуття вищої юридичної освіти в вузах різного рівня, - вважає спікер. - У сильні вузи абітурієнти йдуть для того, щоб працювати з юридичної професії, в слабкі - для диплома. Їх цілком влаштовує низька якість освіти. з ним вони не можуть претендувати на серйозну роботу з юридичної професії, але можуть працювати на інших посадах ".

Малешін ж считает, что порівнюваті в цьом пітанні Россию и США "не зовсім коректно" і "навряд чи правильно". По-перше, на его мнение, в США ніхто не говорити про надлишок юристів, хоча в стране Постійно реформують систему юридичної освіти, вісловлюють Критичні зауваження. Як і друга, Юридична освіту в США є спеціалізованім, додаткова, а не основним, як у нас в стране. "Дані по Росії теж дуже дивні, - коментує спікер. - Особливо показник" 1 юрист - на 1000 жителів ". Крім того, юридичну освіту в Росії ніяк не можна визнати" універсальним загальною освітою ".

"Скоринка" або улюблена робота?

За останні 20 років юридичну освіту в Росії отримали близько 2 млн осіб. За фахом ж - суддями, нотаріусами, адвокатами, слідчими, співробітниками прокуратури, для яких профільний диплом обов'язковий - в 2012 році працювали близько 300 000 чоловік. Навіть якщо припустити, що така ж кількість випускників працюють в юрфірмах або in-house юристами, все одно напрошується висновок, що юросвітою більшості з них потрібно номінально, "для корочки". "Групи студентів, які вивчають право для себе, для отримання необхідних компетенцій і роботи за юридичною спеціальністю, і навчаються для отримання" корочки ", практично не збігаються. І вузи, де навчаються одні й інші, також не збігаються", - додає декан факультету права ВШЕ.

Попит на дипломи пояснює зростання популярності заочного юридичної освіти. Багатьом воно потрібно для підвищення кваліфікації, переходу на нову посаду, як "другої вищої" при іншому базовому. Тому не дивно, що серед "заочників" багато людей старше тридцяти років, які працюють і мають сім'ї. Формально заочна форма навчання не відрізняється від очної за кількістю навчальних годин і обов'язкових курсів, але СаСО зміст навчання, залученість студентів в процес, компетенція викладачів, доступність навчальних матеріалів можуть відрізнятися. У великих вузах ця різниця частково нівелюється за рахунок того, що "очники" і "заочники" мають доступ до загальної освітньої базі, але в невеликих і, тим більше, непрофільних навчальних закладах це може стати проблемою.

"Це, дійсно, одна з головних проблем сучасного юридичної освіти, - вважає Дмитро Малешнін. - Юридичних ВНЗ, які дають якісну освіту в країні дуже небагато. Не більше 30. Їх випускники завжди затребувані і проблем з працевлаштуванням у них, як правило, не виникає . Але основна кількість людей з дипломами юриста зараз - це випускники заочних відділень, або вузів, де, по суті, немає юридичної освіти, а відбувається псевдоосвіту. Вони не котируються на ринку праці, оскільки юристами їх назвати сло але ". На його думку, є безліч причин, за якими люди хочуть мати диплом юриста, не отримуючи в реальності юридичної освіти. Серед них: престиж, кар'єрні преференції на державній службі, відстрочка від виконання військового обов'язку і т. Д.

Євген Салигін згоден з колегою в тому, що заочна освіта в принципі не може бути високої якості, по крайней мере, в масовому варіанті, коли вуз, в основному, готує заочників. "Заочна форма отримання юридичної освіти була виправдана за радянських часів, коли юридичних вузів було мало, а попит на юристів був великим. Якість освіти було вище. Зараз же частка заочного юридичної освіти, на мій погляд, повинна бути істотно зменшена. І сучасні інформаційні технології , що з'явилися останнім часом, поки не можуть замінити роботи студентів в аудиторіях, їх безпосереднього спілкування з викладачами, юристами-практиками, зайнятими в навчальному процесі ", - говорить він.

Елітарне чи масове?

"Класик соціології Георг Зіммель вважав, що річ перестає бути модною і елітарної, коли до неї отримує доступ все більшу кількість людей і коли стає все важче за рахунок неї виділити себе із загальної маси", - пише автор дослідження, ставлячи собі питання чи не буде масовий доступ до юросвітою сприяти падінню престижу професії.

Євген Салигін зазначає, що репутація юридичної освіти зіпсована "конторами з видачі дипломів, але вважає, що не дивлячись на це, воно не втратить свого елітарного характеру, оскільки робота юристів цінується в суспільстві високо." Роботодавці дуже розбірливі і розуміють, в якому вузі освіта була отримано і чого воно варте. Вибір ними працівників з відповідним рівнем підготовки впливає на престиж освіти в цілому. Практично кожен роботодавець, незалежно, орган це державної влади, або юридична фірма, хотів би взяти на роботу найкращих. Поки будуть зберігатися престижність юридичної професії і висока якість юридичної освіти в провідних юридичних вузах, престиж у юридичної освіти буде. Разом з тим слід позбавлятися від баласту - вузів з низькоякісним юридичною освітою, який тягне його вниз ", - говорить декан факультету права Вищої школи економіки.

Дмирий Малешін також вважає, що справа не в масовості, а в якості. "Якщо якісну юридичну освіту стане масовим, якщо в країні буде не 30 юридичних вузів, а, по крайней мере, 100-150, то престиж юридичної професії тільки підвищиться. У реальності, зараз в Росії брак професійних юристів, і ніяк не їх надлишок, - коментує він. - Серйозного роботодавцю не потрібен стряпчий або юрист-робот, що становить договори за шаблоном, а потрібен вміє думати і знаходити нестандартні рішення фахівець. Тому "полювання за головами" теж має місце, по крайней мере, на московському ринку. робото тель всілякими способами намагається проникнути в університет: через практикоорієнтовний лекції, ярмарки вакансій, позанавчальний факультативи та ін. Основна мета - рекрутинг молодих умів. В результаті більшість студентів вже на останніх курсах практикують і мають чіткі плани після отримання диплома. Але це в кращих вузах, яких 3-5 по Москві (з 100 існуючих) ".

З повним текстом аналітичного огляду "Юридична освіта в Росії (аналіз кількісних даних)" можна ознайомитися за ПОСИЛАННЯ або на сайті .

Як вчаться юристи?
Де навчаються юристи?
Які вузи схвалює АЮР?
Падає престиж юридичної спеціальності?
Скоринка" або улюблена робота?
Елітарне чи масове?
Але чи говорить їх кількість про якість отриманої освіти?
Чи всі вузи навчають однаково?
Чи рівноцінні дипломи "очники" і "заочника"?
Як вчаться юристи?